Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Montreal.1947.05.27.

PROTOKÓŁ
dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym
podpisany w Montrealu dnia 27 maja 1947 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 27 maja 1947 roku został podpisany w Montrealu Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że wymieniony Protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 28 grudnia 1968 roku.

ZAŁĄCZNIK

PROTOKÓŁ

dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym,

podpisany w Montrealu dnia 27 maja 1947 r.

Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego,

zwołane do Montrealu przez Radę Tymczasową Prowizorycznej Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, zebrawszy się dnia 6 maja 1947 roku na swoją pierwszą sesję,

uważając za pożądane wprowadzenie poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku,

przyjęło dnia trzynastego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku, następującą poprawkę do tej Konwencji, która to poprawka stanowić będzie "Artykuł 93 bis":

"Artykuł 93 bis

a) Niezależnie od postanowień artykułów 91, 92 i 93 niniejszej Konwencji:

1) każde państwo, którego rząd został w drodze zalecenia Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych pozbawiony członkostwa agencji międzynarodowej, ustanowionej przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub związanej z nią, automatycznie przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego;

2) każde państwo, które zostało usunięte z Organizacji Narodów Zjednoczonych, automatycznie przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego chyba że Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych załączy do aktu wykluczającego zalecenie przeciwne.

b) Każde państwo, które przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego na podstawie postanowień ustępu a) niniejszego artykułu, może za zgodą Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych być przyjęte ponownie do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego na swoją prośbę i za aprobatą większości członków Rady.

c) Członkowie Organizacji, zawieszeni w wykonywaniu praw i przywilejów przysługujących członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych, będą na żądanie Organizacji Narodów Zjednoczonych zawieszeni w prawach i "przywilejach przysługujących członkom mniejszej Organizacji.",

ustaliło dnia 16 maja 1947 roku, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) Konwencji, że powyższa poprawka wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez dwadzieścia osiem Umawiających się Państw, oraz

poleciło tego samego dnia Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego sporządzenie Protokołu dotyczącego wspomnianej poprawki; Protokół ten będzie podpisany przez Przewodniczącego i Sekretarza Generalnego pierwszego Zgromadzenia.

W związku z tym, zgodnie z powyższą decyzją Zgromadzenia,

niniejszy Protokół podlega ratyfikacji przez każde Państwo, które ratyfikowało Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym lub do niej przystąpiło. Dokumenty ratyfikacyjne zostaną przekazane Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w celu złożenia ich w archiwach Organizacji; Sekretarz Generalny Organizacji będzie natychmiast notyfikował wszystkim Umawiającym się Państwom o dacie złożenia każdego dokumentu ratyfikacyjnego;

powyższa poprawka wejdzie w życie w stosunku do Państw, które ratyfikowały niniejszy Protokół, w dniu złożenia dwudziestego ósmego dokumentu ratyfikacyjnego. Sekretarz Generalny Organizacji natychmiast notyfikuje datę wejścia w życie niniejszej poprawki wszystkim Państwom, będącym stronami lub sygnatariuszami Konwencji;

powyższa poprawka wejdzie w życie w stosunku do każdego innego Państwa, które ratyfikuje tę poprawkę po dacie wejścia jej w życie, w dniu złożenia przez to Państwo dokumentu ratyfikacyjnego w archiwach Organizacji.

Na dowód czego, Przewodniczący i Sekretarz Generalny Pierwszego Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, upoważnieni do tego przez Zgromadzenie, podpisali niniejszy Protokół.

Sporządzono w Montrealu dnia dwudziestego siódmego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku w jednym egzemplarzu w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. Protokół niniejszy będzie złożony w archiwach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, a jego uwierzytelnione odpisy zostaną przesłane przez Sekretarza Generalnego Organizacji wszystkim Państwom, będącym stronami lub sygnatariuszami Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.27.210

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Montreal.1947.05.27.
Data aktu: 27/05/1947
Data ogłoszenia: 29/09/1969
Data wejścia w życie: 21/02/1969