Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Montreal.1947.05.27.

PROTOKÓŁ
dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym
podpisany w Montrealu dnia 27 maja 1947 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 27 maja 1947 roku został podpisany w Montrealu Protokół dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Po zaznajomieniu się z powyższym Protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że wymieniony Protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 28 grudnia 1968 roku.

ZAŁĄCZNIK

PROTOKÓŁ

dotyczący poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym,

podpisany w Montrealu dnia 27 maja 1947 r.

Zgromadzenie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego,

zwołane do Montrealu przez Radę Tymczasową Prowizorycznej Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, zebrawszy się dnia 6 maja 1947 roku na swoją pierwszą sesję,

uważając za pożądane wprowadzenie poprawki do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku,

przyjęło dnia trzynastego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku, następującą poprawkę do tej Konwencji, która to poprawka stanowić będzie "Artykuł 93 bis":

"Artykuł 93 bis

a) Niezależnie od postanowień artykułów 91, 92 i 93 niniejszej Konwencji:

1) każde państwo, którego rząd został w drodze zalecenia Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych pozbawiony członkostwa agencji międzynarodowej, ustanowionej przez Organizację Narodów Zjednoczonych lub związanej z nią, automatycznie przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego;

2) każde państwo, które zostało usunięte z Organizacji Narodów Zjednoczonych, automatycznie przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego chyba że Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych załączy do aktu wykluczającego zalecenie przeciwne.

b) Każde państwo, które przestaje być członkiem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego na podstawie postanowień ustępu a) niniejszego artykułu, może za zgodą Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych być przyjęte ponownie do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego na swoją prośbę i za aprobatą większości członków Rady.

c) Członkowie Organizacji, zawieszeni w wykonywaniu praw i przywilejów przysługujących członkom Organizacji Narodów Zjednoczonych, będą na żądanie Organizacji Narodów Zjednoczonych zawieszeni w prawach i "przywilejach przysługujących członkom mniejszej Organizacji.",

ustaliło dnia 16 maja 1947 roku, zgodnie z postanowieniami artykułu 94 ustęp a) Konwencji, że powyższa poprawka wejdzie w życie po ratyfikowaniu jej przez dwadzieścia osiem Umawiających się Państw, oraz

poleciło tego samego dnia Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego sporządzenie Protokołu dotyczącego wspomnianej poprawki; Protokół ten będzie podpisany przez Przewodniczącego i Sekretarza Generalnego pierwszego Zgromadzenia.

W związku z tym, zgodnie z powyższą decyzją Zgromadzenia,

niniejszy Protokół podlega ratyfikacji przez każde Państwo, które ratyfikowało Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym lub do niej przystąpiło. Dokumenty ratyfikacyjne zostaną przekazane Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w celu złożenia ich w archiwach Organizacji; Sekretarz Generalny Organizacji będzie natychmiast notyfikował wszystkim Umawiającym się Państwom o dacie złożenia każdego dokumentu ratyfikacyjnego;

powyższa poprawka wejdzie w życie w stosunku do Państw, które ratyfikowały niniejszy Protokół, w dniu złożenia dwudziestego ósmego dokumentu ratyfikacyjnego. Sekretarz Generalny Organizacji natychmiast notyfikuje datę wejścia w życie niniejszej poprawki wszystkim Państwom, będącym stronami lub sygnatariuszami Konwencji;

powyższa poprawka wejdzie w życie w stosunku do każdego innego Państwa, które ratyfikuje tę poprawkę po dacie wejścia jej w życie, w dniu złożenia przez to Państwo dokumentu ratyfikacyjnego w archiwach Organizacji.

Na dowód czego, Przewodniczący i Sekretarz Generalny Pierwszego Zgromadzenia Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, upoważnieni do tego przez Zgromadzenie, podpisali niniejszy Protokół.

Sporządzono w Montrealu dnia dwudziestego siódmego maja tysiąc dziewięćset czterdziestego siódmego roku w jednym egzemplarzu w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. Protokół niniejszy będzie złożony w archiwach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, a jego uwierzytelnione odpisy zostaną przesłane przez Sekretarza Generalnego Organizacji wszystkim Państwom, będącym stronami lub sygnatariuszami Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 roku.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024