Zasady i tryb zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 sierpnia 1969 r.
w sprawie zasad i trybu zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.

Na podstawie art. 46 ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rzemieślnikom objętym ubezpieczeniem społecznym na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 marca 1965 r. o ubezpieczeniu społecznym rzemieślników (Dz. U. Nr 13, poz. 90) zalicza się do okresu ubezpieczenia, wymaganego do uzyskania renty, okresy faktycznego wykonywania w okresie od wyzwolenia do dnia 1 lipca 1965 r. na terenie gromad i miejscowości o liczbie mieszkańców do 10.000 usług dla ludności i rolnictwa, polegających na naprawach, remontach, konserwacji, uszlachetnianiu oraz wytwarzaniu na indywidualne zamówienie przedmiotów z powierzonego materiału lub określonych przedmiotów z materiału własnego, z zakresu następujących rzemiosł:
1)
bednarstwa,
2)
blacharstwa,
3)
ciesielstwa,
4)
dekarstwa,
5)
elektromechaniki,
6)
fotografowania,
7)
fryzjerstwa,
8)
kołodziejstwa,
9)
kowalstwa,
10)
krawiectwa wykonywanego na indywidualne zamówienie,
11)
mechaniki maszyn,
12)
murarstwa,
13)
powroźnictwa,
14)
rymarstwa,
15)
ślusarstwa,
16)
stolarstwa,
17)
studniarstwa,
18)
szklarstwa w zakresie szklenia otworów budowlanych,
19)
szewstwa wykonywanego na indywidualne zamówienia,
20)
zduństwa.
2.
Okresy faktycznego wykonywania usług, o których mowa w ust. 1, zalicza się, jeżeli dochód uzyskiwany z tytułu wykonywania tych usług stanowił główne źródło utrzymania.
3.
Zaliczenie okresów, o których mowa w ust. 1, następuje na wniosek rzemieślnika.
4.
Zaliczenie do okresów ubezpieczenia okresów, o których mowa w ust. 1, następuje w razie zgłoszenia w tej sprawie wniosku w terminie do dnia 31 grudnia 1971 r. oraz pod warunkiem, iż rzemieślnik przed tym terminem objęty był ubezpieczeniem na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1.
§  2.
Przez faktyczne wykonywanie usług w zakresie określonym w § 1 ust. 1 należy rozumieć wykonywanie ich bez posiadania uprawnienia przemysłowego.
§  3.
Za okres faktycznego wykonywania usług może być uznany również okres prowadzenia na podstawie potwierdzenia zgłoszenia działalności objętej lub zbliżonej do zakresu przedmiotowego rzemiosł (podstawowego lub dodatkowego) wymienionych w § 1 ust. 1.
§  4.
1.
Środkami dowodowymi stwierdzającymi okres faktycznego świadczenia usług mogą być następujące dokumenty:
1)
zaświadczenie organu finansowego właściwego prezydium rady narodowej - w razie opłacania podatku od wykonywanej działalności,
2)
zaświadczenie właściwego cechu lub Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług PRL - jeżeli osoba zainteresowana była członkiem cechu lub Zrzeszenia,
3)
potwierdzenie zgłoszenia - jeżeli działalność była prowadzona w oparciu o zgłoszenie.
2.
Za dowody stwierdzające okresy faktycznego świadczenia usług mogą być również uznane inne dokumenty, jak karty podatkowe, rachunki za wykonane świadczenia.
3.
Jeżeli organ finansowy właściwego prezydium rady narodowej, właściwy cech lub Zrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług PRL nie mogą potwierdzić okresu faktycznego świadczenia usług lub okres ten mogą potwierdzić tylko częściowo, środkiem dowodowym mogą być inne dokumenty, a w razie ich braku - zeznania świadków, które powinny być dołączone do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 3.
§  5.
1.
Zaliczenia okresów, o których mowa w § 1 ust. 1, dokonują komisje działające przy izbach rzemieślniczych, powołane przez te izby.
2.
W skład komisji, o których mowa w ust. 1, wchodzą przedstawiciele właściwych wydziałów przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), izb rzemieślniczych oraz oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
3.
Orzeczenia o zaliczeniu podlegają wpisowi do legitymacji ubezpieczeniowych rzemieślników. Wpisów dokonują właściwe oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1969.23.166

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zaliczania rzemieślnikom okresów faktycznego wykonywania niektórych rodzajów usług do okresów ubezpieczenia.
Data aktu: 02/08/1969
Data ogłoszenia: 13/08/1969
Data wejścia w życie: 13/08/1969