Wykonanie niektórych przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1968 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przy przeprowadzaniu w toku postępowania scaleniowego, prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. Nr 3, poz. 13), zwanej dalej "ustawą", szacunku porównawczego gruntów znajdujących się na obszarze scalenia uwzględnia się gleboznawczą klasyfikację gruntów i ich położenie według zasad określonych przez Ministra Rolnictwa.
2.
Jeżeli przedmiotem scalenia są podlegające melioracji użytki zielone najsłabszej jakości (klasa VI) i bagna, organ przeprowadzający scalenie może uznać je za grunty o jednakowej wartości bez względu na ich położenie.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku, gdy uczestnicy scalenia uchwalą stosownie do art. 18 ust. 5 ustawy inne zasady szacunku porównawczego gruntów poddanych scaleniu, niż przewiduje niniejsze rozporządzenie, lub uznają grunty swe za równowarte.
§  2.
1.
Uczestnicy scalenia mogą podjąć stosownie do art. 18 ust. 5 ustawy uchwałę w sprawie szacunku porównawczego gruntów na zwołanym w tym celu zebraniu.
2.
Zebranie zwołuje sołtys na wniosek co najmniej 1/4 tych uczestników scalenia.
3.
Jeżeli scaleniem objęte są grunty położone na obszarze dwóch i więcej wsi wchodzących w skład:
1)
jednej gromady - zebranie zwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej,
2)
kilku gromad tego samego powiatu - zebranie zwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej, wskazane przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej,
3)
kilku powiatów na terenie tego samego województwa - zebranie zwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej, wskazane przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
4)
kilku województw - zebranie zwołuje prezydium gromadzkiej rady narodowej wskazane przez właściwy do spraw rolnych organ tej wojewódzkiej rady narodowej, na której terenie znajduje się największa ilość gruntów objętych scaleniem.
4.
O terminie i miejscu zebrania powiadamia się uczestników scalenia w sposób przyjęty w danej miejscowości, a ponadto przez wywieszenie zawiadomienia na okres 14 dni w lokalu biura gromadzkiej rady narodowej oraz we wsiach, w których położone są scalane grunty.
5.
Zebraniu zwołanemu przez sołtysa (ust. 2) przewodniczy sołtys, zebraniu zaś zwołanemu przez prezydium gromadzkiej rady narodowej (ust. 3) - osoba wyznaczona przez to prezydium.
6.
Uchwały zebrania zapadają zwykłą większością głosów, liczoną w stosunku do ilości uczestników scalenia (art. 18 ust. 5 ustawy), i powinny być ujęte na piśmie; uchwały podpisują przewodniczący zebrania oraz uczestnicy scalenia, którzy wypowiedzieli się za uchwałą.
§  3.
Szacunek gruntów poddanych wymianie przeprowadza się na zasadach określonych w § 1 ust. 1, jeżeli grunty te położone są na obszarze jednej wsi i nie są zabudowane, a w pozostałych przypadkach - na podstawie cen stosowanych przy sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
§  4.
1.
Wartość drzew i krzewów owocowych, upraw specjalnych i innych części składowych określa się na podstawie opinii rzeczoznawców w gotówce według miejscowych cen rynkowych.
2.
Wartość drzewostanów leśnych ustala się na podstawie opinii rzeczoznawców, według zasad stosowanych przy scalaniu i wymianie lasów i gruntów leśnych przeprowadzanych na podstawie dekretu wymienionego w art. 22 ust. 1 ustawy.
§  5.
W zamian za objęte scaleniem lub wymianą lasy i grunty leśne, sady, ogrody, chmielniki oraz inne uprawy specjalne wydziela się użytki zamienne tego samego rodzaju i tej samej jakości, a ewentualne różnice w wartości wyrównuje się w gotówce. Gdyby jednak okazało się to niemożliwe, za grunt, na którym znajdują się te uprawy - wydziela się inny grunt, kwotę zaś odpowiadającą wartości samych upraw wypłaca się w gotówce.
§  6.
Wydzielenie w wyniku scalenia gruntów o wyższej lub niższej wartości szacunkowej (art. 3 ust. 1 ustawy) może być dokonane w przypadku, gdy wydzielenie należnego ekwiwalentu jest gospodarczo nieuzasadnione lub technicznie trudne do przeprowadzenia. Różnica wartości nie może jednak przekraczać 3% wartości gruntów posiadanych przed scaleniem.
§  7.
1.
W przypadku przewidzianym w art. 3 ust. 2 ustawy, nadwyżka wartości gruntów państwowych wydzielonych w drodze wymiany nie może przekraczać 10% wartości gruntów nie stanowiących własności Państwa.
2.
Jeżeli w zamian za grunty nie stanowiące własności Państwa nie ma możliwości wydzielenia pełnego ekwiwalentu w gruntach państwowych, dopłaty pieniężne, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, stosuje się w części przekraczającej 3% wartości gruntów przedwymiennych.
3.
W przypadku gdy wartość gruntów państwowych z zabudowaniami przekracza wartość gruntów z zabudowaniami nie stanowiących własności Państwa więcej niż o 10%, wymiana może być dokonana za zgodą właściciela tych gruntów.
4.
Różnica wartości gruntów z zabudowaniami państwowych i nie stanowiących własności Państwa podlega wyrównaniu w gotówce. Jeżeli jednak wyższa jest wartość gruntów państwowych z zabudowaniami, różnica wartości podlega wyrównaniu tylko w części przekraczającej 10% ich wartości.
5.
Spłata różnic wartości, o których mowa w ust. 4, następuje według poniższych zasad:
1)
jeżeli wartość gruntów z zabudowaniami nie stanowiących własności Państwa jest wyższa niż wartość gruntów państwowych z zabudowaniami, różnicę wartości spłaca Państwo w równych ratach rocznych w okresie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o zatwierdzeniu projektu wymiany gruntów,
2)
jeżeli wartość gruntów nie stanowiących własności Państwa jest niższa niż wartość gruntów państwowych z zabudowaniami, różnicę wartości podlegającą wyrównaniu spłaca uczestnik wymiany, któremu przypadły grunty państwowe, w równych ratach rocznych w okresie 10 lat od dnia doręczenia decyzji o zatwierdzeniu projektu wymiany gruntów.
6.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi potrzebami uczestnika wymiany może nastąpić przedterminowa wypłata rat, o których mowa w ust. 5 pkt 1. O przedterminowej wypłacie rat orzeka właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8.
W przypadku wymiany gruntów jednostek gospodarki uspołecznionej z zabudowaniami na grunty z zabudowaniami nie stanowiące własności takich jednostek wartość budynków określa się na podstawie opinii rzeczoznawców, przy uwzględnieniu ich rzeczywistego stanu, według szczegółowego cennika Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  9.
1.
Jeżeli zabudowania na gruntach państwowych przeznaczonych do wymiany nie nadają się do użytkowania bez przeprowadzenia remontu, a właściciel gruntów z zabudowaniami nie stanowiących własności Państwa, któremu w wyniku wymiany mają przypaść grunty państwowe z zabudowaniami, zgadza się na przeprowadzenie remontu we własnym zakresie, właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej może wyrazić zgodę na wypłacenie kwot pieniężnych przeznaczonych na remont.
2.
Rozmiar i niezbędne koszty remontu określa właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie opinii rzeczoznawcy.
§  10.
1.
W przypadku gdy grunty po ich zmeliorowaniu zostały poddane ponownej klasyfikacji gleboznawczej przed dokonaniem szacunku i przypadły w wyniku scalenia lub wymiany innej osobie, opłata melioracyjna z tych gruntów obciąża w całości nadal dotychczasowego właściciela.
2.
W przypadku gdy grunty po ich zmeliorowaniu nie zostały jeszcze poddane ponownej klasyfikacji gleboznawczej przed dokonaniem szacunku, a przypadną w wyniku scalenia lub wymiany innej osobie, do spłaty bieżących rat z tytułu opłat melioracyjnych obowiązany jest nowy właściciel tych gruntów.
3.
Zaległe raty z tytułu opłat melioracyjnych, o których mowa w ust. 2, za okres do dnia objęcia w posiadanie przez nowego właściciela obciążają dotychczasowego właściciela tych gruntów.
4.
Raty wymienione w ust. 2, przedterminowo wpłacone przez dotychczasowego właściciela, przypadające za okres od dnia objęcia w posiadanie gruntów przez nowego właściciela, podlegają zaliczeniu na inne należności Państwa przypadające od dotychczasowego właściciela i objęte zobowiązaniem pieniężnym, a w razie nieistnienia takiego zobowiązania - podlegają zwrotowi dotychczasowemu właścicielowi tych gruntów.
5.
Jeśli grunty, o których mowa w ust. 2, przypadną w wyniku scalenia lub wymiany Państwu, bieżące raty z tytułu opłat melioracyjnych ulegają umorzeniu.
6.
Przepisy ust. 5 stosuje się odpowiednio w odniesieniu do opłat elektryfikacyjnych oraz za wykonane urządzenia zbiorowego zaopatrzenia rolnictwa i wsi w wodę w przypadkach wymiany, stosownie do art. 2 ustawy, zabudowanych nieruchomości.
§  11.
1.
Przy opracowywaniu projektu scalenia uczestniczy:
1)
osoba wyznaczona przez prezydium gromadzkiej rady narodowej; jeżeli scalane grunty położone są na terenie kilku gromad, każde zainteresowane prezydium gromadzkiej rady narodowej wyznacza osobę uczestniczącą przy opracowywaniu projektu scalenia,
2)
przedstawiciele uspołecznionych jednostek organizacyjnych, w których zarządzie znajdują się grunty objęte scaleniem,
3)
rada uczestników scalenia dla każdej wsi, w której położone są grunty objęte scaleniem, gdy rada taka została powołana w myśl art. 7 ust. 2 ustawy.
2.
Rada uczestników scalenia wybierana jest na ogólnym zebraniu uczestników scalenia, w składzie od 3 do 7 członków, w zależności od liczby uczestników scalenia.
3.
W razie niedokonania wyboru rady w terminie określonym przez organ przeprowadzający scalenie - radę tę wyznacza z urzędu prezydium gromadzkiej rady narodowej. W tym przypadku na członków rady należy powołać 2-5 uczestników scalenia oraz sołtysa i przedstawiciela kółka rolniczego.
§  12.
1.
Jeżeli przed podjęciem postępowania scaleniowego zostały na obszarze scalenia wyznaczone tereny budowlane na podstawie przepisów o terenach budowlanych na obszarach wsi, opracowanie projektu planu podziału tych terenów przeprowadza się w trybie ustawy powołanej w § 1 ust. 1, łącznie z opracowaniem projektu scalenia.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się w stosunku do terenów budowlanych zasady projektowania, przewidziane w przepisach dotyczących podziału terenów budowlanych na obszarach wsi.
§  13.
1.
Przepisy dotyczące wsi odnoszą się również do miast i osiedli.
2.
Przepisy dotyczące prezydium powiatowej rady narodowej mają zastosowanie również do prezydium miejskiej rady narodowej w mieście stanowiącym powiat oraz do prezydium dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa.
3.
Przepisy dotyczące biura gromadzkiej rady narodowej mają zastosowanie także do właściwych do spraw rolnych organów prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej oraz do prezydium rady narodowej osiedla.
4.
Przepisy rozporządzenia dotyczące właściciela stosuje się odpowiednio do samoistnego posiadacza gruntów.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.8.44

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych przepisów ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.
Data aktu: 01/03/1968
Data ogłoszenia: 20/03/1968
Data wejścia w życie: 20/03/1968