Zasady przyznawania stypendiów naukowych oraz prawa i obowiązki osób przygotowujących rozprawę doktorską lub habilitacyjną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 15 lutego 1968 r.
w sprawie zasad przyznawania stypendiów naukowych oraz praw i obowiązków osób przygotowujących rozprawę doktorską lub habilitacyjną.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. Nr 14, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osobom, które przygotowują rozprawę doktorską lub rozprawę habilitacyjną, mogą być przyznane stypendia naukowe.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do osób, które przygotowują rozprawę doktorską w ramach studiów doktoranckich, odbywanych z oderwaniem od pracy w trybie przewidzianym w rozporządzeniu z dnia 15 lutego 1968 r. w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich (Dz. U. Nr 6, poz. 38).
§  2.
1.
Stypendium naukowe dla osób przygotowujących rozprawę doktorską przyznaje się w wysokości nie przekraczającej 1.000 zł miesięcznie, a dla osób przygotowujących rozprawę habilitacyjną - 1.500 zł miesięcznie.
2.
Stypendium jest płatne miesięcznie z góry i nie podlega podatkowi od wynagrodzeń.
§  3.
1.
Stypendium naukowe dla osób przygotowujących rozprawę doktorską może być przyznane na okres nie przekraczający 12 miesięcy, a dla osób przygotowujących rozprawę habilitacyjną na okres nie przekraczający 18 miesięcy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach stypendium może być przyznane na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
§  4.
Osoby pobierające stypendium naukowe nie mogą w okresie pobierania stypendium wykonywać poza głównym miejscem pracy dodatkowych zajęć zarobkowych. Wykonywanie pracy dodatkowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wymaga każdorazowej zgody kierownika naukowego.
§  5.
1.
Stypendium przyznaje w ramach posiadanych na ten cel środków finansowych minister lub Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk, właściwy ze względu na szkołę wyższą, samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego, placówkę naukową Polskiej Akademii Nauk lub instytut naukowo-badawczy. Stypendium przyznaje się na wniosek osoby zainteresowanej, zaopiniowany przez właściwą radę wydziału (radę naukową).
2. 1
Do przyznawania i przedłużania okresu pobierania stypendiów organ wymieniony w ust. 1 może upoważnić odpowiednio rektora, sekretarza właściwego wydziału lub kierownika placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk, dyrektora instytutu naukowo-badawczego albo samodzielnej placówki typu naukowo-dydaktycznego.
3. 2
Organy wymienione w ust. 1 i 2 mogą powołać komisję stypendialną do opiniowania wniosków o przyznanie lub przedłużenie okresu pobierania stypendium.
§  6.
Do wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć:
1)
informację o przebiegu i wynikach pracy zawodowej, naukowej i dydaktycznej,
2)
opinię profesora, docenta etatowego lub samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, specjalisty z odpowiedniej dziedziny nauki lub dyscypliny naukowej, o stopniu zaawansowania pracy uzasadniającej otrzymanie stypendium, a w razie przygotowywania pracy habilitacyjnej - ponadto o dorobku naukowym osoby zainteresowanej,
3)
oświadczenie o niewykonywaniu poza głównym miejscem pracy dodatkowych zajęć zarobkowych lub zobowiązanie zaprzestania ich wykonywania w razie otrzymania stypendium,
4)
zaświadczenie zakładu pracy o wysokości zarobków.
§  7.
O postępie prac stypendysta jest obowiązany składać okresowe sprawozdania organowi, który przyznał stypendium, lub komisji, o której mowa w § 5 ust. 4, oraz radzie wydziału (radzie naukowej). Sprawozdanie powinno być zaopiniowane przez jedną z osób określonych w § 6 pkt 2.
§  8.
1.
Stypendium może być cofnięte, jeżeli stypendysta nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej, do której się zobowiązał. Stypendium podlega cofnięciu w razie przyjęcia przez stypendystę bez zezwolenia dodatkowego zajęcia zarobkowego (§ 4).
2.
O cofnięciu stypendium decyduje organ, który je przyznał.
§  9.
1.
W celu umożliwienia szybkiego zakończenia rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej - pracownikom nauczającym w szkole wyższej może być udzielone zwolnienie od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych w granicach połowy obowiązującego wymiaru zajęć - na okres do 1 roku. W uzasadnionych wypadkach zwolnienie to może być przedłużone na dalszy okres, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach pracownikom wymienionym w ust. 1, w zamian zwolnienia od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych, może być przyznany płatny urlop w wymiarze:
1)
do 6 miesięcy dla osób pobierających stypendia,
2)
do 1 roku dla osób nie pobierających stypendiów.
3.
Zwolnienia lub płatnego urlopu udziela rektor na prośbę osoby zainteresowanej na podstawie opinii kierownika katedry (kierownika jednostki) i rady właściwego wydziału (właściwej rady naukowej).
4.
Pracownik nauczający w szkole wyższej, korzystający z płatnego urlopu, pobiera w tym czasie uposażenie jak w okresie urlopu wypoczynkowego oraz zachowuje dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jeżeli w trakcie urlopu prowadzi również w takich samych warunkach pracę naukową.
5.
Zwolnienie od zajęć dydaktycznych i organizacyjnych bądź płatny urlop mogą być cofnięte z przyczyn wymienionych w § 8 ust. 1 przez rektora na wniosek rady wydziału (rady naukowej).
§  10.
1.
Zasady i tryb przyznawania zwolnień od zajęć lub płatnych urlopów dla dokończenia rozprawy doktorskiej lub habilitacyjnej pracownikom naukowo-badawczym zatrudnionym w instytutach naukowo-badawczych regulują przepisy § 8-11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie warunków zatrudniania pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 32, poz. 157).
2.
Przepisy § 8-11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1967 r. w sprawie warunków zatrudniania pracowników naukowo-badawczych w instytutach naukowo-badawczych mają odpowiednie zastosowanie do przygotowujących rozprawę doktorską lub habilitacyjną pracowników naukowo-badawczych zatrudnionych w Polskiej Akademii Nauk lub jej placówkach naukowych.
3.
Wymiar płatnych urlopów, zasady i tryb ich przyznawania osobom nie wymienionym w § 9 oraz § 10 ust. 1 i 2, a przygotowującym rozprawę doktorską lub habilitacyjną - określają odrębne przepisy.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 30 kwietnia 1960 r. w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania stypendiów, udzielania płatnych urlopów oraz wysokości stypendiów dla osób, które pracują nad rozprawą doktorską bądź habilitacyjną w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 28, poz. 160).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.187) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.
2 § 5 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.187) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.6.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady przyznawania stypendiów naukowych oraz prawa i obowiązki osób przygotowujących rozprawę doktorską lub habilitacyjną.
Data aktu: 15/02/1968
Data ogłoszenia: 05/03/1968
Data wejścia w życie: 05/03/1968