Uznanie części obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu za obszar urbanizacyjny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1968 r.
w sprawie uznania części obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu za obszar urbanizacyjny.

Na podstawie art. 23 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94 oraz Nr 43, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Część obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu o powierzchni 218,47 ha uznaje się za obszar urbanizacyjny.
2.
Granicę obszaru urbanizacyjnego (ust. 1) oznacza się według określeń zawartych w arkuszach mapy ewidencji gruntów miasta Poznania; granica ta biegnie:
a)
w obrębie Rataj:

od północnego załamania działki 26, położonej nad rzeką Wartą, w kierunku południowo-wschodnim do ul. Wioślarskiej – działką 2 (arkusz 4), dalej w kierunku południowym wzdłuż działki 12 do ul. Obrzyca (arkusz 10); od ul. Obrzyca granicą działki 7 w kierunku południowo-zachodnim do działki 1 i granicami działki 1 w kierunku wschodnim do działki 4 (arkusz 11), dalej granicami działek 1 i 2 w kierunku południowo-wschodnim, następnie ul. Szczytnicką do ul. Zamenhofa – działki 17 (arkusz 12); ulicą Zamenhofa w kierunku południowo-zachodnim (arkusz 14); od ul. Zamenhofa w kierunku południowym (dawną trasą ul. Rataje), następnie w kierunku południowo-wschodnim do granicy działki 49, dalej w kierunku wschodnim do narożnika działki 2 oraz granicą działki 2 i ul. Zamenhofa w kierunku północnym, następnie granicą działki 2 w kierunku wschodnim do rowu Obrzyca (arkusz 17);

b)
w obrębie Żegrza:

od rowu Obrzyca wzdłuż granicy działki 2/1 w kierunku wschodnio-południowym do ul. Wagrowskiej, dalej ul. Wagrowską w kierunku północno-wschodnim (arkusz 12), następnie ul. Wagrowską w kierunku północno-wschodnim (arkusz 11), dalej środkiem ul. Wagrowskiej w kierunku północno-wschodnim do ul. Byteńskiej (arkusz 10), następnie ul. Byteńską w kierunku wschodnio-południowym, potem w kierunku północnym granicą działki 32 do granicy działki 27 i granicą tej działki w kierunku południowo-wschodnim do jej narożnika, dalej granicą działek 30 i 27 w kierunku wschodnio-północnym do ul. Ostrowskiej, następnie ul. Ostrowską w kierunku północno-zachodnim do rowu Obrzyca (arkusz 6);

c)
w obrębie Rataj:

od rowu Obrzyca ulicą Ostrowską w kierunku północno-zachodnim do zbiegu ulic Katowickiej i Wioślarskiej (arkusz 8); od ul. Wioślarskiej ulicą Ostrowską w kierunku północnym do ul. Krzywoustego granicami działek 35, 33, 31 w kierunku zachodnio-północnym, następnie granicami działek 23, 21, 20 do ulicy Pleszewskiej, ul. Pleszewską i dalej w kierunku południowym granicami działek 3, 2, 9 i 12 do ul. Rataje (arkusz 5); od ul. Rataje w kierunku zachodnim ulicą Krzywoustego do ulicy Serafitek (arkusz 3); od ul. Serafitek w kierunku zachodnim ulicą Krzywoustego do granicy działki 26, dalej w kierunku północnym granicą działki 26 do narożnika działki 27 i granicą działki 27 do północnego załamania działki 26 (arkusz 4).

3.
Plan sytuacyjny obszaru urbanizacyjnego (ust. 1 i 2) zawarty jest w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Położone na obszarze urbanizacyjnym tereny wymienione w art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 oraz z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i Nr 43, poz. 297), zwanej dalej ustawą, zostaną oddane dotychczasowym ich właścicielom w wieczyste użytkowanie.
2.
Jeżeli oddanie terenu w wieczyste użytkowanie byłoby niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego albo jeżeli niezgodność ta okazałaby się w okresie trwania wieczystego użytkowania, będzie dotychczasowym właścicielom przyznane odszkodowanie na podstawie przepisów o wywłaszczeniu nieruchomości.
3.
Odmowa oddania w wieczyste użytkowanie terenu wymienionego w art. 23 ust. 3 ustawy nie stoi na przeszkodzie pozostawieniu byłemu właścicielowi na jego wniosek tego terenu do bezpłatnego korzystania wraz z położonymi na nim budynkami i urządzeniami do czasu przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie; odszkodowanie staje się w tym wypadku wymagalne od dnia utraty możności korzystania z terenu.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 3, właściwy organ do spraw gospodarki terenami (§ 5 ust. 1) zawiadomi byłego właściciela gospodarstwa rolnego, sadowniczego lub warzywniczego o terminie przystąpienia do realizacji planu zagospodarowania przestrzennego na terenie danego gospodarstwa. Zawiadomienie powinno nastąpić w zasadzie na jeden rok przed tym terminem, a w razie konieczności wcześniejszego objęcia terenu przez inwestora powinno nastąpić w takim czasie, aby właściciel miał zapewnioną możność zebrania plonów.
§  3.
Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio do osób określonych w art. 45 ust. 2 ustawy po uregulowaniu ich tytułów własności stosownie do przepisów wymienionych w tym artykule.
§  4.
Nieruchomości, które przed ustanowieniem obszaru urbanizacyjnego stanowiły własność osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zabudowane budynkami i urządzeniami niezbędnymi do wykonywania ich ustawowych lub statutowych zadań, mogą być pozostawione tym osobom do bezpłatnego korzystania do czasu realizacji planu zagospodarowania przestrzennego terenu.
§  5.
1.
Decyzje o oddaniu lub odmowie oddania terenu w wieczyste użytkowanie oraz o ustaleniu odszkodowania w razie odmowy oddania terenu w wieczyste użytkowanie (§ 2 ust. 2) wydaje organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowe Miasto w Poznaniu.
2.
Nadzór nad orzecznictwem określonym w ust. 1 sprawuje Minister Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Sprawiedliwości oraz Prezydium Rady Narodowej m. Poznania.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PLAN SYTUACYJNY OBSZARU URBANIZACYJNEGO

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.6.35

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uznanie części obszaru dzielnicy Nowe Miasto w Poznaniu za obszar urbanizacyjny.
Data aktu: 13/02/1968
Data ogłoszenia: 05/03/1968
Data wejścia w życie: 05/03/1968