Wejście w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 15 listopada 1968 r.
w sprawie wejścia w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z artykułem 69 § 3 Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r. (Dz. U. z 1964 r. Nr 44, poz. 300), wejdą w życie w dniu 1 stycznia 1969 r. zmiany do artykułów 6 i 17 tej konwencji oraz Załącznika II do powyższej konwencji uchwalone przez Komisję Rewizyjną CIM na sesji, która odbyła się w Bernie w dniach od 20 do 22 listopada 1967 r.
(Tekst uchwał Komisji Rewizyjnej CIM zamieszczony jest w załączniku do niniejszego numeru).

ZAŁĄCZNIK

UCHWAŁY KOMISJI REWIZYJNEJ CIM, KTÓRA OBRADOWAŁA W BERNIE W DNIACH OD 20 DO 22 LISTOPADA 1967 R.

I. Do artykułu 6 CIM:

1. W § 1 ostatni ustęp otrzymuje brzmienie:

"List przewozowy należy drukować na trwałym, białym papierze do pisania; na każdym arkuszu dla przesyłek pośpiesznych znajduje się szlak czerwony, na górnym i dolnym brzegu strony czołowej i odwrotnej."

2. § 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Części listu przewozowego znajdujące się po lewej stronie grubej linii wypełnia nadawca; pozostałe części wypełnia kolej."

3. W § 6 skreśla się tekst oznaczony literą a), a oznaczenie tekstu od b) do g) zmienia się odpowiednio na a) do f).

4. W § 6 litera e) (nowe oznaczenie litera d), ustęp drugi otrzymuje brzmienie:

"Przy przesyłkach, których załadowanie stanowi obowiązek nadawcy: numer wagonu, a oprócz tego dla wagonów prywatnych - wagę własną."

5. W § 6 litera g) (nowe oznaczenie litera f) otrzymuje brzmienie:

"f) nazwisko i adres nadawcy uzupełniony, według jego uznania, adresem telegraficznym lub telefonicznym. Jako nadawcę umieszcza się w liście przewozowym osobę fizyczną lub inny podmiot prawa. Jeżeli ustawy i przepisy obowiązujące na stacji nadania tego wymagają, nadawca powinien zamieścić przy swoim nazwisku i adresie podpis odręczny, nadrukowany lub odciśnięty za pomocą stempla; w tym celu wzór listu przewozowego może zawierać wskazówkę "podpis"."

6. W § 7 litera e) otrzymuje brzmienie:

"e) kwotę zaliczenia i kwotę zaliczki w gotówce w cyfrach (artykuł 19);"

II. Do artykułu 17 CIM:

§ 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nadawca, który bierze na swój rachunek część lub całość kosztów, powinien to wskazać, zakreślając na krzyż w rubryce "Oświadczenie o opłacaniu kosztów" listu przewozowego odpowiedni dla tej rubryki kwadrat oraz uzupełniając ją w razie potrzeby w sposób następujący:

a) 1° "franko przewoźne", jeżeli bierze na swój rachunek tylko przewoźne,

2° "franko przewoźne oraz ...", jeżeli bierze na swój rachunek oprócz przewoźnego inne koszty. Nadawca powinien oznaczyć dokładnie te koszty; wskazówki, które mogą dotyczyć tylko opłat dodatkowych lub innych kosztów powstałych od przyjęcia do przewozu przesyłki aż do jej wydania, a także opłat pobieranych bądź przez organy celne, bądź przez inne władze administracyjne, nie powinny dzielić kwoty ogólnej tej samej kategorii kosztów (np. kwota ogólna cła i innych opłat przypadających organom celnym);

3° "franko przewoźne do ... X" (X oznacza nazwę taryfowego punktu stycznego sąsiadujących krajów), jeżeli bierze na swój rachunek przewoźne do X;

4° "franko przewoźne oraz ... do X" (X oznacza nazwę taryfowego punktu stycznego sąsiadujących krajów), jeżeli bierze na swój rachunek oprócz przewoźnego inne koszty do X, z wyłączeniem wszystkich kosztów odnoszących się do krajów lub kolei leżących poza punktem X. Nadawca powinien oznaczyć dokładnie te koszty; wskazówki, które mogą dotyczyć tylko opłat dodatkowych lub innych kosztów powstałych od przyjęcia przesyłki do przewozu aż do X, a także opłat pobieranych bądź przez organy celne, bądź przez inne władze administracyjne, nie powinny dzielić kwoty ogólnej tej samej kategorii kosztów (np. kwota ogólna cła i innych opłat przypadających organom celnym);

b) "franko wszystkie koszty", jeżeli bierze na swój rachunek wszystkie koszty (przewoźne, opłaty dodatkowe, opłaty celne i inne koszty);

c) "franko ...", jeżeli bierze na swój rachunek określoną kwotę. Jeżeli postanowienia taryfowe nie stanowią inaczej, kwotę tę należy wyrazić w walucie kraju nadania.

Opłaty dodatkowe i inne koszty, które według przepisów i taryf wewnętrznych kraju nadania lub - w odpowiednich przypadkach - według zastosowanej taryfy międzynarodowej oblicza się za cały przebieg wchodzący w rachubę, jak również opłatę za deklarację wartości dostawy, przewidzianą w artykule 20 § 2, uiszcza w całości nadawca w przypadku opłacania kosztów według litery a) pkt 4."

III. Wzór listu przewozowego (Załącznik II do CIM) zastępuje się załączonym wzorem.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Załącznik II (Artykuł 6)

List przewozowy

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.44.325

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Wejście w życie zmian do Konwencji międzynarodowej o przewozie towarów kolejami (CIM), podpisanej w Bernie dnia 25 lutego 1961 r.
Data aktu: 15/11/1968
Data ogłoszenia: 10/12/1968
Data wejścia w życie: 10/12/1968