Paszporty konsularne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW ZAGRANICZNYCH I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 października 1968 r.
w sprawie paszportów konsularnych.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o paszportach (Dz. U. z 1967 r. Nr 17, poz. 81) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Paszport konsularny książeczkowy wydaje się obywatelowi polskiemu zamieszkałemu stale za granicą. Za stale zamieszkałą za granicą uważa się osobę, która posiada za granicą stałe źródło dochodów lub środki utrzymania oraz otrzymała od władz państwa stałego pobytu nieograniczone terminem prawo pobytu i wykonywania zawodu lub pracy.
2.
Paszport konsularny książeczkowy może być wydany tylko takiej osobie, która uregulowała wszystkie zobowiązania w kraju zarówno wobec organów władzy i administracji państwowej, jak też wobec organizacji społecznych, instytucji spółdzielczych oraz osób prywatnych.
§  2.
1.
Paszport konsularny blankietowy wydaje się obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą w celu umożliwienia im powrotu do kraju, jeżeli posiadany przez nich paszport (wkładka paszportowa) nie może być wznowiony na powrót do kraju lub jeżeli utracili paszport (wkładkę paszportową) albo nie posiadają go z innych przyczyn, oraz obywatelom polskim deportowanym z zagranicy do Polski.
2.
Paszport konsularny blankietowy wydaje się na czas potrzebny na powrót do kraju. Okres ważności tego paszportu nie może być dłuższy niż sześć miesięcy od dnia wystawienia i nie może być przedłużony.
§  3.
1.
Do wydawania paszportów konsularnych oraz czynienia w nich zmian i wznawiania ich ważności w czasie pobytu posiadaczy paszportów za granicą właściwe są:
1)
polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne,
2)
urzędy konsularne, a mianowicie: konsulaty generalne, konsulaty, wicekonsulaty, wydziały konsularne przedstawicielstw dyplomatycznych oraz upoważnione agencje konsularne.
2.
Do czynienia zmian w paszportach konsularnych książeczkowych i wznawiania ich ważności w czasie pobytu posiadaczy paszportów w kraju właściwe są organy Milicji Obywatelskiej. Podanie o dokonanie tych czynności składa się w komendzie powiatowej lub wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej (albo równorzędnej), właściwej ze względu na miejsce zameldowania posiadacza paszportu.
3. 1
Obywatele polscy, posiadacze ważnych paszportów konsularnych książeczkowych, zwolnieni są od obowiązku uzyskiwania klauzul na pobyt czasowy w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie przekraczający 6 miesięcy.
4. 2
W uzasadnionych wypadkach właściwa komenda Milicji Obywatelskiej może przedłużyć pobyt czasowy na dalszy okres, jeżeli upływa termin określony w ust. 3.
§  4.
1.
Osoba ubiegająca się osobiście o paszport konsularny książeczkowy powinna do podania składanego do właściwego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego załączyć:
1)
poświadczenie obywatelstwa lub inny dokument stwierdzający obywatelstwo polskie,
2)
odpis skrócony aktu urodzenia,
3)
dokumenty stwierdzające istnienie, ustanie lub unieważnienie małżeństwa,
4)
dokumenty stwierdzające stały pobyt za granicą (§ 1 ust. 1),
5)
dwa wypełnione kwestionariusze paszportowe,
6)
trzy fotografie o rozmiarach 4,4 cm X 6 cm własnoręcznie podpisane na odwrocie

oraz uiścić należne opłaty.

2.
Osoba, ubiegająca się o paszport konsularny książeczkowy, która wyjechała z kraju na pobyt czasowy, ponadto załącza:
1)
zaświadczenie o rozwiązaniu w kraju stosunku pracy,
2)
zaświadczenie właściwego do spraw lokalowych organu prezydium powiatowej rady narodowej o zgłoszeniu opuszczenia mieszkania,
3)
zaświadczenie organu finansowego prezydium właściwej rady narodowej stwierdzające, że na ubiegającym się o paszport konsularny książeczkowy nie ciążą zobowiązania podatkowe oraz że organ finansowy nie prowadzi przeciwko tej osobie egzekucji administracyjnej z tytułu należności pieniężnych innych niż podatkowe,
4)
zaświadczenie właściwego szefa powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) sztabu wojskowego, stwierdzające uregulowanie spraw wynikających z obowiązku służby wojskowej, jeżeli osobą tą jest mężczyzna, który wyjechał z kraju w okresie od początku roku kalendarzowego, w którym kończy 18 rok życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 24 rok życia, i w tym okresie czasu ubiega się o paszport konsularny.
3.
Osoba składająca podanie za pośrednictwem poczty lub osoby trzeciej załącza ponadto:
1)
dodatkową fotografię własnoręcznie podpisaną na odwrocie ze stwierdzeniem przez władze miejsca stałego pobytu tożsamości tej osoby oraz autentyczności jej podpisu,
2)
trzy kartki z własnoręcznym podpisem.
4.
Przepisy ust. 1, z wyjątkiem pkt 3 i 4, oraz przepisy ust. 3 stosuje się odpowiednio przy ubieganiu się o paszport konsularny blankietowy.
5.
Organ wydający paszport może zwolnić osobę ubiegającą się o paszport konsularny książeczkowy lub blankietowy od niektórych wymagań wymienionych w ust. 1-3, jeżeli obywatelstwo polskie tej osoby i jej tożsamość nie nasuwają wątpliwości.
§  5.
1.
Od decyzji przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego odmawiającej wydania paszportu konsularnego książeczkowego z przyczyn, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, służy odwołanie do Ministra Spraw Zagranicznych. Odwołanie składa się za pośrednictwem urzędu, który wydał decyzję. Decyzje Ministra Spraw Zagranicznych zapadające w tym trybie są ostateczne.
2.
Przez względy społeczne, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy, należy rozumieć w szczególności wzgląd na osobę pozostającą w kraju pod opieką lub na wyłącznym utrzymaniu osoby ubiegającej się o paszport konsularny książeczkowy.
§  6.
1.
Paszport konsularny powinien być podjęty osobiście.
2.
W razie gdy paszport konsularny nie może być podjęty osobiście przez osobę ubiegającą się o jego wydanie, organ wydający paszport może wysłać go listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru pod wskazany przez tę osobę adres albo wydać go osobie trzeciej po przedstawieniu przez nią pisemnego upoważnienia z uwierzytelnionym podpisem osoby ubiegającej się o wydanie paszportu.
§  7.
1.
Dzieci do lat 16 mogą być wpisane do paszportu konsularnego:
1)
jednego z rodziców lub opiekuna albo
2)
osoby, pod której pieczą dziecko odbywa podróż, po przedłożeniu pisemnej zgody obojga rodziców lub tego z nich, któremu wyłącznie służy władza rodzicielska, albo opiekuna.
2.
W razie wpisania dzieci w wieku powyżej lat 3 do paszportu osób wymienionych w ust. 1 należy obok fotografii posiadacza paszportu umieścić fotografię dziecka.
3.
W razie gdy o paszport konsularny książeczkowy ubiega się małoletni, wydanie paszportu uzależnia się od wyrażenia zgody obojga rodziców lub opiekuna na stałe pozostanie małoletniego za granicą. Zgoda taka nie zwalnia od obowiązku przedłożenia dokumentów wymaganych w myśl § 4 ust. 1.
§  8.
1.
Paszport konsularny książeczkowy podlega wymianie na nowy, jeżeli ulegną zmianie dane wpisane do paszportu konsularnego, a w szczególności nazwisko lub imię albo stan cywilny.
2.
Paszport konsularny książeczkowy podlega wymianie na nowy również w wypadku, gdy:
1)
wszystkie kartki paszportu zostały zapisane,
2)
upłynęło 10 lat od daty wystawienia paszportu, paszport uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do dalszego użytku, a stan paszportu pozwala stwierdzić jego autentyczność.
§  9.
1.
W razie utraty lub znalezienia paszportu konsularnego w kraju należy niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej, która o zgłoszonym fakcie zawiadamia w drodze służbowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
2.
Jeżeli obywatel polski utracił lub znalazł za granicą paszport konsularny, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższe polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Spraw Zagranicznych i Spraw Wewnętrznych z dnia 23 lipca 1960 r. o paszportach konsularnych (Dz. U. Nr 41, poz. 250).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1971 r. (Dz.U.72.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1972 r.
2 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1971 r. (Dz.U.72.3.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.41.291

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Paszporty konsularne.
Data aktu: 16/10/1968
Data ogłoszenia: 14/11/1968
Data wejścia w życie: 14/11/1968