Wygaśnięcie niektórych umów ubezpieczenia zawartych przez uspołecznione zakłady pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1968 r.
w sprawie wygaśnięcia niektórych umów ubezpieczenia zawartych przez uspołecznione zakłady pracy.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z dniem 1 września 1968 r. wygasają zawarte na koszt uspołecznionych zakładów pracy w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń lub w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" S. A., zwanych dalej "zakładem ubezpieczeń", umowy ubezpieczenia:
1)
odpowiedzialności cywilnej uspołecznionych zakładów pracy w zakresie szkód wyrządzonych wypadkami przy pracy osobom pozostającym z tymi zakładami w stosunku pracy,
2)
następstw nieszczęśliwych wypadków – w zakresie odnoszącym się do osób pozostających z tymi zakładami w stosunku pracy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy umów ubezpieczenia wymienionych w § 3 ust. 1 i w § 4.
§  2.
Rozliczenie składek za nie wykorzystany okres ubezpieczenia z umów określonych w § 1 przeprowadza się, biorąc za podstawę stosunek okresu, przez który zakład ubezpieczeń ponosił odpowiedzialność, do całego okresu ubezpieczenia.
§  3.
1.
Uspołecznione zakłady pracy obowiązane są zawierać z zakładem ubezpieczeń na swój koszt umowy ubezpieczenia:
1)
następstw nieszczęśliwych wypadków członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa, członków straży pożarnych oraz słuchaczy szkół i kursów pożarniczych na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
2)
następstw nieszczęśliwych wypadków obywateli państw obcych zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy i obywateli polskich delegowanych za granicę – jeżeli obowiązek zawarcia takich umów wynika ze stosunku prawnego z kontrahentem zagranicznym.
2.
Mogą być zawierane na koszt uspołecznionych zakładów pracy umowy ubezpieczenia:
1)
następstw nieszczęśliwych wypadków osób dorywczo wykonujących prace na innej podstawie niż stosunek pracy,
2)
następstw nieszczęśliwych wypadków osób przebywających w zakładach karnych i w zakładach dla nieletnich, wykonujących prace w tych zakładach albo poza nimi,
3)
odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez uspołecznione zakłady pracy osobom, którym nie przysługują świadczenia od zakładu pracy na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8).
3.
Zawieranie umów ubezpieczenia, o których mowa w ust. 2 pkt 3, przez uspołecznione zakłady pracy będące jednostkami budżetowymi lub zakładami budżetowymi regulują odrębne przepisy.
§  4.
1.
Mogą być również zawierane na koszt uspołecznionych zakładów pracy umowy ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków w odniesieniu do grup pracowników związanych z gospodarką morską, lotnictwem, handlem zagranicznym i służbą zagraniczną, zatrudnionych na stanowiskach, które określą właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Finansów, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz z Centralną Radą Związków Zawodowych.
2.
Jednorazowe świadczenia pieniężne przysługujące uprawnionym z umów ubezpieczenia, określonych w ust. 1, podlegają zmniejszeniu o kwoty jednorazowych odszkodowań przewidzianych w art. 11 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy.
§  5.
1.
Uspołecznione zakłady pracy obowiązane są zawierać na swój koszt umowy ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą się wydarzyć w drodze z domu do pracy i z pracy do domu:
1)
osobom pozostającym w tych zakładach w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, mianowania lub powołania albo na skutek wyboru,
2)
członkom lub kandydatom na członków spółdzielni pracy pozostającym ze spółdzielnią w stosunku pracy,
3)
osobom zatrudnionym na podstawie umowy o naukę zawodu, o przyuczenie do określonej pracy lub o odbycie wstępnego stażu pracy.
2.
Ubezpieczenie nie obejmuje wypadków, za które poszkodowanemu przysługuje świadczenie z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.
3.
W razie zatrudnienia pracownika w dwóch lub więcej zakładach pracy obowiązek ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, odnosi się do zakładu pracy, który w oświadczeniu podatkowym pracownika wskazany jest jako pierwszy pracodawca. W tym przypadku świadczenie przysługuje również, jeżeli poszkodowany uległ wypadkowi w drodze do pracy do drugiego lub dalszego pracodawcy albo w drodze powrotnej.
4.
Jeżeli wskutek nieszczęśliwego wypadku poszkodowany zmarł lub doznał trwałego inwalidztwa przed upływem 2 lat od daty wypadku, zakład ubezpieczeń wypłaca:

1) w razie śmierci 20.000 zł,

2) w razie trwałego 100% inwalidztwa 30.000 zł

a w razie trwałego częściowego inwalidztwa odpowiedni procent tej sumy. Jeżeli zakład ubezpieczeń wypłacił świadczenie za trwałe inwalidztwo, a poszkodowany po otrzymaniu świadczenia w następstwie tego samego wypadku zmarł, potrąca się to świadczenie z sumy przewidzianej na wypadek śmierci; zakład ubezpieczeń nie może jednak żądać zwrotu nadpłaty.

5.
W razie zbiegu umowy ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą się wydarzyć w drodze z domu do pracy i z pracy do domu, z umową ubezpieczenia, o której mowa w § 3 ust. 1 i w § 4 ust. 1, zakład ubezpieczeń wypłaca jednorazowe świadczenie na wypadek śmierci lub trwałego inwalidztwa z wyższej sumy ubezpieczenia.
6.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Finansów i Centralną Radą Związków Zawodowych określi szczegółowe zasady, według których nieszczęśliwe wypadki w drodze z domu do pracy i z pracy do domu będą uznawane za podlegające ubezpieczeniu.
§  6.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, Ministrowi Finansów i właściwym ministrom.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.32.218

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wygaśnięcie niektórych umów ubezpieczenia zawartych przez uspołecznione zakłady pracy.
Data aktu: 20/08/1968
Data ogłoszenia: 24/08/1968
Data wejścia w życie: 24/08/1968