Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz górnicza inwalidzka renta wyrównawcza.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1968 r.
w sprawie określenia przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz w sprawie górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej.

Na podstawie art. 15 ust. 4 i art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19) oraz art. 62 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów, uprawnionym do górniczych rent inwalidzkich, którzy nie mogą uzyskać pracy odpowiedniej do ich stanu zdrowia i kwalifikacji, przysługuje prawo do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, jeżeli rencista:
1)
ukończył 45 lat oraz
2)
nie posiada poza rentą dochodów z innych źródeł powodujących zawieszenie prawa do renty w całości lub w części.
2.
Za rencistę nie mogącego uzyskać pracy odpowiedniej do stanu zdrowia i kwalifikacji (ust. 1) uważa się rencistę, który nie może być skierowany przez zakład pracy oraz właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej do pracy, odpowiadającej wskazaniom dotyczącym zatrudnienia, ustalonym dla niego w orzeczeniu komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, a którą może on wykonywać przy wykorzystaniu kwalifikacji ogólnych oraz przygotowania zawodowego.
3.
Za rencistę nie mogącego uzyskać pracy odpowiedniej do stanu zdrowia i kwalifikacji uważa się również rencistę, który ukończył 50 lat i ma co najmniej 25 lat pracy górniczej, pracy równorzędnej z pracą górniczą i okresów zaliczalnych do pracy górniczej, jeżeli nie został on zatrudniony przez zakład pracy, w którym był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej.
§  2.
1.
Poza przypadkami określonymi w § 1 renciście zaliczonemu do III grupy inwalidów przysługuje górnicza renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów również w przypadku, gdy rencista nie może podjąć pracy z powodu przebywania w ośrodkach (oddziałach) rehabilitacji zakładów opieki zdrowotnej zamkniętej w celu usprawnienia leczniczego lub w zakładach rehabilitacji zawodowej w celu usprawnienia zawodowego.
2.
W okresie przebywania w ośrodkach i zakładach w celach wymienionych w ust. 1 górnicza renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów przysługuje bez względu na wiek rencisty, jednak przez okres nie dłuższy niż 4 lata, pod warunkiem nieposiadania przez rencistę poza rentą dochodów z innych źródeł, powodujących zawieszenie prawa do renty w całości lub w części.
§  3.
1.
Ustalenie prawa do górniczej renty inwalidzkiej w wysokości i na warunkach określonych w § 1 lub 2 następuje po przedłożeniu organowi rentowemu zaświadczenia wydanego przez:
1)
właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej, stwierdzającego niemożność skierowania rencisty do pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji w zakładzie pracy, w którym był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, lub w innym zakładzie pracy - w przypadkach określonych w § 1 ust. 1 i 2,
2)
zakład pracy, stwierdzającego fakt niezatrudnienia rencisty - w przypadkach określonych w § 1 ust. 3,
3)
ośrodek lub zakład rehabilitacyjny, stwierdzającego fakt przebywania w tym zakładzie (ośrodku) - w przypadkach określonych w § 2.
2.
W stosunku do rencistów, którzy nie ukończyli 55 lat, zaświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, zachowują ważność przez okres 6 miesięcy od daty ich wydania. W razie upływu terminu ważności zaświadczenia i nieprzedłożenia przez rencistę nowego zaświadczenia, organ rentowy zmienia wymiar górniczej renty inwalidzkiej od najbliższego terminu płatności renty, przypadającego po upływie terminu ważności zaświadczenia.
3.
Prawo do górniczej renty inwalidzkiej, o której mowa w ust. 1, powstaje od dnia pobytu rencisty w ośrodku lub zakładzie określonych w § 2 ust. 1, a w razie niemożności uzyskania przez rencistę odpowiedniej pracy, prawo to powstaje od daty wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2.
4.
Wypłata renty następuje od dnia powstania prawa do renty, jednak za okres nie dłuższy niż 3 miesiące wstecz od przedłożenia organowi odpowiedniego zaświadczenia (ust. 1).
§  4.
1.
Zakład pracy, zatrudniający pracownika przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, obowiązany jest na wniosek rencisty w ciągu 7 dni przydzielić mu pracę odpowiednią do stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2), a w razie braku możliwości przydzielenia takiej pracy - wydać zaświadczenie stwierdzające ten fakt.
2.
Jeżeli rencista nie wyrazi zgody na podjęcie oferowanej mu pracy, zakład pracy - na żądanie rencisty - obowiązany jest wydać mu zaświadczenie stwierdzające rodzaj i warunki pracy, która była mu oferowana.
3.
Właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium powiatowej rady narodowej, na wniosek rencisty lub z urzędu, bada w razie wątpliwości zasadność nieprzydzielenia renciście pracy przez zakład pracy, w którym rencista był zatrudniony przed uzyskaniem prawa do górniczej renty inwalidzkiej, lub zasadność odmowy przyjęcia przez rencistę pracy oferowanej mu przez ten zakład.
§  5.
1.
W razie stwierdzenia, że zakład pracy, o którym mowa w § 4, nie ma możliwości przydzielenia renciście pracy, lub w razie uznania, że oferowana renciście praca nie jest odpowiednia do jego stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2), organ określony w § 4 ust. 3 obowiązany jest skierować w miarę możliwości rencistę do pracy w innym zakładzie pracy.
2.
Jeżeli organ określony w § 4 ust. 3 nie może zapewnić renciście pracy odpowiedniej do jego stanu zdrowia i kwalifikacji (§ 1 ust. 2) w innym zakładzie pracy, obowiązany jest najpóźniej w ciągu 30 dni od zgłoszenia się rencisty wydać mu zaświadczenie stwierdzające niemożność skierowania go do pracy (§ 3 ust. 1 pkt 1).
§  6.
1.
Wysokość górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej nie może przekroczyć 75% przysługującej renciście górniczej renty inwalidzkiej łącznie z kwotami wzrostu i dodatkami, z wyjątkiem dodatków rodzinnych.
2.
W zakresie szczegółowych zasad obliczania i wypłacania górniczej inwalidzkiej renty wyrównawczej mają zastosowanie przepisy dotyczące inwalidzkich rent wyrównawczych, wydane na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia, w których jest mowa o powiatowych radach narodowych, stosuje się również do rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz do dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac oraz Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.26.171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przypadków, w których rencistom zaliczonym do III grupy inwalidów przysługują górnicze renty inwalidzkie w wysokości przewidzianej dla II grupy inwalidów, oraz górnicza inwalidzka renta wyrównawcza.
Data aktu: 11/07/1968
Data ogłoszenia: 25/07/1968
Data wejścia w życie: 25/07/1968, 01/01/1968