Numeracja nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 25 czerwca 1968 r.
w sprawie numeracji nieruchomości.

Na podstawie art. 9 ust. 2 rozporządzenia z dnia 24 października 1934 r. o ustaleniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości (Dz. U. z 1934 r. Nr 94, poz. 850 i z 1948 r. Nr 36, poz. 251) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nieruchomości zabudowane, jak i przeznaczone zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę budynkami lub innymi urządzeniami powinny być oznaczone numerami porządkowymi według zasad ustalonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1.
W miastach i osiedlach każda ulica (plac) powinna mieć odrębną porządkową numerację nieruchomości.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w gromadach w odniesieniu do miejscowości, w których ulice (place) są oznaczone nazwami.
3.
W gromadach dla miejscowości nie posiadających ulic lub posiadających ulice bez nazw powinna być prowadzona jedna kolejna porządkowa numeracja nieruchomości.
4.
Jeżeli w miejscowości wchodzącej w skład gromady tylko część nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę przylega do ulic z nazwami, należy do tych ulic stosować przepis ust. 1, dla wszystkich zaś nieruchomości przylegających do ulic bez nazw lub nie przylegających do ulic wprowadzić odrębną numerację.
§  3.
1.
Każda nieruchomość z wyjątkami przewidzianymi w dalszych przepisach powinna mieć jeden numer porządkowy. Tym samym numerem są oznaczone również budynki położone na nieruchomości.
2.
Domy i części domów (lokale mieszkalne) stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności oznaczone są numerem porządkowym, który ma nieruchomość gruntową.
§  4.
1.
Nieruchomość o znacznej długości frontu wzdłuż ulicy należy oznaczyć numerem złożonym z kilku kolejnych numerów porządkowych stosownie do ilości istniejących na tej nieruchomości budynków położonych od frontu ulicy.
2.
Jeżeli budynek został wybudowany na gruntach wchodzących w skład dwóch lub więcej nieruchomości, budynek ten oznacza się numerem złożonym z kilku kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.
3.
Dwie lub większą ilość nieruchomości przylegających do siebie i wykorzystywanych jako jedna całość gospodarcza przez uspołeczniony zakład przemysłowy lub usługowy, uspołecznione gospodarstwo rolne lub leśne albo stanowiących pracownicze ogrody działkowe lub teren zabudowany domami campingowymi pod wspólnym zarządem oznacza się jednym numerem złożonym z kolejnych numerów stosownie do ilości nieruchomości oznaczonych uprzednio odrębnymi numerami.
§  5.
1.
Jeżeli na nieruchomości poza budynkiem położonym bezpośrednio przy ulicy znajduje się jeden lub większa ilość budynków, położonych w głębi nieruchomości, wówczas budynki te oznacza się numerem porządkowym, który posiada cała nieruchomość, z dodatkowym oznaczeniem kolejnymi dużymi literami alfabetu.
2.
W razie podziału nieruchomości na dwie lub więcej nieruchomości przylegających do ulicy dopuszcza się wprowadzenie do istniejącej już numeracji dodatkowych oznaczeń małymi literami alfabetu dla poszczególnych nowo utworzonych nieruchomości.
§  6.
1.
W razie podziału znacznej ilości nieruchomości położonych przy danej ulicy należy dla ulicy tej przeprowadzić nową numerację.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w razie innych poważnych zmian w stanie nieruchomości, uzasadniających potrzebę przeprowadzenia nowej numeracji.
§  7.
Nieruchomości przy ulicach i placach należy oznaczać kolejnymi numerami według stosowanych już w danej miejscowości zasad. W braku takich zasad należy stosować zasady następujące:
1)
numery nieruchomości wzdłuż ulic głównych powinny wzrastać w kierunku od centrum miasta ku jego granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód,
2)
numery nieruchomości wzdłuż ulic bocznych powinny wzrastać, poczynając od głównej ulicy w kierunku granic miasta,
3)
nieruchomości po lewej stronie ulicy w kierunku zwiększających się numerów oznacza się numerami nieparzystymi, a po prawej stronie ulicy numerami parzystymi,
4)
nieruchomości przylegające do placów powinny mieć numerację ciągłą, która powinna wzrastać, poczynając od naroża placu przy głównej ulicy, zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara,
5)
jeżeli plac (rondo uliczne) powstaje z rozszerzenia lub skrzyżowania ulic, nieruchomości położone przy placu należy oznaczać kolejno numerami jednej z ulic przechodzącej przez plac (rondo uliczne).
§  8.
1.
Nieruchomości przylegające do dwóch lub większej ilości ulic (placów) powinny być oznaczone numerami porządkowymi następująco:
1)
nieruchomości zabudowane - numerem od każdej przylegającej ulicy, od której prowadzi wejście do budynku,
2)
nieruchomości nie zabudowane - numerem porządkowym od przylegającej ulicy, od której znajduje się wjazd na nieruchomość.
2.
Jeżeli w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 poza budynkiem przylegającym bezpośrednio do ulicy znajduje się budynek lub budynki w głębi nieruchomości, wówczas budynki oznacza się numerami porządkowymi budynku położonego przy ulicy, od której jest główne wejście lub główny wjazd - z dodatkowymi oznaczeniami kolejnymi dużymi literami alfabetu.
§  9.
1.
Oznaczanie nieruchomości numerami porządkowymi należy:
1)
na terenie miast i osiedli - do zadań właściwych do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organów prezydiów miejskich (dzielnicowych, osiedlowych) rad narodowych,
2)
na terenie gromad - do zadań biur prezydiów gromadzkich rad narodowych pod nadzorem wyznaczonych przez przewodniczących prezydiów powiatowych rad narodowych organów tych prezydiów.
2.
Organy wymienione w ust. 1 prowadzą również i utrzymują w stanie aktualności ewidencję numeracji porządkowej nieruchomości.
§  10.
1.
Oznaczenie nieruchomości numerem porządkowym następuje z urzędu lub na wniosek właściciela (zarządcy) nieruchomości.
2.
Oznaczania numerami porządkowymi nieruchomości zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, jak również nieruchomości kolejowych i portowych lub wykorzystywanych na cele lotnisk cywilnych, należy dokonywać w porozumieniu z tymi jednostkami.
§  11.
O oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym organ wymieniony w § 9 ust. 1 zawiadamia na piśmie właściciela nieruchomości.
§  12.
1.
Właściciele i zarządcy nieruchomości zabudowanych i nieruchomości ogrodzonych, przeznaczonych pod zabudowę, obowiązani są w terminie do dwóch tygodni od dnia otrzymania zawiadomienia o oznaczeniu nieruchomości numerem porządkowym umieścić w miejscu widocznym na budynkach położonych na nieruchomości lub na ogrodzeniach tabliczki z wyraźnymi numerami porządkowymi nieruchomości (budynku). W miejscowościach posiadających ulice z nazwami na tabliczce, powinna być podana ponadto nazwa ulicy, a w miejscowościach bez ulic lub posiadających ulice nie oznaczone nazwami - nazwa miejscowości.
2.
Jeżeli budynek jest położony w głębi nieruchomości, która jest ogrodzona od ulicy (drogi), wówczas niezależnie od tabliczki umieszczonej na budynku należy umieścić również tabliczkę na ogrodzeniu.
3.
Tabliczki z numerami porządkowymi powinny być utrzymywane stale w należytym stanie. W miastach i osiedlach tabliczki z numerami porządkowymi umieszczone na budynkach powinny być od zmroku do świtu oświetlone.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. Nr 3, poz. 28).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.23.151

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Numeracja nieruchomości.
Data aktu: 25/06/1968
Data ogłoszenia: 10/07/1968
Data wejścia w życie: 10/07/1968