Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 stycznia 1967 r.
w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy:
1)
państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
następujących przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa:
a)
przedsiębiorstw i zakładów przemysłu rolnego, zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach państwowych gospodarstw rolnych,
b)
wojewódzkich przedsiębiorstw wylęgu drobiu,

zwanych dalej przedsiębiorstwami.

2.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78),
2)
"prezydium wojewódzkiej rady narodowej" - należy przez to rozumieć również prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,
3)
"zjednoczeniu" - należy przez to rozumieć również inne jednostki organizacyjne grupujące przedsiębiorstwa na terenie województwa,
4)
"funduszu płac" - należy przez to rozumieć osobowy fundusz płac planowany na dany rok,
5)
"rentowności" - należy przez to rozumieć stosunek procentowy akumulacji finansowej do rzeczywistego kosztu sprzedanej produkcji towarowej i usług.
3.
Przez akumulację finansową rozumie się wynik bilansowy (zysk, stratę) z całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, po weryfikacji i po dokonaniu ewentualnych korekt wyniku i kosztów - powiększony o podatek obrotowy i od operacji nietowarowych.
4.
W uzasadnionych wypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej - na wniosek dyrektora zjednoczenia - może ustalić, że przez akumulację finansową, o której mowa w ust. 3, stanowiącą podstawę obliczania rentowności, rozumie się wynik bilansowy (zysk, stratę) z całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 3% funduszu płac, jeżeli osiągną rentowność co najmniej równą rentowności uzyskanej w roku poprzednim, a odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy - za osiągniętą poprawę rentowności; przez poprawę rentowności należy rozumieć różnicę między rentownością osiągniętą w danym roku a rentownością osiągniętą w roku poprzednim.
2.
Kwotę odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy, przypadającą za osiągniętą poprawę rentowności, oblicza się według stawek podanych w pkt 1 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwo zaplanuje rentowność wyższą od rentowności osiągniętej w roku poprzednim i osiągnie ją, wówczas fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie zaplanowanej poprawy rentowności oblicza się według stawek podanych w pkt 2 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
4.
W razie przekroczenia planowanej rentowności, o której mowa w ust. 3, fundusz zakładowy, przypadający za to przekroczenie, oblicza się według stawek podanych w pkt 3 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
5.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie zaplanowanego wskaźnika rentowności, o którym mowa w ust. 3, ale poprawi rentowność uzyskaną w roku poprzednim, odpis na dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek podanych w pkt 1 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
6.
Kwota dodatkowego funduszu zakładowego nie może przekraczać kwoty faktycznie osiągniętej poprawy wyniku.
§  3.
1.
Jeżeli osiągnięta przez przedsiębiorstwo rzeczywista rentowność jest niższa od rentowności w roku poprzednim, wówczas odpis zasadniczy na fundusz zakładowy, obliczony według stawki, o której mowa w § 2 ust. 1, ulega zmniejszeniu o 2% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach do 5% pogorszenia, o dalsze 4% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 5% do 10% pogorszenia, o dalsze 7% za każdy rozpoczęty procent pogorszenia w granicach od 10% do 20% pogorszenia.
2.
W razie pogorszenia rentowności o 20 lub więcej procent przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwom, których planowana rentowność jest niższa od rentowności osiągniętej w roku poprzednim, oraz przedsiębiorstwom nowo powstałym lub powstałym w wyniku reorganizacji - pełny odpis zasadniczy w wysokości określonej w § 2 ust. 1 przysługuje za osiągnięcie rentowności zaplanowanej na dany rok.
2.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo planowanej rentowności - odpis zasadniczy na fundusz zakładowy ulega zmniejszeniu według zasad określonych w § 3 ust. 1; gdy pogorszenie planowanej rentowności przekroczy 20%, przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
3.
W przedsiębiorstwie, w którym warunkiem tworzenia funduszu zakładowego jest osiągnięcie rentowności planowanej - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek ustalonych w pkt 3 tabeli, stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie (Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości) w porozumieniu z Ministrem Finansów, na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych, mogą wprowadzić obowiązek ustalania rentowności jako stosunku akumulacji finansowej do sumy wartości środków trwałych i środków obrotowych.
2.
Przez wartość środków trwałych, o której mowa w ust. 1, należy rozumieć wartość początkową brutto przeciętnego rocznego stanu środków trwałych przedsiębiorstwa, bez względu na to, czy są one użytkowane przez to przedsiębiorstwo, czy też przez inne jednostki organizacyjne, z wyjątkiem środków trwałych:
1)
służących działalności pozaoperacyjnej o charakterze socjalno-bytowym w rozumieniu uchwały nr 402 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1963 r. w sprawie działalności pozaoperacyjnej o charakterze socjalno-bytowym przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 95, poz. 444),
2)
służących potrzebom bezpieczeństwa i higieny pracy,
3)
uznanych w obowiązującym trybie na trwale nieczynne; przeciętny roczny stan środków trwałych oblicza się jako iloraz sumy stanu na początek roku i stanów na koniec każdego kwartału podzielonej przez 5.
3.
Przez wartość środków obrotowych, o której mowa w ust. 1, należy rozumieć wartość przeciętnego rocznego stanu zapasów i rozliczeń międzyokresowych czynnych, z wyłączeniem zapasów sezonowych i rezerw. Przeciętny roczny stan środków obrotowych oblicza się jako iloraz sumy stanu na początek danego roku i stanów na koniec każdego kwartału podzielonej przez 5.
§  6.
1.
Przedsiębiorstwom, które wykażą się szczególnymi osiągnięciami w zakresie wzrostu sprzedaży wyrobów przeznaczonych na eksport lub mających charakter antyimportowy bądź przeznaczonych na zaopatrzenie rynku oraz w zakresie wzrostu sprzedaży usług świadczonych dla ludności, jak również przedsiębiorstwom, w których zajdzie potrzeba zneutralizowania skutków pogorszenia rentowności wywołanego przyczynami niezależnymi od przedsiębiorstwa - mogą być dodatkowo zwiększone odpisy na fundusz zakładowy lub przyznany fundusz zakładowy - jeśli pogorszenie rentowności z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa spowodowało pozbawienie go funduszu zakładowego.
2.
Decyzje o przyznaniu funduszu zakładowego lub o zwiększeniu odpisów na fundusz zakładowy wydaje, w porozumieniu z zarządem okręgowym właściwego związku zawodowego, prezydium wojewódzkiej rady narodowej; uprawnienia te prezydium może przekazać dyrektorom zjednoczeń.
3.
Na cele, o których mowa w ust. 1, może być przeznaczona kwota nie większa niż 0,5% funduszu płac przedsiębiorstw objętych rozporządzeniem, zgrupowanych w zjednoczeniu.
§  7.
1.
Przy ustalaniu rentowności osiągniętej za dany rok dokonuje się korekty kosztów i wyniku z tytułów wymienionych w art. 6 ustawy.
2. 1
Prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą wprowadzić odpowiednią korektę wyniku, w razie gdy jego pogorszenie lub polepszenie nastąpi wskutek zmian w stawkach przyznanych przedsiębiorstwu dotacji przedmiotowych w porównaniu do roku poprzedniego. Uprawnienie to prezydia wojewódzkich rad narodowych mogą przekazać dyrektorom zjednoczeń.
§  8.
Zasady podziału między poszczególne komórki organizacyjne ruchu i zarządu przedsiębiorstwa tej części funduszu zakładowego, która zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy jest przeznaczona na nagrody dla pracowników, określa uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad podziału funduszu zakładowego przeznaczonego na nagrody (Monitor Polski Nr 61, poz. 322).
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz zakładowy co kwartał, przyjmując za podstawę obliczania tych odpisów odpowiednie dane, wynikające z kwartalnych sprawozdań finansowych, a za podstawę rocznego odpisu dane wykazane w zweryfikowanym sprawozdaniu rocznym po dokonaniu korekt wymienionych w § 7. Za podstawę obliczeń kwartalnych przyjmuje się dane od początku roku do końca danego kwartału. W celu ustalenia kwot odpisów kwartalnych należy porównać rentowność osiągniętą za dany okres z rentownością osiągniętą za rok poprzedni.
2.
W uzasadnionych wypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej może wprowadzić w wyżej wymienionych celach obowiązek porównywania rzeczywistej kwartalnej rentowności z rentownością osiągniętą w poszczególnych kwartałach roku poprzedniego.
3.
Przedsiębiorstwo może dokonać po upływie pierwszego półrocza i trzeciego kwartału wypłat zaliczkowych w wysokości nie przekraczającej 25% kwoty odpisu na fundusz zakładowy za dany okres. Wypłaty zaliczkowe na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników, które określa ustawa, nie mogą przekraczać kwoty odpowiadającej 2% funduszu płac wykonanego w danym okresie.
§  10.
1.
Jeżeli rzeczywista rentowność przedsiębiorstwa nie uzasadnia pełnej wysokości utworzonego i wypłaconego zaliczkowo funduszu zakładowego za pierwsze półrocze oraz za trzeci kwartał, kwoty nadpłacone podlegają potrąceniu z funduszu następnego roku bądź z funduszów następnych lat - aż do całkowitego zlikwidowania nadpłaty.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli w wyniku badania prawidłowości utworzonego funduszu zakładowego zostanie ujawnione, że przedsiębiorstwo dokonało odpisów w kwocie większej od rzeczywiście przysługującej.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwo, które nie spełnia warunków określonych w rozporządzeniu i w związku z tym nie utworzy funduszu zakładowego, może wydatkować na nagrody i świadczenia dla pracowników kwotę nie przekraczającą 0,2% funduszu płac. Wydatki te zalicza się na straty przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli w następnych okresach danego roku przedsiębiorstwo utworzy fundusz zakładowy, wówczas kwotę wydatków, o których mowa w ust. 1, należy traktować jako zaliczkową wypłatę z funduszu zakładowego.
§  12.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do działających według zasad rozrachunku gospodarczego zakładów przedsiębiorstw wielozakładowych, jeżeli ich urządzenia księgowe pozwalają na ustalenie wyniku finansowego.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1963 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego (Dz. U. Nr 56, poz. 301).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1967 r.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STAWEK ODPISÓW DODATKOWYCH NA FUNDUSZ ZAKŁADOWY ZA POPRAWĘ WSKAŹNIKA RENTOWNOŚCI

Stawka dodatkowego funduszu zakładowego wyrażona w procencie funduszu płac za jeden punkt poprawy wskaźnika rentowności
1) za poprawę wskaźnika rentowności w porównaniu

do rentowności roku poprzedniego:

do 2 punktów 0,6
powyżej 2 do 4 punktów 0,4
powyżej 4 punktów 0,2
2) za osiągnięcie poprawy rentowności ujętej

planem techniczno-ekonomicznym:

do 1 punktu 0,6
powyżej 1 do 2 punktów 0,7
powyżej 2 punktów 0,8
3) za osiągnięcie ponadplanowej rentowności:
do 2 punktów 0,6
powyżej 2 do 4 punktów 0,4
powyżej 4 punktów 0,2
Odpisy na dodatkowy fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli; przez punkt rozumie się poprawę wskaźnika rentowności o jedność.

Wskaźniki rentowności oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, przy zastosowaniu ogólnie obowiązujących zasad zaokrąglenia.

1 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 8 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1967.5.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego.
Data aktu: 24/01/1967
Data ogłoszenia: 10/02/1967
Data wejścia w życie: 10/02/1967, 01/01/1967