Karty podatkowe dla drobnych rzemieślników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 lipca 1966 r.
w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166) oraz art. 3, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na wniosek podatnika podatki obrotowy i dochodowy pobiera się ryczałtowo w formie opłaty za kartę podatkową od osób wykonujących rzemiosła (działalność objętą zakresem przedmiotowym rzemiosł), wymienione w tabelach stanowiących załącznik do niniejszego rozporządzenia, w miejscowościach oraz rodzajach świadczeń wymienionych w tych tabelach, jeżeli osoby te:
1)
posiadają kartę rzemieślniczą, a jeżeli w myśl przepisów na wykonywane rzemiosło (działalność objętą zakresem przedmiotowym rzemiosła) wymagane jest zezwolenie - posiadają takie zezwolenie i wykonują rzemiosło (działalność objętą zakresem przedmiotowym rzemiosła) w ramach posiadanego uprawnienia przemysłowego (karty rzemieślniczej lub zezwolenia);
2)
prowadzą zakłady rzemieślnicze przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu zatrudnienia określonego w wymienionych tabelach dla danego rzemiosła (zakresu przedmiotowego rzemiosła i rodzaju świadczeń) dla miejscowości, w której jest prowadzony zakład rzemieślniczy; do stanu zatrudnienia nie wlicza się małżonka oraz uczniów w liczbie nie większej niż trzech, zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej;
3)
nie utrzymują poza obejściem, w którym mieści się zakład rzemieślniczy, odrębnych stałych miejsc sprzedaży; w zakładzie mogą być sprzedawane tylko wyroby własnej produkcji; zastrzeżenie to nie dotyczy wyrobów obcej produkcji, jeżeli stanowią one niezbędny dodatek do gotowego i związanego z wykonywanym rzemiosłem wyrobu własnej produkcji;
4)
nie korzystają przy wykonywaniu rzemiosła zarówno z usług osób nie zatrudnionych w zakładzie rzemieślniczym, jak i z usług innych zakładów rzemieślniczych lub przedsiębiorstw; nie wyłącza jednak prawa opłacania podatku w formie karty podatkowej korzystanie z usług:
a)
zakładów cholewkarskich przez zakłady szewskie,
b)
zakładów kołodziejskich przez zakłady kowalskie i odwrotnie,
c)
zakładów stolarskich przez zakłady tapicerskie i odwrotnie,
d)
zakładów szklarskich przez zakłady stolarskie i odwrotnie,
e)
zakładów blacharskich, brązowniczych, elektromechanicznych, galwanizatorskich, odlewniczych, ślusarskich w zakresie spawalnictwa i tokarstwa w metalu oraz zakładów tokarstwa w drewnie przez inne zakłady rzemieślnicze w zakresie wykonywania usług, których rzemieślnik przyjmujący zlecenie nie może wykonać we własnym zakładzie rzemieślniczym,
f)
pozostałych zakładów rzemieślniczych pokrewnych branż, o ile świadczenia w zakresie korzystania z usług tych zakładów są niewielkie i łącznie nie przekraczają 5% rocznego obrotu zakładu rzemieślniczego, zlecającego wykonanie usług;
5)
nie wykonują innych świadczeń podlegających podatkowi obrotowemu; zastrzeżenie to dotyczy również małżonka podatnika; nie wyłącza jednak prawa opłacania podatków w formie karty podatkowej wykonywanie przez małżonka we własnym imieniu świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkami obrotowym i dochodowym w formie karty podatkowej lub w formie ryczałtu.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie ma zastosowania do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, wymagającą posiadania tylko karty rzemieślniczej, którzy jej nie posiadają, lecz w okresie pół roku od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedstawią ją organowi finansowemu. W tym okresie podatnicy ci są obowiązani uiszczać opłatę za kartę podatkową podwyższoną o 10%. Obowiązek uiszczania podwyższonej opłaty za kartę podatkową ustaje z końcem miesiąca, w którym zostanie przedstawiona organowi finansowemu karta rzemieślnicza. Jeżeli podatnik nie przedstawi karty rzemieślniczej w powyższym terminie, traci prawo do korzystania z karty podatkowej od dnia pierwszego następnego miesiąca po upływie tego terminu. W indywidualnych, szczególnie uzasadnionych wypadkach, na wniosek podatnika i za zgodą właściwego do spraw przemysłu organu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, termin do przedstawienia uprawnienia może być przedłużony o dalsze pół roku.
3.
Przepisy rozporządzenia mają również zastosowanie w wypadkach, gdy zakład rzemieślniczy jest prowadzony przez dwie osoby, pod warunkiem że jest on prowadzony na podstawie uprawnienia wymieniającego obydwóch wspólników i nie zatrudnia ani pracownika najemnego, ani członka rodziny, nie licząc małżonków wspólników. Wysokość opłaty za kartę podatkową ustala się w tych wypadkach w kwocie podwójnej, przewidzianej dla zakładu nie zatrudniającego ani pracownika najemnego, ani członka rodziny.
4.
Zatrudnionego w zakładzie rzemieślniczym w charakterze czeladnika jednego z wyszkolonych w tym zakładzie uczniów nie uważa się przez okres pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu egzaminu czeladniczego za pracownika najemnego, a traktuje się go jako ucznia, jeżeli zakład jest prowadzony przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego i nie zmienił w istotnym stopniu rodzaju wykonywanych świadczeń, a w szczególności jeżeli nie przeszedł ze świadczenia usług na produkcję towarową. O zatrudnieniu wyszkolonego ucznia w charakterze czeladnika podatnik jest obowiązany zawiadomić organ finansowy w terminie siedmiu dni, licząc od dnia zatrudnienia, dołączając jednocześnie dowód stwierdzający datę złożenia przez tego ucznia egzaminu czeladniczego.
5.
W usługowych zakładach rzemieślniczych, wykonujących usługi dla ludności bądź dla rolnictwa, ulga, o której mowa w ust. 4, przysługuje na dwóch uczniów, wyszkolonych i zatrudnionych w danym zakładzie, jeżeli zakład ten jest prowadzony bez zatrudnienia innych pracowników najemnych. Przepis ust. 4 w zakresie zawiadomienia o zatrudnieniu i w zakresie udowodnienia wyszkolenia stosuje się odpowiednio.
6.
Jeżeli umowa o naukę zawodu zawarta została z młodocianymi, określone w ust. 5 ulgi podatkowe z tytułu szkolenia uczniów w usługowych zakładach rzemieślniczych, wykonujących usługi dla ludności bądź dla rolnictwa, przysługują przez okres pierwszych dwudziestu czterech miesięcy po złożeniu przez ucznia egzaminu czeladniczego.
7.
Na równi z uczniem wyszkolonym w zakładzie rzemieślniczym na czeladnika traktuje się przyjętego na praktykę absolwenta zasadniczej szkoły zawodowej. W tym wypadku okresy dwunastu lub dwudziestu czterech miesięcy, o których mowa w ust. 4 i 5, liczy się od ukończenia przez praktykanta zasadniczej szkoły zawodowej.
8.
Za usługowe zakłady wykonujące świadczenia usług dla ludności bądź dla rolnictwa w rozumieniu rozporządzenia uważa się zakłady, w których łączny obrót osiągnięty z tych usług wynosi co najmniej 50% w miejscowościach do 10 tysięcy mieszkańców, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 60% ogólnego obrotu.
9.
Na terenach wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 1 prezydia właściwych wojewódzkich rad narodowych mogą dla niektórych rodzajów (zakresu przedmiotowego) rzemiosł, szczególnie deficytowych pod względem usług, obniżać w drodze uchwały procenty obrotu z usług, określone w ust. 8, nie więcej jednak niż o liczbę 10.
10.
Za członków rodziny uważa się małoletnie dzieci: własne, przysposobione, obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie, małoletnich pasierbów, jak również pozostających z podatnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym rodziców podatnika i rodziców jego małżonka, jeżeli zostali uznani za inwalidów lub utracili zdolność zarobkowania w stopniu odpowiadającym co najmniej III grupie inwalidów albo przekroczyli 60 lat, jeżeli chodzi o mężczyzn, a 55 lat, jeżeli chodzi o kobiety. Przepis § 4 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie.
§  2.
1.
Karta podatkowa obejmuje należność podatkową ze źródła przychodów, na które uzyskano kartę. Jeżeli podatnik osiąga dochody z innych źródeł przychodów, podlegających tylko podatkowi dochodowemu, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych; do dochodu osiąganego z tych innych źródeł stosuje się stopę podatkową odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów (łącznie z nadwyżką ze źródła objętego kartą podatkową).
2.
Kartę podatkową przyznaje się na okres trzech lat.
§  3.
Roczne opłaty za karty podatkowe ustala się w tabelach opłat stanowiących załącznik do rozporządzenia.
§  4.
1.
Opłaty za karty podatkowe określone w tabelach obniża się:
1)
o 20% dla osób prowadzących zakłady rzemieślnicze na terenie:
a)
województw: białostockiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego,
b)
powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego województwa gdańskiego,
c)
powiatów: brzeskiego, głubczyckiego, grodkowskiego, kluczborskiego, namysłowskiego, nyskiego, oleskiego, prudnickiego i strzeleckiego województwa opolskiego,
d)
powiatu trzcianeckiego województwa poznańskiego,
e)
powiatów: leskiego, sanockiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego;
2)
o 20% dla osób, które ukończyły do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia, oraz dla inwalidów lub innych osób, które utraciły zdolność zarobkowania w stopniu odpowiadającym co najmniej III grupie inwalidów.
2.
Organ finansowy - po zasięgnięciu opinii komisji podatkowej - może ustalić obniżkę w wysokości do 50% opłaty za kartę podatkową:
1)
w zasługujących na szczególne uwzględnienie wypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
w wypadkach, gdy rozmiar działalności gospodarczej podatnika tak znacznie odbiega od rozmiaru przeciętnej tego rodzaju działalności, że opłata za kartę podatkową byłaby dla podatnika oczywiście za wysoka;
3)
na wniosek podatnika lub organu do spraw przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w odniesieniu do podatników, którzy wykonują usługi dla ludności i rolnictwa (§ 1 ust. 8) w zakresie ciesielstwa, dekarstwa, murarstwa i zduństwa i zatrudniają pracowników najemnych nie stale, lecz okresowo.
3.
Utratę zdolności zarobkowania należy udowodnić orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  5.
1.
Liczbę mieszkańców i charakter miejscowości określonych w tabelach przyjmuje się według stanu w dniu 1 stycznia roku podatkowego. Za mieszkańców uważa się osoby zameldowane na pobyt stały.
2.
Jeżeli zakład rzemieślniczy wykonuje różne rzemiosła (zakresy przedmiotowe rzemiosła), dla których przewidziane są w tabelach różne wysokości opłaty za kartę podatkową, opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości właściwej dla tego rzemiosła (zakresu przedmiotowego rzemiosła), dla którego jest ustalona wyższa opłata.
3.
Nie wyłącza prawa do opłacania podatków obrotowego i dochodowego w formie karty podatkowej wykonywanie przez podatnika usług dla ludności bądź dla rolnictwa w szerszym zakresie branżowym od wymienionego w tabeli, jeżeli ta dodatkowa działalność usługowa jest uboczna, wchodzi w zakres przedmiotowy wykonywanego rzemiosła, podatnik posiada uprawnienia do jej wykonywania (§ 1 ust. 1 pkt 1) i wykonuje ją w miejscowościach na terenie gromad lub w osiedlach i miastach o liczbie do 20.000 mieszkańców.
4.
Jeżeli zakład rzemieślniczy i miejsce zamieszkania podatnika znajdują się w różnych miejscowościach, opłatę za kartę podatkową pobiera się:
1)
od podatników prowadzących usługowe zakłady rzemieślnicze - w wysokości właściwej dla miejscowości, w której znajduje się zakład rzemieślniczy,
2)
od podatników prowadzących produkcyjne zakłady rzemieślnicze - w wysokości właściwej dla miejscowości, dla której jest ustalona wyższa opłata za kartę; jeżeli jedna z tych miejscowości nie jest objęta tabelami opłat za karty podatkowe, podatnikowi nie przysługuje prawo opłacania podatków obrotowego i dochodowego w tej formie.
5.
Jeśli warunki, w jakich wykonywane jest rzemiosło, nie uległy zmianie, a podwyżka opłaty za kartę podatkową na następny trzyletni okres miałaby nastąpić wyłącznie wskutek wzrostu liczby mieszkańców danej miejscowości lub zmiany jej charakteru z wiejskiego na miejski (osiedlowy), opłatę za kartę podatkową pobiera się w wysokości odpowiadającej dotychczasowej opłacie, podwyższonej w pierwszym roku podatkowym o 1/3, a w następnym roku - o 2/3 różnicy pomiędzy opłatą nową a dotychczasową. W trzecim roku opłatę pobiera się w pełnej nowej wysokości, określonej w tabeli dla danej miejscowości.
6.
Jeśli zmiany, o których mowa w ust. 5, nastąpiły w okresie trzyletnim, objętym przyznaną kartą podatkową (§ 2 ust. 2), wysokość opłaty za kartę podatkową nie ulega zmianie do końca tego trzyletniego okresu. W następnym okresie trzyletnim, na który przyznaje się kartę podatkową, opłatę za kartę podatkową pobiera się w pełnej wysokości, określonej w tabeli dla danej miejscowości, z wyjątkiem wypadku, gdy zmiana nastąpiła w ostatnim roku poprzedniego okresu trzyletniego. W tym wypadku opłatę za kartę podatkową pobiera się w pierwszym roku okresu trzyletniego, na który przyznaje się kartę, w wysokości opłaty dotychczasowej, podwyższonej o 2/3 różnicy pomiędzy opłatą ustaloną w tabeli dla danej miejscowości a opłatą dotychczasową.
7.
Przepisy ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio przy opodatkowaniu w formie ryczałtu w wypadku, gdy wyłącznie w następstwie zmian, o których mowa w tych przepisach, podatnik utracił prawo do opłacania podatków obrotowego i dochodowego w formie karty podatkowej.
§  6.
1.
Osoby opłacające podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej nie są obowiązane do uiszczania opłat związanych ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, określonych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
2.
Podatnicy opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej wolni są od przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym i zobowiązaniach podatkowych obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań podatkowych, miesięcznych deklaracji o obrocie i dochodzie oraz opłacania zaliczek miesięcznych na podatki obrotowy i dochodowy.
3.
Obowiązek wydawania rachunków, stwierdzających sprzedaż wyrobów lub wykonanie świadczenia usług, oraz obowiązek przechowywania kopii tych rachunków regulują odrębne przepisy.
§  7.
1.
Podatnicy wykonujący działalność podlegającą opodatkowaniu w formie karty podatkowej opłacają podatki obrotowy i dochodowy w tej formie, jeżeli złożą organowi finansowemu właściwemu według miejsca położenia zakładu rzemieślniczego wniosek zawarty w deklaracji, według ustalonego wzoru, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego pierwszy rok podatkowy, na który ma być przyznana karta podatkowa. Osoby, które założyły nowe warsztaty, obowiązane są do złożenia wniosku przed rozpoczęciem działalności. Złożenie wniosku jest równoznaczne ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego w zakresie objętym wnioskiem. Wniosek składa się raz na trzy lata. Jeśli do końca każdego roku podatkowego, objętego prawem do karty podatkowej, podatnik nie zgłosił całkowitej likwidacji zakładu, uważa się, że wykonuje on rzemiosło i że zgłosił obowiązek podatkowy na rok następny.
2.
Przy składaniu wniosku (ust. 1) podatnik obowiązany jest okazać organowi finansowemu kartę rzemieślniczą, a w razie istnienia obowiązku posiadania zezwolenia, obowiązany jest okazać właściwe zezwolenie na wykonywanie zgłoszonego rzemiosła (zakresu przedmiotowego rzemiosła). Do wniosku stosuje się tryb przewidziany w przepisach o postępowaniu podatkowym dla deklaracji składanych w związku ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego. Organ finansowy, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku, a w razie nasuwających się wątpliwości co do przysługiwania podatnikowi prawa korzystania z karty podatkowej - w terminie nie przekraczającym 1 miesiąca - wydaje kartę podatkową, a gdy stwierdzi brak warunków do opłacania podatków w formie karty podatkowej, podejmuje decyzję o odmowie wydania karty.
3.
Podatnicy, którzy nie złożą deklaracji w terminie określonym w ust. 1, opłacają podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ustalonych w obowiązujących przepisach; w zakresie obowiązku i sposobu prowadzenia ksiąg podatkowych stosuje się przepisy o tych księgach.
§  8.
1.
Od decyzji odmawiającej wydania karty podatkowej lub ustalającej opłatę za kartę podatkową w kwocie wyższej, niż zadeklarował podatnik, przysługuje podatnikowi prawo wniesienia odwołania w terminie dwutygodniowym.
2.
Odwołanie podlega rozpatrzeniu przez kierownika organu finansowego pierwszej instancji po zasięgnięciu opinii komisji podatkowej, działającej przy udziale przedstawiciela właściwego cechu oraz w obecności podatnika. Jeżeli podatnik na wezwanie nie zgłosi się, odwołanie może być rozpatrzone w jego nieobecności.
3.
Od decyzji wydanej w trybie określonym w ust. 2 przysługuje podatnikowi w terminie dwutygodniowym prawo zrzeczenia się karty podatkowej lub żądania, aby jego odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji. W razie niezrzeczenia się karty podatkowej i niewniesienia w terminie żądania, aby odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji, decyzja kierownika organu finansowego pierwszej instancji staje się ostateczna.
4.
W razie zrzeczenia się karty podatkowej (ust. 3) powstaje obowiązek opłacania podatków obrotowego i dochodowego na zasadach ogólnych, a jeżeli podatnik w terminie określonym w ust. 3 zgłosi wniosek o zaliczenie do ryczałtu, może być zastosowane opodatkowanie w formie ryczałtu. W razie niezgłoszenia wniosku o zaliczenie do ryczałtu obowiązek prowadzenia ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się karty podatkowej.
5.
W razie zgłoszenia żądania, aby odwołanie zostało rozpatrzone przez organ finansowy drugiej instancji, odwołanie to podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym dla załatwiania odwołań.
§  9.
1.
Roczna opłata za kartę podatkową płatna jest bez wezwania organu finansowego bądź w ratach kwartalnych z góry za dany kwartał w terminie do dnia 7 pierwszego miesiąca danego kwartału, bądź w ratach miesięcznych - w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w wykonywaniu świadczeń, na które uzyskano kartę podatkową, spowodowanej szczególnymi okolicznościami, np. dłuższą chorobą, wypoczynkiem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe - trwającej nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się opłaty za kartę podatkową za pełny okres trwania przerwy, w wysokości po 1/30 miesięcznej raty z tytułu tej opłaty za każdy dzień przerwy; warunkiem zastosowania tego przepisu jest zgłoszenie przerwy przez podatnika w terminie 7 dni po powstaniu okoliczności powodującej przerwę. Za przerwy spowodowane szczególnymi okolicznościami nie uważa się przerw, które wiążą się ze specyfiką danej działalności i z reguły występują corocznie przy wykonywaniu niektórych rzemiosł, np. betoniarstwo, brukarstwo, murarstwo.
3.
W razie uruchomienia nowego zakładu w ciągu roku podatkowego, obowiązek zapłacenia pełnej ustalonej miesięcznej raty za kartę podatkową powstaje, poczynając od miesiąca, w którym rozpoczęto wykonywanie świadczeń.
4.
W razie zaprzestania w ciągu roku na stałe wykonywania świadczeń (likwidacja zakładu rzemieślniczego), na które uzyskano kartę podatkową, i zgłoszenia tego w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu podatkowym, nie pobiera się miesięcznych rat za czas od miesiąca następnego po zaprzestaniu wykonywania świadczeń.
§  10.
Podatnicy, którzy uzyskali karty podatkowe, obowiązani są zawiadamiać właściwy organ finansowy w terminie 7 dni o takich zmianach powstałych w stosunku do stanu faktycznego podanego w deklaracji, które:
1)
powodują utratę warunków do opłacania podatków w formie karty podatkowej (§ 1);
2)
mają wpływ na wysokość opłaty za kartę podatkową (zmiany w stanie zatrudnienia, zmiany miejsca wykonywania świadczeń oraz zmiany rodzaju wykonywanych świadczeń).
§  11.
1.
Podatnicy opłacający podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej zostaną wyłączeni z grupy osób opłacających podatki w tej formie na podstawie decyzji właściwego organu finansowego i opłacać będą podatki obrotowy i dochodowy na zasadach ogólnych:
1)
za część roku podatkowego - w razie zawiadomienia (§ 10) o utracie warunków do opłacania podatków w formie karty podatkowej; w tym wypadku wyłączenie obejmuje część roku podatkowego, poczynając od miesiąca, w którym powstały wymienione okoliczności;
2)
za cały rok podatkowy - w razie:
a)
stwierdzenia przez organ finansowy istotnej niezgodności ze stanem faktycznym danych zawartych w deklaracji (§ 7) lub w zawiadomieniu (§ 10),
b)
niezawiadomienia organu finansowego o utracie warunków do opłacania podatków w formie karty podatkowej lub niezawiadomienia o zwiększeniu stanu zatrudnienia, o zmianie miejsca wykonywania świadczeń i o zmianie rodzaju wykonywanych świadczeń, powodujących wyższą opłatę za kartę podatkową (§ 10),
c)
osiągnięcia obrotu niemożliwego do uzyskania w warunkach dopuszczających opłacanie podatków w formie karty podatkowej.
2.
Do podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1, za pozostałą część roku może być zastosowane opodatkowanie podatkami obrotowym i dochodowym w formie ryczałtu, jeżeli wykonują rzemiosło w warunkach uprawniających do korzystania z ryczałtu i w terminie określonym w § 10 zgłoszą wniosek o zaliczenie do ryczałtu.
3.
Organ finansowy orzeka o utracie prawa do opłacania podatków w formie karty podatkowej na podstawie materiału dowodowego. W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 lit. c) organ finansowy obowiązany jest uprzednio zasięgać opinii komisji podatkowej.
4.
W razie wyłączenia podatnika z grupy osób opłacających podatki w formie karty podatkowej za część roku podatkowego (ust. 1 pkt 1), za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za okres nie objęty kartą podatkową przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się do niego stopę podatku, odpowiadającą dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
5.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 kwoty wpłacone na poczet opłaty za kartę podatkową zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy.
6.
W razie wyłączenia z grupy osób opłacających podatki w formie karty podatkowej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz założenia właściwych ksiąg podatkowych powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały utracone warunki do opłacania karty podatkowej, a w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c) - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja o wyłączeniu.
§  12.
1.
Zmiana wysokości opłaty za kartę podatkową następuje w razie zawiadomienia o zmianie w stanie zatrudnienia, o zmianie miejsca wykonywania świadczeń lub o zmianie rodzaju wykonywanych świadczeń, powodujących wyższą lub niższą opłatę, poczynając od miesiąca, w którym miały miejsce okoliczności uzasadniające zmianę.
2.
Decyzja zmieniająca wysokość opłaty za kartę podatkową powinna zawierać datę, od której następuje zmiana.
§  13.
Od decyzji wyłączającej podatnika z grupy osób opłacających podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej oraz od decyzji zmieniającej wysokość opłaty za kartę podatkową podatnik może w terminie dwutygodniowym złożyć odwołanie, które podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach o postępowaniu podatkowym.
§  14.
Tracą moc:
1)
przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1964 r. w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników (Dz. U. z 1965 r. Nr 4, poz. 14);
2)
przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 1958 r. w sprawie tabel stawek ryczałtu kwotowego podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących niektóre zakłady rzemieślnicze (Dz. U. Nr 10, poz. 36);
3)
przepisy § 5 ust. 1 i 2, § 6, § 8, § 9 ust. 1, § 15 ust. 6 i § 18 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 1966 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze (Dz. U. Nr 11, poz. 67), w części dotyczącej ryczałtu kwotowego.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do przychodów osiąganych, poczynając od roku podatkowego 1967.

ZAŁĄCZNIK 1

TABELE WYSOKOŚCI ROCZNYCH OPŁAT ZA KARTY PODATKOWE

(w złotych)

Objaśnienia:

1. a) świadczenia wykonywane bez zatrudnienia pracowników i członków rodziny,

b) świadczenia wykonywane przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego członka rodziny,

c) świadczenia wykonywane przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego,

d) świadczenia wykonywane przy zatrudnieniu nie więcej niż jednego pracownika najemnego i jednego członka rodziny lub nie więcej niż dwóch członków rodziny, przy czym - jeśli chodzi o ciesielstwo i murarstwo - dolna kwota opłaty za kartę podatkową dotyczy świadczeń wykonywanych przy zatrudnieniu dwóch pracowników najemnych

- we wszystkich wypadkach, nie licząc pracy małżonka.

2. W wypadkach, w których w tabelach obok kwoty opłaty za kartę podatkową zamieszczony jest znak "*)", karta podatkowa przysługuje tylko zakładom usługowym, wykonującym usługi dla ludności i rolnictwa w rozumieniu przepisu § 1 ust. 8 rozporządzenia.

Tabela nr 1

Lp. Rodzaj rzemiosła (zakres przedmiotowy) W miejscowościach na terenie gromad poza określonymi w kolumnach od 7 do 10 W miejscowościach, w których odbywają się targi, położonych na terenie gromad
a) b) c) d) a) b) c) d)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Bednarstwo 600 1.200 1.740 1.740 1.020 1.980 2.460 2.460
2 Betoniarstwo 2.400 3.000 5.400*) - 3.600 4.500 7.500*) -
3 Bieliźniarstwo - w zakresie: bielizny damskiej, męskiej, dziecięcej, pościelowej, stołowej i kąpielowej, kołder, szlafroków, krawatów, innej galanterii z tkanin oraz obciągania guzików i klamer 480 1.020 1.140 1.140 900 1.500 1.680 1.680
4 Blacharstwo - w zakresie: 1.620 2.460 7.500*) 11.400*) 2.220 2.940 9.000*) 12.900*)
a) robót blacharskich w

budynkach

b) naczyń z blachy 1.620 2.460 6.900*) - 2.220 2.940 7.200*) -
c) naprawy metalowych nadwozi

pojazdów

3.600*) 6.000*) 7.200*) 10.500*) 4.200*) 6.600*) 7.800*) 12.000*)
5 Chemiczne czyszczenie i farbowanie - w zakresie czyszczenia i prania odzieży 3.300*) 4.800*) 6.000*) 9.000*) 3.600*) 5.400*) 6.900*) 10.200*)
6 Cholewkarstwo 1.260 1.980 - - 1.980 2.760 - -
7 Ciesielstwo 1.500 2.220 6.000*) 8.400*) 10.500*) 2.220 2.760 6.600*) 8.700*) 11.400*)
8 Czapnictwo 900 1.500 1.620 1.620 1.140 1.980 2.760 2.760
9 Dekarstwo 1.380 2.460 6.000*) 9.000*) 1.860 2.940 6.600*) 9.600*)
10 Elektromechanika - w zakresie: 5.400*) 8.400*) 9.600*) 15.000*) 6.000*) 9.600*) 10.800*) 17.400*)
a) naprawy, konserwacji i

instalowania grzejniczych

urządzeń elektrycznych

b) naprawy, konserwacji i

instalowania urządzeń

chłodniczych

1.920 2.400 6.000*) 10.500*) 2.400 3.600 7.200*) 12.000*)
11 Fotografowanie: 1.260 2.100 3.900*) - 1.680 2.760 4.800*) -
a) bez względu na kategorię

zakładu

b) zakłady kategorii I - - - 9.000*) - - - 10.800*)
c) zakłady kategorii II - - - 7.800*) - - - 9.000*)
d) zakłady kategorii III - - - 6.900*) - - - 7.800*)
12 Fryzjerstwo (bez względu na rodzaj i kategorię zakładu) 660 900 1.020 1.020 1.500 1.980 2.220 2.220
13 Garncarstwo, z wyjątkiem wyrobu kafli i płyt ceramicznych 660 1.140 - - 900 1.500 - -
14 Gorseciarstwo 480 1.020 1.140 1.140 900 1.500 1.680 1.680
15 Hafciarstwo - w zakresie: 1.500 1.980 3.600*) - 2.400 3.000 4.800*) -
a) pełnym
b) cerowania artystycznego 1.500 1.980 3.600*) 6.000*) 2.400 3.000 4.200*) 6.600*)
16 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania 1.920 2.400 6.000*) 10.500*) 2.400 3.600 7.200*) 12.000*)
17 Instalatorstwo elektryczne 2.400 3.000 6.600*) 12.600*) 3.000 4.200 7.800*) 13.800*)
18 Kaletnictwo 1.020 1.860 - - 1.380 2.760 - -
19 Kołodziejstwo - w zakresie: 1.200 1.500 2.700 2.700 1.800 2.400 4.200 4.200
a) wyrobu i naprawy karoserii
b) pozostałym 900 1.260 1.860 1.860 1.260 2.220 2.400 2.400
20 Koszykarstwo 900 1.500 1.740 1.740 1.260 2.220 2.460 2.460
21 Kotlarstwo 1.620 2.600 - - 2.220 2.940 - -
22 Kowalstwo - w zakresie wyrobu i naprawy narzędzi rolniczych, wyrobu i naprawy pojazdów konnych i ręcznych, naprawy przyczep i podwozi samochodowych i motocyklowych oraz podkuwania koni 600 900 1.380 1.380 1.020 2.100 2.760 2.760
23 Krawiectwo damskie - w zakresie odzieży dziecięcej i odzieży damskiej, z wyjątkiem damskiej odzieży konfekcyjnej i półmiarowej (bez względu na kategorię zakładu) 480 1.020 1.140 1.140 900 1.500 1.680 1.680
24 Krawiectwo męskie, z wyjątkiem odzieży konfekcyjnej i półmiarowej (bez względu na kategorię zakładu) 900 1.500 1.620 1.620 1.140 1.980 2.760 2.760
25 Lakiernictwo 1.800 2.400 - - 3.000 4.200 - -
26 Lutnictwo 1.800 2.400 - - 2.880 3.600 - -
27 Malarstwo 1.500 2.220 6.000*) - 2.220 2.760 7.200*) -
28 Mechanika maszyn - w zakresie naprawy i konserwacji maszyn do szycia, naprawy i konserwacji innych maszyn i urządzeń mechanicznych gospodarstwa domowego i rolnego 3.600*) 6.900*) 9.000*) 15.000*) 4.800*) 7.200*) 9.900*) 17.400*)
29 Modniarstwo 1.140 2.100 - - 1.620 2.760 - -
30 Murarstwo, z wyjątkiem wznoszenia, naprawy i rozbiórki kominów fabrycznych oraz budowy grobowców 1.500 2.220 6.000*) 8.400*) 10.800*) 2.220 2.760 6.600*) 9.000*) 11.400*)
31 Optyka 1.800 2.400 7.800*) - 3.600 4.800 9.000*) -
32 Organmistrzostwo 1.800 2.400 - - 2.880 3.600 - -
33 Parasolnictwo 2.400 3.000 - - 3.600 4.800 - -
34 Powroźnictwo 720 1.380 1.620 1.620 1.140 1.980 2.400 2.400
35 Rymarstwo 1.020 1.860 4.500*) - 1.380 2.760 5.700*) -
36 Rzeźbiarstwo w drewnie 1.500 2.220 - - 1.980 2.460 - -
37 Stolarstwo 1.500 2.220 - - 1.980 2.460 - -
38 Studniarstwo 1.500 2.220 7.500*) - 2.220 2.760 9.000*) -
39 Szewstwo - w zakresie: 720 1.020 1.380 1.380 1.380 1.860 2.760 2.760
a) naprawy i odświeżania obuwia

zwykłego

b) wyrobu, naprawy i

odświeżania pantofli,

sandałów i trepów

1.020 1.980 - - 1.500 2.220 - -
40 Szewstwo ortopedyczne - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia ortopedycznego 3.000*) 4.500*) 5.400*) 9.000*) 3.600*) 5.400*) 7.200*) 10.800*)
41 Szklarstwo - w zakresie szklenia otworów budowlanych, pojazdów, mebli i obrazów, wyrobu i podlewania luster oraz szlifowania szkła 600 1.200 1.740 1.740 1.020 1.980 2.460 2.460
42 Ślusarstwo - w zakresie: 3.000 3.600 6.900*) - 4.200 5.400 8.100*) -
a) naprawy urządzeń

mechanicznych gospodarstwa

domowego i rolnego

b) naprawy rowerów i wózków 1.380 2.460 6.000*) 9.600*) 1.860 2.940 6.900*) 10.800*)
c) naprawy przyrządów i

narzędzi

3.000 3.600 - - 4.200 5.400 - -
d) wyrobu i naprawy zamków oraz

okuć budowlanych

3.000 4.200 7.800*) - 4.200 5.400 9.900*) -
e) naprawy sprzętu gospodarstwa

domowego i rolnego

1.380 2.460 6.000*) 9.600*) 1.860 2.940 6.900*) 10.800*)
43 Tapicerstwo 2.400 3.000 - - 3.600 4.500 - -
44 Tele- i radiomechanika 1.800 2.400 7.800*) - 3.000 3.900 9.000*) -
45 Tokarstwo w drewnie 1.500 2.220 - - 1.980 2.460 - -
46 Witrażownictwo 600 1.200 1.740 1.740 1.020 1.980 2.460 2.460
47 Wulkanizatorstwo - w zakresie: 1.500 2.200 - - 1.980 2.460 - -
a) wulkanizowania i naprawy

opon i dętek

b) naprawy obuwia gumowego,

płaszczy z folii oraz innych

wyrobów gumowych

1.500 2.200 4.200*) 8.400*) 1.980 2.460 4.800*) 9.000*)
48 Wyrób drobnych przedmiotów użytku osobistego i domowego oraz zabawek - w zakresie wyrobu i naprawy zabawek 1.500 2.220 - - 1.980 2.460 - -
49 Wyrób i naprawa instrumentów dętych 1.800 2.400 - - 2.880 3.600 - -
50 Wyrób i naprawa instrumentów klawiszowych 1.800 2.400 - - 2.880 3.600 - -
51 Wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych 1.800 2.400 - - 2.880 3.600 - -
52 Zduństwo - w zakresie budowy, rozbiórki i naprawy pieców pokojowych i kuchennych 1.500 2.220 5.400*) 9.000*) 2.220 2.460 6.600*) 9.600*)
53 Zegarmistrzostwo 1.260 2.100 - - 1.680 2.760 - -

Tabela nr 2

Lp. Rodzaj rzemiosła (zakres przedmiotowy) W osiedlu lub mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000
a) b) c) d) a) b) c) d)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Bednarstwo 1.020 1.980 2.460 2.460 1.740 3.000*) 3.900*) -
2 Betoniarstwo 3.600 4.500 7.800*) - 5.400 6.600*) 10.500*) -
3 Bieliźniarstwo - w zakresie: 900 1.500 1.680 1.680 1.260 5.300*) 6.300*) 9.600*)
a) bielizny damskiej oraz

szlafroków

b) bielizny dziecięcej 900 1.500 1.680 1.680 1.260 3.300*) 4.200*) 6.000*)
c) bielizny męskiej,

pościelowej, stołowej i

kąpielowej, szlafroków,

krawatów, innej galanterii z

tkanin oraz obciągania

guzików i klamer

900 1.500 1.680 1.680 1.260 4.200*) 6.000*) 8.400*)
d) kołder 900 1.500 1.680 1.680 1.260 6.000*) 7.200*) 10.500*)
4 Blacharstwo - w zakresie:
a) robót blacharskich w

budynkach

2.220 2.940 10.800*) 14.400*) 2.940 7.800*) 12.000*) 16.800*)
b) naczyń z blachy 2.220 2.940 8.400*) - 2.940 7.200*) 9.600*) -
c) naprawy metalowych nadwozi

pojazdów

4.800*) 7.800*) 9.000*) 13.800*) 5.700*) 9.000*) 10.800*) 16.800*)
5 Chemiczne czyszczenie i farbowanie - w zakresie czyszczenia i prania odzieży 4.500*) 7.800*) 9.000*) 12.000*) 4.800*) 8.100*) 9.900*) 13.800*)
6 Cholewkarstwo 1.980 2.760 - - 2.460 - - -
7 Ciesielstwo 2.220 2.760 7.500*) 10.200*) 12.600*) 2.940 4.800*) 9.000*) 12.000*) 15.000*)
8 Czapnictwo 1.140 1.980 2.760 2.760 1.740 - - -
9 Dekarstwo 1.860 2.940 7.500*) 10.800*) 2.940 4.800*) 9.000*) 12.000*)
10 Elektromechanika - w zakresie:
a) naprawy, konserwacji i

instalowania grzejniczych

urządzeń elektrycznych

6.900*) 10.800*) 12.600*) 19.500*) 7.200*) 12.600*) 13.800*) 21.000*)
b) naprawy, konserwacji i

instalowania urządzeń

chłodniczych

2.400 3.600 7.800*) 13.800*) 4.500 9.000*) 10.800*) 16.800*)
11 Fotografowanie:
a) bez względu na kategorię

zakładu

1.680 2.760 6.000*) - 2.200 5.100*) 7.200*) -
b) zakłady kategorii I - - - 13.200*) - - - 14.400*)
c) zakłady kategorii II - - - 10.800*) - - - 12.000*)
d) zakłady kategorii III - - - 9.600*) - - - 10.800*)
12 Fryzjerstwo (bez względu na rodzaj i kategorię zakładu) 1.500 1.980 2.220 2.220 2.220 4.200*) 5.700*) -
13 Garncarstwo, z wyjątkiem wyrobu kafli i płyt ceramicznych 900 1.500 - - 1.260 - - -
14 Gorseciarstwo 900 1.500 1.680 1.680 1.260 4.200*) 5.100*) 9.000*)
15 Hafciarstwo - w zakresie:
a) pełnym 2.400 3.000 5.400*) - 3.600 5.300*) 7.500*) -
b) cerowania artystycznego 2.400 3.000 4.800*) 7.800*) 3.000 4.200*) 5.100*) 9.000*)
16 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania 2.400 3.600 7.800*) 13.800*) 4.500 9.000*) 10.800*) 16.800*)
17 Instalatorstwo elektryczne 3.000 4.200 9.000*) 16.200*) 4.800 9.300*) 11.400*) 18.600*)
18 Kaletnictwo 1.380 2.760 - - 2.220 - - -
19 Kołodziejstwo - w zakresie:
a) wyrobu i naprawy karoserii 1.800 2.400 4.200 4.200 3.000 5.400*) 7.800*) -
b) pozostałym 1.260 2.220 2.400 2.400 2.220 4.200*) 6.000*) -
20 Koszykarstwo 1.260 2.220 2.460 2.460 1.740 - - -
21 Kotlarstwo 2.220 2.940 - - 2.940 - - -
22 Kowalstwo - w zakresie wyrobu i naprawy narzędzi rolniczych, wyrobu i naprawy pojazdów konnych i ręcznych, naprawy przyczep i podwozi samochodowych i motocyklowych oraz podkuwania koni 1.020 2.100 2.760 2.760 1.740 6.000*) 7.500*) -
23 Krawiectwo damskie - w zakresie odzieży dziecięcej i odzieży damskiej, z wyjątkiem damskiej odzieży konfekcyjnej i półmiarowej (bez względu na kategorię zakładu) 900 1.500 1.680 1.680 1.260 3.600*) 4.800*) -
24 Krawiectwo męskie, z wyjątkiem odzieży konfekcyjnej i półmiarowej (bez względu na kategorię zakładu) 1.140 1.980 2.760 2.760 1.740 3.600*) 5.100*) -
25 Lakiernictwo 3.000 4.200 - - 4.800 10.800*) - -
26 Lutnictwo 2.880 3.600 - - 4.200 - - -
27 Malarstwo 2.220 2.760 8.100*) - 2.940 6.900*) 9.300*) -
28 Mechanika maszyn - w zakresie naprawy i konserwacji maszyn do szycia, naprawy i konserwacji innych maszyn i urządzeń mechanicznych gospodarstwa domowego i rolnego 5.400*) 8.700*) 12.600*) 18.600*) 6.000*) 11.400*) 13.800*) 21.000*)
29 Modniarstwo 1.620 2.760 - - 2.200 - - -
30 Murarstwo, z wyjątkiem wznoszenia, naprawy i rozbiórki kominów fabrycznych oraz budowy grobowców 2.940 4.800*) 9.000*) 12.000*) 15.000*) 5.400*) 7.200*) 10.800*) 14.400*) 16.800*)
31 Optyka 3.600 4.800 10.800*) - 5.400 10.200*) 13.800*) -
32 Organmistrzostwo 2.880 3.600 - - 4.200 - - -
33 Parasolnictwo 3.600 4.800 - - 6.000 10.800*) - -
34 Powroźnictwo 1.140 1.980 2.400 2.400 1.500 - - -
35 Rymarstwo 1.380 2.760 6.600*) - 2.220 7.500*) 8.700*) -
36 Rzeźbiarstwo w drewnie 1.980 2.460 - - 2.460 - - -
37 Stolarstwo 1.980 2.460 - - 2.460 - - -
38 Studniarstwo 2.220 2.760 10.800*) - 2.940 10.200*) 13.800*) -
39 Szewstwo - w zakresie:
a) naprawy i odświeżania obuwia

zwykłego

1.380 1.860 2.760 2.760 1.980 4.500*) 6.000*) 10.500*)
b) wyrobu, naprawy i

odświeżania pantofli,

sandałów i trepów

1.500 2.220 - - 1.980 - - -
40 Szewstwo ortopedyczne - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia ortopedycznego 4.500*) 6.600*) 8.400*) 12.600*) 5.100*) 7.200*) 9.600*) 15.000*)
41 Szklarstwo - w zakresie:
a) szklenia otworów

budowlanych, pojazdów, mebli

i obrazów

1.020 1.980 2.460 2.460 1.740 5.400*) 7.800*) -
b) wyrobu i podlewania luster

oraz szlifowania szkła

1.020 1.980 2.460 2.460 1.740 - - -
42 Ślusarstwo - w zakresie:
a) naprawy urządzeń

mechanicznych gospodarstwa

domowego i rolnego

4.200 5.400 9.600*) - 6.000 9.600*) 12.000*) -
b) naprawy rowerów i wózków 1.860 2.940 7.800*) 12.000*) 2.940 5.400*) 8.700*) 13.500*)
c) naprawy przyrządów i

narzędzi

4.200 5.400 - - 6.000 9.000*) - -
d) wyrobu i naprawy zamków oraz

okuć budowlanych

4.200 5.400 10.800*) - 6.600 10.200*) 13.800*) -
e) naprawy sprzętu gospodarstwa

domowego i rolnego

1.860 2.940 7.800*) 12.000*) 2.940 5.400*) 8.400*) 13.500*)
43 Tapicerstwo 3.600 4.500 - - 5.400 9.000*) - -
44 Tele- i radiomechanika 3.000 3.900 10.800*) - 4.800 9.000*) 13.800*) -
45 Tokarstwo w drewnie 1.980 2.460 - - 2.460 - - -
46 Witrażownictwo 1.020 1.980 2.460 2.460 1.740 - - -
47 Wulkanizatorstwo - w zakresie:
a) wulkanizowania i naprawy

opon i dętek

1.980 2.460 - - 2.460 10.800*) - -
b) naprawy obuwia gumowego,

płaszczy z folii oraz innych

wyrobów gumowych

1.980 2.460 5.400*) 9.600*) 2.460 4.500*) 6.000*) 10.500*)
48 Wyrób drobnych przedmiotów użytku osobistego i domowego oraz zabawek - w zakresie wyrobu i naprawy zabawek 1.980 2.460 - - 2.460 - - -
49 Wyrób i naprawa instrumentów dętych 2.880 3.600 - - 4.200 - - -
50 Wyrób i naprawa instrumentów klawiszowych 2.880 3.600 - - 4.200 - - -
51 Wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych 2.880 3.600 - - 4.200 - - -
52 Zduństwo - w zakresie budowy, rozbiórki i naprawy pieców pokojowych i kuchennych 2.220 2.460 8.400*) 12.000*) 2.460 4.800*) 9.000*) 14.400*)
53 Zegarmistrzostwo 1.680 2.760 - - 2.220 7.800*) - -

Tabela nr 3

Lp. Rodzaj rzemiosła (zakres przedmiotowy) W osiedlu lub mieście o liczbie mieszkańców
ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000
a) b) c) d) a) b) c) d)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Bednarstwo 1.980 - - - - - - -
2 Betoniarstwo 6.600*) 9.000*) 12.000*) - - - - -
3 Bieliźniarstwo - w zakresie: 1.500 6.600*) 7.800*) 10.800*) 3.900*) 8.100*) - -
a) bielizny damskiej oraz

szlafroków

b) bielizny dziecięcej 1.500 4.200*) 5.100*) 7.200*) 2.700*) 5.400*) - -
c) bielizny męskiej,

pościelowej, stołowej i

kąpielowej, szlafroków,

krawatów, innej galanterii z

tkanin oraz obciągania

guzików i klamer

1.500 5.700*) 7.500*) 9.600*) 3.900*) 7.500*) - -
d) kołder 1.500 6.900*) 8.400*) 12.600*) 4.500*) 8.700*) - -
4 Blacharstwo - w zakresie: 6.000*) 9.600*) 10.800*) - 7.200*) 10.800*) 12.600*) -
a) naczyń z blachy
b) naprawy metalowych nadwozi

pojazdów

6.600*) 10.800*) 12.000*) 19.500*) 7.800*) 12.000*) 14.400*) 22.200*)
5 Chemiczne czyszczenie i farbowanie - w zakresie czyszczenia i prania odzieży 5.100*) 9.000*) 10.200*) 15.000*) 6.000*) 10.800*) 11.400*) 18.000*)
6 Ciesielstwo 6.000*) 8.400*) 10.800*) 15.000*) 18.000*) - - - -
7 Czapnictwo 2.220 - - - - - - -
8 Dekarstwo 6.000*) 8.400*) 10.800*) 15.000*) - - - -
9 Elektromechanika - w zakresie: 8.100*) 13.800*) 15.000*) 24.000*) 8.400*) 14.400*) 16.500*) 25.500*)
a) naprawy, konserwacji i

instalowania grzejniczych

urządzeń elektrycznych

b) naprawy, konserwacji i

instalowania urządzeń

chłodniczych

8.100*) 13.800*) 15.000*) 24.000*) 8.400*) 14.400*) 16.500*) 25.500*)
10 Fotografowanie: 6.000*) 10.200*) - - 7.200*) 12.600*) - -
a) zakłady kategorii I
b) zakłady kategorii II 4.800*) 9.000*) - - 6.000*) 10.800*) - -
c) zakłady kategorii III 4.200*) 7.800*) - - 5.100*) 9.600*) - -
11 Fryzjerstwo: 3.000 5.400*) 6.000*) - 3.600 - - -
a) bez względu na rodzaj i

kategorię zakładu

b) damskie - zakłady kategorii

I

- - - - - 10.800*) 15.000*) -
c) damskie - zakłady kategorii

II

- - - - - 8.400*) 12.600*) -
d) damskie - zakłady kategorii

III

- - - - - 7.500*) 10.800*) -
e) męskie - zakłady kategorii I - - - - - 6.900*) 9.000*) -
f) męskie - zakłady kategorii

II

- - - - - 6.000*) 7.800*) -
g) męskie - zakłady kategorii

III

- - - - - 5.700*) 6.600*) -
h) damskie i męskie - zakłady

kategorii I

- - - - - 8.100*) 13.200*) -
i) damskie i męskie - zakłady

kategorii II

- - - - - 7.200*) 10.800*) -
j) damskie i męskie - zakłady

kategorii III

- - - - - 6.600*) 9.000*) -
12 Garncarstwo, z wyjątkiem wyrobu kafli i płyt ceramicznych 1.740 - - - - - - -
13 Gorseciarstwo 1.500 4.800*) 6.600*) 10.800*) 3.900*) 7.200*) - -
14 Hafciarstwo - w zakresie: 4.200 6.600*) 8.700*) - 4.800*) - - -
a) pełnym
b) cerowania artystycznego 3.600 4.800*) 6.600*) 10.800*) 4.200 7.200*) - -
15 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania 6.000*) 9.600*) - - 7.200*) 12.000*) - -
16 Kaletnictwo 2.940 - - - - - - -
17 Kołodziejstwo, z wyjątkiem wyrobu i naprawy karoserii 2.460 - - - - - - -
18 Koszykarstwo 2.220 - - - - - - -
19 Kowalstwo - w zakresie wyrobu i naprawy narzędzi rolniczych, wyrobu i naprawy pojazdów konnych i ręcznych, naprawy przyczep i podwozi samochodowych i motocyklowych oraz podkuwania koni 5.100*) 7.800*) 9.000*) - 7.200*) 12.000*) - -
20 Krawiectwo damskie - w zakresie: 1.500 4.500*) 5.700*) - 3.600 6.600*) 10.500*) -
a) odzieży dziecięcej
b) odzieży damskiej, z

wyjątkiem damskiej odzieży

konfekcyjnej i półmiarowej

(bez względu na kategorię

zakładu)

1.500 - - - 3.600 - - -
c) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

specjalnej

- 11.100*) 15.000*) - - 13.800*) 18.000*) -
d) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

I

- 9.000*) 12.000*) - - 10.800*) 15.000*) -
e) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

II

- 7.500*) 10.800*) - - 8.400*) 12.000*) -
f) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

III

- 6.000*) 9.000*) - - 7.200*) 10.500*) -
g) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

I

- 7.500*) 10.800*) - - 8.400*) 12.000*) -
h) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

II

- 6.000*) 9.000*) - - 7.200*) 10.500*) -
i) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

III

- 5.100*) 7.500*) - - 6.000*) 8.400*) -
21 Krawiectwo męskie - w zakresie: 2.220 - - - 4.200 - - -
a) pełnym, z wyjątkiem odzieży

konfekcyjnej i półmiarowej

(bez względu na kategorię

zakładu)

b) odzieży miarowej - zakłady

kategorii specjalnej

- 12.600*) 16.500*) - - 15.000*) 19.500*) -
c) odzieży miarowej - zakłady

kategorii I

- 10.500*) 13.500*) - - 12.600*) 16.500*) -
d) odzieży miarowej - zakłady

kategorii II

- 9.000*) 12.000*) - - 9.600*) 13.500*) -
e) odzieży miarowej - zakłady

kategorii III

- 7.500*) 10.500*) - - 8.400*) 12.000*) -
22 Lakiernictwo 8.400*) 13.800*) - - 9.600*) 15.600*) - -
23 Lutnictwo 4.800 - - - - - - -
24 Malarstwo 6.300*) 9.600*) 11.400*) - 8.400*) 13.800*) - -
25 Mechanika maszyn - w zakresie naprawy i konserwacji maszyn do szycia, naprawy i konserwacji innych maszyn i urządzeń mechanicznych gospodarstwa domowego i rolnego 7.200*) 12.900*) 15.000*) 24.000*) 8.100*) 14.100*) 16.500*) 25.500*)
26 Modniarstwo 2.940 - - - - - - -
27 Murarstwo, z wyjątkiem wznoszenia, naprawy i rozbiórki kominów fabrycznych oraz budowy grobowców 6.600*) 9.000*) 12.000*) 15.600*) 18.600*) - - - -
28 Optyka 8.400*) 12.600*) - - - - - -
29 Organmistrzostwo 4.800 - - - - - - -
30 Parasolnictwo 8.400*) 12.600*) - - - - - -
31 Powroźnictwo 1.980 - - - - - - -
32 Rymarstwo 2.940 9.000*) 10.800*) - - - - -
33 Szewstwo - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia zwykłego 3.000 5.400*) 7.200*) 12.000*) 3.600 6.000*) 7.800*) 13.200*)
34 Szewstwo ortopedyczne - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia ortopedycznego 5.700*) 8.400*) 10.800*) 16.500*) 6.600*) 9.600*) 12.000*) 18.000*)
35 Szklarstwo - w zakresie: 1.980 - - - 4.200 - - -
a) szklenia otworów

budowlanych, pojazdów, mebli

i obrazów

b) wyrobu i podlewania luster

oraz szlifowania szkła

1.980 - - - 4.200 - - -
36 Ślusarstwo - w zakresie: 4.200*) 7.200*) 10.200*) 15.000*) 5.100*) 8.400*) 12.000*) 16.500*)
a) naprawy rowerów i wózków
b) naprawy sprzętu gospodarstwa

domowego i rolnego

4.200*) 7.200*) 9.000*) 15.000*) 5.100*) 8.400*) - -
37 Tapicerstwo 7.200*) 12.000*) - - 8.100*) 13.800*) - -
38 Tele- i radiomechanika 6.600*) 11.700*) - - 7.800*) 13.200*) - -
39 Witrażownictwo 1.980 - - - 4.200 - - -
40 Wulkanizatorstwo - w zakresie: 7.800*) 12.000*) - - 9.000*) 14.400*) - -
a) wulkanizowania oraz naprawy

opon i dętek

b) naprawy obuwia gumowego,

płaszczy z folii oraz innych

wyrobów gumowych

3.600*) 5.400*) 7.200*) 12.000*) 4.200*) 6.000*) 7.800*) 13.200*)
41 Wyrób i naprawa instrumentów dętych 4.800 - - - - - - -
42 Wyrób i naprawa instrumentów klawiszowych 4.800 - - - - - - -
43 Wyrób i naprawa instrumentów perkusyjnych 4.800 - - - - - - -
44 Zduństwo - w zakresie budowy, rozbiórki i naprawy pieców pokojowych i kuchennych 6.600*) 9.000*) 12.000*) 15.600*) - - - -
45 Zegarmistrzostwo 4.800*) 9.000*) - - 7.200*) 12.000*) - -

Tabela nr 4

Lp. Rodzaj rzemiosła (zakres przedmiotowy) W mieście o liczbie mieszkańców
ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
a) b) c) d) a) b) c) d)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Bieliźniarstwo - w zakresie: 5.400*) 9.000*) - - 6.000*) 9.600*) - -
a) bielizny damskiej oraz

szlafroków

b) bielizny dziecięcej 3.600*) 6.900*) - - 4.800*) 7.800*) - -
c) bielizny męskiej,

pościelowej, stołowej i

kąpielowej, szlafroków,

krawatów, innej galanterii z

tkanin oraz obciągania

guzików i klamer

4.800*) 8.400*) - - 5.400*) 9.000*) - -
d) kołder 6.000*) 9.900*) - - 6.900*) 10.200*) - -
2 Blacharstwo - w zakresie: 8.400*) 13.800*) 15.000*) - 9.000*) 15.000*) 16.800*) -
a) naczyń z blachy
b) naprawy metalowych nadwozi

pojazdów

9.000*) 15.000*) 16.800*) 25.800*) 9.600*) 16.200*) 18.000*) 27.000*)
3 Chemiczne czyszczenie i farbowanie - w zakresie czyszczenia i prania odzieży 7.200*) 13.200*) 14.100*) 21.000*) 8.400*) 14.100*) 15.600*) 24.000*)
4 Elektromechanika - w zakresie: 9.600*) 16.500*) 18.000*) 27.000*) 10.200*) 18.000*) 19.800*) 30.000*)
a) naprawy, konserwacji i

instalowania grzejniczych

urządzeń elektrycznych

b) naprawy, konserwacji i

instalowania urządzeń

chłodniczych

9.600*) 16.500*) 18.000*) 27.000*) 10.200*) 18.000*) 19.800*) 30.000*)
5 Fotografowanie: 8.400*) 13.800*) - - 9.000*) 15.000*) - -
a) zakłady kategorii I
b) zakłady kategorii II 7.200*) 12.000*) - - 7.500*) 12.600*) - -
c) zakłady kategorii III 6.000*) 10.500*) - - 6.900*) 10.800*) - -
6 Fryzjerstwo: 4.200 - - - 4.800 - - -
a) bez względu na rodzaj i

kategorię zakładu

b) damskie - zakłady kategorii

I

- 12.000*) 16.500*) - - 12.600*) 18.000*) -
c) damskie - zakłady kategorii

II

- 9.600*) 13.800*) - - 10.800*) 15.600*) -
d) damskie - zakłady kategorii

III

- 7.800*) 12.000*) - - 9.600*) 13.500*) -
e) męskie - zakłady kategorii I - 7.500*) 10.800*) - - 8.400*) 12.000*) -
f) męskie - zakłady kategorii

II

- 6.900*) 9.000*) - - 7.500*) 10.200*) -
g) męskie - zakłady kategorii

III

- 6.000*) 7.800*) - - 6.900*) 9.000*) -
h) damskie i męskie - zakłady

kategorii I

- 9.000*) 14.400*) - - 10.800*) 15.600*) -
i) damskie i męskie - zakłady

kategorii II

- 7.800*) 12.000*) - - 9.000*) 13.800*) -
j) damskie i męskie - zakłady

kategorii III

- 7.200*) 10.800*) - - 8.100*) 12.000*) -
7 Gorseciarstwo 4.800*) 9.000*) - - 5.400*) 9.600*) - -
8 Hafciarstwo - w zakresie: 5.700*) - - - 6.600*) - - -
a) pełnym
b) cerowania artystycznego 4.500 8.400*) - - 4.800 9.000*) - -
9 Instalatorstwo sanitarne i ogrzewania 8.400*) 13.800*) - - 9.600*) 15.000*) - -
10 Kowalstwo - w zakresie wyrobu i naprawy narzędzi rolniczych, wyrobu i naprawy pojazdów konnych i ręcznych, naprawy przyczep i podwozi samochodowych i motocyklowych oraz podkuwania koni 8.400*) 13.800*) - - 9.600*) 15.000*) - -
11 Krawiectwo damskie - w zakresie: 4.200 7.800*) 12.000*) - 4.800 9.000*) 13.500*) -
a) odzieży dziecięcej
b) odzieży damskiej, z

wyjątkiem damskiej odzieży

konfekcyjnej i półmiarowej

(bez względu na kategorię

zakładu)

4.200 - - - 4.800 - - -
c) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

specjalnej

- 16.500*) 21.000*) - - 18.000*) 24.000*) -
d) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

I

- 12.000*) 16.500*) - - 13.500*) 18.000*) -
e) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

II

- 9.600*) 13.800*) - - 10.800*) 15.600*) -
f) odzieży damskiej miarowej

ciężkiej - zakłady kategorii

III

- 7.800*) 12.000*) - - 9.600*) 13.500*) -
g) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

I

- 9.600*) 13.800*) - - 10.800*) 15.600*) -
h) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

II

- 7.800*) 12.000*) - - 9.600*) 13.500*) -
i) odzieży damskiej miarowej

lekkiej - zakłady kategorii

III

- 6.600*) 9.600*) - - 7.500*) 10.800*) -
12 Krawiectwo męskie - w zakresie: 4.800 - - - 5.400 - - -
a) pełnym, z wyjątkiem odzieży

konfekcyjnej i półmiarowej

(bez względu na kategorię

zakładu)

b) odzieży miarowej - zakłady

kategorii specjalnej

- 18.000*) 22.500*) - - 19.500*) 25.500*) -
c) odzieży miarowej - zakłady

kategorii I

- 13.800*) 18.000*) - - 15.000*) 19.500*) -
d) odzieży miarowej - zakłady

kategorii II

- 10.800*) 15.600*) - - 12.600*) 17.400*) -
e) odzieży miarowej - zakłady

kategorii III

- 9.600*) 13.800*) - - 10.800*) 15.000*) -
13 Lakiernictwo 10.500*) 18.000*) - - 12.000*) 21.000*) - -
14 Malarstwo 9.600*) 15.000*) - - 10.800*) 18.000*) - -
15 Mechanika maszyn - w zakresie naprawy i konserwacji maszyn do szycia, naprawy i konserwacji innych maszyn i urządzeń mechanicznych gospodarstwa domowego i rolnego 9.000*) 15.300*) 18.000*) 27.000*) 10.200*) 16.800*) 19.800*) 30.000*)
16 Szewstwo - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia zwykłego 4.200 6.900*) 8.700*) 14.400*) 4.800 7.500*) 9.600*) 15.600*)
17 Szewstwo ortopedyczne - w zakresie naprawy i odświeżania obuwia ortopedycznego 7.200*) 10.800*) 13.200*) 19.800*) 7.500*) 12.000*) 14.400*) 21.000*)
18 Szklarstwo - w zakresie: 4.800 - - - 5.400 - - -
a) szklenia otworów

budowlanych, pojazdów, mebli

i obrazów

b) wyrobu i podlewania luster

oraz szlifowania szkła

4.800 - - - 5.400 - - -
19 Ślusarstwo - w zakresie: 5.700*) 9.600*) 13.800*) 18.000*) 6.600*) 10.800*) 15.600*) 19.800*)
a) naprawy rowerów i wózków
b) naprawy sprzętu gospodarstwa

domowego i rolnego

5.700*) 9.600*) - - 6.600*) 10.800*) - -
20 Tapicerstwo 9.000*) 15.000*) - - 9.600*) 16.400*) - -
21 Tele- i radiomechanika 8.400*) 15.000*) - - 9.600*) 16.400*) - -
22 Witrażownictwo 4.800 - - - 5.400 - - -
23 Wulkanizatorstwo - w zakresie: 10.800*) 15.600*) - - 12.000*) 18.600*) - -
a) wulkanizowania oraz naprawy

opon i dętek

b) naprawy obuwia gumowego,

płaszczy z folii oraz innych

wyrobów gumowych

4.800*) 6.900*) 8.700*) 14.400*) 5.400*) 7.500*) 9.600*) 15.600*)
24 Zegarmistrzostwo 8.400*) 13.800*) - - 9.600*) 15.000*) - -
1 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1967 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.67.15.70).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.33.201

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Karty podatkowe dla drobnych rzemieślników.
Data aktu: 28/07/1966
Data ogłoszenia: 15/08/1966
Data wejścia w życie: 15/08/1966