Organizacja i zadania stacji pogotowia ratunkowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 12 listopada 1964 r.
w sprawie organizacji i zadań stacji pogotowia ratunkowego.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2, z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do zadań stacji pogotowia ratunkowego należy:
1)
udzielanie doraźnej pomocy leczniczej osobom, które uległy nieszczęśliwym wypadkom lub nagłym zachorowaniom,
2)
przewożenie chorych, w razie gdy ze względu na stan zdrowia chorego lub ze względów epidemicznych użycie publicznego środka lokomocji nie jest wskazane lub możliwe,
3)
udzielanie świadczeń w zakresie zamkniętej opieki zdrowotnej chorym, którym stacja udzieliła doraźnej pomocy, jeżeli w jej skład wchodzi oddział szpitalny,
4)
organizowanie na zlecenie właściwego do spraw zdrowia i opieki społecznej organu prezydium rady narodowej doraźnej pomocy leczniczej w większych okolicznościowych zbiorowiskach ludzi, a zwłaszcza na wiecach, pochodach i masowych imprezach, oraz współdziałanie w tym zakresie z innymi zakładami społecznymi służby zdrowia,
5)
systematyczna obserwacja i analiza wypadków oraz niezwłoczne zawiadamianie właściwych organów administracji państwowej o wykryciu czynników mogących być przyczyną chorób lub nieszczęśliwych wypadków,
6)
przewożenie fachowych pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, krwi, leków lub instrumentarium w wypadkach nie cierpiących zwłoki, gdy nie ma żadnych innych możliwości natychmiastowego ich przewozu.
§  2. 1
(skreślony).
§  3. 2
Zadania określone w § 1 wykonują na obszarze województw wojewódzkie stacje pogotowia ratunkowego.
§  4.
W miarę potrzeby na obszarze objętym działalnością stacji pogotowia ratunkowego mogą być tworzone podstacje jako jej placówki terenowe.
§  5.
1.
Stacje pogotowia ratunkowego są samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi budżetu terenowego.
2. 3
(skreślony).
§  6. 4
(skreślony).
§  7. 5
Zadania w zakresie pomocy doraźnej na obszarze powiatu wykonuje dział pomocy doraźnej i przyjęć zespołu opieki zdrowotnej, do którego należy:
1)
udzielanie świadczeń określonych w § 1 pkt 1, 2, 4 i 5 na terenie objętym działalnością zespołu,
2)
współdziałanie z działami pomocy doraźnej i przyjęć zespołów opieki zdrowotnej na terenach sąsiadujących powiatów,
3)
udzielanie pomocy innym działom pomocy doraźnej i przyjęć zespołów opieki zdrowotnej oraz stacjom pogotowia ratunkowego w razie klęsk żywiołowych i poważniejszych katastrof.
§  8. 6
(skreślony).
§  9.
1.
Wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego jest organizowana i nadzorowana przez organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - stosownie do wspólnej uchwały prezydiów tych rad.
2.
Dla terenu województwa i miasta wyłączonego z województwa - z wyjątkiem m. st. Warszawy - tworzy się tylko jedną wojewódzką stację pogotowia ratunkowego.
3.
W przypadkach uzasadnionych prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa może utworzyć miejską stację pogotowia ratunkowego dla obszaru tego miasta. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
4.
Wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego powinna być zlokalizowana w mieście będącym siedzibą wojewódzkiej rady narodowej lub w mieście wyłączonym z województwa.
§  10.
Do zadań wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego należy:
1)
udzielanie na terenie miasta, w którym jest zlokalizowana, oraz na terenie okalającego to miasto powiatu świadczeń określonych w § 1,
2)
sprawowanie nadzoru fachowego nad organizacją i działalnością stacji powiatowych działających na obszarze województwa,
3)
opracowywanie wytycznych w sprawie organizacji i metodyki pracy powiatowych stacji pogotowia ratunkowego,
4)
organizowanie szkolenia własnego personelu stacji i personelu powiatowych stacji pogotowia ratunkowego,
5)
organizowanie i koordynowanie akcji ratowniczych w razie klęsk żywiołowych lub katastrof i innych masowych akcji na terenie województwa, jeżeli rozmiary ich przekraczają możliwość udzielenia poszkodowanym szybkiej doraźnej pomocy przez powiatowe stacje pogotowia ratunkowego, oraz udzielanie w takich wypadkach powiatowym stacjom pogotowia ratunkowego niezbędnej pomocy.
§  11. 7
(skreślony).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 skreślony przez § 15 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
2 § 3 zmieniony przez § 15 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
3 § 5 ust. 2 skreślony przez § 15 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
4 § 6 skreślony przez § 15 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
5 § 7 zmieniony przez § 15 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
6 § 8 skreślony przez § 15 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.
7 § 11 skreślony przez § 15 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 lutego 1973 r. w sprawie organizacji zespołów opieki zdrowotnej (Dz.U.73.7.52) z dniem 9 marca 1973 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.42.288

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i zadania stacji pogotowia ratunkowego.
Data aktu: 12/11/1964
Data ogłoszenia: 28/11/1964
Data wejścia w życie: 28/11/1964