Powoływanie na stanowiska pracowników nauki oraz wykładowców i starszych wykładowców w wyższych szkołach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 21 stycznia 1964 r.
w sprawie powoływania na stanowiska pracowników nauki oraz wykładowców i starszych wykładowców w wyższych szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 1, 2, 4 i 11 ust. 8 oraz art. 14 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 20, poz. 88) w związku z art. 92 ust. 4, art. 97 ust. 2 i art. 127 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego.

§  1.
1.
Warunkiem powołania na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych jest posiadanie kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych, stwierdzonych w drodze przewodu kwalifikacyjnego.
2.
Przewód kwalifikacyjny przeprowadza się jedynie na wakujące stanowisko docenta etatowego.
§  2.
Przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych przeprowadzają rady wydziałów wyższych szkół artystycznych objętych wykazem ustalonym przez Ministra Kultury i Sztuki zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 20, poz. 88).
§  3.
1.
Przewód kwalifikacyjny przeprowadza się w zakresie dyscyplin artystycznych stanowiących główne kierunki kształcenia, reprezentowane przez wydziały i studia.
2.
Przewód kwalifikacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji artystycznych kandydata na stanowisko docenta etatowego, dokonaną na podstawie całego jego dorobku artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem pracy kwalifikacyjnej,
2)
kolokwium kwalifikacyjne,
3)
wykład kwalifikacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego.
3.
Praca kwalifikacyjna, wykonana w zakresie dyscypliny artystycznej (ust. 2 pkt 1) odpowiadającej specjalizacji reprezentowanej przez osobę odbywającą przewód kwalifikacyjny, powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki.
4.
Szczegółowy program i zakres pracy kwalifikacyjnej określa rada wydziału, która przeprowadza przewód kwalifikacyjny.
§  4.
1.
Do przewodu kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba, która:
1)
posiada osiągnięcia artystyczne, stanowiące twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki,
2)
posiada dyplom z tytułem magistra lub dyplom (świadectwo) równorzędne,
3)
zajmuje co najmniej stanowisko adiunkta lub stanowisko pracownika dydaktycznego w szkole wyższej,
4)
posiada kwalifikacje moralne niezbędne do wykonywania funkcji nauczyciela i wychowawcy młodzieży,
5)
zamierza poświęcić się zawodowo pracy w szkole wyższej.
2.
Do przewodu kwalifikacyjnego może być również dopuszczona osoba, która nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt 3.
§  5.
1.
Jeżeli na wydziale wyższej szkoły artystycznej wakuje stanowisko docenta etatowego w zakresie określonej dyscypliny artystycznej, dziekan tego wydziału, po uzyskaniu zgody rektora na obsadzenie wolnego etatu, na wniosek kierownika katedry przedstawia kandydata radzie wydziału. Rada wydziału podejmuje uchwałę o wysunięciu kandydata do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego.
2.
Jeżeli stanowisko docenta etatowego wakuje w pozawydziałowej jednostce organizacyjnej wyższej szkoły artystycznej, kierownik tej jednostki, po uzyskaniu zgody rektora na obsadzenie wolnego etatu oraz po otrzymaniu wniosku kierownika katedry, wysuwa kandydata do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego. Wysunięcie danego kandydata wymaga zgody rektora.
3.
Kandydat do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego (ust. 1 i 2) składa na ręce dziekana (kierownika pozawydziałowej jednostki) podanie o wszczęcie przewodu kwalifikacyjnego w zakresie danej dyscypliny artystycznej, do którego dołącza:
1)
życiorys,
2)
dokumenty, opinie i oświadczenia wykazujące spełnienie warunków określonych w § 4,
3)
dane dotyczące rodzaju i przygotowania pracy kwalifikacyjnej,
4)
temat wykładu kwalifikacyjnego.
4.
Dziekan (kierownik pozawydziałowej jednostki) zgłasza wysuniętą kandydaturę rektorowi, załączając do wniosku odpowiednią dokumentację.
§  6.
1.
Rektor po otrzymaniu dokumentacji kandydata przekazuje ją radzie właściwego wydziału (§ 2) w celu podjęcia czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym. Przepis ten nie dotyczy przypadków określonych w ust. 2.
2.
Jeżeli kandydat został wysunięty przez radę wydziału nie posiadającego uprawnienia przewidzianego w § 2 lub przez kierownika pozawydziałowej jednostki, rektor przekazuje dokumentację kandydata rektorowi tej szkoły wyższej, która posiada wydział uprawniony do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych w zakresie danej dyscypliny artystycznej, z wnioskiem o spowodowanie podjęcia czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym.
3.
Rektor szkoły wyższej, w której znajduje się wydział uprawniony do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych, przekazuje otrzymany w trybie ust. 2 wniosek właściwemu wydziałowi w celu podjęcia przez radę tego wydziału czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym.
§  7.
Rada wydziału uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego w zakresie danej dyscypliny artystycznej po otrzymaniu dokumentacji (§ 6) decyduje w sprawie dopuszczenia kandydata do przewodu kwalifikacyjnego. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału ustala program i zakres pracy kwalifikacyjnej oraz termin jej wykonania lub przedstawienia (§ 3 ust. 4).
§  8.
1.
Rada wydziału zaprasza do udziału w czynnościach przewodu kwalifikacyjnego (§ 3 ust. 2 pkt 1-4) co najmniej dwóch samodzielnych pracowników nauki, reprezentujących daną lub pokrewną dyscyplinę artystyczną w innych wyższych szkołach artystycznych, a w razie braku takich pracowników nauki - co najmniej dwóch wybitnych twórców nie będących pracownikami nauki.
2.
Jeżeli kandydat na stanowisko docenta etatowego jest pracownikiem wydziału nie uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego lub pozawydziałowej jednostki, wśród zaproszonych specjalistów powinien być samodzielny pracownik nauki tego wydziału (pozawydziałowej jednostki), a w braku takiego specjalisty - dziekan tego wydziału (kierownik pozawydziałowej jednostki).
3.
Zaproszeni przez radę wydziału samodzielni pracownicy nauki biorą udział w czynnościach przewodu kwalifikacyjnego z głosem stanowczym.
§  9.
Po dopuszczeniu kandydata na stanowisko docenta etatowego do przewodu kwalifikacyjnego rada wydziału może wyznaczyć trzech recenzentów spośród samodzielnych pracowników nauki do oceny pracy kwalifikacyjnej oraz całokształtu dorobku artystycznego kandydata. Jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 8 ust. 1, a jeżeli kandydat jest pracownikiem wydziału nie uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego (pozawydziałowej jednostki) - jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 8 ust. 2.
§  10.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskami recenzentów (§ 9) decyduje w sprawie dopuszczenia kandydata do kolokwium kwalifikacyjnego.
2.
Kolokwium kwalifikacyjne odbywa się na posiedzeniu rady wydziału. Kolokwium powinno stanowić dyskusję nad pracą kwalifikacyjną i nad całokształtem dorobku artystycznego oraz wykazać znajomość przez kandydata problematyki artystycznej i pedagogicznej tej dyscypliny, która jest przedmiotem przewodu kwalifikacyjnego.
3.
Po zakończeniu kolokwium rada wydziału podejmuje decyzję co do jego wyniku. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału dopuszcza kandydata do wykładu kwalifikacyjnego i wyznacza termin wykładu.
4.
Rada wydziału może zwolnić kandydata od wykładu kwalifikacyjnego.
§  11.
1.
Kandydat wygłasza wykład kwalifikacyjny na posiedzeniu rady wydziału.
2.
Wykład kwalifikacyjny ma na celu wykazanie przez kandydata umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień artystycznych lub dydaktyczno-metodycznych.
§  12.
Ustalone przez radę wydziału pozytywne oceny pracy kwalifikacyjnej i całokształtu dorobku artystycznego kandydata, kolokwium kwalifikacyjnego oraz wykładu kwalifikacyjnego stanowią dla rady wydziału podstawę do powzięcia uchwały o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych.
§  13.
1.
Uchwały rady wydziału związane z przeprowadzeniem przewodu kwalifikacyjnego zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwała rady wydziału o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych (§ 12) zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 osób uprawnionych do głosowania. Głosowanie jest tajne.
2.
Z przebiegu posiedzeń rady wydziału związanych z przewodem kwalifikacyjnym sporządza się protokoły.
§  14.
1.
Rada wydziału, podejmując uchwałę stwierdzającą posiadanie przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego, równocześnie stawia wniosek o powołanie go na wakujące stanowisko docenta etatowego.
2.
Rektor przekazuje uchwałę i wniosek, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Kultury i Sztuki po uzyskaniu opinii senatu.
§  15.
1.
Jeżeli uchwała rady wydziału, stwierdzająca posiadanie przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego, oraz wniosek o powołanie (§ 14 ust. 1) dotyczy kandydata, który objąć ma stanowisko docenta etatowego na wydziale nie uprawnionym do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego lub w pozawydziałowej jednostce innej szkoły wyższej, rektor przekazuje uchwałę wraz z całą dokumentacją z przewodu kwalifikacyjnego rektorowi tej szkoły, na której rzecz przeprowadzony został przewód kwalifikacyjny.
2.
Rektor po otrzymaniu materiałów, o których mowa w ust. 1, powiadamia o wynikach przewodu dziekana wydziału (kierownika pozawydziałowej jednostki), na którego rzecz przewód kwalifikacyjny został przeprowadzony, a następnie, po uzyskaniu opinii senatu, przekazuje wniosek wraz z całą dokumentacją Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  16.
1.
Minister Kultury i Sztuki po otrzymaniu wniosków, o których mowa w §§ 14 i 15, po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego decyduje o powołaniu wysuniętego kandydata na stanowisko docenta etatowego.
2.
Na wniosek Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego Minister Kultury i Sztuki może zarządzić ponowne przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego przez radę wydziału innej wyższej szkoły artystycznej i od jego wyników uzależnić decyzję w sprawie powołania danego kandydata na stanowisko docenta etatowego.
§  17.
1.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej kandydatowi przyznania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych służy odwołanie do Ministra Kultury i Sztuki, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
2.
W razie uwzględnienia odwołania Minister Kultury i Sztuki zleca ponowne przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego radzie uprawnionego wydziału innej wyższej szkoły artystycznej.
§  18.
1.
Jeżeli wakujące stanowisko docenta etatowego nie zostało obsadzone na skutek negatywnego wyniku przewodu kwalifikacyjnego, do przewodu kwalifikacyjnego zostaje dopuszczony nowy kandydat w trybie przewidzianym w rozporządzeniu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie ponownego dopuszczenia kandydata do przewodu kwalifikacyjnego w trybie § 17. W tym przypadku wakujące stanowisko docenta etatowego rezerwuje się do czasu uzyskania wyników tego przewodu.
§  19.
Zastępca profesora, który po dniu 30 września 1963 r. został nadal zatrudniony w wyższej szkole artystycznej jako wykładowca, będzie powołany na wakujące stanowisko docenta etatowego w tej samej wyższej szkole artystycznej pod warunkiem uzyskania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych stwierdzonych w drodze przewodu kwalifikacyjnego w terminie do dnia 31 grudnia 1964 r.

Rozdział  2.

Wysuwanie kandydatów na profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych.

§  20.
W sprawach wysuwania kandydatów na profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych w wyższych szkołach artystycznych stosuje się:
1)
w zakresie dyscyplin naukowych - przepisy rozporządzenia Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia, Oświaty, Spraw Zagranicznych i Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 22 września 1959 r. w sprawie zasad i trybu wysuwania kandydatów na profesorów nadzwyczajnych i profesorów zwyczajnych w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 58, poz. 350),
2)
w zakresie dyscyplin artystycznych - odpowiednio przepisy rozporządzenia wymienionego w pkt 1 ze zmianami wynikającymi z poniższych przepisów.
§  21.
Przepisy rozporządzenia wymienionego w § 20 pkt 1 dotyczące:
1)
wydziałów uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora odnoszą się odpowiednio do wydziałów uprawnionych do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego, określone w art. 11 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 20, poz. 88),
2)
wydziałów nie uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora odnoszą się odpowiednio do wydziałów nie uprawnionych do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego,
3)
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Prezydium tej Rady oraz jej Sekretarza odnoszą się do Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego, Prezydium tej Rady oraz jej Sekretarza.
§  22.
Do wniosku przedstawionego Ministrowi Kultury i Sztuki w sprawie powołania na stanowisko profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego dołącza się, oprócz dokumentacji określonej w § 6 ust. 2 rozporządzenia wymienionego w § 20 pkt 1:
1)
materiały zawierające wyniki postępowania ankietowego,
2)
opis osiągnięć artystycznych kandydata,
3)
opis zasług kandydata w dziedzinie kształcenia kadr artystycznych.
§  23.
Przy wysuwaniu kandydatury docenta etatowego na stanowisko profesora nadzwyczajnego na tym samym wydziale, uprawnionym do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego, rada wydziału może powierzyć dziekanowi opracowanie wyników postępowania ankietowego.
§  24.
Przy wysuwaniu kandydatury profesora nadzwyczajnego na stanowisko profesora zwyczajnego tego samego przedmiotu na tym samym wydziale, uprawnionym do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego, rada wydziału może powierzyć czynności komisji referentowi wyznaczonemu spośród samodzielnych pracowników nauki.
§  25.
Prezydium Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego może upoważnić właściwą sekcję Rady do wykonywania czynności określonych w § 9 ust. 2 i § 11 ust. 3 rozporządzenia wymienionego w § 20 pkt 1. Ostateczną uchwałę wyrażającą wniosek o powołanie kandydata na profesora nadzwyczajnego lub profesora zwyczajnego podejmuje Prezydium Rady.
§  26.
W przypadkach określonych w § 9 ust. 1 i § 11 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w § 20 pkt 1 rektor wyższej szkoły artystycznej przedstawia sprawę Ministrowi Kultury i Sztuki na podstawie uchwały senatu.

Rozdział  3.

Kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk wykładowcy i starszego wykładowcy.

§  27.
1.
Na stanowisko wykładowcy w wyższej szkole artystycznej może być powołana osoba, która:
1)
odpowiada warunkom ogólnym, określonym w art. 89 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336),
2)
posiada kwalifikacje do samodzielnego prowadzenia pracy dydaktycznej w szkole wyższej,
3)
posiada dyplom magistra, magistra-inżyniera lub lekarza albo dyplom (świadectwo) równorzędny lub wykształcenie określone w art. 19 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 20, poz. 88),
4)
uzyskała odpowiedni staż pracy.
2.
Staż pracy wymagany od kandydata na stanowisko wykładowcy w zakresie dyscyplin artystycznych wynosi co najmniej:
1)
3 lata na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w zakresie dyscyplin artystycznych, jeżeli kandydat uzyskał kwalifikacje artystyczne i pedagogiczne stwierdzone w drodze przewodu kwalifikacyjnego do objęcia stanowiska adiunkta, albo
2)
5 lat na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w zakresie dyscyplin artystycznych, jeżeli kandydat osiągnął poważne wyniki w pracy dydaktycznej, albo
3)
7 lat na stanowisku nauczyciela w szkole wyższej, albo
4)
7 lat pracy w zakresie specjalności bezpośrednio związanej z przedmiotem zajęć dydaktycznych, jeżeli kandydat osiągnął poważne wyniki w pracy zawodowej.
3.
Przy ustalaniu stażu pracy wymaganego od kandydata na stanowisko wykładowcy w zakresie dyscyplin nieartystycznych stosuje się przepisy § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowisk wykładowcy i starszego wykładowcy w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 58, poz. 349).
§  28.
1.
Na stanowisko starszego wykładowcy w wyższej szkole artystycznej może być powołana osoba, która odpowiada warunkom określonym w § 27 ust. 1 pkt 1-3 oraz uzyskała odpowiedni staż pracy.
2.
Staż pracy wymagany od kandydata na stanowisko starszego wykładowcy w zakresie dyscyplin artystycznych wynosi co najmniej:
1)
5 lat na stanowisku wykładowcy albo
2)
6 lat na stanowisku adiunkta, jeżeli kandydat osiągnął poważne wyniki w pracy dydaktycznej, albo
3)
9 lat na stanowisku pomocniczego pracownika nauki, jeżeli kandydat osiągnął poważne wyniki w pracy dydaktycznej, albo
4)
12 lat na stanowisku nauczyciela w szkole wyższej, albo
5)
12 lat pracy w zakresie specjalności bezpośrednio związanej z przedmiotem powierzonych zajęć dydaktycznych, jeżeli kandydat osiągnął poważne wyniki w pracy zawodowej.
3.
Przy ustalaniu staży pracy wymaganego od kandydata na stanowisko starszego wykładowcy w zakresie dyscyplin nieartystycznych stosuje się przepisy § 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych do zajmowania stanowisk wykładowcy i starszego wykładowcy w szkołach wyższych.
§  29.
Staż pracy, o którym mowa w § 27 ust. 2 i 3 oraz w § 28 ust. 2 i 3, liczy się od czasu uzyskania wykształcenia wymaganego od kandydatów na wykładowcę lub starszego wykładowcę.
§  30.
1.
Stanowisko wykładowcy w zakresie dyscyplin artystycznych może być powierzone za zgodą Ministra Kultury i Sztuki osobie posiadającej ukończone wyższe studia zawodowe, jeżeli plan studiów w wyższej szkole artystycznej wymaga zatrudnienia wykładowcy, a niemożliwe jest zatrudnienie na tym stanowisku osoby posiadającej wykształcenie określone w § 27 ust. 1 pkt 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób, które posiadają dyplomy (równorzędne świadectwa) wymienione w przepisach art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o wyższych szkołach artystycznych, a nie spełniają warunków określonych w tych przepisach, oraz do osób, które posiadają dyplomy studiów wyższych pierwszego stopnia.
3.
Osoba, która uzyskała stanowisko wykładowcy na podstawie ust. 1 i 2, może być powołana na stanowisko starszego wykładowcy za zgodą Ministra Kultury i Sztuki, jeżeli posiada staż pracy określony w § 28.
§  31.
1.
Osoby zajmujące w wyższych szkołach artystycznych stanowiska zastępcy profesora na podstawie art. 21 ustawy o wyższych szkołach artystycznych mogą być powołane na stanowiska wykładowcy, chociażby nie spełniały warunków dotyczących wykształcenia lub stażu pracy określonych w § 27.
2.
W okresie przejściowym do dnia 30 września 1964 r. osoby, o których mowa w ust. 1, mogą być powołane na stanowiska starszych wykładowców, chociażby nie spełniały warunków dotyczących wykształcenia lub stażu pracy, określonych w § 28.

Rozdział  4.

Ślubowanie osób powołanych na stanowiska pracowników nauki.

§  32.
Osoby mianowane pracownikami nauki w wyższych szkołach artystycznych składają ślubowanie przy pierwszym powołaniu na stanowisko samodzielnego pracownika nauki oraz przy pierwszym powołaniu na stanowisko pomocniczego pracownika nauki.
§  33.
Osoba mianowana na stanowisko samodzielnego pracownika nauki w wyższej szkole artystycznej składa ślubowanie w następującym brzmieniu:

"Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku samodzielnego pracownika nauki w wyższej szkole artystycznej będę:

- dbać o godność pracownika nauki i dobre imię szkoły,

- przyczyniać się do rozwoju i upowszechniania sztuki i nauki oraz ich społecznego oddziaływania, jak również aktywnie uczestniczyć w kształceniu młodej kadry naukowo-artystycznej,

- kształcić i wychowywać młodzież na światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i twórczych artystów oddanych sprawie socjalizmu,

- przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego."

§  34.
Osoba mianowana na stanowisko pomocniczego pracownika nauki w wyższej szkole artystycznej składa ślubowanie w brzmieniu następującym:

"Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku pomocniczego pracownika nauki w wyższej szkole artystycznej będę:

- dbać o godność pracownika nauki i dobre imię szkoły,

- uczestniczyć aktywnie w systematycznym prowadzenie pracy artystycznej i naukowej dla podniesienia swych kwalifikacji naukowo-artystycznych i dla rozwoju sztuki,

- przyczyniać się do upowszechniania sztuki i nauki oraz rozwoju ich społecznego oddziaływania,

- kształcić i wychowywać młodzież na światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i twórczych artystów, oddanych sprawie socjalizmu,

- przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących wyższego szkolnictwa artystycznego."

§  35.
1.
Samodzielny i pomocniczy pracownik nauki składa ślubowanie na ręce rektora na posiedzeniu senatu.
2.
Składający ślubowanie (ust. 1) odczytuje treść ślubowania i potwierdza złożenie ślubowania własnoręcznym podpisem na formularzu z tekstem ślubowania.

Przepis końcowy.

§  36.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.4.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie na stanowiska pracowników nauki oraz wykładowców i starszych wykładowców w wyższych szkołach artystycznych.
Data aktu: 21/01/1964
Data ogłoszenia: 06/02/1964
Data wejścia w życie: 06/02/1964