Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników administracyjnych i obsługi Głównej Komisji Arbitrażowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1964 r.
w sprawie ustalenia stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników administracyjnych i obsługi Głównej Komisji Arbitrażowej.

Na podstawie art. 5 pkt 1 i 2, art. 7 ust. 2 i art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 11, poz. 72) oraz art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o państwowym arbitrażu gospodarczym (Dz. U. z 1961 r. Nr 37, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do zatrudnionych w Głównej Komisji Arbitrażowej pracowników administracyjnych, którzy nie orzekają w sprawach rozpatrywanych przez tę Komisję.
§  2.
1.
Ustala się następujące tabele stanowiące załączniki do rozporządzenia:
1)
tabelę stanowisk, kwalifikacji i uposażeń zasadniczych oraz dodatków specjalnych (załącznik nr 1),
2)
tabelę stawek dodatków specjalnych (załącznik nr 2).
2. 1
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może uzupełniać tabelę stanowisk, kwalifikacji i uposażeń zasadniczych oraz dodatków specjalnych nowymi stanowiskami i określać dla tych stanowisk kwalifikacje oraz wysokość uposażeń zasadniczych i dodatków specjalnych w ramach szczebli i stawek, ustalonych w załączniku nr 1.
§  3. 2
(skreślony).
§  4.
1. 3
Zaszeregowania pracownika do odpowiedniej stawki uposażenia zasadniczego oraz dodatku specjalnego dokonuje Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej w ramach zatwierdzonego funduszu płac.
2.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej określa zakres egzaminu sekretarskiego, skład i sposób powoływania komisji egzaminacyjnej, jak również zasady i tryb jej działania.
§  5.
1.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może w uzasadnionych wypadkach skrócić dla nowo przyjmowanego pracownika o szczególnie wysokich kwalifikacjach ustalony w załączniku nr 1 okres pracy zawodowej nie więcej niż o 1/4 tego okresu.
2.
Zwolnienie od wymagań kwalifikacyjnych nowo przyjmowanego pracownika może nastąpić w wyjątkowych wypadkach na wniosek Prezesa Głównej Komisji Arbitrażowej przez Prezesa Rady Ministrów.
§  6.
1.
Przy przyjęciu do pracy przyznaje się pracownikowi najniższą stawkę uposażenia zasadniczego, przewidzianą dla danego stanowiska.
2. 4
Ze względu na wyjątkowe kwalifikacje, rodzaj wykonywanej pracy i stopień związanej z nią odpowiedzialności może być pracownikowi nowo przyjmowanemu przyznane uposażenie wyższe, nie przekraczające jednak najniższego uposażenia zasadniczego przysługującego na tym stanowisku więcej niż o dwa szczeble, oraz 60% najwyższej stawki dodatku specjalnego, przewidzianej dla tego stanowiska.
§  7. 5
1.
Pracownik może awansować w obrębie danego stanowiska nie częściej niż jeden raz w ciągu dwóch lat pracy i o jeden szczebel uposażenia zasadniczego bądź o jedną stawkę dodatku specjalnego, w terminach awansowych, tj. 1 stycznia lub 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
2.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych zwiększeniem zakresu czynności bez zmiany stanowiska lub nabyciem kwalifikacji szczególnie przydatnych na danym stanowisku, okres oczekiwania na awans może zostać skrócony, jednak nie więcej niż o jeden rok.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą wypadków powołania pracownika na stanowisko kierownicze bądź na stanowisko hierarchicznie wyższe od zajmowanego lub przyznania uposażenia po okresie próbnym bądź po ukończeniu wstępnego stażu pracy.
§  8. 6
Pracownikom administracyjnym zajmującym stanowiska określone w załączniku nr 1 pod lp. 1-3 przysługuje dodatek specjalny co najmniej w najniższej stawce przewidzianej dla danego stanowiska. Pracownikom administracyjnym zajmującym stanowiska określone pod lp. 4-13 może być przyznany dodatek specjalny; pozostałym pracownikom dodatek specjalny nie przysługuje.
§  9. 7
Dodatek specjalny nie podlega opodatkowaniu i jest wolny od potrąceń na składkę emerytalną.
§  10.
1. 8
Pracownicy pobierający dodatki specjalne według stawek 8 do 1 nie mogą łączyć pracy na zajmowanym stanowisku z innym stałym zajęciem zarobkowym. W razie pełnienia zajęcia ubocznego - choćby za zezwoleniem przewidzianym w art. 29 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. z 1949 r. Nr 11, poz. 72) - pracownicy ci tracą prawo do pobierania dodatku.
2.
Nie powoduje utraty prawa do pobierania dodatku specjalnego - bez względu na jego wysokość - pełnienie za zezwoleniem otrzymanym w przepisanym trybie stałego zajęcia ubocznego, polegającego na wykonywaniu:
1)
pracy pracowników nauki, wykładowców i lektorów w szkołach wyższych,
2)
pracy dydaktycznej w szkołach średnich ogólnokształcących, szkołach zawodowych, szkołach średnich medycznych, liceach pedagogicznych i studiach nauczycielskich lub w szkołach artystycznych I i II stopnia - w wymiarze nie przekraczającym 8 godzin zajęć tygodniowo.
3.
Nie powoduje również utraty prawa do pobierania dodatku specjalnego - bez względu na jego wysokość - pełnienie na podstawie umowy zlecenia zajęć ubocznych trwających nie dłużej niż trzy miesiące.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie pełnienia na podstawie umowy zlecenia zajęć ubocznych trwających dłużej niż trzy miesiące:
1)
w kolegiach redakcyjnych lub na stanowisku nieetatowego redaktora w redakcji,
2)
dydaktycznych,
3)
prowadzenia księgowości pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
§  11.
Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy zostają zakwalifikowani na właściwe stanowiska na ogólnych zasadach, z tym że ich wynagrodzenie za każdą efektywną godzinę pracy ustala się w wysokości proporcjonalnej do uposażenia określonego za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  12.
1. 9
Tworzy się fundusz nagród na nagrody dla pracowników Głównej Komisji Arbitrażowej w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac tych pracowników z wyłączeniem wydatków na umundurowanie. Oszczędności w osobowym funduszu płac nie mogą być przeznaczone na wypłatę nagród.
2.
Suma nagród indywidualnych przyznanych pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 15% rocznego uposażenia zasadniczego.
2a. 10
Tworzy się fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w wysokości 1% planowanego osobowego funduszu płac pracowników Głównej Komisji Arbitrażowej, pozostający w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów.
3.
Poza nagrodami przewidzianymi w ust. 2 nie mogą być przyznawane nagrody z innych tytułów; nie dotyczy to nagród państwowych, za udział w konkursach, za osiągnięcia racjonalizatorskie i za projekty wynalazcze.
§  13.
1.
Pracownikom obsługi, wymienionym w załączniku nr 1, przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734 z późniejszymi zmianami).
2.
Pracownikom zatrudnionym przy pilnowaniu - strażnikom i starszym strażnikom - przysługuje wynagrodzenie w wysokości:
1)
za każdą godzinę ponad 8 godzin na dobę bądź ponad 6 godzin w sobotę do pełnych 12 godzin na dobę (ponad 46 godzin tygodniowo do 72 godzin tygodniowo) - 110% zasadniczej stawki godzinowej;
2)
za godziny nadliczbowe ponad 12 godzin na dobę oraz za godziny nadliczbowe przypadające w święta i w nocy - 200% zasadniczej stawki godzinowej;
3)
za czas szkolenia zawodowego lub pogotowia poza normalnym czasem pracy - 150% zasadniczej stawki godzinowej za godzinę szkolenia lub pogotowia.
3.
Pracownikom określonym w ust. 2 przysługuje w tygodniu jeden dzień (pełne 24 godziny) wolny od pracy, z tym że co trzeci tydzień dzień wolny od pracy powinien przypadać w niedzielę.
4.
W celu ustalenia podstawowej stawki godzinowej za pracę określoną w ust. 2 dzieli się miesięczne wynagrodzenie pracownika przez 200.
§  14.
Kierowcy pojazdów mechanicznych i ich pomocnicy są wynagradzani według odrębnych przepisów. Sprzątaczki wynagradzane według powierzchni sprzątanej, stanowiącej podstawę ustalenia stawki jednostkowej za m2 powierzchni sprzątanej - wynagradzane są według stawki podstawowej, którą określi Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac.
§  15.
1.
Oprócz uposażenia ustalonego w tabeli stanowisk pracownicy Głównej Komisji Arbitrażowej mogą otrzymywać umundurowanie oraz odzież ochronną i roboczą, przysługujące według norm określonych w obowiązujących odrębnych przepisach.
2.
Dodatkowe wynagrodzenia maszynistek zatrudnionych w hali maszyn określają odrębne przepisy.
3. 11
Rzemieślnicy wykwalifikowani mogą otrzymywać za terminowe i należyte jakościowo wykonywanie zadań premię w wysokości do 10% uposażenia zasadniczego.
§  16.
Prezes Głównej Komisji Arbitrażowej może w uzasadnionych wypadkach zwolnić pracownika zatrudnionego w Głównej Komisji Arbitrażowej w dniu wejścia w życie rozporządzenia od określonych w załączniku nr 1 wymagań w zakresie wykształcenia bądź stażu pracy zawodowej. Zależnie od stażu pracy, wieku lub sytuacji rodzinnej pracownika zwolnienie od wymagań w zakresie wykształcenia może być uwarunkowane uzupełnieniem wykształcenia w ustalonym terminie.
§  17.
Pracownikom Głównej Komisji Arbitrażowej nie przysługują:
1)
dodatek przewidziany w uchwale nr 100 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1953 r. w sprawie przyznawania niektórym kategoriom pracowników państwowych dodatków uzasadnionych specjalnymi kwalifikacjami i warunkami służby (Monitor Polski Nr A-10, poz. 139 z późniejszymi zmianami);
2)
dodatek pobierany dotychczas w myśl uchwały nr 103 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1963 r. w sprawie podwyżki wynagrodzeń za pracę najniżej zarabiających pracowników przedsiębiorstw, instytucji i urzędów oraz obniżenia skali podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 124);
3)
dodatek określony w uchwale nr 301 Rady Ministrów z dnia 14 września 1963 r. w sprawie wprowadzenia przejściowego dodatku kwartalnego dla pracujących.
§  18.
W odniesieniu do pracowników administracyjnych i obsługi, zatrudnionych w Głównej Komisji Arbitrażowej, tracą moc przepisy dotychczasowe w przedmiotach uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, a w szczególności przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1961 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażenia pracowników administracyjnych w państwowych komisjach arbitrażowych (Dz. U. Nr 40, poz. 205).
§  19.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Komitetu Pracy i Płac, Ministrowi Finansów oraz Prezesowi Głównej Komisji Arbitrażowej.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1964 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 12

TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I UPOSAŻEŃ ZASADNICZYCH ORAZ DODATKÓW SPECJALNYCH PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNYCH I OBSŁUGI GŁÓWNEJ KOMISJI ARBITRAŻOWEJ

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia Liczba lat praktyki zawodowej Uposażenie zasadnicze Stawka dodatku specjalnego
szczebel kwota zł
A. Pracownicy administracyjni
1 Dyrektor Gabinetu Prezesa, biura budżetowo-administracyjnego*) wyższe 8 A 6.000 5-1
B 5.500
C 5.000
D 4.600
2 Naczelnik samodzielnego wydziału*) wyższe 7 A 5.000 7-3
B 4.600
C 4.300
D 4.000
3 Naczelnik wydziału*) wyższe 7 A 4.600 9-4
B 4.300
C 4.000
D 3.800
4 Kierownik referatu, starszy radca, starszy inspektor wyższe 5 A 4.200 do 5
średnie 10 B 3.900
C 3.650
D 3.400
E 3.200
5 Radca, inspektor, starszy statystyk wyższe 2 A 3.500 do 8
średnie 6 B 3.200
C 2.950
D 2.700
E 2.500
6 Starszy referent, statystyk, sekretarka Prezesa (wiceprezesa), starszy księgowy, kierownik hali maszyn wyższe 1 A 3.100 do 9
średnie 3 B 2.850
C 2.600
D 2.400
E 2.200
7 Starszy sekretarz wyższe 2 A 3.100 do 9
średnie(egzamin sekretarski) 4 B 2.850
C 2.600
D 2.400
E 2.200
8 Sekretarka dyrektora gabinetu (zespołu, biura), księgowy, intendent średnie 1 A 2.800 do 10
B 2.600
C 2.400
D 2.200
E 2.000
9 Sekretarz wyższe po ukończeniu wstępnego stażu pracy A 2.800 do 10
B 2.600
C 2.400
D 2.200
średnie i egzamin sekretarski 2 E 2.000
10 Starsza maszynistka poza halą maszyn średnie oraz pisanie bezbłędne z szybkością ponad 300 uderzeń na minutę 1 A 2.700 do 11
B 2.450
C 2.200
D 2.000
E 1.800
11 Referent średnie po ukończeniu wstępnego stażu pracy A 2.400 do 12
B 2.200
C 2.000
D 1.850
E 1.700
12 Maszynistka poza halą maszyn pisanie bezbłędne z szybkością ponad 230 uderzeń na minutę - A 2.200 do 12
B 2.000
C 1.800
D 1.600
13 Archiwista średnie po ukończeniu wstępnego stażu pracy A 2.200 do 12
B 2.000
C 1.800
D 1.600
14 Maszynistka w hali maszyn podstawowe - A 2.000 -
B 1.800
C 1.600
D 1.400
15 Stażysta z wykształceniem wyższym - 1.800-2.200 -
średnim 1.300-1.600
1 B. Pracownicy obsługi kwalifikacje mistrzowskie 2 -
Rzemieślnik - specjalista A 3.700
B 3.450
C 3.200
D 3.000
E 2.800
2 Rzemieślnik wykwalifikowany**) zawodowe 4 A 2.900 -
B 2.650
C 2.400
D 2.200
3 Starszy woźny***), robotnik gospodarczy podstawowe - A 2.000 -
B 1.800
C 1.650
D 1.500
4 Woźny, szatniarz, starszy portier podstawowe - A 1.650 -
B 1.500
C 1.400
D 1.300
5 Portier, sprzątaczka w systemie czasowym, goniec, dozorca podstawowe - A 1.500 -
B 1.400
C 1.300
D 1.200
*) Wykształcenie wyższe może być zastąpione średnim przy równoczesnym ustaleniu wymogów dłuższego o 4 lata stażu pracy.

**) Rzemieślnikami wykwalifikowanymi są również pracownicy, którzy nabyli kwalifikacje zawodowe w drodze szkolenia zawodowego lub co najmniej 6-letniej praktyki i wykazują się umiejętnością wykonywania prac na poziomie wymaganym od robotników co najmniej 7 kategorii przewidzianej w taryfikatorach branżowych, a rzemieślnicy-specjaliści na poziomie wymaganym od robotników 8-9 kategorii taryfikatorów branżowych.

***) Starszemu woźnemu, w razie powierzenia czynności o charakterze specjalnym, może być przyznany dodatek specjalny według stawki 13 lub 12.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 13

TABELA STAWEK DODATKÓW SPECJALNYCH

Stawka Kwota w złotych
1 3.000
2 2.600
3 2.200
4 1.900
5 1.650
6 1.400
7 1.200
8 1.000
9 800
10 650
11 500
12 350
13 200
1 § 2 ust. 2:

- z dniem 18 marca 1969 r. znosi się przewidziany w § 2 ust. 2 wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Ministrem Finansów, zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (Dz.U.69.7.59).

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.

2 § 3 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
6 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
7 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
9 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
10 § 12 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
11 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
12 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.
13 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1973 r. (Dz.U.73.11.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.38.243

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników administracyjnych i obsługi Głównej Komisji Arbitrażowej.
Data aktu: 12/10/1964
Data ogłoszenia: 22/10/1964
Data wejścia w życie: 22/10/1964, 01/07/1964