Tryb postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 27 kwietnia 1964 r.
w sprawie trybu postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W razie zatrzymania ryb lub sprzętu rybackiego w związku z wykroczeniem, za które przewidziany jest w ustawie z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) przepadek tego mienia, organ ochrony rybołówstwa morskiego sporządza niezwłocznie protokół zatrzymania.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu i osoby, która dokonała zatrzymania,
2)
wymienienie przyczyny i podstawy prawnej zatrzymania,
3)
oznaczenie statku, na którym dokonano zatrzymania, przez podanie nazwy, oznaki rybackiej, bandery, właściciela lub armatora oraz kierownika statku,
4)
określenie zatrzymanego mienia przez podanie jego nazwy, cech, znaków (oznakowania sprzętu), ilości, wagi, gatunku i innych danych potrzebnych do dokładnego ustalenia mienia i stanu jego zużycia bądź uszkodzenia,
5)
wskazanie właściciela lub użytkownika zatrzymanego mienia, jeżeli jest znany, z wymienieniem jego przynależności państwowej,
6)
datę, miejsce, czas oraz okoliczności towarzyszące zatrzymaniu i w miarą możności miejsce złożenia zatrzymanego mienia,
7)
podpisy osoby, która dokonała zatrzymania, i właściciela lub użytkownika zatrzymanego mienia, a jeżeli mienie zatrzymano na statku - także kierownika statku; niemożność lub odmowę podpisania stwierdza się w protokole z podaniem przyczyny.
3.
Organ ochrony rybołówstwa obowiązany jest jeden egzemplarz protokołu wręczyć właścicielowi lub użytkownikowi zatrzymanego mienia albo jego przedstawicielowi, a jeżeli mienie zatrzymano na statku, kierownikowi statku.
§  2.
Zatrzymane mienie należy zabezpieczyć przed zepsuciem, uszkodzeniem lub utratą.
§  3.
1.
Organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzeda zatrzymane ryby Centrali Rybnej, a w braku jej placówki w miejscowości, gdzie znajdują się zatrzymane ryby - innemu uspołecznionemu przedsiębiorstwu handlowemu lub przetwórczemu po obowiązujących cenach.
2.
W razie odmowy zakupu ze strony przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 organ ochrony rybołówstwa morskiego, stwierdziwszy tę odmowę, dokona sprzedaży innemu nabywcy po cenach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw połowowych; w braku nabywców organ ten przekaże zatrzymane ryby nieodpłatnie - za pokwitowaniem - organowi do spraw pomocy społecznej prezydium właściwej rady narodowej bądź wskazanej przez ten organ instytucji, a w przypadku nie cierpiącym zwłoki bezpośrednio instytucji społecznej na cele pomocy społecznej. W pokwitowaniu należy podać rodzaj, ilość, wagę i wartość przekazanych ryb.
3.
Sprzedaż (ust. 1 i 2) odbędzie się z wolnej ręki w miejscu, gdzie znajdują się zatrzymane ryby, chyba że organ ochrony rybołówstwa morskiego uzna za celowe dokonanie obwieszczenia o sprzedaży zatrzymanych ryb, którym nie grozi zepsucie.
§  4.
1.
Zatrzymane ryby, które uległy zepsuciu, organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzeda fabryce mączki rybnej lub uspołecznionemu zakładowi utylizacji albo uspołecznionej składnicy odpadków; w razie odmowy zakupu, ryby podlegają przekazaniu nieodpłatnemu.
2.
Jeżeli zakład lub składnica wymieniona w ust. 1 odmówi zakupu lub nieodpłatnego przejęcia ryb, podlegają one zniszczeniu pod dozorem organu ochrony rybołówstwa morskiego, który sporządza protokół zniszczenia przy udziale przybranego świadka. Protokół powinien zawierać dokładne oznaczenie rodzaju, ilości, wagi, wartości i stanu ryb, okoliczności uzasadniające zniszczenie, sposób dokonania zniszczenia, datę, miejsce i czas zniszczenia oraz podpisy przedstawiciela organu ochrony rybołówstwa morskiego i świadka.
§  5.
1.
Kwoty uzyskane ze sprzedaży ryb pozostają w depozycie urzędu morskiego do czasu uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o przepadku ryb uzyskana ze sprzedaży kwota podlega zarachowaniu na dochód budżetowy.
§  6.
1.
Zatrzymany sprzęt powinien być zabezpieczony zgodnie z przepisem § 2 do chwili uprawomocnienia się orzeczenia o przepadku sprzętu.
2.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o przypadku sprzętu organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzedaje go Morskiej Centrali Zaopatrzenia lub uspołecznionemu przedsiębiorstwu rybołówstwa morskiego, a w braku takich nabywców innej osobie posiadającej uprawnienia do uprawiania rybołówstwa morskiego; w razie potrzeby organ ochrony rybołówstwa morskiego zasięga opinii biegłego dla ustalenia ceny sprzedaży.
3.
Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio do sprzedaży sprzętu.
4.
Jeżeli sprzedaż sprzętu nie dojdzie do skutku w trybie przewidzianym w ust. 2 i 3, organ ochrony rybołówstwa morskiego przekaże sprzęt nieodpłatnie za pokwitowaniem państwowemu przedsiębiorstwu rybołówstwa morskiego lub spółdzielni pracy rybołówstwa morskiego. Przejmujący nieodpłatnie sprzęt ponosi koszty i wydatki związane z przekazaniem sprzętu.
5.
Sprzęt, którego nieodpłatne przekazanie nie dojdzie do skutku w trybie przewidzianym w ust. 4, oraz sprzęt nie nadający się do użytku lub do przekazania uspołecznionej składnicy odpadków, jak również sprzęt, którego używanie jest zakazane, po odjęciu od niego części składowych przedstawiających wartość użytkową, podlega zniszczeniu przy odpowiednim zastosowaniu § 4 ust. 2. Części przedstawiające wartość użytkową podlegają sprzedaży lub przekazaniu w trybie określonym w ust. 2-4.
§  7.
1.
W razie umorzenia postępowania, w związku z którym mienie zatrzymano, lub w razie uniewinnienia osoby, której postępowanie doprowadziło do zatrzymania mienia, ulega ono zwrotowi osobie, która udowodni, że jest uprawniona do odebrania mienia.
2.
Jeżeli zwrot mienia nie może być dokonany z powodu jego sprzedaży, nieodpłatnego przekazania lub zniszczenia, osobie uprawnionej przysługuje odszkodowanie.
§  8.
Postępowanie w sprawach dotyczących zatrzymania ryb lub sprzętu rybackiego, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a dotychczas nie zakończonych, toczy się według przepisów dotychczasowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.17.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.
Data aktu: 27/04/1964
Data ogłoszenia: 23/05/1964
Data wejścia w życie: 23/05/1964