Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 października 1963 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.

Na podstawie art. 3, 11 i 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166), art. 3 i 5 ust. 1, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 i 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) oraz art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 26 i z 1958 r. Nr 45, poz. 223) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 1962 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport (Dz. U. Nr 25, poz. 114) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule dodaje się wyrazy "oraz o charakterze antyimportowym";
2)
dodaje się nowe §§ 14, 15, 16, 17 i 18 w brzmieniu:

"§ 14. 1. Na równi z dostawami i usługami na eksport mogą być, na warunkach określonych w rozporządzeniu, traktowane dostawy i usługi dokonywane przez zakłady rzemieślnicze i przemysłowe na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, zastępujące import określonych artykułów (dostawy i usługi antyimportowe). Do przychodów z tych dostaw i usług mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 1 ust. 1, 2 i 7 zdanie pierwsze, § 2, § 3 ust. 1, 2 zdanie pierwsze i ust. 3 oraz §§ 4–12.

2. Wniosek o zastosowanie ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej podatnik powinien złożyć bezpośrednio do właściwego dla jego zakładu organu finansowego w terminie dwutygodniowym po każdorazowym zawarciu umowy na tę dostawę lub usługę.

3. Do wniosku o zastosowanie ryczałtu podatnik powinien dołączyć:

1) odpis umowy (ust. 2),

2) zaświadczenie właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego:

a) stwierdzające celowość traktowania danej dostawy lub usługi na równi z dostawami i usługami na eksport,

b) stwierdzające, że w związku z daną dostawą lub usługą został odpowiednio zmniejszony limit dewizowy na import, oraz

c) wskazujące jednostkę gospodarki uspołecznionej, dla której dana dostawa lub usługa ma być wykonana,

3) książkę dostaw i usług na dany rok podatkowy, sporządzoną we własnym zakresie według wzoru odrębnie ustalonego, a udostępnionego podatnikowi przez właściwy organ finansowy.

4. Decyzję w sprawie zastosowania ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej organ finansowy doręcza podatnikowi w terminie dwutygodniowym po złożeniu wniosku, zawiadamiając równocześnie o niej jednostkę gospodarki uspołecznionej, dla której ta dostawa lub usługa ma być wykonana (ust. 3 pkt 2 lit. c), oraz zwracając książkę dostaw i usług po jej poświadczeniu, jeżeli nie została ona poświadczona uprzednio.

§ 15. 1. Podatnik jest obowiązany przedstawić książkę dostaw i usług jednostce gospodarki uspołecznionej każdorazowo przy złożeniu rachunku i przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej. Jednostka gospodarki uspołecznionej wypełnia odpowiednie rubryki książki oraz oblicza i pobiera jako płatnik podatek zryczałtowany według stawek, o których mowa w § 4.

2. Jeżeli podatnik osiąga w ciągu roku podatkowego również przychody z dostaw i usług na eksport, opodatkowane w formie ryczałtu na podstawie § 1, dla ustalenia właściwych stawek ryczałtu od przychodów z dostawy lub usługi antyimportowej, a także z dostaw i usług na eksport - przyjmuje się ogólną sumę obrotu z obydwu rodzajów świadczeń.

3. Jeżeli zakład rzemieślniczy lub przemysłowy wykonuje dostawę lub usługę antyimportową poprzez rzemieślniczą spółdzielnię zaopatrzenia i zbytu lub poprzez inną organizację zbytu rzemiosła i prywatnego przemysłu (§ 1 ust. 7 zdanie pierwsze, § 3 ust. 2 zdanie pierwsze), rachunek za wykonaną dostawę lub usługę wystawia podatnik na spółdzielnię (organizację zbytu), która dokonuje czynności określonych w ust. 1.

§ 16. 1. Ryczałt od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej przysługuje podatnikowi przez okres jednego roku od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej, a przy uruchomieniu nowej produkcji lub podjęciu usług związanych z nową produkcją - przez okres trzech lat od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej. Okoliczność, że podatnik uruchomił nową produkcję antyimportową lub podjął usługi związane z nową produkcją antyimportową, stwierdza właściwe przedsiębiorstwo handlu zagranicznego w zaświadczeniu, o którym mowa w § 14 ust. 3 pkt 2.

2. Przepis § 14 nie ma zastosowania w odniesieniu do dostaw lub usług antyimportowych, jeżeli podatnik korzystał z ryczałtu przewidzianego w tym przepisie z tytułu innych dostaw lub usług antyimportowych, lecz zaniechał ich wykonywania, na skutek czego zaszła konieczność importowania określonych artykułów.

3. Przepisy ust. 1 i 2 mają zastosowanie także w razie zmiany osoby właściciela lub użytkownika zakładu rzemieślniczego bądź przemysłowego albo zmiany miejsca położenia zakładu, z tym że przewidziane w ust. 1 okresy stosowania ryczałtu liczą się począwszy od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej przez zbywającego lub oddającego zakład w użytkowanie.

§ 17. Jeżeli podatnik osiąga w ciągu roku podatkowego także przychody z dostaw i usług na eksport, opodatkowane w formie ryczałtu (§ 15 ust. 2), obowiązek wypełniania odpowiednich rubryk książki dostaw i usług rozciąga się na dostawy i usługi na eksport; w takich przypadkach podatnik przedstawia Centrali "Prodimex" (innemu przedsiębiorstwu handlu zagranicznego) książkę dostaw i usług:

1) przed złożeniem po raz pierwszy w roku podatkowym wniosku o zastosowanie ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej - w celu wpisania łącznej kwoty obrotu od początku roku podatkowego z tytułu dostaw i usług na eksport, opodatkowanych ryczałtem na podstawie § 1,

2) każdorazowo przy złożeniu rachunku i przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu dostaw i usług na eksport, opodatkowanych ryczałtem na podstawie § 1, w celu ustalenia właściwej stawki ryczałtu od przychodów z tych dostaw i usług.

§ 18. 1. Podatnik obowiązany jest złożyć właściwemu organowi finansowemu książkę dostaw i usług w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego po roku podatkowym.

2. Jeżeli ryczałt za dany rok podatkowy nie został w całości pobrany w terminie określonym w ust. 1, organ finansowy zwraca podatnikowi po sprawdzeniu książkę dostaw i usług. Książkę tę podatnik obowiązany jest złożyć ponownie organowi finansowemu w terminie dwutygodniowym po pobraniu reszty należności w ryczałcie za dany rok podatkowy.";

3)
dotychczasowe §§ 14, 15 i 16 oznacza się jako §§ 19, 20 i 21;
4)
w § 19 wyrazy "Jeżeli wyjdzie na jaw, że działalność gospodarcza podatnika opłacającego odrębny ryczałt z tytułu dostaw i usług na eksport była wykonywana niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia" zastępuje się wyrazami "Jeżeli wyjdzie na jaw, że podatnik opłacający odrębny ryczałt z tytułu dostaw i usług na eksport oraz o charakterze antyimportowym nie przestrzegał przepisów niniejszego rozporządzenia".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.51.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.
Data aktu: 24/10/1963
Data ogłoszenia: 21/11/1963
Data wejścia w życie: 21/11/1963