united kingdom
ukraine

Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1963 r.
w sprawie udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią.

Na podstawie art. 104 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium właściwej rady narodowej - na wniosek komitetu przeciwpowodziowego sprawującego na danym obszarze bezpośrednią ochronę przed powodzią - powołuje mieszkańców zagrożonych lub sąsiednich terenów oraz państwowe, spółdzielcze i społeczne jednostki organizacyjne do udziału w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią, jeżeli zagrożenie powodzią przyjmuje niebezpieczne rozmiary, a w szczególności, gdy powódź zagraża bezpośrednio życiu lub mieniu ludności albo też może spowodować poważne straty dla gospodarki narodowej, a środki, którymi dysponują organy administracji państwowej i innych powołanych do zabezpieczenia kraju przed powodzią jednostek organizacyjnych, są nie wystarczające.
2.
Powołanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w drodze wezwania imiennego lub obwieszczenia ogłoszonego w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
3.
O dokonaniu powołania prezydium rady narodowej bezzwłocznie zawiadamia prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia.
§  2.
1.
Obwieszczenie lub wezwanie powinno zawierać:
1)
podstawę prawną powołania,
2)
określenie powołanych osób lub jednostek organizacyjnych,
3)
określenie rodzaju świadczeń,
4)
miejsce, dzień i godzinę stawiennictwa, termin dostarczenia bądź udostępnienia przedmiotu świadczeń itp.,
5)
przypuszczalny czas trwania świadczeń,
6)
zagrożenie, że w przypadku niewykonania świadczeń określonych w wezwaniu zostanie zastosowany przymus przewidziany w przepisach o postępowaniu przymusowym w administracji,
7)
pouczenie o odpowiedzialności karnej za niedopełnienie obowiązku świadczeń (art. 157 pkt 5 i art. 158 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne).
2.
Wezwanie skierowane do określonej osoby lub jednostki organizacyjnej doręcza się na piśmie. W przypadku gdy zwłoka grozi niebezpieczeństwem, wezwanie ogłasza się ustnie. Wezwanie ustne należy potwierdzić na piśmie.
§  3.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią polega na świadczeniach osobistych i rzeczowych, a w szczególności na:
1)
wykonywaniu prac związanych z umocnieniem i zabezpieczeniem wałów przeciwpowodziowych, mostów oraz innych budowli (np. likwidacji przecieków w wałach ochronnych, udziału w sypaniu doraźnych grobli, przekopywaniu rowów dla odprowadzenia nadmiaru wód, zwalczaniu zatorów lodowych itp.),
2)
udzielaniu pierwszej pomocy osobom, które uległy wypadkom, jak również zwierzętom gospodarskim,
3)
pełnieniu warty w okresie ogłoszonego alarmu w celu zapobieżenia rozszerzaniu się powodzi,
4)
dostarczaniu posiadanych narzędzi, materiałów i worków do piasku oraz środków transportowych wraz z obsługą i paliwem lub paszą.
§  4.
1.
Powoływanie do świadczeń, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, dopuszczalne jest wyłącznie w zakresie niezbędnym, związanym z akcją bezpośredniej ochrony przed powodzią, i w przypadkach przewidzianych w § 3 rozporządzenia.
2.
Udział w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią jednostek Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Milicji Obywatelskiej, Straży Pożarnych i Terenowej Obrony Przeciwlotniczej regulują odrębne przepisy.
3.
Na zakłady o ruchu ciągłym, elektrownie, gazownie, wodociągi, szpitale, przedsiębiorstwo Polskie Koleje Państwowe itp. obowiązek świadczeń powinien być nakładany w sposób możliwie najmniej ograniczający normalny tok pracy tych zakładów.
4.
Obowiązek świadczeń należy nakładać w miarę możności równomiernie i z uwzględnieniem warunków gospodarczych oraz osobistych wezwanego do świadczeń.
§  5.
1.
Nie podlegają obowiązkowi świadczeń osobistych:
1)
młodzież w wieku do lat 16,
2)
kobiety w wieku powyżej 55 lat życia,
3)
mężczyźni w wieku powyżej 60 lat życia,
4)
osoby niezdolne do wykonywania tych świadczeń wskutek choroby, ułomności fizycznej lub inwalidztwa,
5)
kobiety w ciąży i w ciągu 10 tygodni po odbyciu połogu,
6)
matki lub inne osoby, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 8, oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi.
2.
Prezydium właściwej rady narodowej może, ze względu na interes publiczny bądź z innych ważnych względów, zwolnić osoby lub jednostki organizacyjne od obowiązku świadczeń osobistych lub rzeczowych.
§  6.
1.
Pracownik powołany do świadczeń osobistych zachowuje w swoim zakładzie pracy prawo do wynagrodzenia, obliczonego jak za urlop wypoczynkowy, przez cały czas wykonywania świadczeń.
2.
Członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz innym osobom, zatrudnionym w tych spółdzielniach i wynagradzanym według dniówek obrachunkowych, zalicza się w spółdzielni za każdy dzień wykonanych świadczeń osobistych taką ilość dniówek obrachunkowych, ile powołany do świadczeń wypracował średnio w ciągu jednego dnia pracy w spółdzielni w okresie ostatniego pełnego miesiąca pracy.
§  7.
1.
Koszty paliwa lub paszy i innych materiałów lub przedmiotów zużytych w akcji bezpośredniej ochrony przed powodzią pokrywane są, na wniosek powołanej osoby lub jednostki organizacyjnej, z budżetu prezydium rady narodowej, które dokonało tego powołania.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być zgłoszony do organu administracji wodnej prezydium rady narodowej przed upływem 1 miesiąca od chwili spełnienia świadczenia, pod rygorem utraty roszczenia.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024