Czyn polegał na tym, że 22 stycznia 2024 r., będąc w stanie nietrzeźwości, przy czym zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego przez niego powietrza wynosiła 1, 10 mg/1, prowadził samochód. Chodziło zatem o czyn stypizowany w art. 178a par. 1 kodeksu karnego.
Prokurator Prokuratury Okręgowej w L. wniósł do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w G. W toku postępowania immunitetowego sędzia nie ustosunkował się do treści wniosku o uchylenie immunitetu formalnego. Właściwy rzecznik dyscyplinarny również nie złożył żadnych oświadczeń co do wniosku.
Zeznania świadka
Sąd Najwyższy ustalił, że obwiniony sędzia rano kilkakrotnie wsiadał i wysiadał ze swojego samochodu. Zachowanie obserwowanego mężczyzny doprowadziło świadka, Annę P., do powzięcia przypuszczenia, że znajduje się pod wpływem alkoholu, gdyż miał on trudności z utrzymaniem równowagi.
W tym samym dniu około godziny 12:00 Anna P. wyszła na spacer z trójką swoich małoletnich dzieci. W pewnym momencie zauważyła, że sędzia wyjeżdża swoim białym samochodem z osiedla. W związku z tym Anna P. zadzwoniła na numer 112, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, informując o powziętym podejrzeniu prowadzenia pojazdu przez mężczyznę w stanie nietrzeźwości.
Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w R. skierował w związku z tym patrol policji w ten rejon. O godzinie 13:22 funkcjonariusze zauważyli biały samochód i zatrzymali go do kontroli drogowej. Gdy kierowca otworzył szybę, zapytali czy spożywał alkohol. Kierujący pojazdem oświadczył, że przed dwoma godzinami spożył 0,5 litra wódki, w postaci dwóch ćwierćlitrówek cytrynówki. Następnie wyraził zgodę na poddanie go badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przy użyciu alkomatów.
Postanowieniem z 26 stycznia 2024 r.zatrzymano prawo jazdy wydane sędziemu.
Prawdopodobna wersja wydarzeń
Sąd Najwyższy orzekł, że wniosek prokuratora Prokuratury Okręgowej w L., w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w G., zasługiwał na uwzględnienie. Weryfikacja materiału dowodowego, dokonana w kontekście dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia opisanego we wniosku czynu, prowadzi bowiem do przekonania, iż zaprezentowana przez wnioskodawcę wersja wydarzeń jest w uprawdopodobniona w stopniu wymaganym przez ustawodawcę.
Analiza zgromadzonej warstwy dowodowej i ustalonego na jej podstawie stanu faktycznego prowadzi do uznania, że w niniejszej sprawie zaistniało dostatecznie uzasadnione podejrzenie popełnienia przez objętego wnioskiem sędziego przestępstwa z art. 178a par. 1 k.k.
Przestępstwa określonego w art. 178a par. 1 k.k. dopuszcza się ten, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Omawiany występek stanowi typ abstrakcyjnego narażenia na niebezpieczeństwo i dla realizacji jego znamion nie jest niezbędne wystąpienie jakiegokolwiek skutku.
Czytaj w LEX: Nadmiar obowiązków służbowych a odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne sędziego > >
Świadomość i stan sprawcy
Powyższe przestępstwo ma charakter umyślny, przy czym samo uruchomienie i prowadzenie pojazdu wymaga zamiaru bezpośredniego, natomiast fakt znajdowania się przez prowadzącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego może być również objęty zamiarem ewentualnym. Niezbędna jest świadomość sprawcy, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i godzenie się z tą możliwością.
Stan nietrzeźwości jest zdefiniowany w art. 115 par. 16 k.k. Zachodzi on wtedy, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 prom. albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dcm3 (litrze) wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Przeprowadzone u sędziego badania wykazały o godz. 13:24 - 1,10 mg/1; o godz. 13:49 - 1,06 mg/1, co jednoznacznie wskazuje, że kierował pojazdem, znajdując się w stanie nietrzeźwości.
Podkreślenia wymaga stwierdzona wysokość stężenia alkoholu w organizmie sędziego ponad czterokrotnie przekraczająca wartość określoną w art. 115 par, 16 k.k. Czyn ten na obecnym etapie postępowania określić należy zatem jako cechujący się znaczną szkodliwością społeczną.
Zobacz również w LEX: Odpowiedzialność sędziego i prokuratora za wykroczenia > >
Obcięcie wynagrodzenia
Sąd Najwyższy, wydając uchwałę zezwalającą na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 178a k.k., zobligowany był jednocześnie do zawieszenia go w czynnościach służbowych. Konsekwencją powyższego było obligatoryjne, na podstawie art. 129 par. 3 u.s.p., obniżenie wynagrodzenia sędziemu o 40 proc. na czas trwania zawieszenia. Za przyjęciem opisanej wartości obniżenia wynagrodzenia świadczy choćby umyślny charakter czynu, stwarzający zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, o szczególnie wysokiej szkodliwości społecznej. Nadto, fakt istnienia dostatecznie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego wskazuje na konieczność obniżenia wynagrodzenia w stopniu dalece wykraczającym poza minimalny. Nie ujawniono jednocześnie jakichkolwiek okoliczności wskazujących na konieczność obniżenia wynagrodzenia sędziego w mniejszym zakresie.
Sędzia SN Marek Dobrowolski zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w G. Zawiesił sędziego w czynnościach służbowych oraz obniżył sędziemu wynagrodzenie o 40 proc. na czas trwania zawieszenia w czynnościach służbowych.
Z orzecznictwa SN wynika, że jeśli sąd powszechny uzna winę sędziego i ukarze pozbawieniem wolności nawet w zawieszeniu, to konsekwencją będzie wydalenie z zawodu. A więc wymierzenie najcięższej kary dyscyplinarnej.
Uchwała Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN z 17 grudnia 2024 r., sygn. akt I ZI 25/24
Czytaj również w LEX: Test bezstronności (niezawisłości) sędziego w praktyce > >
Cena promocyjna: 84.16 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 79.2 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.