Obecnie nie ma jednolitej praktyki zawierania ugód sądowych podczas posiedzeń zdalnych. Część prawników uważa, że ugoda w każdym przypadku powinna być podpisana przez strony, co niekiedy wymusza wyznaczenie kolejnej rozprawy. - A to przedłuża ciągnące się i tak latami postępowania cywilne. Nowa regulacja ma zdecydowanie przyspieszyć pracę sądów – twierdzą autorzy projektu.

 

Brak podpisu jest możliwy

W obowiązującym przepisie kodeksu postępowania cywilnego wskazuje się, że podpisy stron ugody są konieczne (art. 223 k.p.c.). Przepis stanowi, że przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowę ugody zawartej przed sądem wciąga się do protokołu rozprawy albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.

W myśl tego projektu zdanie trzecie art. 223 par. 1 k.p.c. ma wskazywać, że jeżeli do zawarcia ugody dochodzi w ramach posiedzenia zdalnego, a także jeżeli podpisanie ugody jest z innych przyczyn niemożliwe, sąd stwierdza niemożność podpisania ugody w protokole posiedzenia, wskazując przyczynę braku podpisu.

- Podpis nie będzie potrzebny, gdy rozprawa jest przeprowadzana zdalnie – wyjaśnia jeden z członków  Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. - Propozycja została przedstawiona przez Komisję Kodyfikacyjną w projekcie ustawy o rozpoznawaniu sporów dotyczących kredytów frankowych.  Rozwiązanie jest kompleksowe - będzie obowiązywać na rozprawie, posiedzeniu przygotowawczym oraz posiedzeniu pojednawczym - zaznacza.

Czytaj w LEX: Ugoda na rozprawie zdalnej > >

 

Usunięcie niepewności

- Ponieważ art. 223 k.p.c. dotyczy ugód zawieranych w toku rozprawy, dla uniknięcia ewentualnych rozbieżności, norma tej samej treści na mocy stosownych odesłań znajdzie zastosowanie także do ugód zawieranych na posiedzeniach zdalnych w postępowaniu pojednawczym (art. 185 par. 3 zdanie trzecie k.p.c.) oraz podczas posiedzeń przygotowawczych prowadzonych w tejże formie (art. 205[8] par. 2 zdanie drugie k.p.c.) - zauważa prof. Andrzej Olaś,  z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, niezależny arbiter.

Profesor dodaje, że zmiany te – w wypadku ich przyjęcia przez Komisję a następnie uchwalenia przez Sejm i Senat - powinny ostatecznie rozwiązać problem braku podpisów, usuwając niepewność prawną wynikającą z rozbieżności praktyki sądowej w tej kwestii.

Czytaj też: Potrzeba zmian ułatwiających zawieranie ugód na posiedzeniach zdalnych

 

Cena promocyjna: 84.16 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 79.2 zł