Zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych przez jednostki gospodarki niepaństwowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1963 r.
w sprawie zezwoleń na prowadzenie prac geologicznych przez jednostki gospodarki niepaństwowej.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Jednostce niepaństwowej gospodarki uspołecznionej może być udzielone zezwolenie na prowadzenie następujących rodzajów prac geologicznych:
1)
ustalanie zasobów złóż kopalin dla potrzeb miejscowych,
2)
ustalanie zasobów wód podziemnych,
3)
ustalanie przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa,
4)
wykonywanie wierceń studziennych w przypadku, gdy przepisy szczególne pozwalają na wykonywanie tych wierceń bez jednoczesnego ustalenia zasobów wód podziemnych.
2.
Jednostce gospodarki nie uspołecznionej może być udzielone zezwolenie na prowadzenie prac geologicznych określonych w ust. 1 pkt 3 i 4.
§  2.
1.
Zezwolenia udziela się na prowadzenie prac geologicznych:
1)
w zakresie oznaczonego rodzaju prac,
2)
na ściśle określonym terenie; jeżeli terenem działalności ma być obszar innego województwa (miasta wyłączonego z województwa), wydanie zezwolenia wymaga zgody organu do spraw geologii prezydium danej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
3)
pod warunkiem wykonywania wszystkich prac przy pomocy własnego sprzętu i personelu.
2.
Zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych wydaje się w formie decyzji.
§  3.
1.
Zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych udziela się na wniosek zainteresowanego.
2.
We wniosku należy określić:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz siedzibę albo miejsce zamieszkania ubiegającego się o zezwolenie,
2)
rodzaj prac geologicznych, na których prowadzenie ma być wydane zezwolenie,
3)
teren zamierzonych prac,
4)
kwalifikacje ogólne, naukowe i zawodowe personelu geologicznego i wiertniczego,
5)
zdolność produkcyjną,
6)
czas, na jaki ma być udzielone zezwolenie.
3.
Do wniosku należy dołączyć, jeżeli wnioskodawcą jest:
1)
spółdzielnia - odpis postanowienia o wpisaniu spółdzielni do rejestru spółdzielni i ich związków oraz opinię właściwego wojewódzkiego związku spółdzielni co do celowości wydania zezwolenia,
2)
inna osoba prawna - odpis dowodu prawnego istnienia osoby prawnej oraz odpis dowodu, stwierdzającego jej uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej, o ile wymagają tego odrębne przepisy.
§  4.
Zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych wydaje się na czas ograniczony, nie dłuższy niż pięć lat.
§  5.
Organy wydające zezwolenia prowadzą rejestr wydanych zezwoleń.

Rozdział  2.

Wydawanie zezwoleń jednostkom gospodarki uspołecznionej.

§  6.
1.
Zezwolenie na prowadzenie prac geologicznych jednostce gospodarki uspołecznionej może być wydane jedynie w przypadku, gdy zatrudnia ona osoby posiadające kwalifikacje określone w prawie geologicznym.
2.
Kwalifikacje, o których mowa w ust. 1, powinna posiadać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład zarządu danej jednostki oraz osoby wyznaczone do bezpośredniego prowadzenia prac geologicznych.
§  7.
Udzielenia zezwolenia należy odmówić:
1)
jeżeli zapotrzebowanie na wykonywanie prac geologicznych jest pokryte przez istniejące przedsiębiorstwa geologiczne,
2)
jeżeli jednostka ubiegająca się o zezwolenie prowadzi działalność nie związaną z prowadzeniem prac geologicznych.
§  8.
1.
Zezwolenie podlega cofnięciu, jeżeli jednostka, której udzielono zezwolenia:
1)
przestała spełniać wymagania określone w § 6,
2)
nie przestrzega przepisów obowiązujących przy prowadzeniu prac geologicznych,
3)
zmieniła określony w zezwoleniu przedmiot lub teren wykonywania prac,
4)
nie przestrzega innych warunków określonych w zezwoleniu,
5)
nie prowadzi prac przez okres dłuższy niż 6 miesięcy bez ważnych powodów.
2.
Wydając decyzję o cofnięciu zezwolenia organ cofający zezwolenie powinien jednocześnie określić termin zaprzestania prowadzenia prac geologicznych, nie krótszy niż trzy miesiące.

Rozdział  3.

Wydawanie zezwoleń jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

§  9.
Zezwoleń na prowadzenie prac geologicznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej udziela organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej na ogólnych zasadach określonych w ustawie z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 224 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) oraz w przepisach wydanych na jej podstawie, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  10.
1.
Jednostki gospodarki niepaństwowej prowadzące prace geologiczne obowiązane są najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia wystąpić o wydanie zezwolenia lub zaniechać w tym terminie prowadzenia pracy, niezależnie od tego, czy posiadają uprawnienia do prowadzenia prac geologicznych wydane na podstawie innych przepisów.
2.
W razie odmowy zezwolenia stosuje się odpowiednio przepisy § 8 ust. 2.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.41.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych przez jednostki gospodarki niepaństwowej.
Data aktu: 10/09/1963
Data ogłoszenia: 21/09/1963
Data wejścia w życie: 21/09/1963