Przydzielanie organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 sierpnia 1963 r.
w sprawie przydzielania organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

Na podstawie art. 62 i 63 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dostarczanie organom wojskowym przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych lokali mieszkalnych i użytkowych oraz dostarczanie lokali i pomieszczeń zastępczych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych odbywa się w ramach planu ustalanego corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Spraw Wewnętrznych, po porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Plan roczny określa ilość i rodzaj lokali i pomieszczeń zastępczych, miejscowości, w których te lokale i pomieszczenia mają być dostarczone, oraz organy wojskowe właściwe do przyjęcia lokali przeznaczonych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Przydzielone organom wojskowym całe budynki stanowiące własność Państwa, zostają przekazane w użytkowanie tych organów.
2.
Koszty remontów bieżących i kapitalnych budynków wymienionych w ust. 1 ponoszą organy wojskowe.
§  3.
1.
Budynki, w których przydzielono organom wojskowym poszczególne lokale mieszkalne lub użytkowe, pozostają w administracji wynajmującego.
2.
Utrzymanie lokali wymienionych w ust. 1 w stanie zdatnym do użytku, dokonywanie drobnych napraw połączonych ze zwykłym ich używaniem oraz odnawianie tych pomieszczeń należy do organów wojskowych.
§  4.
W miastach, osiedlach i gromadach, w których nie wprowadzono publicznej gospodarki lokalami, przydzielanie organom wojskowym lokali użytkowych odbywa się na zasadach określonych w art. 61 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  5.
1.
Lokale przydzielone organom wojskowym powinny znajdować się w stanie zdatnym do użytku. Przekazanie lokali następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego szczegółowy ich opis oraz podpisanego przez przedstawicieli jednostki przekazującej i organów wojskowych.
2.
W razie ujawnienia przy objęciu lokali przez organy wojskowe wad, czyniących według przepisów prawa budowlanego lokale te niezdatnymi do użytku - jednostka przekazująca lokale obowiązana jest spowodować usunięcie tych wad, a jeżeli to nie jest możliwe ze względu na charakter wad lub z innych powodów, organ do spraw lokalowych powinien dostarczyć inne lokale.
§  6.
Samodzielnymi lokalami przydzielonymi na zakwaterowanie Sił Zbrojnych (§§ 1-4) dysponują wojskowe organy kwaterunkowe na zasadach określonych w przepisach o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Za lokale mieszkalne przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych organy wojskowe uiszczają wynajmującemu opłaty, obejmujące czynsz i świadczenia, tj. udział w ustalonych kosztach eksploatacji nieruchomości, według zasad określonych dekretem z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243), o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
2.
Za lokale użytkowe wojskowe organy kwaterunkowe uiszczają wynajmującemu opłaty przewidziane w przepisach normujących czynsze za takie lokale wynajmowane przez jednostki administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej.
3.
Uiszczanie opłat wymienionych w ust. 1 i 2 następuje co miesiąc w terminie dziesięciodniowym od dnia otrzymania przez organy wojskowe obliczenia dokonanego przez wynajmującego.
§  8.
Wymieniony w § 7 ust. 1 i 2 obowiązek uiszczania opłat ustaje z dniem przekazania organom wojskowym budynku, w którym wszystkie pomieszczenia zostały przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych, w trybie przewidzianym dla przekazywania budynków pomiędzy jednostkami państwowymi.
§  9.
1.
Przydzielanie lokali i pomieszczeń zastępczych przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych następuje w ramach planu, o którym mowa w § 1, i na wniosek właściwego wojskowego organu kwaterunkowego. We wniosku wojskowy organ kwaterunkowy określa, czy osobie zainteresowanej przysługuje lokal, czy też pomieszczenie zastępcze.
2.
Przy przydzielaniu lokali i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, nie ma zastosowania art. 43 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  10.
1.
Przepis § 6 stosuje się do lokali przydzielonych organom wojskowym stosownie do art. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194), które w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) pozostają w dyspozycji wojskowych organów kwaterunkowych.
2.
Lokale przydzielone organom wojskowym na zakwaterowanie Sił Zbrojnych podlegające przepisom ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228), organy wojskowe zwracają spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego lub właścicielom - po opróżnieniu tych lokali przez osoby zamieszkałe albo po dostarczeniu tym osobom lokalu zastępczego (art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych).
§  11.
1.
Za wymienione w § 10 ust. 1 lokale mieszkalne i użytkowe, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, wojskowe organy uiszczają wynajmującemu opłaty według przepisów określonych w § 7 niniejszego rozporządzenia.
2.
Za lokale mieszkalne i użytkowe, stanowiące własność spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a objęte przepisami ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych - wojskowe organy uiszczają opłaty określone w art. 8 ust. 2 tej ustawy.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 18 lipca 1952 r. w sprawie przydzielania pomieszczeń na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 38, poz. 263).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.40.221

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydzielanie organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.
Data aktu: 19/08/1963
Data ogłoszenia: 14/09/1963
Data wejścia w życie: 14/09/1963