Powoływanie pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 lutego 1963 r.
w sprawie powoływania pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.

Na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. z 1948 r. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327 i 334, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na doskonalenie podyplomowe na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu powołuje się pielęgniarki, felczerów, laborantów medycznych oraz innych pracowników posiadających wykształcenie na poziomie zawodowej szkoły medycznej lub wykształcenie równorzędne, zwanych dalej "pracownikami", zatrudnionych w zakładach służby zdrowia bądź zawodowych szkołach medycznych, zwanych dalej "zakładami pracy".
2.
Użyte w rozporządzeniu określenie "Ośrodek" oznacza Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych, a określenie "organ do spraw zdrowia" - właściwy do spraw zdrowia i opieki społecznej organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
1.
Ośrodek ustala corocznie rozdzielniki miejsc na kursy doskonalenia podyplomowego dla pracowników zatrudnionych na obszarach poszczególnych województw i miast wyłączonych z województw - z uwzględnieniem rodzajów tych kursów oraz kwalifikacji wymaganych od ich uczestników.
2.
Rozdzielniki, o których mowa w ust. 1, są zatwierdzane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
O powołaniu pracownika na doskonalenie podyplomowe decyduje organ do spraw zdrowia na wniosek zakładu pracy.
2.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie w kilku zakładach pracy, z wnioskiem określonym w ust. 1 występuje zakład będący podstawowym miejscem zatrudnienia po uprzednim uzgodnieniu z pozostałymi zakładami pracy.
3.
Zakład pracy przed zgłoszeniem wniosku jest obowiązany uzgodnić z zainteresowanymi pracownikami termin odbycia doskonalenia podyplomowego.
4.
Zakłady pracy, podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Komunikacji lub Sprawiedliwości, występują z wnioskami za pośrednictwem swych organów nadrzędnych.
5.
Decyzja o powołaniu na doskonalenie powinna być doręczona zainteresowanemu pracownikowi co najmniej na 4 tygodnie przed dniem rozpoczęcia doskonalenia. W wyjątkowo uzasadnionym wypadku termin doręczenia decyzji może być skrócony do dwóch tygodni.
§  4.
1.
Zakład pracy, zatrudniający pracownika powołanego na doskonalenie podyplomowe, jest obowiązany:
1)
zwolnić pracownika od pełnionych przez niego obowiązków na czas doskonalenia,
2)
wypłacać mu przez okres doskonalenia wynagrodzenie ustalone jak za czas urlopu wypoczynkowego,
3)
wypłacić pracownikowi zwrot kosztów przejazdu na doskonalenie i z powrotem, na zasadach obowiązujących pracowników państwowych,
4)
zorganizować pracę na czas nieobecności pracownika powołanego na doskonalenie w taki sposób, aby zapewniona była normalna działalność danego zakładu,
5)
zapewnić pracownikowi, który odbył doskonalenie podyplomowe, zatrudnienie odpowiadające jego kwalifikacjom.
2.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony równocześnie w kilku zakładach pracy, zwrot kosztów określonych w ust. 1 pkt 3 wypłaca zakład będący podstawowym miejscem zatrudnienia.
§  5.
Ośrodek zapewnia pracownikowi odbywającemu doskonalenie poza miejscem zamieszkania lub zatrudnienia bezpłatne zakwaterowanie oraz wyżywienie.
§  6.
1.
Pracownicy powołani na doskonalenie podyplomowe są obowiązani stawić się w miejscu i czasie określonym w decyzji o powołaniu oraz spełniać obowiązki określone w programie i regulaminie doskonalenia.
2.
Dyrektor Ośrodka na wniosek Rady Pedagogicznej może skreślić z listy uczestników doskonalenia pracownika, który w sposób rażący naruszył regulamin doskonalenia, dopuścił się w czasie jego trwania czynu dyskwalifikującego go jako pracownika służby zdrowia lub nie wykazuje zadowalających postępów.
3.
Pracownik skreślony z listy uczestników doskonalenia traci prawo do świadczeń określonych w § 4.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.4.25

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powoływanie pracowników na doskonalenie podyplomowe organizowane przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Średnich Kadr Medycznych.
Data aktu: 01/02/1963
Data ogłoszenia: 12/02/1963
Data wejścia w życie: 12/02/1963, 01/01/1963