Ograniczenie podziału gospodarstw rolnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1963 r.
w sprawie ograniczenia podziału gospodarstw rolnych.

Na podstawie art. 2 ust. 3, art. 5 ust. 2 i art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 28, poz. 168) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podział gospodarstwa rolnego w drodze zbycia jego części, działu spadku albo zniesienia współwłasności jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy każda wynikła z podziału część sama bądź wraz z gruntami już należącymi do nabywcy odpowiada podstawowej normie obszarowej, która wynosi na terenie całego kraju 8 ha użytków rolnych.
§  2.
1.
Podział gospodarstwa rolnego w drodze zbycia jego części lub zniesienia współwłasności może nastąpić również przy zachowaniu następujących trzech warunków:
1)
nabywca części gruntów jest już właścicielem gospodarstwa rolnego odpowiadającego minimalnej normie obszarowej, która wynosi:

- na terenie województw: bydgoskiego, poznańskiego i olsztyńskiego oraz m. Poznania - 5 ha użytków rolnych,

- na terenie województw: białostockiego, gdańskiego, koszalińskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego oraz m. Wrocławia - 4 ha użytków rolnych,

- na terenie województw: lubelskiego, łódzkiego, kieleckiego i warszawskiego oraz m. Łodzi i m.st. Warszawy - 3 ha użytków rolnych,

- na terenie województw: katowickiego, krakowskiego i rzeszowskiego oraz m. Krakowa - 2 ha użytków rolnych;

2)
nabywana część gruntów ma wejść w skład gospodarstwa rolnego stanowiącego już własność nabywcy;
3)
pozostała po podziale część gospodarstwa rolnego, która ma ulec podziałowi, będzie odpowiadała podstawowej normie obszarowej 8 ha użytków rolnych albo obszar tego gospodarstwa rolnego jest:
a)
mniejszy od minimalnej normy obszarowej dla danego terenu stosownie do pkt 1 lub
b)
mniejszy od podstawowej normy obszarowej 8 ha użytków rolnych, lecz w wyniku podziału obszar gospodarstwa rolnego nabywcy po jego uzupełnieniu będzie większy od obszaru gospodarstwa rolnego, które ma ulec podziałowi, albo to ostatnie gospodarstwo ulegnie likwidacji.
2.
W przypadku zbycia części gospodarstwa rolnego objętego przepisami ustawy z dnia 20 marca 1950 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 87) podstawowa norma obszarowa dla pozostałej części tego gospodarstwa wynosi 2 ha użytków rolnych.
§  3.
Gospodarstwo rolne o obszarze do 0,5 ha użytków rolnych może być dzielone, chociażby nabywca jego części nie był właścicielem gospodarstwa rolnego lub należące do niego gospodarstwo było mniejsze od minimalnych norm obszarowych.
§  4.
1.
Gospodarstwo rolne uważa się za ulegające likwidacji w wyniku podziału w tym przypadku, gdy zbycie wszystkich gruntów wchodzących w skład gospodarstwa następuje jednocześnie.
2.
Likwidacja gospodarstwa zachodzi również wtedy, gdy właściciel zbył wszystkie grunty, z wyjątkiem gruntów pod budynkami i działki przyzagrodowej o łącznym obszarze do 0,2 ha.
§  5.
1.
Pracę spadkobiercy w gospodarstwie rolnym należącym do spadku uważa się za nie przerwaną, jeżeli spadkobierca zamieszkiwał w tym gospodarstwie oraz wykonywał w nim stale niezbędne prace, a nie był zatrudniony gdzie indziej na podstawie umowy o pracę lub mianowania.
2.
Nie zalicza się jednak do przerwy w pracy w spadkowym gospodarstwie rolnym:
1)
czasu poświęconego na wykonywanie:
a)
funkcji w organach państwowych, spółdzielczych i społecznych, do których spadkobierca został powołany w drodze wyborów,
b)
pracy sezonowej w innych gospodarstwach rolnych lub leśnych (sprzęt plonów, wykopki, zwózka drewna itp.) i w przedsiębiorstwach świadczących usługi dla rolnictwa, a w szczególności w przedsiębiorstwach wodnych melioracji oraz w przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów rolnych,
c)
pracy prowadzonej we własnym zakładzie rzemieślniczym w zakresie usług dla ludności zamieszkałej w tej samej miejscowości bez szkody dla należytego zagospodarowania spadkowego gospodarstwa rolnego oraz
2)
przerwy wynikłej z przyczyn niezależnych od spadkobiercy, a w szczególności z powodu odbywania obowiązkowej służby wojskowej lub z powodu choroby.
§  6.
Spadkobierców uważa się za trwale niezdolnych do pracy, jeżeli są inwalidami I lub II grupy w rozumieniu przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Ustalenie inwalidztwa odbywa się w trybie określonym w tychże przepisach.
§  7.
1.
Spłaty spadkowe na rzecz spadkobierców, którzy w chwili otwarcia spadku byli małoletnimi albo uczniami pobierającymi naukę zawodu lub uczęszczającymi do szkół średnich, albo studentami szkół wyższych, podlegają uregulowaniu w ratach miesięcznych nie przekraczających:
1)
450 zł, gdy chodzi o małoletnich albo uczniów pobierających naukę zawodu lub uczęszczających do szkół średnich,
2)
550 zł, gdy chodzi o studentów szkół wyższych.
2.
Uczniom i studentom określonym w ust. 1, którzy pobierają naukę w szkołach dla pracujących lub odbywają studia dla pracujących, spłaty spadkowe po osiągnięciu przez nich pełnoletności nie przysługują.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.36.208

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenie podziału gospodarstw rolnych.
Data aktu: 19/07/1963
Data ogłoszenia: 20/08/1963
Data wejścia w życie: 20/08/1963