Ratyfikacja przez Polskę Konwencji o morzu pełnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 22 czerwca 1963 r.
w sprawie ratyfikacji przez Polskę Konwencji o morzu pełnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że zgodnie z art. 32 Konwencji o morzu pełnym, sporządzonej w Genewie dnia 29 kwietnia 1958 r., złożony został Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych dnia 29 czerwca 1962 r. polski dokument ratyfikacyjny powyższej Konwencji.
Jednocześnie podaje się do wiadomości, że następujące państwa złożyły swoje dokumenty ratyfikacyjne, względnie dokumenty przystąpienia do wymienionej Konwencji, która weszła w życie dnia 30 września 1962 r.:

Afganistan dnia 28 kwietnia 1959 r.

Wielka Brytania dnia 14 marca 1960 r.

z następującym oświadczeniem:

"Składając swój dokument ratyfikacyjny Rząd Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii oświadcza, z zastrzeżeniem ewentualnych dalszych i oddzielnych wypowiedzi, że ratyfikacja niniejszej Konwencji nie rozciąga się na państwa położone w Zatoce Perskiej i korzystające z brytyjskiej opieki. Konwencje wielostronne, których stroną staje się Zjednoczone Królestwo, nie rozciągają się na te państwa do czasu, kiedy takiego rozciągnięcia zażąda władca danego państwa." Ponadto Rząd Wielkiej Brytanii w nocie z dnia 4 kwietnia 1962 r. skierowanej do Sekretarza Generalnego ONZ zgłosił sprzeciw w odniesieniu do zastrzeżeń uczynionych przez Indonezję. Nie może on uznać jako ważnych w świetle prawa międzynarodowego postanowień "Przepisów Rządowych Nr 4 z 1960 r. w miejsce Ustawy w sprawie wód indonezyjskich" w zakresie, w jakim przepisy te obejmują roszczenie do wód terytorialnych sięgających 12 mil lub oznaczają wytyczenie wód terytorialnych przy pomocy prostych linii podstawowych między najdalej wysuniętymi wyspami lub punktami grupy wysp albo uznają za wody wewnętrzne wszystkie wody objęte tymi liniami.

Kambodża dnia 18 marca 1960 r.

Haiti dnia 29 marca 1960 r.

Związek Socjalistycznych

Republik Radzieckich dnia 22 listopada 1960 r.

Federacja Malajska dnia 21 grudnia 1960 r.

Ukraińska Socjalistyczna

Republika Radziecka dnia 12 stycznia 1961 r.

Białoruska Socjalistyczna

Republika Radziecka dnia 27 lutego 1961 r.

Stany Zjednoczone Ameryki dnia 12 kwietnia 1961 r.

z oświadczeniem skierowanym dnia 19 września 1962 r. do Sekretarza Generalnego ONZ, że Stany Zjednoczone nie przyjmą następujących zastrzeżeń:

zgłoszonych do art. 9 przez Rządy Bułgarii, Białoruskiej S.R.R., Czechosłowacji, Węgier, Polski, Rumunii, Ukraińskiej S.R.R. i ZSRR;

zgłoszonych przez Rząd Iranu do artykułów 2, 3 i 4 oraz art. 26 paragrafy 1 i 2;

zgłoszonych przez Rząd Indonezji.

Senegal dnia 25 kwietnia 1961 r.

Indonezja dnia 10 sierpnia 1961 r.

z następującym zastrzeżeniem:

"... używane w Konwencji pojęcia "morze terytorialne" i "wody wewnętrzne" - w odniesieniu do Republiki Indonezji - należy rozumieć zgodnie z brzmieniem art. 1 Przepisów Rządowych w miejsce Ustawy Nr 4 z roku 1960 (Gazeta Państwowa 1960 Nr 22) w sprawie Wód Indonezji, które zgodnie z art. 1 Ustawy Nr 1 z roku 1961 (Gazeta Państwowa 1961 Nr 3) w sprawie wydania wszystkich ustaw wyjątkowych i wszystkich przepisów rządowych w miejsce ustawy ogłoszonych przed 1 stycznia 1961 r. stały się ustawą; artykuł ten brzmi dosłownie, jak następuje:

Artykuł 1:

1. Wody Indonezji składają się z morza terytorialnego i wód wewnętrznych Indonezji.

2. Morze terytorialne Indonezji jest pasem morskim o szerokości dwunastu mil morskich, którego zewnętrzna granica jest mierzona prostopadle do linii podstawowych albo punktów na tych liniach, które składają się z linii prostych łączących najbardziej zewnętrzne punkty na linii najniższego stanu wody najbardziej zewnętrznych wysp lub części tych wysp wchodzących w skład terytorium Indonezji; w przypadku cieśnin o szerokości nie większej niż dwadzieścia cztery mile morskie - kiedy Indonezja nie jest jedynym państwem nadbrzeżnym - zewnętrzna granica morza terytorialnego Indonezji będzie przebiegać środkiem cieśniny.

3. Wodami wewnętrznymi Indonezji są wszystkie wody leżące wewnątrz linii podstawowych, o których mowa w ustępie 2.

4. Jedna mila morska odpowiada 1/60 stopnia szerokości geograficznej na południku."

Wenezuela dnia 15 sierpnia 1961 r.

Czechosłowacja dnia 31 sierpnia 1961 r.

Izrael dnia 6 września 1961 r.

z oświadczeniem, iż "... Rząd Izraela zgłasza formalny sprzeciw do wszystkich zastrzeżeń i oświadczeń wymienionych w związku z podpisaniem, ratyfikacją lub przystąpieniem do Konwencji o morzu pełnym, które są niezgodne z celami i przedmiotem Konwencji."

Gwatemala dnia 27 listopada 1961 r.

Węgry dnia 6 grudnia 1961 r.

Rumunia dnia 12 grudnia 1961 r.

Republika Malgaska dnia 31 lipca 1962 r.

z następującym oświadczeniem:

Republika Malgaska formalnie zgłasza sprzeciw do wszystkich zastrzeżeń i oświadczeń uczynionych w związku z podpisaniem lub ratyfikacją Konwencji o morzu pełnym albo w związku z przystąpieniem do wymienionej Konwencji, które są niezgodne z celami tej Konwencji.

Sprzeciw ten odnosi się w szczególności do oświadczeń lub zastrzeżeń uczynionych w odniesieniu do Konwencji o morzu pełnym przez Bułgarię, Białoruską S.R.R., Czechosłowację, Węgry, Indonezję, Polskę, Rumunię, Ukraińską S.R.R. i ZSRR.

Bułgaria dnia 31 sierpnia 1962 r.

z następującym zastrzeżeniem i oświadczeniem:

Zastrzeżenie do art. 9:

"Rząd Ludowej Republiki Bułgarii uważa, że zasada prawa międzynarodowego, w myśl której statki znajdujące się na morzu pełnym podlegają jurysdykcji państwa bandery, stosuje się bez ograniczeń do wszystkich statków rządowych.

Oświadczenie: Rząd Ludowej Republiki Bułgarii uważa, że definicja piractwa, jaką podano w Konwencji, nie obejmuje pewnych aktów, które według współczesnego prawa międzynarodowego powinny być traktowane jako akty piractwa i nie przyczynia się do zapewnienia wolności żeglugi na międzynarodowych szlakach morskich."

Republika Środkowo-Afrykańska dnia 15 października 1962 r.

Nepal dnia 28 grudnia 1962 r.

Portugalia dnia 8 stycznia 1963 r.

Południowa Afryka dnia 9 kwietnia 1963 r.

Australia dnia 14 maja 1963 r.

z oświadczeniem, iż Rząd Australii zgłasza formalny sprzeciw w odniesieniu do następujących zastrzeżeń:

a) zgłoszonych do artykułów 2, 3 i 4 przez Iran przy podpisaniu,

b) zgłoszonych do art. 2 paragraf 3 i art. 26 paragrafy 1 i 2 przez Iran przy podpisaniu,

c) zgłoszonych do art. 9 przez Bułgarię przy podpisaniu i ratyfikacji,

d) zgłoszonych do art. 9 przez Białoruską S.R.R., Czechosłowację, Węgry, Polskę, Rumunię, Ukraińską S.R.R. i ZSRR przy podpisaniu i potwierdzonych przy ratyfikacji,

e) zgłoszonych przez Indonezję przy ratyfikacji.

Ponadto podaje się do wiadomości, że notą z dnia 26 czerwca 1961 r. Nigeria i notą z dnia 13 marca 1962 r. Sierra Leone zakomunikowały Sekretarzowi Generalnemu ONZ, iż uważają się nadal za związane Konwencją o morzu pełnym, której postanowienia zostały rozciągnięte na ich terytoria przed uzyskaniem niepodległości.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024