Utworzenie Komitetu Nauki i Techniki.

USTAWA
z dnia 28 czerwca 1963 r.
o utworzeniu Komitetu Nauki i Techniki.

Art.  1.
1.
Tworzy się Komitet Nauki i Techniki, zwany w dalszym ciągu Komitetem.
2.
Komitet jest naczelnym organem administracji państwowej w zakresie swojego działania.
Art.  2.
1.
Do zakresu działania Komitetu należą sprawy rozwoju nauki i techniki, a w szczególności:
1)
opracowywanie generalnych założeń rozwoju nauki i techniki,
2)
wytyczanie kierunków rozwoju dziedzin nauki i techniki mających duże znaczenie dla gospodarki narodowej oraz inicjowanie i koordynowanie zamierzeń i przedsięwzięć w tym zakresie,
3)
zapewnienie wykorzystania w praktyce osiągnięć nauki i techniki o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej,
4)
opracowywanie zbiorczych planów rozwoju materialno-technicznej bazy rozwoju nauki, jako podstawy do ustalania środków zapewniających właściwe proporcje w rozwoju nauki i techniki,
5)
koordynowanie działalności naukowo-badawczej Polskiej Akademii Nauk, resortu szkolnictwa wyższego i innych resortów w zakresie problemów związanych z rozwojem gospodarki narodowej oraz w celu zapewnienia wyprzedzającego charakteru badań naukowych,
6)
ustalanie wytycznych, dotyczących kształcenia i doskonalenia kadr naukowych, inżynieryjno-technicznych i innych, niezbędnych dla rozwoju gospodarki narodowej,
7)
opracowywanie projektów przepisów w sprawach rozwoju nauki i techniki oraz przedkładanie ich Radzie Ministrów.
2.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowy zakres działania Komitetu oraz zasady współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych), a w szczególności ustali, jakie sprawy należące dotychczas do zakresu działania Komitetu do Spraw Budownictwa, Urbanistyki i Architektury przechodzą do właściwości Komitetu.
Art.  3.
1.
Komitet jest organem kolegialnym.
2.
W ramach swego zakresu działania Komitet wydaje wytyczne i zalecenia.
3.
W sprawach należących do zakresu działania Komitetu rozporządzenia i zarządzenia wydaje Przewodniczący Komitetu.
Art.  4.
1.
W skład Komitetu wchodzą: Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego, Sekretarz oraz członkowie.
2. 1
Przewodniczący Komitetu powoływany jest na wniosek Prezesa Rady Ministrów w trybie przewidzianym w art. 29 Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w skład Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego i Sekretarza Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
4.
W skład Komitetu, jako jeden z zastępców Przewodniczącego, wchodzi z urzędu Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk.
5.
Członków Komitetu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu spośród ministrów (kierowników urzędów centralnych) lub ich zastępców, przedstawicieli nauki i techniki oraz przedstawicieli organizacji społecznych. W skład Komitetu wchodzi jeden z zastępców Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Art.  5.

Przy Komitecie działa Rada Nauki i Techniki jako organ doradczy i opiniodawczy.

Art.  6.

Statut Komitetu, uchwalony przez Radę Ministrów, określi:

1)
skład Komitetu i tryb działania,
2)
zakres działania i tryb pracy, organizację, skład oraz sposób powoływania członków Rady Nauki i Techniki,
3)
organizację i zasady działania aparatu wykonawczego Komitetu.
Art.  7.
1.
Znosi się Komitet do Spraw Techniki.
2.
Pracownicy zatrudnieni dotychczas w Komitecie do Spraw Techniki przechodzą do pracy w Komitecie.
Art.  8.

Traci moc ustawa z dnia 17 lutego 1960 r. o Komitecie do Spraw Techniki (Dz. U. Nr 10, poz. 63). Sprawy należące dotychczas do właściwości Komitetu do Spraw Techniki przechodzą do Komitetu.

Art.  9.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 1968 r. (Dz.U.68.46.336) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 grudnia 1968 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024