Dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy zatrudnionych w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przemysłowej służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 maja 1963 r.
w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy zatrudnionych w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przemysłowej służby zdrowia. *

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. (Dz. U. Nr 35, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do lekarzy zatrudnionych w wymiarze co najmniej pełnego etatu:
1)
w przychodniach przyzakładowych przy zakładach pracy:
a)
przemysłowych i budownictwa oraz
b)
innych, jeżeli przy pracy w nich występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia,
2)
w przychodniach międzyzakładowych sprawujących opiekę nad zakładami pracy określonymi w pkt 1,
3)
w obwodowych przychodniach przemysłowych oraz w poradniach higieny pracy,
4)
w wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województwa) przychodniach lub poradniach przemysłowych,
5) 1
w działach do spraw nadzoru nad orzecznictwem lekarskim o czasowej niezdolności do pracy w wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) przychodniach wielospecjalistycznych w miejscowościach, w których nie zostały zorganizowane przychodnie (poradnie) określone w pkt 4,
6) 2
w oddziałach ochrony radiologicznej i działach higieny pracy wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) stacji sanitarno-epidemiologicznych,
7) 3
w pracowniach higieny pracy powiatowych (miejskich, portowych i dzielnicowych) stacji sanitarno-epidemiologicznych,
8) 4
w oddziałach nadzoru sanitarno-epidemiologicznego powiatowych (miejskich, dzielnicowych, portowych) stacji sanitarno-epidemiologicznych, jeżeli do obowiązków tych lekarzy należy wyłącznie wykonywanie zadań w zakresie higieny pracy.
2.
W uzasadnionych przypadkach, jeżeli stan sanitarny oraz stan zatrudnienia pracowników danego zakładu pracy nie wymaga zatrudnienia lekarza w wymiarze pełnego etatu, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może rozciągnąć przepisy rozporządzenia na lekarzy zatrudnionych w zakładach określonych w ust. 1 w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie.
§  2.
1.
Lekarzom określonym w § 1 może być przyznane dodatkowe wynagrodzenie kwartalne w wysokości od 1.500 do 6.000 zł za wykonywanie w ramach podstawowych obowiązków zadań w zakresie:
1)
podnoszenia stanu higieniczno-sanitarnego zakładu pracy,
2)
poprawy ogólnego stanu zdrowia załóg oraz
3)
zwalczania nieuzasadnionej absencji chorobowej.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłacane jest przez właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z funduszów ubezpieczeń społecznych po upływie kwartału.
§  3.
1.
Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 2, przyznaje się na ustalony okres do jednego roku, nie dłużej jednak niż do końca roku kalendarzowego.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie przyznaje oraz ustala jego wysokość kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych.
3.
Dodatkowe wynagrodzenie może być cofnięte lub obniżone w granicach od 30% do 60% na okres jednego kwartału lub do końca roku kalendarzowego, jeżeli lekarz nie wykonuje należycie obowiązków określonych w § 2 ust. 1, a zwłaszcza jeżeli w danym kwartale nastąpiło z winy lekarza przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej przekroczenie limitu na zasiłki chorobowe przez zakład pracy, przy którym znajduje się zakład leczniczo-zapobiegawczy zatrudniający lekarza.
4.
O cofnięciu lub obniżeniu dodatkowego wynagrodzenia decyduje kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z właściwym oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych.
5.
Cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia następuje z urzędu lub na wniosek:
1)
kierownika wojewódzkiej (miejskiej w mieście wyłączonym z województwa) przychodni lub poradni przemysłowej,
2)
właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3)
kierownictwa zakładu pracy lub rady zakładowej.
§  4.
1.
W razie przekroczenia przez zakład pracy kwartalnego limitu na zasiłki chorobowe kierownictwo zakładu pracy przesyła właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wraz z kwartalnym sprawozdaniem o realizacji wydatków na zasiłki chorobowe, wniosek o wypłacenie, obniżenie lub cofnięcie lekarzowi przychodni przyzakładowej lub międzyzakładowej dodatkowego wynagrodzenia wraz ze swą opinią o przyczynach przekroczenia limitu.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określi okoliczności, w których zakład pracy jest zwolniony od obowiązku przesłania wniosku o obniżenie lub cofnięcie dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  5.
1.
Wniosek o cofnięcie lub obniżenie dodatkowego wynagrodzenia (§ 3 ust. 5 lub § 4) powoduje wstrzymanie przez kierownika wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za dany kwartał do czasu rozpatrzenia wniosku, co powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca od jego złożenia.
2.
Dla zbadania zasadności wniosków, o których mowa w § 3 ust. 5 i § 4, kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) przeprowadza w miarę potrzeby w porozumieniu z oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wojewódzką komisją związków zawodowych kontrolę zakładu leczniczo-zapobiegawczego, zatrudniającego lekarza, którego dotyczy wniosek.
§  6.
W sprawach dotyczących dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy zatrudnionych w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy zakładach przemysłowych, których pracownicy korzystają ze świadczeń kolejowej służby zdrowia, kierownik wydziału zdrowia i opieki społecznej wykonuje uprawnienia przewidziane w §§ 3 i 5 w porozumieniu z naczelnikiem zarządu służby zdrowia okręgowej dyrekcji kolei państwowych.
§  7.
Szczegółowe zadania lekarzy w zakresie określonym w § 2 ust. 1 oraz szczegółowe zasady przyznawania, ustalania wysokości, cofania lub obniżania oraz wypłat dodatkowego wynagrodzenia określi Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac oraz Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie dodatkowego wynagrodzenia dla lekarzy zatrudnionych w niektórych zakładach leczniczo-zapobiegawczych przy zakładach pracy (Dz. U. Nr 74, poz. 377).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1963 r.
* Z dniem 1 października 1972 r. traci moc nin. rozporządzenie w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu z dnia 1 września 1972 r. w sprawie uposażenia pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów (Dz.U.72.37.246), zgodnie z § 40 ust. 1 pkt 8 powołanego rozporządzenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 grudnia 1963 r. (Dz.U.63.58.311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1964 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.1.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.1.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.1.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.26.152

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatkowe wynagrodzenie dla lekarzy zatrudnionych w zakładach leczniczo-zapobiegawczych przemysłowej służby zdrowia.
Data aktu: 25/05/1963
Data ogłoszenia: 25/06/1963
Data wejścia w życie: 01/07/1963