Przedmioty z metali szlachetnych zwolnione od obowiązku badania i cechowania przez urzędy probiercze oraz tryb postępowania z wyrobami z metali szlachetnych nie czyniącymi zadość najniższej próbie ustalonej dla danej kategorii wyrobów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1963 r.
w sprawie przedmiotów z metali szlachetnych zwolnionych od obowiązku badania i cechowania przez urzędy probiercze oraz w sprawie trybu postępowania z wyrobami z metali szlachetnych nie czyniącymi zadość najniższej próbie ustalonej dla danej kategorii wyrobów.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 11 ustawy z dnia 29 czerwca 1962 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 39, poz. 173) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły ustawy bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 czerwca 1962 r. - Prawo probiercze (Dz. U. Nr 39, poz. 173).
§  2.
W porozumieniu art. 7 ustawy:
1)
wyrobami z metali szlachetnych dawnego pochodzenia posiadającymi wartość historyczną, naukową lub artystyczną są:
a)
wyroby zaopatrzone dawnymi znakami i cechami probierczymi lub wykonane przed 1860 r.,
b)
dawne dzieła sztuki uznane za zabytki,
c)
monety bite przed 1850 r. i mające charakter numizmatu;
2)
inkrustacjami są elementy zdobnicze o motywach ornamentalnych, wykonane z metali szlachetnych i umieszczone w sposób trwały na przedmiocie zdobionym, tworzące z tym przedmiotem wyrób o wartości artystycznej;
3)
monetami z metali szlachetnych są wszelkie monety krajowe lub zagraniczne o zawartości metali szlachetnych ustalonych dla tych monet;
4)
surowcami metali szlachetnych są:
a)
produkty naturalne (rudy metali w postaci rodzimej, minerały),
b)
stopy dwóch lub kilku metali szlachetnych albo metalu szlachetnego z metalami nieszlachetnymi, przeznaczone do wytwarzania półfabrykatów (półwyrobów),
c)
odpady roztworów chemicznych zawierających metale szlachetne;
5)
półfabrykatami (półwyrobami) z metali szlachetnych są produkty otrzymane w wyniku procesów elektrochemicznych, odlewniczych, przeróbki plastycznej lub innej i przeznaczone do dalszej przeróbki w celu otrzymania wyrobów użytkowych;
6)
złomem z metali szlachetnych są:
a)
zużyte, zniszczone lub uszkodzone wyroby i części wyrobów z metali szlachetnych i ich stopów, które ze względu na swą przydatność nadają się tylko do przetopienia lub przeróbki chemicznej,
b)
wszelkiego rodzaju odpady metalurgiczne, powstałe przy cieplnej i chemicznej przeróbce metali szlachetnych oraz powstałe przy obróbce mechanicznej metali szlachetnych.
§  3.
Wyroby z metali szlachetnych wykonane po 1860 r. nie posiadające ważnych cech probierczych i nie uznane przez właściwe organy Ministerstwa Kultury i Sztuki za wyroby o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej podlegają, w razie wprowadzenia ich do obrotu handlowego w kraju, obowiązkowi zgłoszenia do urzędu probierczego w celu zbadania i ocechowania.
§  4.
1.
Na żądanie organów państwowych urzędy probiercze mogą przyjmować do badania przedmioty wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 3, 4 i 5 ustawy i wystawiać dla tych organów świadectwa badania lub ekspertyzy.
2.
Na przedmiotach wymienionych w ust. 1 wytwarzanych w Mennicy Państwowej lub innej instytucji państwowej nie umieszcza się cech probierczych.
3.
Przedmioty wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 6 ustawy mogą być zgłaszane do urzędów probierczych w celu badania i ocechowania w trybie ustalonym dla wyrobów podlegających obowiązkowi zgłoszenia w celu badania i ocechowania.
§  5.
Wyroby z metali szlachetnych zgłoszone do urzędów probierczych w celu badania i ocechowania, jeżeli nie czynią zadość najniższej próbie dla danej kategorii wyrobów ustalonej w trybie art. 5 ustawy, są zwracane zgłaszającemu po umieszczeniu na zbadanych wyrobach oznaczenia "met" i skasowaniu cech probierczych, jeżeli wyrób posiadał cechę.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.23.135

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przedmioty z metali szlachetnych zwolnione od obowiązku badania i cechowania przez urzędy probiercze oraz tryb postępowania z wyrobami z metali szlachetnych nie czyniącymi zadość najniższej próbie ustalonej dla danej kategorii wyrobów.
Data aktu: 23/05/1963
Data ogłoszenia: 30/05/1963
Data wejścia w życie: 30/05/1963