Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 stycznia 1963 r.
w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych.

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do rozstrzygania odwołań od decyzji wydanych przez właściwe do spraw lokalowych organy prezydiów rad narodowych powołane są powiatowe komisje lokalowe, a w miastach stanowiących powiaty i w miastach wyłączonych z województw - miejskie komisje lokalowe. Powiatowe i miejskie komisje lokalowe są organami prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw.
§  2.
1.
W skład powiatowej i miejskiej komisji lokalowej wchodzą:
1)
przewodniczący i zastępca przewodniczącego, powoływani i odwoływani przez prezydium właściwej rady narodowej, które w razie potrzeby może powołać więcej niż jednego zastępcę; przewodniczący i jego zastępcy powinni posiadać wykształcenie prawnicze,
2)
członkowie powołani w odpowiedniej liczbie przez prezydium właściwej rady narodowej; jedną trzecią część członków komisji powołuje prezydium spośród osób przedstawionych przez wojewódzkie komisje związków zawodowych.
2.
Przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i członkowie komisji powinni być powoływani spośród osób o wysokim wyrobieniu społecznym, zamieszkałych na terenie właściwej rady narodowej.
§  3.
W skład miejskich komisji lokalowych nie mogą wchodzić pracownicy właściwych do spraw lokalowych organów prezydiów rad narodowych.
§  4.
Komisja lokalowa rozpoznaje sprawę na rozprawie w składzie: przewodniczący komisji lub jego zastępca oraz dwaj członkowie komisji. Przewodniczący komisji lub jego zastępca wyznacza rozprawę i ustala skład komisji w danej sprawie; w każdym składzie powinien być jeden spośród członków powołanych na wniosek wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
§  5.
1.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowane są organy wojskowe w związku z zakwaterowaniem żołnierzy, jednostek (instytucji) i przedsiębiorstw wojskowych oraz osób zamieszkałych w pomieszczeniach przeznaczonych na zakwaterowanie stałe żołnierzy - w skład komisji wchodzi przedstawiciel właściwego dowódcy garnizonu.
2.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy, w której zainteresowana jest jednostka wojsk wewnętrznych, Milicji Obywatelskiej lub Służby Więziennej albo zakład poprawczy - w skład komisji wchodzi przedstawiciel danej jednostki wojsk wewnętrznych, powiatowej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej lub centralnego więzienia albo zakładu poprawczego, a w m.st. Warszawie - przedstawiciel Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości.
3.
W razie rozpatrywania przez komisję lokalową sprawy pomiędzy najemcą zamieszkałym w domu spółdzielni budownictwa mieszkaniowego a spółdzielnią - w skład komisji wchodzi przedstawiciel spółdzielczości mieszkaniowej delegowany przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
§  6.
1.
Na rozprawie przed komisją lokalową referuje sprawę przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek komisji.
2.
Po przeprowadzonej rozprawie i naradzie komisja lokalowa wydaje decyzję. Decyzja zapada zwykłą większością głosów; decyzję podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
3.
Narada komisji lokalowej jest tajna. W czasie narady i głosowania mogą być obecni jedynie przewodniczący i członkowie komisji oraz protokolant.
§  7.
1.
Członkowie komisji lokalowych za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi w ciągu jednego dnia otrzymują wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez prezydium rady narodowej, którego organem jest komisja. Wynagrodzenie nie może przekraczać wysokości przewidzianej w przepisach o wynagrodzeniu za udział w posiedzeniach komisji resortowych. Protokolant otrzymuje wynagrodzenie w wysokości równej wynagrodzeniu członka komisji.
2.
Przewodniczący składu orzekającego komisji lokalowej otrzymuje za posiedzenia wynagrodzenie w wysokości 150% wynagrodzenia przewidzianego w ust. 1.
§  8.
Obsługa biurowa komisji lokalowej wykonywana jest przez właściwy do spraw lokalowych organ prezydium rady narodowej.
§  9.
1.
Sprawy wszczęte w komisjach lokalowych i nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia będą rozpatrywane w trybie przewidzianym w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Sprawy wszczęte w kolegiach do spraw lokalowych będą rozpatrywane w trybie określonym w dotychczasowych przepisach.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie organizacji i trybu postępowania komisji lokalowych oraz kolegiów do spraw lokalowych i zasad wynagrodzenia za udział w posiedzeniach tych komisji i kolegiów (Dz. U. Nr 23, poz. 149).
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.2.13

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb postępowania komisji lokalowych.
Data aktu: 25/01/1963
Data ogłoszenia: 02/02/1963
Data wejścia w życie: 02/02/1963