Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym oraz utworzenie i organizacja Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym oraz postępowanie przed tą Komisją.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 marca 1963 r.
w sprawie postępowania spornego przed Urzędem Patentowym oraz w sprawie utworzenia i organizacji Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym oraz postępowania przed tą Komisją.

Na podstawie art. 122 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym.

§  1.
Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwany dalej Urzędem Patentowym, rozpoznaje sprawy w postępowaniu spornym w kolegiach orzekających w składzie pięciu osób - z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 2 ust. 2.
§  2.
1.
Kolegium orzekające Urzędu Patentowego tworzą: przewodniczący, którym jest sędzia sądu wojewódzkiego, mającego siedzibę w m.st. Warszawie, wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości, oraz jako członkowie: dwaj pracownicy Urzędu Patentowego wyznaczeni przez Prezesa tego Urzędu, jeden przedstawiciel związków zawodowych wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Centralną Radę Związków Zawodowych oraz jeden przedstawiciel właściwego stowarzyszenia technicznego wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Naczelną Organizację Techniczną.
2.
Jeżeli przedmiotem sporu jest projekt wynalazczy wchodzący w zakres obrony Państwa, w skład kolegium orzekającego wchodzi również przedstawiciel wojska, powołany przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
§  3.
Członkowie kolegium orzekającego są obowiązani do zachowania w tajemnicy wszystkich spraw, o których powzięli, poza rozprawą jawną, wiadomość w związku z pełnieniem swoich funkcji.
§  4.
Członkowie kolegiów orzekających są w rozstrzyganiu spraw niezawiśli i podlegają tylko ustawom.
§  5.
1.
Przewodniczący i członkowie kolegium orzekającego otrzymują za udział w pracach kolegium odbywających się w godzinach pozasłużbowych odrębne wynagrodzenie za każdą sprawę rozpoznawaną na posiedzeniu. Wysokość tego wynagrodzenia wynosi 40 zł dla przewodniczącego kolegium orzekającego i 25 zł dla każdego z członków tego kolegium.
2.
Ponadto zamiejscowi członkowie kolegium otrzymują zwrot kosztów podróży według stawek obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  6.
Wszczęcie postępowania następuje na wniosek strony.
§  7.
1.
Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać: oznaczenie stron i ich adresy, zwięzłe przedstawienie sprawy i jasno określone żądanie, wskazanie środków dowodowych oraz podpis i datę.
2.
Dokumenty powołane we wniosku mogą być dołączone także w odpisach nie uwierzytelnionych; ich oryginały lub uwierzytelnione odpisy należy złożyć, gdy zostanie z nich dopuszczony dowód.
§  8.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
pełnomocnictwo, jeżeli wniosek wnosi pełnomocnik,
2)
odpisy wniosku i jego załączników w tylu egzemplarzach, ile jest stron,
3)
dowód uiszczenia opłaty za wniosek w przepisanej wysokości.
§  9.
1.
Urząd Patentowy bada, czy złożony wniosek odpowiada warunkom przewidzianym w § 7 i § 8. W razie stwierdzenia, że wniosek nie odpowiada tym warunkom, Urząd Patentowy wzywa stronę do uzupełnienia wniosku lub usunięcia jego braków w wyznaczonym terminie.
2.
W razie nieuzupełnienia wniosku lub nieusunięcia jego braków w terminie przewodniczący kolegium orzekającego pozostawia wniosek bez rozpoznania.
§  10.
1.
Kolegium orzekające na posiedzeniu niejawnym odrzuci wniosek:
1)
z powodu braku właściwości Urzędu Patentowego do rozpatrzenia wniosku,
2)
z powodu braku legitymacji do złożenia wniosku.
2.
Na postanowienia kolegium o odrzuceniu wniosku służy zażalenie.
§  11.
1.
Jeżeli wniosek odpowiada przepisanym warunkom, Urząd Patentowy doręcza drugiej stronie odpisy wniosku i załączonych do niego dokumentów w celu nadesłania pisemnej odpowiedzi w wyznaczonym przynajmniej trzydziestodniowym terminie.
2.
Równocześnie Urząd Patentowy wpisuje w rejestrze patentów albo rejestrze wzorów użytkowych wzmiankę o złożeniu wniosku.
§  12.
Druga strona dołącza do odpowiedzi na wniosek tyle jej odpisów, ile jest stron w postępowaniu. Do dokumentów powołanych w odpowiedzi stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 2.
§  13.
Kolegium orzekające może na posiedzeniu niejawnym, przed wyznaczeniem terminu rozprawy, zażądać od stron nadesłania w wyznaczonym terminie innych dowodów, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.
§  14.
1.
Strony mogą przeglądać akta w Urzędzie Patentowym.
2.
Poszczególne części akt mogą być przez Urząd Patentowy uznane za poufne i udostępnione stronom do wglądu tylko na rozprawie.
§  15.
Kolegium orzekające wyda decyzję o umorzeniu postępowania w razie cofnięcia przez wnioskodawcę wniosku, gdy postępowanie zostało wszczęte, a wniosek nie został rozstrzygnięty przez kolegium.
§  16.
W sprawach wymienionych w § 15 oraz w sprawach zawieszenia postępowania kolegium orzekające może orzekać również na posiedzeniach niejawnych.
§  17.
1.
Po nadesłaniu odpowiedzi na wniosek lub po upływie terminu, wyznaczonego do jej nadesłania, Urząd Patentowy wyznacza rozprawę kolegium orzekającego, o czym zawiadamia strony, doręczając jednocześnie wnioskodawcy odpis odpowiedzi na wniosek, jeżeli została ona złożona.
2.
Zawiadomienia o rozprawie powinny być doręczone stronom przynajmniej na 7 dni przed rozprawą.
§  18.
Rozprawy kolegium orzekającego są jawne. W przypadku rozpatrywania sprawy wchodzącej w zakres obrony Państwa przewodniczący kolegium zarządza tajność rozprawy. Przewodniczący kolegium może zarządzić tajność rozprawy również z innych ważnych przyczyn.
§  19.
W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa stron lub ich pełnomocników na rozprawie rozprawa może być przeprowadzona i decyzja wydana w nieobecności stron.
§  20.
1.
Kolegium orzekające może wezwać na rozprawę i przesłuchać świadków i zasięgnąć opinii biegłych. Może również o przesłuchanie świadków oraz uzyskanie opinii biegłego zwrócić się do właściwych miejscowo sądów powiatowych.
2.
Przed przesłuchaniem świadka należy uprzedzić go o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania w przypadkach prawem przewidzianych oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
§  21.
1.
Kolegium orzekające przeprowadza postępowanie dowodowe na rozprawie, jednakże może zlecić przeprowadzenie tego postępowania lub jego części jednemu lub kilku ze swych członków. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 20.
2.
O terminie przeprowadzenia postępowania dowodowego zawiadamia się strony lub ich pełnomocników.
§  22.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący kolegium orzekającego i protokolant.
§  23.
Kolegium orzekające rozstrzyga sprawę przez wydanie decyzji.
§  24.
1.
Sentencja decyzji kolegium orzekającego powinna zawierać datę wydania, nazwiska członków kolegium i protokolanta, wymienienie stron, oznaczenie przedmiotu sprawy oraz jej rozstrzygnięcie, a także rozstrzygnięcie co do kosztów postępowania.
2.
Sentencję decyzji podpisują wszyscy członkowie kolegium, którzy brali udział w jej wydaniu.
§  25.
1.
Kolegium orzekające podejmuje decyzję zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Członek kolegium, który nie godzi się z większością, może złożyć zdanie odrębne i jego uzasadnienie.
§  26.
1.
Sentencję decyzji przewodniczący kolegium orzekającego ogłasza publicznie bezpośrednio po rozprawie, podając krótkie uzasadnienie rozstrzygnięcia, a zarazem pouczając strony o przysługującym im prawie odwołania się do Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym ze wskazaniem terminu i trybu wniesienia odwołania.
2.
Gdyby ogłoszenie sentencji decyzji nie mogło nastąpić bezpośrednio po rozprawie, kolegium orzekające może odroczyć ogłoszenie sentencji, o czym przewodniczący kolegium ogłosi, oznaczając dzień ogłoszenia decyzji.
§  27.
1.
Uzasadnienie decyzji kolegium orzekającego powinno zawierać faktyczne i prawne podstawy rozstrzygnięcia.
2.
Decyzję z uzasadnieniem doręcza się stronom.
§  28.
1.
Stronie, której żądanie zgłoszone we wniosku (§ 7 ust. 1) zostało uwzględnione, służy prawo do zwrotu niezbędnych kosztów postępowania, z wyjątkiem kosztów wywołanych przez jej niesumienne lub oczywiście niewłaściwe postępowanie albo przez opóźnienie zgłoszenia dowodów. O przyznaniu stronie kosztów postępowania od strony przeciwnej postanawia Urząd Patentowy, jeżeli nie nastąpiło to w decyzji kolegium orzekającego (§ 24 ust. 1).
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy strona przeciwna nie dała powodu do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania i uznała w odpowiedzi na wniosek zawarte we wniosku żądanie.
3.
W razie częściowego uwzględnienia wniosku koszty postępowania będą wzajemnie między stronami zniesione lub rozdzielone stosunkowo.
§  29.
W razie umorzenia postępowania z powodu cofnięcia przez stronę wniosku przed rozstrzygnięciem sprawy (§ 15) kolegium orzekające postanowi o zwrocie stronie połowy opłaty; inne koszty postępowania ponosi w tym przypadku strona.
§  30.
Na wniosek strony przeciwnej Urząd Patentowy nakaże stronie, która wniosek złożyła, mieszkającej lub mającej siedzibę za granicą, a nie posiadającej w kraju majątku nieruchomego, złożyć kaucję na zabezpieczenie kosztów postępowania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, chyba że umowy międzynarodowe stoją temu na przeszkodzie.

Rozdział  2.

Komisja Odwoławcza i postępowanie przed tą Komisją.

§  31.
1.
Tworzy się Komisję Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwaną dalej Komisją Odwoławczą.
2.
Komisja Odwoławcza ma siedzibę w m.st. Warszawie.
§  32.
Komisja Odwoławcza składa się z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych spośród sędziów Sądu Najwyższego przez Pierwszego Prezesa tego Sądu, oraz z dwunastu przedstawicieli Urzędu Patentowego, dwunastu przedstawicieli związków zawodowych oraz dwunastu przedstawicieli stowarzyszeń technicznych, powołanych przez przewodniczącego Komisji Odwoławczej na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego, Centralnej Rady Związków Zawodowych i Naczelnej Organizacji Technicznej.
§  33.
Komisja Odwoławcza rozpatruje odwołania od decyzji oraz zażalenia na postanowienia Urzędu Patentowego wydane w postępowaniu spornym oraz odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia tego Urzędu w sprawach rozpoznawanych w trybie art. 119 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156).
§  34.
1.
Nadzór nad Komisją Odwoławczą sprawuje Prezes Rady Ministrów. Sprawowanie nadzoru może Prezes Rady Ministrów zlecić Prezesowi Urzędu Patentowego.
2.
Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę, w której członkowie Komisji Odwoławczej są niezawiśli.
§  35.
1.
Komisja Odwoławcza orzeka w kolegiach orzekających w składzie pięciu osób.
2.
Przewodniczący Komisji Odwoławczej może zarządzić rozpoznanie odwołania ze względu na zawiłość sprawy przez kolegium orzekające w składzie powiększonym o dwie osoby.
§  36.
1.
Kolegium orzekające Komisji Odwoławczej składa się z przewodniczącego, którym jest przewodniczący Komisji lub jego zastępca, z dwóch pracowników Urzędu Patentowego, z przedstawiciela związków zawodowych oraz przedstawiciela właściwego stowarzyszenia technicznego, powoływanych do składu kolegium orzekającego przez przewodniczącego Komisji spośród członków tej Komisji. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Do przewodniczącego i członków kolegium orzekającego Komisji Odwoławczej mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 3-5.
§  37.
Prezes Urzędu Patentowego może przyznać przewodniczącemu Komisji Odwoławczej za wykonywanie w Komisji Odwoławczej czynności, wynikających z przepisów niniejszego rozporządzenia, zamiast wynagrodzenia, o którym mowa w § 5, wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości nie przekraczającej 1.000 zł miesięcznie.
§  38.
1.
Po otrzymaniu odwołania lub zażalenia przewodniczący Komisji Odwoławczej bada, czy odpowiada ono warunkom formalnym oraz czy wniesione zostało w terminie. W razie stwierdzenia, że odwołanie lub zażalenie nie odpowiada warunkom formalnym, przewodniczący Komisji wzywa stronę do usunięcia jego braków, wyznaczając jej w tym celu odpowiedni termin, z pouczeniem, że nieusunięcie braków w terminie spowoduje pozostawienie odwołania lub zażalenia bez rozpoznania.
2.
W razie nieusunięcia braków odwołania lub zażalenia, jak również w razie wniesienia go po terminie, jeżeli termin nie został przywrócony, kolegium orzekające Komisji Odwoławczej na posiedzeniu niejawnym wydaje postanowienie o pozostawieniu odwołania lub zażalenia bez rozpoznania albo o niedopuszczalności odwołania lub zażalenia wskutek uchybienia terminu do jego wniesienia.
§  39.
W postępowaniu przed Komisją Odwoławczą strony mogą przytaczać nowe fakty i zgłaszać nowe dowody.
§  40.
1.
Rozstrzygając odwołanie od decyzji Urzędu Patentowego, kolegium orzekające Komisji Odwoławczej utrzymuje w mocy decyzję bądź ją uchyla w całości lub w części i wydaje w tym zakresie nową decyzję. Kolegium może uchylić zaskarżoną decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Patentowy, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia dowodów, których przeprowadzenie bezpośrednio przed Komisją Odwoławczą byłoby zbyt uciążliwe lub połączone ze znacznymi kosztami.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozstrzyganiu zażaleń na postanowienia Urzędu Patentowego.
§  41.
Do postępowania przed Komisją Odwoławczą stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu spornym przed Urzędem Patentowym.

Rozdział  3.

Przepisy końcowe.

§  42.
W przypadkach nie unormowanych w rozporządzeniu mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
§  43.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  44.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.16.84

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym oraz utworzenie i organizacja Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym oraz postępowanie przed tą Komisją.
Data aktu: 16/03/1963
Data ogłoszenia: 13/04/1963
Data wejścia w życie: 13/04/1963