Tryb ustalania wysokości i wypłacania odszkodowań za rozpłodniki padłe w związku z trzebieniem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 grudnia 1961 r.
w sprawie trybu ustalania wysokości i wypłacania odszkodowań za rozpłodniki padłe w związku z trzebieniem.

Na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 54, poz. 310) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organem właściwym do przyjmowania wniosków o przyznanie odszkodowania za rozpłodniki padłe w związku z ich trzebieniem, dokonanym przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub inny organ określony przez Ministra Rolnictwa, jest właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej właściwej dla obszaru, na którym dokonano trzebienia. Wniosek powinien być złożony przez posiadacza zwierzęcia bezpośrednio lub za pośrednictwem biura prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
Wniosek o przyznanie odszkodowania powinien być zgłoszony najpóźniej w ciągu 24 godzin od chwili padnięcia rozpłodnika. Posiadacz padłego rozpłodnika powinien zabezpieczyć jego zwłoki dla przeprowadzenia sekcji do czasu przybycia powiatowego lekarza weterynarii.
§  2.
1.
Właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 1, ustala przez powiatowego lekarza weterynarii stan rzeczy na miejscu.
2.
W szczególności na podstawie wywiadu, oględzin i sekcji zwłok powiatowy lekarz weterynarii powinien protokolarnie ustalić:
1)
czy trzebienie zostało wykonane przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt lub inny organ określony przez Ministra Rolnictwa i w terminie określonym w art. 12 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich,
2)
czy nie zachodzą okoliczności, które w myśl art. 13 ust. 2 tej ustawy wykluczają przyznanie odszkodowania, a w szczególności, czy posiadacz w związku z wykonanym zabiegiem trzebienia opiekował się odpowiednio zwierzęciem oraz czy wezwał natychmiast państwowy zakład leczniczy dla zwierząt po zauważeniu objawów wskazujących na komplikacje po trzebieniu i stosował się do zaleceń tego zakładu,
3)
czy posiadacz zawiadomił o padnięciu rozpłodnika i zabezpieczył zwłoki stosownie do § 1 ust. 2,
4)
czy wyniki sekcji oraz inne dane wskazują na związek przyczynowy między padnięciem rozpłodnika a trzebieniem.
3.
Ponadto powiatowy lekarz weterynarii powinien ustalić w obecności posiadacza oraz 2 świadków wartość zwierzęcia według zasad określonych w § 3 i sporządzić z czynności oszacowania odpowiedni protokół.
§  3.
1.
Wartość wytrzebionego buhaja, knura lub kozła ustala się w wysokości ich wartości rzeźnej stosując:
1)
dla buhajów - cennik skupu bydła z dostaw ponadobowiązkowych na wolce mięsne kontraktowane w II klasie jakościowej,
2)
dla knurów - obowiązujący na danym terenie cennik skupu trzody chlewnej nie kontraktowanej z dostaw ponadobowiązkowych w II klasie jakościowej,
3)
dla kozłów - cennik skupu owiec rzeźnych z dostaw ponadobowiązkowych z najniższym odrostem wełny w III klasie jakościowej.
2.
Wartość wytrzebionego ogiera ustala się w wysokości jego wartości użytkowej przy uwzględnieniu cen płaconych przez przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami hodowlanymi za konie użytkowe, a wartość wytrzebionego tryka - w wysokości jego wartości użytkowej przy uwzględnieniu cen płaconych przez te przedsiębiorstwa za owce użytkowe odpowiedniej rasy.
3.
Przy ustalaniu wysokości odszkodowania należy uwzględniać wagę zwierzęcia za życia ustaloną szacunkowo.
§  4.
1.
Na podstawie zebranych materiałów właściwy do spraw weterynarii organ prezydium powiatowej rady narodowej przyznaje odszkodowanie, zmniejszając jego wysokość o kwotę odszkodowania przyznanego z tutułu ubezpieczenia padłego rozpłodnika, lub odmawia odszkodowania, podając prawne i faktyczne uzasadnienie.
2.
Odszkodowanie wypłaca:
1)
w razie dokonania trzebienia przez państwowy zakład leczniczy dla zwierząt - zakład weterynarii, w którego skład wchodzi ten państwowy zakład leczniczy,
2)
w razie dokonania trzebienia przez inny organ określony przez Ministra Rolnictwa - ten organ.
3.
Odszkodowania wypłacane są ze środków finansowych przewidzianych na ten cel w budżecie powiatowej rady narodowej, której podlegają zakłady weterynarii i organy, o których mowa w ust. 2.
§  5.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydium powiatowej rady narodowej - należy przez to rozumieć również prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski oraz prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa,
2)
o powiatowym lekarzu weterynarii - należy przez to rozumieć również miejskiego lekarza weterynarii miasta stanowiącego powiat miejski lub miasta wyłączonego z województwa.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.9.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb ustalania wysokości i wypłacania odszkodowań za rozpłodniki padłe w związku z trzebieniem.
Data aktu: 07/12/1961
Data ogłoszenia: 16/02/1962
Data wejścia w życie: 16/02/1962