Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 19 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziałach rolniczych w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
2) 1
przepracowały bezpośrednio w produkcji rolnej co najmniej rok, w szczególności:
a)
w państwowych gospodarstwach rolnych,
b)
w spółdzielniach produkcyjnych,
c)
w służbie instruktażowo-oświatowej w rolnictwie,
3)
zostały skierowane na studia zaoczne przez zakład pracy,
4)
nie przekroczyły 45 lat życia,
5)
złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
§  2. 2
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziały leśne w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w administracji leśnej co najmniej rok.
§  3. 3
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale melioracji wodnych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w służbie wodno-melioracyjnej co najmniej rok.
§  4. 4
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale rybackim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w produkcji, eksploatacji, przetwórstwie lub przechowalnictwie rybnym co najmniej rok.
§  5. 5
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale mleczarskim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w przemyśle mleczarskim co najmniej rok.
§  6.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na odpowiednie wydziały w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się również:
1) 6
nauczyciele szkół podstawowych na wsi, szkół przysposobienia rolniczego oraz szkół zawodowych zgodnych z obranym kierunkiem studiów wyższych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy nauczycielskiej i praktyczną znajomość podstawowych prac w rolnictwie,
2) 7
osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych co najmniej rok, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5.
§  7. 8
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych wymienionych w §§ 1-5 mogą ubiegać się również pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy w wyżej wymienionych instytucjach i praktyczną znajomość podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów.
§  8.
Kandydaci odpowiadający warunkom wymienionym w §§ 1-7 przed dopuszczeniem do egzaminu wstępnego obowiązani są do uczestniczenia w kursie wprowadzającym, prowadzonym metodą korespondencyjno-zjazdową przez odpowiednią wyższą szkołę rolniczą. W wyjątkowych przypadkach, ze względu na niemożność wzięcia udziału w kursie, kandydat może być dopuszczony do składania egzaminu wstępnego bez obowiązku uczestniczenia w kursie.
§  9.
1.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych składają kandydaci w okresie od dnia 15 stycznia do dnia 15 marca w dziekanacie właściwego wydziału wyższej szkoły rolniczej najbliżej położonej od ich miejsca zamieszkania.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
odpis skróconego aktu urodzenia lub uwierzytelniony wyciąg z dowodu osobistego,
3)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo z ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
4)
skierowanie zakładu pracy zawierające:
a)
czas trwania, opis przebiegu i wyników pracy zawodowej kandydata,
b)
charakterystykę kandydata,
5)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające stan zdrowia umożliwiający łączenie pracy zawodowej ze studiami zaocznymi,
6)
3 fotografie.
3.
Kandydaci pracujący w indywidualnych gospodarstwach rolnych przedstawiają zaświadczenie właściwego biura gromadzkiej rady narodowej stwierdzające okres pracy odbytej w gospodarstwie rolnym.
§  10.
1.
O dopuszczeniu na kurs wprowadzający lub zwolnieniu z kursu kandydaci będą zawiadamiani przez szkołę pisemnie.
2.
Kurs wprowadzający trwa 3 miesiące i obejmuje naukę następujących przedmiotów:
1)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
biologię,
b)
matematykę,
c)
chemię;
2)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziale melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
matematykę,
b)
fizykę,
c)
chemię.
§  11.
1.
Kandydaci, którzy zostali dopuszczeni do egzaminu wstępnego składają następujące egzaminy:
1)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
pisemny - z biologii i matematyki,
b)
ustny - z matematyki;
2)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
pisemny - z matematyki,
b)
ustny - z matematyki i fizyki.
2. 9
Nauczyciele szkół wymienionych w § 6 pkt 1 oraz pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych (§ 7) oprócz egzaminów wymienionych w ust. 1 składają egzamin z praktycznej znajomości podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów, jeżeli nie posiadają rocznego stażu pracy w produkcji rolnej.
3.
Przy równych wynikach egzaminu wstępnego pierwszeństwo w przyjęciu na studia mają kandydaci posiadający dłuższy staż pracy zawodowej zgodny z kierunkiem studiów.
§  12.
Osoby, które przerwały studia w wyższej szkole rolniczej, mogą być dopuszczone do zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych na zasadach stosowanych przy przyjmowaniu takich osób na studia zwykłe.
§  13.
1.
W celu sprawdzenia, czy kandydaci ubiegający się o przyjęcie na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych spełniają warunki określone w §§ 1-7, zakwalifikowania ich na kurs wprowadzający, udzielenia zwolnienia od obowiązku odbycia kursu, przeprowadzenia egzaminów wstępnych oraz ustalenia listy osób przyjętych na studia w ramach liczby wolnych miejsc powołuje się w wyższych szkołach rolniczych uczelniane i wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych, zwane dalej "komisjami uczelnianymi" i "komisjami wydziałowymi".
2.
Jeżeli zaoczne studia zawodowe prowadzone są w szkole na jednym wydziale, całość prac związanych z doborem kandydatów prowadzi komisja wydziałowa.
§  14.
1.
W skład komisji uczelnianej wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez niego samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych - jako przewodniczący komisji,
2)
wyznaczony przez rektora samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej w danej szkole wyższej.
2.
W razie potrzeby mogą być powołani przez rektora zastępcy członków komisji.
§  15.
Do zadań komisji uczelnianej należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z zainteresowanymi resortami w celu zapewnienia właściwego przebiegu doboru kandydatów,
2)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych,
3)
zatwierdzenie listy kandydatów zakwalifikowanych przez komisje wydziałowe do studiów zaocznych po złożeniu egzaminu wstępnego.
§  16.
1.
W skład komisji wydziałowej wchodzą:
1)
dziekan właściwego wydziału lub wyznaczony przez niego prodziekan albo inny samodzielny pracownik nauki - jako przewodniczący komisji oraz
2)
dwaj wyznaczeni przez dziekana samodzielni pracownicy nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych.
2.
Funkcje techniczno-organizacyjne spełnia sekretarz komisji wydziałowej, powołany przez dziekana spośród pomocniczych pracowników nauki lub pracowników administracyjnych szkoły.
§  17.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
kwalifikowanie kandydatów na kurs wprowadzający oraz do egzaminu wstępnego,
2)
przeprowadzenie egzaminów wstępnych,
3)
kwalifikowanie kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych,
4)
przedstawianie listy kandydatów komisji uczelnianej do zatwierdzenia.
§  18.
Członkowie komisji uczelnianych, komisji wydziałowych oraz sekretarz komisji wydziałowej otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami obowiązującymi na studiach zwykłych.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 września 1959 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych (Dz. U. Nr 53, poz. 319).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
6 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
7 § 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
9 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.7.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.
Data aktu: 19/01/1962
Data ogłoszenia: 02/02/1962
Data wejścia w życie: 02/02/1962