Zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 września 1962 r.
w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 3 oraz art. 10 i 13 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa:
1)
o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224);
2)
o prawie przemysłowym - należy przez to rozumieć rozporządzenie z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowym (Dz. U. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami).
§  2.
1.
Rozporządzenie dotyczy zezwoleń na zarobkowe:
1)
prowadzenie wszelkiego rodzaju działalności wytwórczej i przetwórczej, z wyjątkiem działalności wymienionych w art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy oraz z wyjątkiem zakładów gastronomicznych,
2)
wykonywanie wszelkiego rodzaju usług przemysłowych i nieprzemysłowych, z wyjątkiem usług wymienionych w art. 1 ust. 2 pkt 2-7 ustawy, usług z dziedziny obrotu towarowego i pośrednictwa handlowego oraz pracy chałupniczej.
2.
Za pracę chałupniczą uważa się pracę wykonywaną w warunkach podanych w § 2 rozporządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 27 czerwca 1956 r. w sprawie określenia istotnych cech pracy chałupniczej, przemysłu domowego i przemysłu ludowego jako zatrudnień zarobkowych wyłączonych spod przepisów prawa przemysłowego (Dz. U. z 1956 r. Nr 30, poz. 144 i z 1960 r. Nr 42, poz. 258).
3.
Rozporządzenie nie dotyczy tych rodzajów działalności gospodarczej spośród wskazanych w ust. 1, które zwolnione zostały od obowiązku uzyskania zezwolenia stosownie do przepisów ustawy.
4.
Za zarobkową uważa się działalność gospodarczą podejmowaną na własny rachunek i ryzyko w celu uzyskania stałego lub sezonowego źródła przychodu, niezależnie od tego, czy stanowi ona główne, czy uboczne zajęcie osoby fizycznej bądź zasadniczy lub uboczny przedmiot działalności osoby prawnej.
5.
Nie uważa się za zarobkową działalności prowadzonej przez jedną lub więcej osób (zespoły), jeśli wytwarzane artykuły lub świadczone usługi przeznaczone są wyłącznie na zaspokojenie potrzeb osób, które prowadzą daną działalność (członków zespołu).
§  3.
1.
Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
2.
Jednostkami gospodarki uspołecznionej są w rozumieniu niniejszego rozporządzenia:
1)
przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje państwowe,
2)
spółki, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwo lub instytucja państwowa posiada udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego,
3)
spółdzielnie,
4)
kółka rolnicze,
5)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Działalność gospodarczą kółek rolniczych i organizacji społecznych w zakresie objętym przepisami ustawy regulują odrębne przepisy.
§  4.
1.
O wydanie zezwolenia na rzecz osób prawnych ubiegać się mogą te osoby prawne, które z mocy obowiązujących przepisów lub statutu zatwierdzonego przez właściwe organy państwowe uprawnione są do prowadzenia działalności gospodarczej.
2.
Za osoby prawne uważa się te organizacje, którym przymiot osoby prawnej przysługuje na podstawie obowiązujących przepisów.
3.
W razie podejmowania przez dwie lub więcej osób fizycznych wspólnej działalności gospodarczej w ramach spółki (zespołu), nie odpowiadającej warunkom wskazanym w ust. 2, o wydanie zezwolenia powinny wystąpić wszystkie osoby przystępujące do spółki (zespołu). Powyższe nie wyłącza ustanowienia pełnomocnika (pełnomocników) upoważnionego do zastępowania wspólników (członków zespołu) przed organami powołanymi do wydawania zezwoleń.
§  5.
1.
Jeżeli dla danego rodzaju działalności gospodarczej wymagane są w myśl rozporządzenia lub przepisów szczególnych określone kwalifikacje fachowe, w skład organu osoby prawnej (§ 4 ust. 2) powołanego do prowadzenia działalności gospodarczej powinna wchodzić co najmniej jedna osoba posiadająca takie kwalifikacje. Wymagane kwalifikacje osobiste powinni posiadać wszyscy członkowie zarządu osoby prawnej.
2.
W razie podejmowania zespołowej działalności gospodarczej przez dwie lub więcej osób (§ 4 ust. 3) wymagane kwalifikacje powinna posiadać każda z tych osób.
3.
Ilekroć mowa w rozporządzeniu o uzdolnieniu zawodowym bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć kwalifikacje fachowe wymagane w myśl art. 145 i 146 prawa przemysłowego dla samoistnego wykonywania danego rodzaju rzemiosła.
4.
Ilekroć w rozporządzeniu mowa o zatrudnieniu bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć zatrudnienie pracowników najemnych. Za pracowników najemnych nie uważa się członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą prowadzącą działalność gospodarczą oraz uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych na podstawie umowy o naukę zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  6.
Ilekroć w rozporządzeniu mowa o ziemiach zachodnich bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć tereny województw: koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, szczecińskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego, m. Wrocławia oraz powiatów: trzcianeckiego i m. Piły w województwie poznańskim, elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego - w województwie gdańskim, ełckiego, oleckiego i gołdapskiego - w województwie białostockim.
§  7.
Osoby, które uzyskują zezwolenie, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy, nie mają obowiązku uzyskiwania uprawnień przemysłowych wymaganych przez przepisy prawa przemysłowego.

Rozdział  2.

Zasady i warunki wydawania zezwoleń.

§  8.
Zezwolenie nie może być wydane osobom, które:
1)
zostały skazane prawomocnie wyrokiem sądowym za przestępstwa wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy albo
2)
nie posiadają określonych kwalifikacji, jeżeli kwalifikacje takie wymagane są stosownie do przepisów § 14 lub przepisów szczególnych.
§  9.
1.
Wydania zezwolenia należy odmówić, gdy:
1)
zapotrzebowanie na artykuły, które mają być wytwarzane, przetwarzane lub wydobywane, bądź na usługi, które mają być świadczone w ramach podejmowanej działalności gospodarczej, jest pokryte w wystarczającym stopniu, z uwzględnieniem zarówno ilości, jak i jakości produkcji lub usług, przez jednostki gospodarki uspołecznionej lub przez inne istniejące przedsiębiorstwa (zakłady);
2)
nie ma możliwości uzyskania zaopatrzenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej.
2.
Jeżeli przepisy § 14 nie stanowią inaczej, ocena okoliczności wskazanych w ust. 1 powinna być dokonana co do:
1)
istnienia zapotrzebowania - z uwzględnieniem potrzeb terenu danego województwa, chyba że chodzi o produkcję lub usługi o charakterze specjalistycznym lub o szczególnym znaczeniu gospodarczym;
2)
możliwości zaopatrzenia materiałowego - z uwzględnieniem, obok posiadanych danych, również źródeł zaopatrzenia wskazanych przez zainteresowanego.
§  10.
1.
Wydanie zezwolenia na czas ograniczony następuje w przypadkach wskazanych w § 14.
2.
Jeżeli czas, na który wydaje się zezwolenie, nie został podany, zezwolenie wydaje się na czas nieograniczony.
3.
Zezwolenie wydane na czas ograniczony może być po upływie okresu ważności przedłużone, nie więcej jednak niż o okres wskazany dla danego rodzaju działalności w § 14.
4.
Zezwolenie ulegnie przedłużeniu na wniosek osoby, która w czasie prowadzenia działalności gospodarczej dokonała inwestycji na cele związane z działalnością gospodarczą, o tyle lat, ile wyniesie iloraz wynikający z podzielenia kwoty inwestycji przez sumę wymierzonego podatku obrotowego i dochodowego za rok, w którym inwestycja została zakończona, i o ile osoba występująca o przedłużenie nie posiada zaległości podatkowych z tytułu prawomocnie ustalonych należności.
5.
Jeżeli przepisy § 14 nie stanowią inaczej, w przypadku budowy lub odbudowy zakładu, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza przy użyciu poważniejszych środków finansowych, organ wydający zezwolenie może przedłużyć okres, na który zezwolenie się wydaje, z zachowaniem ograniczenia, o którym mowa w ust. 3.
6.
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w budynku, którego okres użytkowania jest ograniczony, nie może być wydane na czas przekraczający ten okres.
§  11.
1.
Ograniczenie zakresu prowadzonej działalności, a w szczególności pod względem jej rozmiaru, sposobu i rodzaju produkcji lub usług, urządzeń technicznych, terenu działalności, ustala się w przypadkach przewidzianych w § 14 lub wynikających z limitów ilościowych (wytycznych), o których mowa w § 23.
2.
Przepis ust. 1 nie uchyla dalej idących ograniczeń i obowiązków przy prowadzeniu danego rodzaju działalności gospodarczej, wynikających z odrębnych przepisów.
3.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, oraz zasadnicze ograniczenia i obowiązki wynikające dla danego rodzaju działalności z obowiązujących przepisów (ust. 2) powinny być zamieszczone przez organ wydający zezwolenie w treści zezwolenia.
§  12.
Jeżeli działalność gospodarcza ma być prowadzona w lokalu, którego zajęcie wymaga decyzji o przydziale bądź zgody organu właściwego do spraw lokalowych na oddanie osobie trzeciej w podnajem lub do bezpłatnego używania całości lub części lokalu użytkowego, wydanie zezwolenia nie może nastąpić przed uzyskaniem decyzji o przydziale bądź zgody na podnajem, bądź bezpłatne używanie lokalu.
§  13.
1.
W przypadku gdy podejmowana działalność gospodarcza ma być prowadzona więcej niż w jednym zakładzie, w rozumieniu art. 13 prawa przemysłowego, na każdy zakład wymagane jest uzyskanie odrębnego zezwolenia.
2.
Jeżeli dla zakładu, w którym prowadzona ma być danego rodzaju działalność gospodarcza, wymagane jest stosownie do przepisów art. 14 prawa przemysłowego uprzednie zatwierdzenie projektu urządzenia, nie można wydać zezwolenia bez zatwierdzenia tego projektu w trybie określonym w prawie przemysłowym.
§  14.
Przy wydaniu zezwolenia na prowadzenie niżej wymienionych rodzajów działalności gospodarczej stosuje się następujące zasady i warunki wydawania zezwoleń:
1)
odlewnie żeliwa:
a)
zezwolenie wydaje się tylko na prowadzenie zakładów posiadających najwyżej 1 kopulak o pojemności 300 kg;
b)
przy wykonywaniu zawodu sposobem rzemieślniczym wnioskodawca powinien się wykazać dowodem uzdolnienia zawodowego;
c) 1
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
2)
odlewnie metali kolorowych:
a)
zezwolenie wydaje się wyłącznie na prowadzenie zakładów posiadających nie więcej niż 1 tygiel o pojemności 100 kg,
b)
odlewy wykonywane mogą być tylko z surowców przydzielonych przez właściwe organy bądź powierzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej lub inne jednostki legitymujące się przydziałem powierzonych do odlewu surowców,
c)
zakład obowiązany jest do prowadzenia ewidencji obrotu metalami kolorowymi,
d)
przepis pkt 1 lit. b) stosuje się odpowiednio,
e)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
3)
złotnictwo:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem wykonywania zawodu w zakresie i na warunkach wynikających z przepisów o gospodarowaniu wyrobami użytkowymi ze złota i platyny,
b)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wykazania się uzdolnieniem zawodowym,
c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii organu do spraw handlu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
d) 2
zezwolenie wydaje się na lat 10;
4) 3
rusznikarstwo:
a)
zezwolenie wydaje się tylko w zakresie naprawy broni myśliwskiej,
b)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wykazania się umiejętnością zawodową i praktyką zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 grudnia 1927 r. w sprawie umiejętności zawodowej do prowadzenia przemysłu koncesjonowanego (Dz. U. z 1927 r. Nr 111, poz. 943 i z 1935 r. Nr 69, poz. 430);
c)
zezwolenie wydaje się na podstawie opinii powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) komendy Milicji Obywatelskiej uwzględniającej interesy bezpieczeństwa i stan zapotrzebowania na tego rodzaju usługi;
d) 4
zakład obowiązany jest prowadzić ewidencję przyjmowanej do naprawy broni; w ewidencji należy w szczególności uwzględnić: nazwisko, imię i adres właściciela broni, numer zezwolenia na broń i organ, który zezwolenie wydał, datę przyjęcia broni do naprawy oraz datę i pokwitowanie odbioru broni przez właściciela;
5)
wyrób i naprawa wag:
a)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wykazania się uzdolnieniem zawodowym w zakresie rzemiosła ślusarskiego oraz dowodem odbycia 5-letniej praktyki w zakładzie wyrobu lub naprawy wag,
b)
zezwolenie wydaje się na podstawie opinii właściwego okręgowego urzędu miar;
6)
wytwórnie gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz ich konserwacja i naprawa:
a)
wydania zezwolenia uzależnia się od posiadania dowodu uzdolnienia zawodowego w zakresie rzemiosła mechanika gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych lub rzemiosła ślusarskiego oraz ukończenia kursu z zakresu ochrony przeciwpożarowej określonego przez Komendę Główną Straży Pożarnych,
b)
zezwolenie w zakresie napraw i konserwacji upoważnia do wykonywania ich na określonym terenie,
c)
wydanie zezwolenia uzależnia się od istnienia zapotrzebowania na produkcję urządzeń przeciwpożarowych lub usług w zakresie ich konserwacji i naprawy stwierdzonych przez wojewódzką komendę straży pożarnych;
7)
wyrób artykułów elektrotechnicznych, metalowych i precyzyjnych dla nieokreślonego odbiorcy:
a)
przy wykonywaniu zawodu sposobem rzemieślniczym wnioskodawca powinien wykazać się dowodem uzdolnienia zawodowego do wykonywania danego rzemiosła,
b)
zezwolenie na wyrób dewocjonalii z metalu wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwego do spraw wyznań organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),
c) 5
zezwolenie na produkcję sposobem fabrycznym wydaje się na okres lat 5;
8)
przedsiębiorstwa wyrobu syntetycznych barwników organicznych oraz syntetycznych półproduktów organicznych służących do wyrobu barwników i materiałów wybuchowych:
a)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wykazania się umiejętnością zawodową i praktyką zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 25 stycznia 1938 r. w sprawie umiejętności zawodowej do prowadzenia koncesjonowanego przemysłu wyrobu syntetycznych barwników organicznych oraz syntetycznych półproduktów organicznych, służących do wyrobu barwników i materiałów wybuchowych (Dz. U. Nr 8, poz. 51),
b)
zezwolenie wydaje się na produkcję w określonym asortymencie i po wskazaniu surowców używanych do produkcji;
c)
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
9)
wyrób wszelkiego rodzaju materiałów i przedmiotów pirotechnicznych i wybuchowych:
a)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wykazania się umiejętnością zawodową i praktyką zgodnie z przepisami rozporządzenia powołanego w pkt 4 lit. b) lub od uzyskania zwolnienia od umiejętności zawodowej w trybie określonym w art. 9 ust. 3 prawa przemysłowego,
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 3;
10)
wytwórnie odczynników chemicznych, wytwórnie chemikalii dla hutnictwa, odlewnictwa i spawalnictwa, wytwórnie środków ochrony roślin, grzybobójczych, chwastobójczych i owadobójczych:
a)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
11)
wytwórnie przedmiotów z tworzyw sztucznych oraz wytwórnie farb, wyrobów lakierniczych i politur:
a)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5,
b)
przy wyrabianiu przedmiotów z tworzyw sztucznych sposobem rzemieślniczym wnioskodawca powinien wykazać się dowodem posiadania uzdolnienia zawodowego;
12)
wydobywanie kopalin podlegające prawu górniczemu:
a)
wydanie zezwolenia uzależnia się od wskazania we wniosku niezależnie od danych wskazanych w § 26 ust. 1:

– rodzaju i jakości kopaliny, która ma być wydobywana, z podaniem miejsca położenia złoża,

– granic i powierzchni obszaru zamierzonej eksploatacji ze wskazaniem dotychczasowego sposobu jego użytkowania i stosunków własności,

– czasu i rozmiaru zamierzonej eksploatacji,

– przeznaczenia kopaliny, która ma być wydobywana,

– sposobu technicznej eksploatacji złoża z określeniem projektowanych urządzeń i środków wydobywczych, a w szczególności, czy eksploatacja złoża ma się odbywać metodą podziemną czy odkrywkową oraz czy stosowane mają być materiały wybuchowe;

b)
do wniosku należy dołączyć:

– szkic sytuacyjny miejsca zamierzonego wydobywania kopaliny z określeniem zalegania złoża,

– decyzję właściwego do spraw miejscowego planowania przestrzennego organu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej co do zmiany sposobu wykorzystania terenu zamierzonej eksploatacji lub opinię tegoż organu co do możliwości uzyskania decyzji ustalającej szczegółową lokalizację inwestycji na danym terenie,

– zaświadczenie właściwego do spraw geologii organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), te wydobywanie danej kopaliny podlega prawu górniczemu stosownie do przepisów § 1 i § 2 ust. 1 albo 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1962 r. w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu, oraz w sprawie wydobywania, kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 19, poz. 80),

– zgodę właściciela (posiadacza) nieruchomości na prowadzenie na jego gruncie robót górniczych przez wnioskodawcę;

c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii okręgowego urzędu górniczego właściwego dla miejsca zamierzonej eksploatacji co do możliwości udzielenia zezwolenia ze względu na geologiczno-górnicze warunki eksploatacji złoża oraz co do warunków technicznych związanych z lokalizacją, urządzeniem i ruchem zakładów,
d)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwego ze względu na rodzaj i przeznaczenie kopaliny organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) co do celowości społeczno-gospodarczej wydania zezwolenia oraz co do wprowadzenia ograniczeń w zakresie wysyłania koleją lub zbywania kopaliny do przewozu koleją, a jeżeli organu takiego brak - po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej (miejskiej) komisji planowania gospodarczego;
e)
zezwolenie określa rozmiar, czas trwania i sposób eksploatacji oraz warunki, pod którymi eksploatacja może być prowadzona ze względu na społecznie uzasadnione potrzeby gospodarcze;
f)
odpis wydanego zezwolenia - poza instytucjami wskazanymi w § 29 - przesyła się także organowi administracji określonemu pod lit. d) i okręgowemu urzędowi górniczemu, które zawiadamia się również o odmowie wydania zezwolenia;
g)
zezwolenie wydaje się co najmniej na okres lat 5;
13)
wydobywanie kopalin nie podlegające prawu górniczemu:
a)
we wniosku należy wskazać dane, o których mowa w pkt 12 lit. a) - z wyjątkiem określenia sposobu technicznej eksploatacji złoża,
b)
do wniosku należy dołączyć:

– szkic sytuacyjny miejsca zamierzonego wydobywania kopaliny, z określeniem zalegania złoża,

– decyzję lub opinię określoną w pkt 12 lit. b),

– zaświadczenie właściwego do spraw geologii organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), że wydobywanie danej kopaliny nie podlega prawu górniczemu stosownie do przepisów rozporządzenia powołanego w pkt 12 lit. b),

– zgodę właściciela (posiadacza) nieruchomości na prowadzenie na jego gruncie robót wydobywczych przez wnioskodawcę;

c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii zgodnie z przepisem pkt 12 lit. d);
d)
w zakresie eksploatacji żwiru i piasku z łożysk rzecznych ubiegający się o zezwolenie powinien uprzednio uzyskać pozwolenie wodnoprawne;
e)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
14)
przedsiębiorstwa przemysłu materiałów budowlanych:
a)
zezwolenie wydaje się po uzyskaniu opinii właściwego do spraw budownictwa organu administracji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na okoliczności wymienione w pkt 12 lit. d) oraz z ograniczeniem produkcji:
cegły do 1.500 tys. szt. rocznie,
dachówek do 300 tys. szt. rocznie,
pustaków ceramicznych do 100 tys. szt. rocznie,
kafli do 100 tys. szt. rocznie,
kamienia budowlanego do 20 tys. ton rocznie,
gipsu palonego do 16 tys. ton rocznie,
wapna palonego do 10 tys. ton rocznie,
okładzin ściennych i podłogowych do 50 tys. m2 rocznie.

Powyższe limity wielkości produkcji mogą być zwiększone na wniosek zainteresowanego, po zasięgnięciu opinii właściwego do spraw budownictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);

b)
zezwolenia nie należy w zasadzie wydać, jeżeli zamierzona produkcja ma być prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu państwowego tego samego rodzaju przemysłu;
c)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
15)
wytwórnie wyrobów betonowych i prefabrykatów budowlanych przy użyciu cementu:
a) 6
zezwolenie wydaje się na wytwarzanie z cementu powierzonego do przerobu bądź przydzielonego lub z materiałów wiążących własnej produkcji, po uzyskaniu opinii właściwego do spraw budownictwa organu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej co do okoliczności wymienionych w pkt 12 lit. d);
b)
osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinna wykazać się dowodem uzdolnienia zawodowego w zakresie betoniarstwa;
c) 7
zezwolenie wydaje się na okres lat 5, a w razie wytwarzania wyrobów sposobem rzemieślniczym - na okres lat 10;
16)
tartaki:
a)
zezwolenie wydaje się tylko na usługowe przecieranie drewna okrągłego na tarcicę na potrzeby okolicznej ludności - z założeniem, że ilość drewna do przetarcia pochodząca z legalnego wyrębu w lasach niepaństwowych, z zadrzewień i z przydziału dla okolicznej ludności wynosić powinna co najmniej 2.000 m3 rocznie; nie dotyczy to tartaków z trakami poziomymi, gdzie dolna granica ilości drewna wynosić powinna 600 m3;
b)
przy wydawaniu zezwoleń na nowo powstające tartaki należy uwzględnić zasadę, aby ich odległość od istniejących tartaków (uspołecznionych lub prywatnych) nie była mniejsza niż 20 km, a odległość od lasu (państwowego lub niepaństwowego) - mniejsza niż 3 km; na terenach górskich odpowiednio: 10 km i 0,5 km;
c)
w tartaku, na który wydaje się zezwolenie, może być zainstalowana jedna z wymienionych obrabiarek: trak pionowy, trak poziomy lub taśmówka do kłód; jeżeli trak pionowy ma prześwit mniejszy niż 50 cm, może być zainstalowany drugi trak poziomy;
d)
osoba ubiegająca się o wydanie zezwolenia powinna się wykazać posiadaniem jednego z niżej wymienionych świadectw: dyplom inżyniera lub magistra-inżyniera leśnika bądź technologa drewna, dyplom technika przemysłu leśnego lub przemysłu drzewnego, ukończenia szkoły podstawowej ogólnokształcącej i co najmniej trzyletniej praktyki w tartaku na stanowiskach technicznych, samodzielnej pracy w tartaku co najmniej przez lat pięć, złożenia egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez właściwe zrzeszenia prywatnego przemysłu z udziałem przedstawicieli wskazanych przez Ministerstwo Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego;
e)
wydanie zezwolenia powinno poprzedzić zasięgnięcie opinii organu do spraw leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);
f)
zezwolenie wydaje się na lat 5;
17)
wytwórnie sklejek i oklein, wytwórnie opakowań drewnianych (skrzyń i wyrobów bednarskich) - z wyjątkiem wyrobów bednarskich wytwarzanych sposobem rzemieślniczym:
a)
zezwolenie wydaje się na produkcję z materiałów własnych lub powierzonych;
b)
w wytwórni może być zainstalowana najwyżej jedna łuszczarka lub jeden nóż fornierowy;
c) 8
osoba ubiegająca się o zezwolenie powinna się wykazać posiadaniem świadectw lub odpowiedniej praktyki, podobnie jak przewiduje to przepis pkt 16 lit. d), albo dowodem uzdolnienia zawodowego w rzemiośle stolarskim bądź bednarskim;
d)
wydanie zezwolenia powinno poprzedzić zasięgnięcie opinii organu do spraw leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);
e)
wydanie zezwolenia następuje na okres lat 5;
18)
wytwórnie wyrobów papierniczych:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem zobowiązania się do zużywania w produkcji co najmniej 40% odpadków użytkowych;
b)
przy wykonywaniu zawodu sposobem rzemieślniczym wnioskodawca powinien się wykazać dowodem uzdolnienia zawodowego;
c)
wydanie zezwolenia powinno poprzedzić uzyskanie opinii właściwej organizacji przemysłu państwowego co do istnienia zapotrzebowania i możliwości uzyskania zaopatrzenia;
d) 9
zezwolenie wydaje się na okres lat 5, a w razie wyrobu artykułów papierniczych sposobem rzemieślniczym - na okres lat 10;
19)
zarobkowy przerób surowców lub półfabrykatów włókienniczych w zakresie prania i sortowania surowca, szarpania szmat i odpadów, zgrzeblania (gręplowania), przędzenia, skręcania, cewienia i przewijania, tkactwa, wykańczania tkanin, folowania (filcowania), dziewiarstwa, pończosznictwa itp.:
a)
zezwolenie wydaje się bądź na usługowy przerób surowców powierzonych przez hodowców lub konsumentów, bądź na przerób surowców przydzielonych przez właściwe organy, bądź surowców nabywanych pochodzenia zagranicznego;
b)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem zainstalowania w zakładzie dziewiarskim nie więcej niż 1 maszyny dziewiarskiej, w zakładzie tkackim - 1 krosna ręcznego, w zakładzie gręplarskim - 1 zgrzeblarki, a w zakładzie pończoszniczym - 1 maszyny;
c)
zezwolenie na usługowy przerób dla rolników-hodowców wydaje się w zasadzie dla zakładów obsługujących ludność wiejską z uwzględnieniem istniejącej bazy surowcowej danego terenu (np. wielkości pogłowia owiec przy gręplarstwie) lub tradycji w zakresie przerobu surowców włókienniczych (np. tkactwa regionalnego, farbiarstwa, folkloru itp.); zezwolenia na zakłady produkcyjne lub świadczone usługi na rzecz ludności miejskiej powinny być wydawane zależnie od istniejącego zapotrzebowania i możliwości zaopatrzenia w surowiec;
d)
zezwolenie w zakresie tkactwa, dziewiarstwa i pończosznictwa prowadzonego sposobem rzemieślniczym wydaje się osobom posiadającym uzdolnienie zawodowe;
e) 10
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
20) 11
krawiectwo konfekcyjne i półmiarowe damskie i męskie:
a)
zezwolenie wydaje się tylko osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego;
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
21)
wyprawa skór (garbowanie, farbowanie, uszlachetnianie oraz wykończanie wszelkiego rodzaju skór, z wyjątkiem skór futerkowych):
a)
zezwolenie wydaje się tylko na wyprawę skór surowych przydzielanych przez właściwe organy;
b)
zezwolenie wydaje się tylko osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego w zakresie rzemiosła garbarskiego;
c) 12
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
22)
wyprawa skór futerkowych (garbowanie, farbowanie, uszlachetnianie oraz wykończanie):
a)
zezwolenie wydaje się tylko na usługowe wyprawianie skór futerkowych powierzonych przez hodowców, myśliwych lub jednostki gospodarki uspołecznionej, a w zakresie skór z lisów i norek hodowanych - także przez innych ich posiadaczy;
b)
zezwolenie wydaje się tylko osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego w zakresie rzemiosła garbarskiego;
c) 13
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
23)
szewstwo - wyrób obuwia konfekcyjnego:
a)
zezwolenie wydaje się tylko osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego;
b) 14
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
24)
przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego (w zakresie produkcji mydeł i środków piorących):
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem, iż metody produkcji i aparatura zakładu zapewnia prawidłowy uzysk glicerolu zawartego w tłuszczach, a w szczególności z każdej tony przerobionego tłuszczu powinno być uzyskane i przekazane do dalszego przerobu co najmniej 45 kg glicerolu w formie ługów pomydlanych o zawartości nie mniej niż 8% glicerolu;
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
25)
przedsiębiorstwa przemysłu kosmetycznego:
a)
zezwolenie wydaje się na produkcję określonego asortymentu (asortymentów) po zaopiniowaniu istnienia potrzeby i celowości tej produkcji przez Komisję Kwalifikacyjną Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Chemicznego;
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
26)
olejarnie:
a)
zezwolenie wydaje się jedynie na usługowe wytłaczanie oleju metodą ekstrakcyjną, zapewniającą zawartość oleju w śrutach poekstrakcyjnych w zasadzie nie wyżej niż 1,5% dla wszystkich przerabianych nasion; ograniczenie w zakresie metody produkcji nie dotyczy istniejących olejarni prowadzonych sezonowo jako uboczne zajęcie przez ludność wiejską;
27)
wytwórnie win, moszczów winnych i miodów pitnych:
a)
zezwolenie wydaje się na określoną ilościowo produkcję roczną uzależnioną od pojemności posiadanych naczyń gwarantujących należytą jakość wytwarzanych artykułów i pod warunkiem przestrzegania przy produkcji wymagań ustalonych ustawą z dnia 18 listopada 1948 r. o produkcji win, moszczów winnych i miodów pitnych oraz o obrocie tymi produktami (Dz. U. Nr 58, poz. 462);
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
28)
wytwórnie wód gazowanych:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem stosowania przy produkcji i urządzeniu zakładu wymagań ustalonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 lipca 1947 r. o dozorze nad wyrobem i obrotem napojami chłodzącymi gazowanymi (Dz. U. Nr 52, poz. 283);
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
29)
rozlewnie piwa:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem odpowiedniego zastosowania przy urządzaniu zakładu i zaopatrzenia w wodę przepisów wskazanych w pkt 28 lit. a) oraz z zastrzeżeniem prawa kontroli i ustalenia rejonu zbytu przez państwowe przedsiębiorstwo piwowarsko-słodownicze, dostarczające piwo do rozlewu;
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
30)
wytwórnie koncentratów spożywczych (koncentratów obiadowych, przypraw do zup i potraw, przypraw do ciast, deserów itp.):
a)
zezwolenie wydaje się na produkcję określonego asortymentu, z ustaleniem technologii produkcji, po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu lub jednostki przez nie wskazanej co do prawidłowości procesu technologicznego, zaopatrzenia rynku i możliwości zaopatrzenia w surowce, z ograniczeniem produkcji do wysokości 200 ton rocznie;
b)
lokal i urządzenia powinny odpowiadać wymaganiom obowiązujących przepisów o nadzorze nad produkcją artykułów spożywczych oraz przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy;
c)
zakład powinien posiadać zapewnioną możliwość korzystania z laboratorium kontrolnego dla zabezpieczenia warunków zdrowotnych i właściwej technologii;
d)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
31) 15
wytwórnie cukierków, wyrobów czekoladowych, pieczywa cukierniczego trwałego i słodyczy wschodnich:
a)
zezwolenie na wytwarzanie wyrobów czekoladowych udziela się z wyłączeniem wyrobu czekolady w tabliczkach;
b)
zezwolenie na wytwórnie cukierków i wyrobów czekoladowych, pieczywa cukierniczego trwałego oraz słodyczy wschodnich wydaje się pod warunkiem ograniczenia wielkości produkcji do maksimum 100 ton rocznie, z wyłączeniem produkcji opartej na surowcach importowanych i deficytowych;
c)
zezwolenie wydaje się na produkcję określonych asortymentów, pod warunkiem przedstawienia przez osobę ubiegającą się o zezwolenie opisu procesu technologicznego oraz po zasięgnięciu opinii Zjednoczenia Przemysłu Cukierniczego co do prawidłowości tego procesu, potrzeb rynku i możliwości zaopatrzenia w surowce;
d)
przepis pkt 30 lit. b) stosuje się odpowiednio;
e)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
32)
piekarnie:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem, iż lokal i urządzenia piekarni odpowiadają wymaganiom obowiązujących przepisów o nadzorze nad produkcją artykułów spożywczych oraz przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy;
b)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego w zakresie rzemiosła piekarskiego;
c)
zezwolenie wydaje się, jeżeli - mimo wykorzystania zdolności produkcyjnej piekarni uspołecznionych na terenie danej miejscowości - potrzeby ludności na pieczywo nie są w pełni zaspokajane, a przerzuty pieczywa z innych miejscowości są ekonomicznie nie uzasadnione;
d)
zezwolenie wydaje się po porozumieniu z organem do spraw handlu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej;
33)
zakłady przemysłu młynarskiego (młyny, wiatraki, kaszarnie, śrutowniki):
a)
zezwolenie wydaje się tylko na dokonywanie przemiału gospodarczego w zakładach o zdolności produkcyjnej nie przekraczającej 10 ton na dobę na zaspokojenie potrzeb ludności miejscowej, które nie mogą być zaspokojone przez istniejące zakłady młynarskie, po zasięgnięciu w tym względzie opinii wojewódzkiej organizacji państwowego przemysłu młynarskiego;
b)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym kwalifikacje fachowe, stwierdzone świadectwem złożenia egzaminu czeladniczego przed izbą rzemieślniczą lub świadectwem samodzielnego wykonywania zawodu młynarskiego co najmniej przez lat 5, wystawionym przez Ogólnopolskie Zrzeszenie Prywatnego Przemysłu Młynarskiego;
c)
zezwolenie wydaje się na lat 10;
34)
produkcja przetworów mięsnych i wyrobów garmażeryjnych (wędliniarnie, wytwórnie konserw mięsnych i bekonów):
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem, iż lokal wytwórni urządzony jest zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Opieki Społecznej z dnia 10 grudnia 1936 r. o dozorze nad mięsem i przetworami mięsnymi (Dz. U. Nr 92, poz. 643 z późniejszymi zmianami);
b)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego na wykonywanie rzemiosła w zakresie rzeźnictwa i wędliniarstwa oraz kuchmistrzostwa - w zakresie wyrobów gotowych i półgotowych potraw z mięsa;
c)
zezwolenie wydaje się, jeżeli: 1) zdolność produkcyjna wytwórni uspołecznionych na terenie danej miejscowości lub powiatu jest wykorzystana przy jednoczesnym niezaspokojeniu popytu na wyroby wędliniarskie i wyroby garmażeryjne; 2) sprowadzanie tych wyrobów z innych miejscowości jest niemożliwe lub gospodarczo nie uzasadnione; 3) uspołecznione zakłady nie produkują asortymentów dopuszczanych do obrotu na podstawie przepisów w sprawie asortymentów wędlin, wyrobów wędliniarskich i kaszanek przeznaczonych na zaopatrzenie rynku, a istnieje na te asortymenty popyt;
d)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem, że zaopatrzenie w masę mięsno-tluszczową odbywać się może tylko w uspołecznionych zakładach obrotu hurtowego mięsem bądź żywcem w ramach ustalonego rozdzielnika;
e) 16
zezwolenie wydaje się na produkcję określonego asortymentu, po porozumieniu z organem do spraw handlu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej oraz wojewódzkim zjednoczeniem (przedsiębiorstwem) przemysłu mięsnego;
35)
przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego:
a)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwych organizacji państwowych przemysłu rybnego co do istnienia zapotrzebowania rynku, które nie może być pokryte przez przedsiębiorstwa uspołecznione, i możliwości zaopatrzenia w surowce;
b)
przepis pkt 30 lit. b) stosuje się odpowiednio;
c)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5;
36)
przedsiębiorstwa przetwórstwa runa leśnego:
a)
zezwolenie wydaje się w oparciu o opinię Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego lub jednostki przez nie wskazanej co do zasobności i wykorzystania leśnej bazy surowcowej, możliwości zaopatrzenia w surowce, prawidłowości procesu technologicznego;
b)
lokal i urządzenie przetwórni powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach o nadzorze nad produkcją artykułów spożywczych, a w zakresie przetwórstwa grzybów - wymaganiom przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 stycznia 1959 r. w sprawie nadzoru sanitarnego nad grzybami i przetwórstwem grzybów (Dz. U. Nr 5, poz. 34);
c)
zezwolenie wydaje się na 5 lat;
37)
drukarnie i inne przedsiębiorstwa przemysłu poligraficznego:
a)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym kwalifikacje fachowe wymagane stosownie do obowiązujących przepisów od mistrzów lub wykwalifikowanych robotników w danym zawodzie;
b)
zezwolenie wydaje się na okres lat 3;
38)
wyrób pieczątek:
a)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym dowody uzdolnienia zawodowego w zakresie rzemiosła grawerskiego;
b)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego urzędu kontroli prasy, publikacji i widowisk;
c) 17
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
39)
zakłady utylizacyjne (wykorzystujące na sposób przemysłowy zwłoki zwierzęce, łącznie z produkcją pasz):
a)
zezwolenie wydaje się, jeżeli zakład odpowiada warunkom określonym w rozporządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 29 grudnia 1950 r. w sprawie zasad wyboru miejsca, budowy i urządzeń zakładów utylizacyjnych (Dz. U. z 1951 r. Nr 4, poz. 35), z tym że zatwierdzenie projektu urządzenia zakładu może nastąpić po zasięgnięciu opinii Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu lub jednostki przez nie wskazanej;
b)
ubiegający się o zezwolenie powinien się wykazać świadectwem złożenia egzaminu przed komisją powołaną przez wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną;
c)
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
40)
rakarnie (zbieranie zwłok zwierzęcych):
a)
zezwolenie na zbieranie padłych zwierząt gospodarczych wydaje się w celu dostarczenia ich do określonych zakładów utylizacyjnych; lokalizacja zbiornicy powinna być uzgodniona z miejscową służbą weterynaryjną i zainteresowanym zakładem utylizacyjnym;
b)
ubiegający się o zezwolenie powinien się wykazać znajomością odpowiednich przepisów;
41)
roboty budowlane wykraczające poza zakres robót podany w pkt 42:
a)
zezwolenie wydaje się na ściśle określony rodzaj (rodzaje) robót, po zasięgnięciu opinii właściwego do spraw budownictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);
b)
zezwolenie wydaje się tylko osobom, które posiadają określone w obowiązujących przepisach uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi stanowiącymi przedmiot przedsiębiorstwa;
c)
zezwolenie upoważnia do wykonywania robót o wartości nie przekraczającej 3.500.000 zł rocznie; do wartości tej wlicza się wartość robót podwykonawców oraz materiałów powierzonych;
d)
zezwolenie upoważnia do wykonywania robót w województwie, na którego terenie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa; wykonywanie robót na terenie innego województwa wymaga zgody właściwego do spraw przemysłu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wyrażonej po zasięgnięciu opinii właściwego do spraw budownictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);
e) 18
zezwolenie na roboty budowlane, jeżeli nie są wykonywane w ramach rzemiosła, wydaje się na okres lat 5;
42)
roboty budowlane przy budowie budynków parterowych oraz jednorodzinnych budynków piętrowych i wszelkiego rodzaju roboty remontowo-budowlane w zakresie rzemiosł budowlanych:
a)
zezwolenie wydaje się na określony rodzaj rzemiosła budowlanego;
b)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym uzdolnienia zawodowe w danym rzemiośle, a w odniesieniu do robót budowlanych, do których wykonywania wymagane są przez prawo budowlane uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi - posiadającym ponadto takie uprawnienia;
c)
zezwolenie w zakresie elektromechaniki dźwigowej wydaje się osobom posiadającym uzdolnienie zawodowe wymagane w zakresie instalacji elektrycznych, wskazane pod lit. b), po zasięgnięciu opinii właściwego terenowego organu Urzędu Dozoru Technicznego, a w zakresie instalatorstwa elektrycznego - opinii właściwego zarządu okręgu energetycznego;
d)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem niezatrudniania więcej niż 4, a w zakresie murarstwa - nie więcej niż 6 pracowników najemnych;
43)
budowa kominów fabrycznych:
a)
zezwolenie wydaje się osobom posiadającym uzdolnienia zawodowe do wykonywania rzemiosła w zakresie budowy kominów fabrycznych;
b)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem niezatrudniania więcej niż 4 pracowników najemnych;
c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwego do spraw budownictwa organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);
44)
kominiarstwo:
a)
zezwolenie wydaje się z zachowaniem warunków rozporządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 5 maja 1958 r. w sprawie prowadzenia rzemiosła kominiarskiego i określenia umiejętności zawodowej do jego wykonywania (Dz. U. Nr 28, poz. 119);
45)
przemysł gospodni (hotele, pensjonaty, pokoje umeblowane w ilości przekraczającej 3, nie licząc pokojów wynajmowanych sezonowo w miejscowościach uzdrowiskowych, letniskowych bądź wycieczkowych, normalnie zajmowanych przez właściciela (użytkownika) mieszkania na własne potrzeby):
a)
zezwolenie wydaje się osobom, które nie były skazane prawomocnie na kary pozbawienia wolności i posiadają co najmniej trzyletnią praktykę hotelarską lub świadectwo ukończenia odpowiedniej szkoły zawodowej;
b)
pomieszczenia, w których ma być prowadzony przemysł gospodni, muszą odpowiadać wymaganiom rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 1 lipca 1935 r. w sprawie przepisów sanitarnych dla hoteli, pokojów umeblowanych i pensjonatów (Dz. U. z 1935 r. Nr 54, poz. 352 i z 1937 r. Nr 41, poz. 327);
c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii wydziału spraw wewnętrznych oraz organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej;
d)
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
46)
usługi pogrzebowe:
a)
zezwolenie wydaje się na okres lat 5 po zasięgnięciu opinii wydziału spraw wewnętrznych oraz organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej;
47)
usługi w zakresie dezynsekcji i deratyzacji:
a)
zezwolenia wydaje się osobom, które wykażą się ukończeniem kursu zorganizowanego przez organy państwowej inspekcji sanitarnej;
b)
zezwolenia wydaje się po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego;
c)
zezwolenia wydaje się na okres lat 3;
48)
wykonywanie portretów z fotografii:
a)
zezwolenie wydaje się osobom, które posiadają uzdolnienie zawodowe w rzemiośle fotograficznym;
b)
zezwolenie uprawnia do wykonywania działalności na terenie określonym w zezwoleniu;
c)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem prowadzenia ewidencji przyjętych i wykonanych zamówień;
d) 19
zezwolenie wydaje się na okres lat 10;
49)
wydawnictwo pocztówek i innych druków okolicznościowych:
a)
zezwolenie wydaje się pod warunkiem przedłożenia każdorazowo do zatwierdzenia wzorów wydawanych pocztówek (druków) i projektowanej ilości egzemplarzy wydawnictwa;
b)
zezwolenie na wydawanie pocztówek fotograficznych wydaje się osobom, które posiadają uzdolnienie zawodowe w rzemiośle fotograficznym;
50)
usługi w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw:
a)
zezwolenie wydaje się osobie nie karanej, posiadającej wykształcenie ogólne co najmniej w zakresie szkoły licealnej;
b)
przy prowadzeniu przedsiębiorstwa należy prowadzić ścisłą ewidencję przyjętych zamówień i sposobu ich załatwiania;
c)
zezwolenie wydaje się po zasięgnięciu opinii urzędu spraw wewnętrznych prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na okres lat 3;
51) 20
(skreślony);
52) 21
(skreślony).

Rozdział  3.

Opłaty przy wydawaniu zezwolenia.

§  15.
Osoby ubiegające się o wydanie zezwolenia obowiązane są, w razie uwzględnienia wniosku, uiścić opłatę w wysokości ustalonej według zasad wskazanych w niniejszym rozdziale oraz zgodnie z tabelą, stanowiącą załącznik do rozporządzenia.
§  16.
Dokonując wymiaru opłaty w granicach określonych w tabeli, należy uwzględnić miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, istniejący bądź przewidywany stan zatrudnienia, dochodowość w danej branży, jak również użyteczność gospodarczą projektowanej działalności na danym terenie.
§  17.
1.
Wyznaczoną opłatę obniża się:
1)
o 40% dla osób podejmujących działalność gospodarczą na terenie Ziem Zachodnich;
2)
o 20% dla rzemieślników nie zamierzających zatrudniać pracowników najemnych, a podejmujących działalność na terenie Ziem Zachodnich oraz województwa białostockiego i powiatów leskiego, sanockiego i ustrzyckiego województwa rzeszowskiego;
3)
o 30% dla osób, które ukończyły 60 lat życia, dla inwalidów zaliczonych co najmniej do III grupy inwalidów lub którzy utracili nie mniej niż 45% zdolności zarobkowej oraz dla repatriantów;
4)
o 50% dla osób pobierających zaopatrzenie rentowe, inwalidów wojennych i wojskowych oraz niewidomych.
2.
Po zastosowaniu ulg z tytułów, o których mowa w ust. 1, opłata nie może wynosić mniej niż 30% dolnej granicy opłat, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 4.
3.
Zastosowanie ulgi z tytułu jednego spośród podanych wyżej powodów nie wyłącza zastosowania ulgi również z innych powodów.
4. 22
(skreślony).
§  18.
Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości może w porozumieniu z Ministrem Finansów w drodze zarządzenia wprowadzać dalsze obniżki opłat wymienionych w tabeli, a także wprowadzać zwolnienia od opłat dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej lub dla poszczególnych kategorii osób.
§  19.
1.
Wysokość należnej opłaty ustala organ powołany do udzielania zezwoleń po zasięgnięciu w tym względzie opinii komisji powołanej stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy.
2.
O wymiarze opłaty należy orzec w treści zezwolenia z jednoczesnym wezwaniem do jej uiszczenia w terminie 14 dni.
3. 23
Wyznaczona opłata może być na wniosek zainteresowanego rozłożona na raty.
4. 24
W indywidualnych wypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, organ do spraw przemysłu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej może ustalić opłatę poniżej dolnej granicy opłat albo zwolnić określoną osobę od opłat.
§  20.
Opłaty wnosi się w oddziale Narodowego Banku Polskiego właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na rachunek organu wydającego zezwolenie.
§  21.
Uiszczenie określonych wyżej opłat nie zwalnia od obowiązku uiszczenia opłat skarbowych.

Rozdział  4.

Właściwość i postępowanie.

§  22.
Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej określonej w § 2 wydaje właściwy do spraw przemysłu organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, z zachowaniem przepisów ustalających obowiązek zasięgania opinii (§ 14) lub przestrzegania limitów (§ 23) oraz z wyjątkami wynikającymi z § 24.
§  23.
1. 25
Zezwolenie na wykonywanie następujących rodzajów działalności gospodarczej:
1)
odlewnie żeliwa i metali kolorowych (§ 14 pkt 1 i 2),
2)
tartaki (§ 14 pkt 16),
3)
przerób surowców lub półfabrykatów włókienniczych (§ 14 pkt 19),
4)
wyprawa skór (§ 14 pkt 21),
5)
wyprawa skór futerkowych (§ 14 pkt 22),
6)
przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego (§ 14 pkt 24),
7)
wytwórnie win, moszczów winnych i miodów pitnych (§ 14 pkt 27),
8)
zakłady przemysłu młynarskiego (§ 14 pkt 33),
9)
zakłady utylizacyjne (§ 14 pkt 39),
10)
usługi w zakresie deratyzacji i dezynsekcji (§ 14 pkt 47),

wydaje się w ramach limitów ilościowych (wytycznych) ustalonych dla poszczególnych powiatów (miast, dzielnic) przez organ do spraw przemysłu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).

2.
Limity ilościowe (wytyczne), o których mowa w ust. 1, ustalane są na podstawie wytycznych Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości wydawanych po porozumieniu z ministrami właściwymi ze względu na rodzaj działalności.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może ustalać limity ilościowe (wytyczne) także dla innych rodzajów działalności niż określone w ust. 1.
§  24.
1.
Sprawy wydawania zezwoleń na prowadzenie przedsiębiorstw wydawniczych książek, druków periodycznych i nieperiodycznych oraz drukarni i innych przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego przekazuje się Ministrowi Kultury i Sztuki.
2.
Wnioski o wydanie zezwolenia na prowadzenie:

- przedsiębiorstw wydawniczych książek, druków periodycznych i nieperiodycznych - składane są za pośrednictwem właściwego do spraw kultury organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa);

- drukarni i innych przedsiębiorstw przemysłu poligraficznego - składane są za pośrednictwem właściwego do spraw przemysłu organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa),

który po zaopiniowaniu przesyła wniosek według właściwości.

§  25.
1.
Przed podjęciem decyzji właściwy organ (§ 22) przedstawia sprawę wydania zezwolenia komisji powołanej przez prezydium rady narodowej.
2.
W skład komisji poza przedstawicielami komisji rady narodowej do spraw zaopatrzenia ludności powinni wejść przedstawiciele:
1)
zainteresowanych wydziałów prezydium,
2)
izby rzemieślniczej,
3)
zrzeszenia prywatnego przemysłu,
4)
zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
3.
Przewodniczący komisji powinien ponadto powoływać do udziału w jej pracach przedstawicieli organizacji i jednostek gospodarczych, zainteresowanych rozwojem danego rodzaju działalności gospodarczej.
4.
Opinia komisji powinna zabierać konkretne wnioski i ich uzasadnienie.
§  26.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko osoby (osób) lub nazwę osoby prawnej, podejmującej działalność gospodarczą,
2)
miejsce prowadzenia działalności (siedzibę zakładu),
3)
formę prawną prowadzonej działalności (jednoosobowo, rodzaj spółki),
4)
miejsce zamieszkania osoby podejmującej działalność gospodarczą (siedzibę zarządu, miejsce zamieszkania pełnomocnika),
5)
przedmiot działalności gospodarczej (rodzaj przemysłu, rzemiosła) ze wskazaniem ważniejszych asortymentów produkcji lub świadczonych usług,
6)
podstawowe surowce używane do produkcji lub usług oraz źródła zaopatrzenia,
7)
rodzaj pomieszczenia, w którym prowadzona ma być działalność, z wymienieniem powierzchni i położenia oraz wskazaniem uprawnień do tego pomieszczenia (przydział kwaterunkowy, umowa najmu lub podnajmu, tytuł własności),
8)
wymienienie maszyn i urządzeń technicznych z określeniem ich zdolności przerobowej,
9)
przewidywaną ilość zatrudnionych, w tym uczniów,
10)
kwalifikacje fachowe osoby (osób) podejmującej działalność gospodarczą i posiadane dowody w tym zakresie,
11)
oświadczenie co do karalności.
2.
W razie gdy działalność ma być prowadzona w zakładzie, którego projekt urządzenia w myśl przepisów prawa przemysłowego wymaga zatwierdzenia, do wniosku należy dołączyć odpowiedni projekt. Jeżeli jednak sporządzenie projektu połączone jest z większymi kosztami, organ wydający zezwolenie może odroczyć jego złożenie do czasu rozstrzygnięcia wniosku o wydanie zezwolenia.
3.
Wzór wniosku ustali instrukcja Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  27.
Organ powołany do wydawania zezwoleń:
1)
dokonuje sprawdzenia prawidłowości i zupełności wniosku, żądając w razie potrzeby odpowiednich uzupełnień,
2)
zbiera opinie zainteresowanych organów administracji i jednostek gospodarczych wskazanych w § 14, a w razie potrzeby również tam nie wymienionych,
3)
występuje w razie potrzeby do Ministerstwa Sprawiedliwości o informacje co do karalności wnioskodawcy,
4)
dokonuje wstępnej oceny projektu urządzenia zakładu, gdy jest wymagane jego zatwierdzenie,
5)
przedkłada sprawę wraz ze swym wnioskiem co do wydania lub odmowy wydania zezwolenia oraz co do wysokości proponowanej opłaty - komisji wskazanej w § 25.
§  28.
1.
Właściwy organ podejmuje decyzję co do wydania lub odmowy wydania zezwolenia po rozpatrzeniu całokształtu sprawy z uwzględnieniem opinii komisji (§ 25) oraz zainteresowanych organizacji i jednostek gospodarczych i jednocześnie ustala wysokość należnej opłaty. Wydane zezwolenie ulega wpisaniu do specjalnego rejestru.
2.
Wzór decyzji i rejestru, o których mowa w ust. 1, ustali instrukcja Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości.
§  29.
Organ wydający zezwolenie obowiązany jest przesłać odpisy zezwolenia do właściwego organu finansowego prezydium rady narodowej, właściwego cechu rzemieślniczego albo zrzeszenia prywatnego przemysłu lub zrzeszenia prywatnego handlu i usług.

Rozdział  5.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  30.
1.
Zezwolenie wydane na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 49, poz. 242, Nr 54, poz. 269 i Nr 66, poz. 331) zachowują swą ważność na czas, na jaki zostały wydane.
2.
Osobom, które na podstawie przepisów dotychczasowych zwolnione były od obowiązku uzyskania zezwolenia i w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia prowadziły działalność gospodarczą na podstawie wymaganych uprawnień, a które w związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 września 1962 r. w sprawie określenia rodzajów działalności gospodarczej zwolnionych od obowiązku uzyskania zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług (Dz. U. Nr 62, poz. 296) podlegają obowiązkowi uzyskania zezwolenia, nie można odmówić wydania zezwolenia, jeżeli osoby te najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wystąpią z wnioskiem o wydanie zezwolenia i jeżeli nie zachodzą przeszkody wskazane w § 8 pkt 1.
3.
Wydanie zezwolenia w przypadkach wymienionych w ust. 2 następuje z uwzględnieniem zasad i warunków określonych w rozporządzeniu.
§  31.
1.
Sprawy o wydanie zezwolenia wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia rozpatrywane będą aż do ich zakończenia w trybie przepisów dotychczasowych, jeżeli w danej sprawie wydana została decyzja przed tym dniem.
2.
Ustalenie limitów (wytycznych), o których mowa w § 23 ust. 2, powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Do czasu ustalenia limitów zezwolenia na działalność gospodarczą określoną w § 23 ust. 1 nie będą wydawane.
§  32.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 lipca 1958 r. w sprawie zezwoleń na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 49, poz. 242, Nr 54, poz. 269 i Nr 66, poz. 331).
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1963 r.

ZAŁĄCZNIK 26

TABELA OPŁAT POBIERANYCH PRZY WYDAWANIU ZEZWOLEŃ NA WYKONYWANIE PRZEMYSŁU, RZEMIOSŁA I NIEKTÓRYCH USŁUG

Lp. Rodzaj działalności gospodarczej Rzemiosło Przemysł
od zł do zł od zł do zł
1 2 3 4 5 6
1 Odlewnictwo metali kolorowych i żeliwa:
a) odlewnie żeliwa 1.000 5.000 2.000 10.000
b) odlewnie metali kolorowych 2.000 10.000 4.000 20.000
2 Przedsiębiorstwa brązownicze 250 1.000 2.000 10.000
3 Wytwórnie kotłów z miedzi 250 1.000 2.000 10.000
4 Wytwórnie gaśnic i urządzeń przeciwpożarowych oraz ich konserwacja i naprawa:
a) wytwórnie gaśnic i urządzeń

przeciwpożarowych

- - 1.000 5.000
b) konserwacja i naprawa gaśnic i urządzeń

przeciwpożarowych

250 1.000 - -
5 Wytwórnie wyrobów metalowych i przerób metali:
a) środki transportu, części samochodowe,

rowerowe i motocyklowe

250 1.000 1.500 9.000
b) pompy i aparatura pomiarowa 250 1.000 2.000 10.000
c) maszyny i urządzenia dla potrzeb

lecznictwa

- - 1.000 6.000
d) druty, liny, gwoździe, siatki, wyroby

śrubowe

- - 1.000 6.000
e) wyroby podkownicze, okucia budowlane i

meblowe

250 1.000 1.000 6.000
f) wyroby blaszane i opakowania blaszane,

ręczne narzędzia rolnicze oraz inne

narzędzia metalowe

250 1.000 1.000 6.000
g) artykuły gospodarstwa domowego i

galanteria metalowa

250 1.000 1.000 6.000
5a Wyrób i naprawa wag 250 1.000 - -
6 Rusznikarstwo 250 1.000 - -
7 Złotnictwo (jubilerstwo) 500 2.000 - -
8 Wytwórnie odczynników chemicznych i chemikalii - - 2.500 15.000
9 Przedsiębiorstwa wyrobu syntetycznych barwników organicznych oraz syntetycznych półproduktów organicznych - - 2.500 15.000
10 Wytwórnie przedmiotów ze sztucznych tworzyw 2.000 10.000 3.000 20.000
11 Wytwórnie farb, lakierów i politury - - 2.500 15.000
12 Zakłady przemysłu gumowego i przerób surowców gumowych - - 2.000 10.000
13 Przedsiębiorstwa przemysłu materiałów budowlanych:
a) cegły palonej i wapienno-piaskowej - - 2.500 15.000
b) dachówki, pustaków ceramicznych i kafli - - 2.500 15.000
c) kamienia budowlanego - - 1.000 6.000
d) wapna palonego - - 3.000 15.000
e) gipsu palonego - - 1.000 5.000
f) okładzin ściennych i podłogowych - - 500 2.000
g) wyrobów betonowych i prefabrykatów 250 1.000 1.000 5.000
14 Wydobywanie kopalin podlegające przepisom prawa górniczego - - 2.500 15.000
15 Wydobywanie kopalin nie podlegające przepisom prawa górniczego - - 2.000 10.000
16 Huty szkła - - 3.000 15.000
17 Przedsiębiorstwa wyrobu szkieł ozdobnych i ozdób szklanych 500 2.000 3.000 15.000
18 Przedsiębiorstwa wyrobu reklam świetlnych 250 1.000 1.000 5.000
19 Wytwórnie szkieł laboratoryjnych 250 1.000 500 2.500
20 Tartaki - - 4.000 20.000
21 Wytwórnie sklejek i oklein - - 2.000 10.000
22 Wytwórnie skrzyń i opakowań drewnianych - - 2.000 10.000
23 Wytwórnie wyrobów papierniczych 1.000 5.000 1.000 5.000
24 Przedsiębiorstwa przemysłu poligraficznego i drukarnie - - 1.000 5.000
25 Przerób surowców i półfabrykatów włókienniczych:
a) dziewiarstwo przy użyciu maszyn 2.000 10.000 2.500 15.000
b) tkactwo 2.000 10.000 2.500 15.000
c) gręplowanie - - 500 3.000
d) pończosznictwo 1.000 5.000 1.000 5.000
e) inny przerób 1.000 5.000 1.000 5.000
26 Krawiectwo damskie konfekcyjne i półmiarowe 1.000 5.000 1.000 5.000
27 Krawiectwo męskie konfekcyjne i półmiarowe 2.000 10.000 2.000 10.000
28 Wyprawa skór (garbowanie, farbowanie, uszlachetnianie oraz wykańczanie wszelkiego rodzaju skór) 500 2.000 - -
29 Szewstwo - wyrób obuwia konfekcyjnego 500 2.000 2.000 10.000
30 Wyrób obuwia i kaletnictwo z folii, mas plastycznych 250 1.000 1.000 5.000
31 Kuśnierstwo 2.000 10.000 2.000 10.000
32 Przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego i kosmetycznego:
a) przedsiębiorstwa przemysłu tłuszczowego - - 3.000 20.000
b) przedsiębiorstwa przemysłu kosmetycznego - - 3.000 20.000
33 Produkcja przetworów mięsnych, wyrobów garmażeryjnych i wędliniarskich 1.000 5.000 1.000 5.000
34 Przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego - - 2.000 10.000
35 Olejarnie i wytwórnie pokostu:
a) olejarnie - - 500 3.000
b) wytwórnie pokostu - - 3.000 18.000
36 Przedsiębiorstwa przemysłu młynarskiego:
a) młyny - - 3.000 20.000
b) wiatraki - - 1.000 6.000
c) śrutowniki i kaszarnie - - 1.000 6.000
37 Piekarstwo 250 1.000 - -
38 Wytwórnie cukierków - - 2.000 10.000
39 Wytwórnie wyrobów czekoladowych - - 2.500 15.000
40 Przedsiębiorstwa przemysłu owocowo-warzywnego i przetworów runa leśnego - - 1.000 6.000
41 Wytwórnie win, moszczów winnych i miodów pitnych - - 2.500 15.000
42 Rozlewnie piwa - - 1.000 6.000
43 Wytwórnie wód gazowych - - 1.000 6.000
44 Wytwórnie octu - - 2.500 15.000
45 Wytwórnie estrów - - 1.000 6.000
46 Wytwórnie koncentratów spożywczych - - 2.000 10.000
47 Zakłady utylizacyjne przerabiające zwłoki zwierząt padłych i ich części oraz wszelkiego rodzaju odpadki pochodzenia zwierzęcego - - 3.000 20.000
48 Rakarnie - - 2.500 15.000
49 Roboty budowlane wykraczające poza zakres robót podanych w poz. 50 500 2.000 4.000 20.000
50 Roboty budowlane przy budowie budynków parterowych i wszelkiego rodzaju roboty remontowo-budowlane w zakresie rzemiosł budowlanych:
a) roboty budowlane 500 2.000 - -
b) naprawy i konserwacje 250 1.000 - -
51 Budowa kominów fabrycznych 500 2.000 - -
52 Kominiarstwo 250 1.000 - -
53 Przemysł gospodni (hotele, pensjonaty, pokoje umeblowane w ilości przekraczającej 3) - - 1.000 5.000
54 Usługi pogrzebowe - - 2.500 15.000
55 Usługi w zakresie deratyzacji - - 1.000 6.000
56 Usługi w zakresie dezynsekcji - - 1.000 6.000
57 Wykonywanie portretów z fotografii 1.000 5.000 - -
58 Wydawnictwo pocztówek i innych druków okolicznościowych - - 2.500 15.000
59 Usługi w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu małżeństw - - 4.000 20.000
60 Inne przemysły i rzemiosła 250 1.000 1.500 9.000
61 Inne usługi 250 1.000 500 3.000
1 § 14 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
2 § 14 pkt 3 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
3 § 14 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt A ppkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
4 § 14 pkt 4 lit. d) dodana przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 października 1964 r. (Dz.U.64.38.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 1964 r.
5 § 14 pkt 7 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 3 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
6 § 14 pkt 15 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
7 § 14 pkt 15 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
8 § 14 pkt 17 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 5 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
9 § 14 pkt 18 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 6 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
10 § 14 pkt 19 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 7 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
11 § 14 pkt 20 zmieniony przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
12 § 14 pkt 21 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
13 § 14 pkt 22 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
14 § 14 pkt 23 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
15 § 14 pkt 31 zmieniony przez § 1 pkt A ppkt 8 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
16 § 14 pkt 34 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 9 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
17 § 14 pkt 38 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
18 § 14 pkt 41 lit. e) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 10 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
19 § 14 pkt 48 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt A ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
20 § 14 pkt 51 skreślony przez § 1 pkt A ppkt 11 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
21 § 14 pkt 52 skreślony przez § 1 pkt A ppkt 11 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
22 § 17 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt B rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
23 § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt C ppkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
24 § 19 ust. 4 dodany przez § 1 pkt C ppkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.
25 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 4 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (Dz.U.70.7.57) z dniem 8 lipca 1970 r.
26 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt D rozporządzenia z dnia 11 lipca 1966 r. (Dz.U.66.28.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 1966 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.62.297

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na wykonywanie przemysłu, rzemiosła i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 24/09/1962
Data ogłoszenia: 03/12/1962
Data wejścia w życie: 01/01/1963