Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie określenia szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane prowadzą:
1)
zasadnicze szkoły zawodowe przyzakładowe dla młodocianych, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226),
2)
technika i licea zawodowe przyzakładowe, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy, dla osób zatrudnionych w zakładach pracy,
3)
przyzakładowe przedszkola i świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, domy wczasów dziecięcych, sezonowe placówki wczasów dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy i półkolonie).
2.
Szkoły mistrzów są prowadzone przez organy lub zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego albo przez nich nadzorowane.
3.
Organy i zakłady pracy podległe Ministrowi Rolnictwa lub przez tego ministra nadzorowane prowadzą ponadto rolnicze szkoły specjalistyczne.
§  2.
1.
Organy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego mogą prowadzić przy zakładach pracy im podległym lub przez nich nadzorowanych zasadnicze szkoły zawodowe (wydziały) dla dorosłych, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy; szkoły te (wydziały) kształcą dorosłych pracowników zakładów pracy, przy których zostały zorganizowane, w zawodach typowych dla tych zakładów.
2.
Szkoły, określone w ust. 1, mogą być również prowadzone przez zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane.
§  3.
1. 1
Organy i zakłady pracy podległe Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Maszynowego, Rolnictwa, Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Żeglugi oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki mogą prowadzić również inne szkoły zawodowe określone w ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), w celu przygotowania kwalifikowanych pracowników dla realizacji podstawowych zadań danego resortu.
2.
Organy podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej mogą ponadto prowadzić zakłady szkolenia inwalidów.
3.
Organy podległe Ministrowi Kultury i Sztuki mogą oprócz szkół i placówek kształcenia artystycznego prowadzić szkoły i inne placówki kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego.
4.
Organy podległe Ministrowi Sprawiedliwości mogą prowadzić przy zakładach karnych i poprawczych szkoły zawodowe dla więźniów i wychowanków zakładów poprawczych.
5.
Organy podległe Ministrowi Obrony Narodowej mogą prowadzić szkoły zawodowe kształcące żołnierzy w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum zawodowego.
§  4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może na wniosek właściwego ministra przekazać mu podległą sobie szkołę zawodową wraz z jej majątkiem trwałym do prowadzenia jej przez zakład pracy lub organ w ramach uprawnień określonych w §§ 1-3 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Ministrowie, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze, obowiązani są uzgadniać z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
resortowe projekty planów rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych według szczegółowych wytycznych Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego,
2)
plany rozwoju sieci szkół i kierunków kształcenia,
3)
sprawy związane z otwieraniem, przekształcaniem i likwidacją szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
4)
sprawy określone w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 3, 5-7 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160).
§  6.
1.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z ministrami, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze:
1)
ustala zasady tworzenia sieci szkolnej oraz limity i zasady przyjęć uczniów według typów szkół i kierunków kształcenia,
2)
opracowuje zapotrzebowanie na kadry pracowników pedagogicznych szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
3)
opracowuje zbiorcze i w układzie resortowym projekty liczbowych planów kształcenia i funduszu płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
określa zasady dokształcania i doskonalenia kadr pedagogicznych,
5)
ustala nomenklaturę zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
opiniuje zamierzenia inwestycyjne (ujęte w planach rocznych i wieloletnich) zgłaszane przez ministrów,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych i wieloletnich w zakresie wszystkich resortów prowadzących działalność w dziedzinie oświaty i placówek, opiekuńczo-wychowawczych,
3)
tworzy w ramach ustalonego funduszu płac uczniów nierozdzielną rezerwę, z której za jego zgodą mogą korzystać resorty dysponujące funduszem płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
dokonuje okresowych analiz sytuacji w szkolnictwie oraz inicjuje środki zapewniające realizację planowanych zadań.
3.
Zadania określone w ust. 1 pkt 3 i 5 oraz w ust. 2 pkt 3 Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wykonuje również w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może przeprowadzać bezpośrednio lub za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych kontrolę i ocenę pracy szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego oraz przedstawiać zainteresowanym ministrom wnioski i postulaty, w szczególności w zakresie organizacji, wyników nauczania i wychowania, warunków pracy szkół, doboru kadr pedagogicznych, prawidłowości sieci szkół i kierunków kształcenia oraz wykorzystania obiektów szkolnych.
5.
Uprawnienia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przewidziane w ust. 4 nie ograniczają obowiązków i uprawnień właściwego ministra lub jego organów do samodzielnego przeprowadzania kontroli i oceny pracy podległych lub nadzorowanych przez niego szkół.
§  7.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami określi, które z zadań koordynacyjnych i zadań określonych w § 6 ust. 4 będą wykonywane za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych, oraz ustali tryb postępowania w tych sprawach.
§  8.
Przepisów § 5 pkt 3 i § 6 ust. 4 nie stosuje się do szkół artystycznych i innych placówek kształcenia artystycznego.
§  9.
Przepisy §§ 1, 2, 4, 5, 6 i 7 rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.26.212 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 30/10/1970
Data wejścia w życie: 13/10/1962