Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego prezydia gromadzkich rad narodowych mogą wprowadzać na swoim terenie obowiązek pełnienia przez mieszkańców wart przeciwpożarowych.
2.
Obowiązek pełnienia wart może być wprowadzony na obszarze całej gromady lub w niektórych tylko miejscowościach na czas określony lub do odwołania.
3.
W uzasadnionych przypadkach warty przeciwpożarowe mogą być powoływane również przez prezydia rad narodowych osiedli, miast i dzielnic w rejonach rolniczych.
§  2.
1.
Warty, o których mowa w § 1, mogą być dzienne lub nocne.
2.
Warty dzienne należy powoływać w okresach zwiększonego zagrożenia pożarowego, jak nasilenie robót polnych, obchody miejscowych uroczystości, masowe imprezy rozrywkowe i inne przedsięwzięcia, z powodu których mogą się zwiększać wypadki pożarów lub ich skutki.
3.
Warty nocne powołują prezydia rad narodowych w miarę potrzeby, biorąc pod uwagę ogólne warunki bezpieczeństwa pożarowego, sposób zabudowy osiedla pod względem przestrzennym, stopień ognioodporności budynków, przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne, możliwości interwencyjne straży pożarnej i inne warunki miejscowe.
§  3.
1.
Obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych może być nałożony na osoby fizyczne tylko w miejscu ich pobytu stałego (zamieszkania).
2.
Niezależnie od zwolnień przewidzianych w art. 5 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 120) wyłączeniu od pełnienia nocnych wart przeciwpożarowych podlegają kobiety oraz młodociani w wieku do 18 lat.
3.
Pracownicy państwowych gospodarstw rolnych podlegają obowiązkowi pełnienia wart przeciwpożarowych, o ile zamieszkują na terenie wsi poza obrębem tych gospodarstw.
§  4.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych po zasięgnięciu opinii sołtysa ustalają plan pełnienia wart przeciwpożarowych z określeniem ilości wart przypadających na zobowiązanego. Ilość wart przypadająca na właścicieli gospodarstw i innych warsztatów pracy powinna być uzależniona od ilości budynków i osób dorosłych zatrudnionych stale w gospodarstwie (warsztacie pracy).
2.
Prezydia rad narodowych wprowadzające obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych zajmują się również ich organizacją, zaopatrzeniem ich w znaki rozpoznawcze i odpowiednie przyrządy oświetleniowe i alarmowe oraz wszelkimi innymi sprawami związanymi z prawidłowym pełnieniem tych wart.
§  5.
1.
Obowiązek pełnienia wart może być wykonywany osobiście lub zastępczo, w szczególności przez stałego wartownika.
2.
Ustanowienie stałego wartownika może nastąpić tylko na wniosek i koszt zobowiązanych do pełnienia wart przeciwpożarowych.
§  6.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda wzorcowy regulamin, w którym określi szczegółowo sposób powoływania i pełnienia wart przeciwpożarowych oraz organy uprawnione do kontrolowania tych wart.
§  7.
Tracą moc przepisy §§ 5, 6 i 7 zarządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 29 stycznia 1961 r. w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych (Monitor Polski Nr A-11, poz. 166).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.52.250

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady powoływania wart przeciwpożarowych.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 13/10/1962
Data wejścia w życie: 13/10/1962