Tworzenie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach transportu samochodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 września 1962 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach transportu samochodowego.

Na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy państwowych przedsiębiorstw transportu samochodowego oraz baz remontowych transportu i sprzętu samochodowego w resorcie gospodarki komunalnej, zwanych dalej "przedsiębiorstwami", z wyjątkiem przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa", "Przedsiębiorstwa Międzynarodowych Przewozów Samochodowych", przedsiębiorstw komunikacji miejskiej oraz ośrodków transportu leśnego.
§  2.
Przedsiębiorstwo tworzy fundusz zakładowy, składający się z części zasadniczej (zasadniczy fundusz zakładowy) i z części dodatkowej (dodatkowy fundusz zakładowy), pod warunkiem wykonania zadanego wskaźnika rentowności.
§  3.
Przedsiębiorstwo tworzy zasadniczy fundusz zakładowy, jeżeli:
1)
zaplanuje i osiągnie zadany wskaźnik rentowności,
2)
wykona inne podstawowe wskaźniki rocznego planu techniczno-ekonomicznego, określone przez właściwego ministra (przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej).
§  4.
1.
Przez wskaźnik rentowności rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje wynik z całokształtu działalności do sumy kosztów własnych sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej.
2.
Przez zadany wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający z dyrektywnych zadań w zakresie wyniku i kosztów, otrzymanych od jednostki nadrzędnej w celu opracowania planu techniczno-ekonomicznego.
3.
Przez planowany wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający z ustaleń przyjętych do planu techniczno-ekonomicznego w zakresie wyniku i kosztów.
4.
Przez rzeczywisty wskaźnik rentowności rozumie się wskaźnik wynikający ze sprawozdawczości finansowej po weryfikacji i po dokonaniu ewentualnych korekt, o których mowa w §§ 11 i 12.
5.
W przedsiębiorstwach w których wskaźnik akumulacji nie jest ustalany dyrektywnie przez jednostkę nadrzędną, przez zadany wskaźnik rentowności, o którym mowa w ust. 2, rozumie się stosunek procentowy, w jakim pozostaje wynik roku poprzedniego do sumy kosztów własnych sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, ustalony na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
§  5.
Zasadniczy fundusz zakładowy przysługuje w kwocie równej 4% planowanego osobowego funduszu płac.
§  6.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie zadanego wskaźnika rentowności, wówczas zasadniczy fundusz zakładowy ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, a mianowicie:
Lp. Przy pogorszeniu zadanego

wskaźnika rentowności w

granicach

Zmniejszenie procentowe funduszu

zasadniczego za każdy pełny

procent pogorszenia zadanego

wskaźnika rentowności

1 od 1 do 5% 1%
2 od 6 do 10% 3%
3 od 11 do 15% 6%
4 od 16 do 20% 10%

Przy obliczaniu zasadniczego funduszu zakładowego w warunkach pogorszenia zadanego wskaźnika rentowności - zmniejszenie funduszu liczy się w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli.

2.
W razie pogorszenia zadanego wskaźnika rentowności o ponad 20% przedsiębiorstwo traci prawo do funduszu zakładowego.
§  7.
W celu ustalenia funduszu zakładowego za okresy kwartalne należy rzeczywisty wskaźnik rentowności obliczony na podstawie danych wynikających ze sprawozdania finansowego po dokonaniu korekt (§§ 11 i 12) porównać w wskaźnikami wynikającymi z planów kwartalnych.
§  8.
Przedsiębiorstwo, które osiągnie lepszy od zadanego wskaźnik rentowności, uzyskuje ponadto prawo do dodatkowego funduszu zakładowego obliczanego według stawek wyrażonych w procentach planowanego osobowego funduszu płac, określonych w poniższej tabeli.
Lp. Za poprawę procentową

zadanego wskaźnika rentowności

Stawka dodatkowego funduszu

zakładowego za 1% poprawy

zadanego wskaźnika rentowności

1 do 10% 0,06
2 od 11 do 20% 0,05
3 od 21 do 30% 0,04
4 od 31 do 50% 0,03
5 za każdy dalszy 1% poprawy 0,01

Dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału.

§  9.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo ustali w swoim planie techniczno-ekonomicznym lepszy od zadanego wskaźnik rentowności i osiągnie go lub przekroczy, wówczas dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek określonych w tabeli (§ 8), z tym że dodatkowy fundusz zakładowy przypadający od zaplanowanej poprawy rentowności podwyższa się o 30%.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo nie osiągnie zaplanowanej rentowności, o której mowa w ust. 1, ale poprawi zadany wskaźnik rentowności - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się według stawek określonych w tabeli (§ 8).
§  10.
1.
Zgłoszenie poprawy zadanego wskaźnika rentowności w planie techniczno-ekonomicznym nie może nastąpić później niż do dnia 30 kwietnia danego roku, poprawa zadanego wskaźnika rentowności przez przedsiębiorstwo powinna spowodować równocześnie polepszenie wskaźnika rentowności w skali zjednoczenia i ministerstwa.
2.
Właściwi ministrowie (przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych) są zobowiązani do zgłoszenia Ministerstwu Finansów w terminie do dnia 31 maja danego roku dodatkowej akumulacji, jaka powstanie w wyniku podwyższenia przez podległe jednostki zadanych wskaźników rentowności.
§  11.
1.
W celu ustalenia, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak też w celu ustalenia podstawy jego obliczenia, koryguje się wynik działalności gospodarczej stosownie do przepisu art. 6 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), zwanej dalej "ustawą".
2.
Dla celów, o których mowa w ust. 1, wynik działalności gospodarczej koryguje się także o wskaźnik procentowy zmiany wysokości rzeczywistej sprzedaży planowo-deficytowych usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej w porównaniu do planu danego roku.
3.
W razie nieotrzymania przez przedsiębiorstwo całości lub części zaplanowanych dostaw taboru samochodowego lub w razie otrzymania go w okresach innych niż planowane, przedsiębiorstwo dokonuje odpowiedniej korekty wyniku, o ile z tego tytułu jednostka nadrzędna nie zmieniła wskaźników do planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa.
4.
Niezależnie od korekt, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, właściwi ministrowie mogą określić w drodze zarządzeń wydanych w porozumieniu z Ministrem Finansów dodatkowe tytuły korekt (dodatnich i ujemnych).
§  12.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwo spełniło warunki do utworzenia funduszu zakładowego, jak też w celu ustalenia podstawy jego obliczenia, wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo ze sprzedaży usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami), chyba że właściwy minister (przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej) w porozumieniu z Ministrem Finansów postanowi inaczej.
§  13.
1.
Jeżeli wartość usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, o których mowa w § 12, przekracza 50% łącznej wartości usług podstawowych oraz robót i usług produkcji pomocniczej, przedsiębiorstwo nie tworzy funduszu zakładowego. W takim przypadku jednostka nadrzędna może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie potrzeb pracowników - do wysokości 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac.
2.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne przez:
1)
osiągnięcie co najmniej zadanego wskaźnika rentowności,
2)
wykonanie planu usług podstawowych w zakresie rzeczowym,
3)
wzrost wydajności pracy oraz oszczędną gospodarkę materiałową.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwu, które nie spełni warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwu nie przysługuje prawo do utworzenia funduszu zakładowego tylko w początkowych kwartałach roku, a w następnych przedsiębiorstwo uzyska to prawo, wówczas wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 obciążają fundusz zakładowy.
§  15.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r. - z tym że przepisy §§ 9 i 10 mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 1963 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.51.246

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego w przedsiębiorstwach transportu samochodowego.
Data aktu: 08/09/1962
Data ogłoszenia: 28/09/1962
Data wejścia w życie: 01/01/1962, 28/09/1962