Warunki sprzedaży oraz sposób ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW HANDLU WEWNĘTRZNEGO I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 18 maja 1962 r.
w sprawie warunków sprzedaży oraz sposobu ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe.

Na podstawie art. 17 ust. 2, art. 19 ust. 2, art. 24 ust. 4 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "broń" należy rozumieć:
1)
broń myśliwską (śrutową, kulową i śrutowo-kulową),
2)
broń sportową (karabinki, pistolety i wiatrówki).
2.
Przez użyte w rozporządzeniu określenie "amunicja" należy rozumieć: naboje śrutowe i kulowe do broni, o której mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Broń i amunicję do niej oraz proch strzelniczy i spłonki można sprzedawać wyłącznie osobom, które okażą ważne pozwolenie na tę broń, wydane przez właściwy organ Milicji Obywatelskiej lub organ wojskowy, albo legitymację wydaną przez Ministra Spraw Zagranicznych, stwierdzającą przynależność okaziciela do korpusu dyplomatycznego.
2.
Rodzaj i kaliber sprzedawanej broni oraz amunicja do niej powinny odpowiadać rodzajowi i kalibrowi broni wymienionej w pozwoleniu. Przepis niniejszy nie dotyczy osób należących do korpusu dyplomatycznego.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wydanych na podstawie przepisów z dnia 27 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 94, poz. 807 z późniejszymi zmianami) pozwoleń, które zachowują swą ważność przez czas, na jaki zostały wydane.
§  3.
Osobom nie posiadającym pozwolenia na broń można sprzedawać proch strzelniczy i spłonki na podstawie pozwolenia wojewódzkiej (równorzędnej) komendy Milicji Obywatelskiej wydanego w trybie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych, na warunkach określonych w tym pozwoleniu.
§  4.
1.
O każdorazowej sprzedaży broni należy zawiadomić pisemnie organ, który wydał pozwolenie (legitymację).
2.
Zawiadomienie należy wysłać nie później niż w ciągu trzech dni od daty sprzedaży.
3.
Zawiadomienie powinno zawierać: imię i nazwisko nabywcy, numer pozwolenia (legitymacji), rodzaj, kaliber i numer sprzedanej broni.
§  5.
Przedsiębiorstwa uspołecznione, uprawnione do handlu bronią, amunicją i prochem strzelniczym, obowiązane są do ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego w sposób określony instrukcją stanowiącą załącznik do rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA W SPRAWIE EWIDENCJONOWANIA I MAGAZYNOWANIA BRONI, AMUNICJI I PROCHU STRZELNICZEGO

I. Ewidencjonowanie.
1.
Ewidencjonowaniu podlega obrót (przychód i rozchód) bronią, amunicją i prochem strzelniczym.
2.
Przedsiębiorstwa handlu hurtowego ewidencjonują przychód i rozchód broni na zasadach ogólnych, stosowanych przy ewidencjonowaniu artykułów sportowych, z tym że do elementów podlegających ewidencji należą: rodzaj, kaliber i numer broni.
3.
Punkty sprzedaży detalicznej przedsiębiorstw handlu detalicznego ewidencjonują obroty handlowe bronią:
a)
zasadnicze obroty handlowe (zakup - sprzedaż) - w "Księdze zakupu i sprzedaży broni (wiatrówek)",
b)
obroty w formie komisu - w "Księdze komisowej sprzedaży broni (wiatrówek)",

według wzorów ustalonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego. Wpisy do ksiąg wymienionych pod lit. a) i b) powinny być dokonywane bieżąco, najpóźniej w trzecim dniu od zaszłości (przychodu lub rozchodu).

4.
Amunicję myśliwską i sportową oraz proch strzelniczy i spłonki ewidencjonuje się na zasadach ogólnych, stosowanych w obrocie innymi towarami sportowymi.

II. Magazynowanie.

5.
Broń i amunicja oraz proch strzelniczy, stanowiące przedmiot obrotu, powinny być składowane w przedsiębiorstwach handlu hurtowego i handlu detalicznego w magazynach, odpowiadających warunkom przechowywania i bezpieczeństwa określonych niniejszą instrukcją.
6.
Przydatność magazynu do przechowywania broni i amunicji oraz prochu strzelniczego ustala komisja powołana przez właściwy do spraw handlu organ administracji państwowej prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W skład komisji wchodzą przedstawiciele organów Milicji Obywatelskiej, zarządu wojewódzkiego Polskiego Związku Łowieckiego oraz zainteresowanego przedsiębiorstwa, uprawnionego do handlu bronią i amunicją.
7.
Magazyn przeznaczony do przechowywania broni, amunicji i prochu strzelniczego powinien odpowiadać następującym warunkom:
a)
magazyn powinien znajdować się w budynku murowanym i posiadać wydzielone wejście,
b)
okna magazynu powinny być zabezpieczone przez okratowanie i obicie siatką,
c)
drzwi wejściowe powinny być obite blachą grubości 2-3 mm, zamykane na 2 zamki i żelazną sztabę,
d)
instalacja elektryczna powinna być przeprowadzona wewnątrz muru lub na zewnątrz w rurkach Bergmana, w sposób uniemożliwiający iskrzenie na zewnątrz,
e)
tablice z bezpiecznikami i licznikami powinny być obudowane drewnianymi szafkami,
f)
na widocznym miejscu powinna znajdować się gaśnica i skrzynia z piaskiem,
g)
pomieszczenia magazynowe powinny być suche w celu ochrony broni i amunicji przed zniszczeniem.
8.
W pomieszczeniach magazynowych nie wolno palić tytoniu, świec, lamp naftowych, ani wzniecać żadnych innych źródeł ognia.
9.
Broń, amunicja i proch strzelniczy powinny być przechowywane w opakowaniach fabrycznych, w temperaturze powyżej 0°C, nie wyższej jednak niż 20°C, z dala od źródeł ciepła lub wilgoci.
10.
Broń powinna być przeglądana i poddawana zabiegom konserwatorskim co najmniej raz na 6 miesięcy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.31.148

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki sprzedaży oraz sposób ewidencjonowania i magazynowania broni, amunicji i prochu strzelniczego przez uspołecznione przedsiębiorstwa handlowe.
Data aktu: 18/05/1962
Data ogłoszenia: 04/06/1962
Data wejścia w życie: 04/06/1962