Przejściowe zakwaterowanie Sił Zbrojnych w pomieszczeniach i na terenach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1962 r.
w sprawie przejściowego zakwaterowania Sił Zbrojnych w pomieszczeniach i na terenach.

Na podstawie art. 13 i art. 21 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakwaterowanie przejściowe w pomieszczeniach polega na czasowym zajęciu pomieszczeń nie należących do Sił Zbrojnych w przypadkach konieczności rozmieszczenia poza miejscem stałego zakwaterowania jednostek (instytucji, zakładów) wojskowych, poszczególnych żołnierzy i pracowników cywilnych zatrudnionych w tych jednostkach (instytucjach, zakładach) oraz osób towarzyszących Siłom Zbrojnym.
2.
Zakwaterowanie przejściowe na terenach polega na czasowym zajęciu terenów potrzebnych do rozmieszczenia i szkolenia Sił Zbrojnych (obozy, poligony, strzelnice, lotniska, składy itp.).
§  2.
1.
Do zgłaszania zapotrzebowań na pomieszczenia i tereny niezbędne do zakwaterowania przejściowego jednostek (pododdziałów) wojskowych uprawnione są zarządy kwaterunkowo-budowlane okręgów wojskowych (równorzędne) oraz wojskowe rejonowe zarządy kwaterunkowo-budowlane.
2.
Zapotrzebowanie przesyła się co najmniej na 10 dni przed przewidzianym terminem zakwaterowania do przewodniczącego prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego z województwa.
3.
Na podstawie otrzymanego zapotrzebowania właściwy organ prezydium rady narodowej wymienionej w ust. 2 zleca odpowiednim organom prezydiów rad narodowych niższego stopnia zakwaterowanie w poszczególnych miejscowościach. Właściwy organ prezydium miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat, a nie podzielonego na dzielnice, przeprowadza zakwaterowanie we własnym zakresie.
§  3.
1.
W razie konieczności zakwaterowania przejściowego pododdziałów poniżej 20 osób lub pojedynczych osób - do zgłoszenia zapotrzebowania na pomieszczenia lub tereny uprawnieni są również właściwi dowódcy jednostek wojskowych. W tym przypadku zapotrzebowanie zgłasza się bezpośrednio do przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej albo do przewodniczącego prezydium miejskiej (w mieście podzielonym na dzielnice - dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla, bez zachowania terminu określonego w § 2 ust. 2.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 dowódca pododdziału lub osoba, która ma być zakwaterowana, przedstawia zapotrzebowanie na dostarczenie pomieszczeń lub terenów wystawione przez dowódcę jednostki wojskowej albo stwierdzenie potrzeby zakwaterowania przejściowego na rozkazie wyjazdu lub innym dokumencie stwierdzającym odbywanie podróży służbowej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie nagłej potrzeby zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych lub większych pododdziałów.
§  4.
1.
Podstawą do zakwaterowania przejściowego jest nakaz zakwaterowania przejściowego wydany przez biuro gromadzkiej rady narodowej albo właściwy organ prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej lub rady narodowej osiedla.
2.
Nakaz zakwaterowania przejściowego powinien zawierać w szczególności nazwę lub numer jednostki wojskowej albo liczbę osób podlegających zakwaterowaniu i ich przydział służbowy (numer jednostki wojskowej), przybliżany czas zakwaterowania, ilość i rodzaj pomieszczeń (powierzchnię terenów) oraz imię, nazwisko i adres właściciela (posiadacza) pomieszczeń (terenów).
3.
Nakazowi nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Zajęcie pomieszczeń lub terenów nie może nastąpić jednak wcześniej niż po upływie dwóch dni od daty doręczenia nakazu zakwaterowania przejściowego właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczeń lub terenów przeznaczonych na zakwaterowanie przejściowe. Zachowanie tego terminu nie jest wymagane w przypadkach określonych w § 3, w których zajęcie pomieszczenia lub terenu może nastąpić bezpośrednio po doręczeniu nakazu.
§  5.
1.
W wyjątkowych przypadkach uniemożliwiających zastosowanie trybu określonego w § 4 albo gdy żądane pomieszczenia lub tereny nie zostały udostępnione we właściwym czasie, zajęcie pomieszczeń i terenów na zakwaterowanie przejściowe może nastąpić bez nakazu zakwaterowania przejściowego i w każdym czasie.
2.
W razie zajęcia na zakwaterowanie przejściowe pomieszczeń lub terenów bez nakazu, dowódca jednostki wojskowej obowiązany jest wystąpić o wydanie takiego nakazu do organu określonego w § 4 ust. 1.
3.
W razie nieuzyskania nakazu pomieszczenia i tereny zajęte w trybie ust. 1 podlegają zwolnieniu w terminie 14 dni od dnia ich zajęcia.
§  6.
1.
Po zwolnieniu pomieszczeń i terenów zajętych na zakwaterowanie przejściowe dowódcy jednostek (pododdziałów) wojskowych lub osoby, które korzystały z zakwaterowania przejściowego, wydają właścicielowi (posiadaczowi) zajmowanych pomieszczeń lub terenów pisemne zaświadczenie określające pomieszczenia lub tereny zajęte na zakwaterowanie, czas zakwaterowania i wysokość wynagrodzenia przysługującego za korzystanie z pomieszczeń.
2.
Zaświadczenie sporządza się w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje właściciel (posiadacz) pomieszczenia lub terenu.
3.
Na egzemplarzu zaświadczenia przeznaczonego dla dowódcy jednostki (pododdziału) wojskowej lub osoby, która była zakwaterowana, właściciel (posiadacza) nieruchomości zamieszcza adnotację o zwolnieniu zajmowanych pomieszczeń, o ewentualnych szkodach wyrządzonych w pomieszczeniach (na terenach) w związku z ich zajęciem oraz o otrzymaniu wynagrodzenia za korzystanie z pomieszczeń lub o odmowie przyjęcia tego wynagrodzenia.
§  7.
Za zakwaterowanie przejściowe w pomieszczeniach nie należących do organów administracji państwowej, instytucji i przedsiębiorstw państwowych organy wojskowe uiszczają wynagrodzenie.
§  8.
1.
Wysokość wynagrodzenia za zakwaterowanie przejściowe w pomieszczeniach oblicza się w stawkach zryczałtowanych, które powinny uwzględniać:
1)
korzystanie z pomieszczeń mieszkalnych lub gospodarczych przez jedną osobę i każdą następną osobę za każdą dobę, choćby rozpoczętą,
2)
rodzaj wyposażenia pomieszczenia lub jego doraźnego dostosowania do przejściowego zakwaterowania,
3)
dostarczenie w pomieszczeniu mieszkalnym ogrzewania (opału) i oświetlenia,
4)
powierzchnię pomieszczeń gospodarczych przeznaczonych na rozmieszczenie sprzętu wojskowego.
2.
Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministrami Gospodarki Komunalnej i Finansów określa wysokość stawek zryczałtowanych wynagrodzenia za przejściowe zakwaterowanie w pomieszczeniach.
3.
Jeżeli zgodnie z wydanym nakazem zakwaterowania przejściowego pomieszczenie zostało przygotowane do zajęcia, a nie zostało zajęte z przyczyn niezależnych od właściciela (posiadacza), przysługuje mu wynagrodzenie za przygotowanie pomieszczenia jak za korzystanie z zakwaterowania przejściowego przez okres jednej doby.
§  9.
1.
Wynagrodzenie za zakwaterowanie przejściowe w pomieszczeniach wypłaca właścicielowi (posiadaczowi) dowódca jednostki (pododdziału) wojskowej lub osoba, która korzystała z zakwaterowania przejściowego, niezwłocznie po zwolnieniu zajmowanego pomieszczenia. Jeżeli zapłata wynagrodzenia nie może nastąpić niezwłocznie, wynagrodzenie wypłaca organ finansowy właściwej jednostki wojskowej.
2.
Uiszczenie wynagrodzenia stwierdza się na obydwu egzemplarzach zaświadczenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, przy czym dowódca jednostki (pododdziału) wojskowej lub osoba korzystająca z zakwaterowania stwierdza wypłatę wynagrodzenia, a właściciel (posiadacz) pomieszczenia - otrzymanie należności.
3.
Jeżeli zakwaterowanie trwa dłużej niż jeden miesiąc, można wystawiać zaświadczenia i wypłacać wynagrodzenie co miesiąc z dołu.
4.
W przypadku określonym w § 8 ust. 3 wynagrodzenie za przygotowanie pomieszczenia wypłaca właścicielowi (posiadaczowi) na podstawie przedłożonego nakazu zakwaterowania przejściowego (§ 4) organ finansowy właściwy dla jednostki (pododdziału) wojskowej lub osoby, która miała korzystać z zakwaterowania przejściowego.
§  10.
1.
Jeżeli właściciel (posiadacz) pomieszczenia nie zgadza się z obliczeniem wynagrodzenia dokonanym przez dowódcę jednostki (pododdziału) wojskowej lub osobę korzystającą z zakwaterowania, o wynagrodzeniu orzeka na wniosek właściciela (posiadacza) pomieszczenia organ prezydium rady narodowej, właściwy do wydania nakazu zakwaterowania przejściowego.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 wynagrodzenie wypłaca właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia na miejscu lub przekazem pocztowym organ finansowy jednostki wojskowej, która korzystała z zakwaterowania przejściowego.
§  11.
1.
Na terenach zajętych na stałe lub przejściowe zakwaterowanie Sił Zbrojnych może być utworzona strefa niebezpieczeństwa na zarządzenie dowódcy okręgu wojskowego (równorzędnego) wydane w porozumieniu z prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego z województwa.
2.
Zarządzenie o utworzeniu strefy niebezpieczeństwa powinno określać obszar tej strefy oraz sposób jej oznaczenia. Może ono również przewidywać zakaz wstępu osób postronnych na teren objęty tą strefą albo na poszczególne jej rejony.
§  12.
1.
W wyjątkowych przypadkach uzasadnionych potrzebami wojska (ćwiczenia, manewry itp.) strefa niebezpieczeństwa może obejmować również przejściowo, przez okres nie przekraczający w czasie pokoju 20 dni, obszary położone dookoła terenów zajętych na zakwaterowanie wraz ze znajdującymi się na tych obszarach budynkami zamieszkałymi.
2.
O objęciu strefą niebezpieczeństwa obszarów określonych w ust. 1 organy wojskowe zawiadamiają prezydium właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub rady narodowej miasta wyłączonego z województwa, które obowiązane jest podać to do publicznej wiadomości mieszkańców tych obszarów.
§  13.
1.
Jeżeli w związku z objęciem strefą niebezpieczeństwa budynków zamieszkałych będzie konieczne czasowe usunięcie mieszkańców tych budynków dla zapewnienia im bezpieczeństwa, prezydium powiatowej (miejskiej - w mieście stanowiącym powiat miejski, dzielnicowej - w mieście wyłączonym z województwa) rady narodowej zarządza usunięcie mieszkańców z tej strefy na czas określony w zarządzeniu o utworzeniu tej strefy.
2.
Mieszkańcom budynków znajdujących się na terenach objętych strefą niebezpieczeństwa przysługuje na czas usunięcia z tych budynków bezpłatne pomieszczenie zastępcze nadające się do zamieszkania.
3.
Usunięcia mieszkańców ze strefy niebezpieczeństwa i przydzielenia pomieszczenia zastępczego dokonuje organ wskazany przez prezydium rady narodowej, które zarządziło usunięcie.
4.
W razie braku pomieszczeń zastępczych prezydium rady narodowej może zobowiązać mieszkańców pobliskich miejscowości do bezpłatnego udostępnienia ich pomieszczeń osobom usuniętym czasowo ze strefy niebezpieczeństwa.
§  14.
1.
Mienie pozostawione przez mieszkańców czasowo usuniętych ze strefy niebezpieczeństwa zabezpiecza dowódca jednostki wojskowej, która zajmuje teren objęty strefą niebezpieczeństwa.
2.
Środki transportowe niezbędne do przewiezienia mieszkańców podlegających usunięciu ze strefy niebezpieczeństwa i ich mienia ruchomego dostarczają dowódcy jednostek wojskowych określonych w ust. 1.
§  15.
Po ustaniu okoliczności, które spowodowały czasowe usunięcie mieszkańców ze strefy niebezpieczeństwa, jednak nie później niż po upływie okresu, na który ci mieszkańcy zostali czasowo usunięci - dowódca jednostki wojskowej obowiązany jest dostarczyć środki transportowe niezbędne do przewiezienia tych mieszkańców i ich mienia ruchomego do miejsca zamieszkania.
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz prezydiom rad narodowych.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024