Udział mieszkańców gromad w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1962 r.
w sprawie udziału mieszkańców gromad w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę.

Na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o zaopatrywaniu ludności w wodę (Dz. U. Nr 11, poz. 72) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej może w przypadku, w którym budowa (rozbudowa, odbudowa) urządzenia do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromady (wsi lub kilku przyległych wsi) jest realizowana przez powołane do tego zrzeszenie (spółkę wodną, kółko rolnicze), zwane w dalszym ciągu rozporządzenia "zrzeszeniem realizującym budowę" i posiadające osobowość prawną, nałożyć w drodze uchwały po zasięgnięciu opinii prezydium gromadzkiej rady narodowej obowiązek udziału w budowie:
1)
na właścicieli (użytkowników) gospodarstw rolnych, budynków i gruntów nie zabudowanych, nie wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, a przeznaczonych do zabudowy, jeżeli gospodarstwa te, budynki i grunty są położone w gromadzie lub wsi, których mieszkańcy będą korzystać z urządzeń,
2)
na osoby wykonujące na terenie gromady (wsi) zajęcia zawodowe podlegające podatkowi obrotowemu, jeżeli osoby te są mieszkańcami danej gromady (wsi).
2.
Na właścicieli (użytkowników) gruntów nie wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na terenie danej gromady (wsi) może być nałożony obowiązek udziału w budowie, jeżeli będą oni mogli korzystać z urządzenia.
§  2.
Obowiązek udziału w budowie urządzenia (§ 1) może być nałożony w razie jej realizacji na obszarach, na których:
1)
co najmniej połowa ludności gromady (wsi, kilku przyległych wsi) zaopatruje się w wodę do picia lub potrzeb gospodarczych z odległości ponad 500 m od swych budynków mieszkalnych,
2)
w większości gospodarstw rolnych występuje w studniach sezonowy brak wody,
3)
wobec niedostatecznej ilości studni ludność korzysta z wód powierzchniowych,
4)
woda w znacznej ilości studni nie nadaje się do picia ze względów bakteriologicznych lub chemicznych,
5)
woda podziemna nadająca się do picia występuje dopiero na głębokości przekraczającej 20 m,
6)
właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych, instytucje i zakłady pracy ubiegają się o udzielenie pozwolenia na budowę znacznej - według oceny właściwego do spraw gospodarki komunalnej organu prezydium powiatowej rady narodowej - ilości studni.
§  3.
Obowiązek udziału w budowie urządzenia do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę może być nałożony tylko wówczas, gdy co najmniej połowa osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 wypowie się na zebraniu zwołanym przez zrzeszenie realizujące budowę (§ 1) za jej realizacją. Protokół zebrania podpisują wszystkie osoby, które wypowiedziały się za realizacją budowy urządzenia.
§  4.
1.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, może polegać na wpłatach pieniężnych i na świadczeniach w pracy niewykwalifikowanej i wykwalifikowanej oraz na dostarczeniu środków przewozowych konnych i zmechanizowanych.
2.
Do świadczeń w pracy wykwalifikowanej mogą być pociągane osoby posiadające kwalifikacje zawodowe w zakresie ich zawodu, do świadczeń w środkach przewozowych - osoby posiadające te środki.
3.
Osoba zobowiązana może zamiast świadczeń zapłacić równoważnik pieniężny według stawek ustalonych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej na wniosek zrzeszenia realizującego budowę.
4.
Obowiązani do wpłat pieniężnych i świadczeń mogą za zgodą zarządu zrzeszenia realizującego budowę dostarczyć zamiast tych wpłat i świadczeń określoną ilość sprzętu bądź materiałów niezbędnych dla celów budowy.
§  5.
1.
Wysokość wpłat pieniężnych i świadczeń poszczególnych osób ustala się według wytycznych Ministra Gospodarki Komunalnej wydanych w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Finansów w ramach kosztu budowy urządzenia w stosunku do ilości wody niezbędnej do zaspokojenia potrzeb tych osób, przy czym wartość świadczeń określa się według stawek, o których mowa w § 4 ust. 3.
2.
Ilość wody niezbędnej do zaspokojenia potrzeb poszczególnych osób (ust. 1) określa się w oparciu o normatywne wielkości zużycia wody przyjęte na osobę i sztukę, inwentarza żywego w założeniach inwestycji.
3.
Wysokość wpłat pieniężnych oraz rodzaj i wysokość świadczeń ustala zarząd zrzeszenia realizującego budowę po uprzednim porozumieniu się z osobą obowiązaną do udziału w budowie. W razie niedojścia do porozumienia osoba zobowiązana może zwrócić się w terminie siedmiodniowym od dnia podania przez zarząd wysokości przypadających na nią wpłat i świadczeń do biura gromadzkiej rady narodowej o ustalenie wymiaru wpłat i świadczeń w drodze decyzji.
§  6.
1.
Wpłaty pieniężne powinny być wnoszone do zarządu zrzeszenia realizującego budowę w terminach ustalonych w założeniach inwestycji. Świadczenia niepieniężne powinny być wykonywane w terminach ustalonych przez ten zarząd przy uwzględnieniu harmonogramów budowy.
2.
W razie niewniesienia w terminie wpłaty pieniężnej bądź niewykonania świadczenia stosuje się ściągnięcie należności (wpłaty pieniężnej lub równoważnika pieniężnego) w trybie ustalonym dla egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  7.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej nałoży obowiązek zwrotu stosunkowej części kosztów budowy urządzenia zrealizowanej w gromadzie (wsi, kilku przyległych wsi) na mieszkańców sąsiedniej gromady (wsi), jeżeli:
1)
większość tych mieszkańców, należących do kategorii osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2, wypowie się na piśmie za korzystaniem z urządzeń i wyrazi gotowość pokrycia odpowiedniej części kosztów,
2)
rozszerzenie korzystania z urządzeń na mieszkańców sąsiedniej gromady (wsi) nie pogorszy zaopatrzenia w wodę mieszkańców gromady (wsi), dla której potrzeb zrealizowano budowę,
3)
zarząd zrzeszenia realizującego budowę albo biuro gromadzkiej rady narodowej - w razie gdy przekazano mu eksploatację urządzenia - wyrazi zgodę na korzystanie z urządzenia przez mieszkańców sąsiedniej gromady (wsi).
2.
Ustalenie wysokości kosztów podlegających zwrotowi, do których zalicza się również wartość świadczeń niepieniężnych, oraz wysokości udziałów przypadających na poszczególne osoby dokonywuje się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 5. Decyzję w tej sprawie wydaje właściwy do spraw gospodarki komunalnej organ prezydium powiatowej rady narodowej.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i innym zainteresowanym ministrom.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.18.76

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udział mieszkańców gromad w budowie urządzeń do zbiorowego zaopatrywania ludności w wodę.
Data aktu: 15/03/1962
Data ogłoszenia: 26/03/1962
Data wejścia w życie: 26/03/1962