Zmiany niektórych praw do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 stycznia 1962 r.
w sprawie zmiany niektórych praw do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159).
2.
Określenie "tereny państwowe" używane jest w rozporządzeniu w znaczeniu ustalonym w art. 1.
§  2.
Prawem wieczystego użytkowania stają się następujące prawa do gruntu przysługujące osobom fizycznym i osobom prawnym, nie będącym jednostkami państwowymi oraz organizacjami społecznymi w rozumieniu art. 3 ust. 2, a także spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego:
1)
prawa własności czasowej,
2)
prawa użytkowania ustanowione jako prawa wieczyste na gruncie na podstawie dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326),
3)
prawa zabudowy - ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o prawie zabudowy (Dz. U. Nr 50, poz. 280),
4)
prawa wieczystej dzierżawy, prawa zabudowy i prawa własności czasowej - ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).
§  3.
Prawem użytkowania stają się następujące prawa do gruntu, przysługujące organizacjom społecznym (art. 3 ust. 2):
1)
prawa wymienione w § 2 pkt 1, 3 i 4,
2)
prawa zarządu i użytkowania terenów państwowych (lub jedno z tych praw) ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) lub na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami),
3)
prawa wieloletniej dzierżawy terenów państwowych, ustanowione na podstawie przepisów dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 70, poz. 389 z późniejszymi zmianami).
§  4.
Prawa zarządu i użytkowania (lub jedno z tych praw) terenów państwowych, ustanowione na podstawie dekretów wymienionych w § 3 pkt 2 na rzecz osób prawnych nie będących jednostkami państwowymi ani organizacjami społecznymi (art. 3 ust. 2) lub na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, stają się prawem wieczystego użytkowania, jeżeli budynki i urządzenia znajdujące się na użytkowanym terenie zostały nabyte od Państwa przez te osoby prawne lub spółdzielnie albo przez nie wybudowane z własnych środków.
§  5.
Jeżeli na terenie państwowym, na którym zostało ustanowione prawo zarządu i użytkowania lub jedno z tych praw na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, znajdują się budynki, do których mają zastosowanie przepisy o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych, a budynki te nie zostały przez spółdzielnię nabyte, zmiana dotychczasowego prawa na prawo wieczystego użytkowania następuje w razie nabycia tych budynków.
§  6.
1.
Poza przypadkami przewidzianymi w § 4 i § 5 prawa zarządu i użytkowania (lub jedno z tych praw) terenów państwowych, ustanowione na podstawie dekretów wymienionych w § 3 pkt 2 na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub osób prawnych nie będących jednostkami państwowymi ani organizacjami społecznymi, zostaną na wniosek tych spółdzielni lub osób prawnych zmienione na prawo wieczystego użytkowania w drodze decyzji organu gospodarki mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego i jeżeli teren jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem.
2.
Jeżeli przewidziana w ust. 1 zmiana dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania nie nastąpi, stosuje się przepisy o dzierżawie (art. 8).
§  7.
Wieloletnie dzierżawy terenów państwowych ustanowione w drodze umów zawartych z osobami fizycznymi lub spółdzielniami budownictwa mieszkaniowego na podstawie dekretów wymienionych w § 2 pkt 2 i w § 3 pkt 3 podlegają zmianie na prawa wieczystego użytkowania, jeżeli na dzierżawionym terenie znajdują się budynki, do których mają zastosowanie przepisy o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych i budynki te zostaną nabyte przez dzierżawcę terenu.
§  8.
Prawa zabudowy ustanowione przed wejściem w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o prawie zabudowy zostaną z urzędu zamienione na prawa wieczystego użytkowania lub użytkowania w drodze decyzji organu gospodarki mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego.
§  9.
Przewidzianą w §§ 4, 5 i 7 zmianę dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania stwierdza organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  10.
1.
Okres trwania wieczystego użytkowania powstałego w wyniku zmiany dotychczasowego prawa (§ 2 i §§ 4-8) odpowiada okresowi trwania dotychczasowego prawa. Jeżeli dotychczasowe prawo było prawem wieczystym, okres trwania wieczystego użytkowania wynosi 99 lat licząc od dnia powstania prawa ulegającego zmianie. Jeżeli ulegające zmianie prawo do gruntu było ustanowione na czas nie określony, okres trwania wieczystego użytkowania określa organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej przy uwzględnieniu przepisów art. 13.
2.
Osoby zainteresowane mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie wieczystego użytkowania na okres 99 lat lub na okres krótszy nie niżej 40 lat (art. 13); wniosek taki organ do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej uwzględni, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego i jeżeli teren jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem.
§  11.
Z wnioskiem o ujawnienie w księdze wieczystej zmiany dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania może obok osób zainteresowanych wystąpić również organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.15.67

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiany niektórych praw do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania.
Data aktu: 26/01/1962
Data ogłoszenia: 09/03/1962
Data wejścia w życie: 09/03/1962