Zmiany niektórych praw do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 stycznia 1962 r.
w sprawie zmiany niektórych praw do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania.

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. Nr 32, poz. 159).
2.
Określenie "tereny państwowe" używane jest w rozporządzeniu w znaczeniu ustalonym w art. 1.
§  2.
Prawem wieczystego użytkowania stają się następujące prawa do gruntu przysługujące osobom fizycznym i osobom prawnym, nie będącym jednostkami państwowymi oraz organizacjami społecznymi w rozumieniu art. 3 ust. 2, a także spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego:
1)
prawa własności czasowej,
2)
prawa użytkowania ustanowione jako prawa wieczyste na gruncie na podstawie dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326),
3)
prawa zabudowy - ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o prawie zabudowy (Dz. U. Nr 50, poz. 280),
4)
prawa wieczystej dzierżawy, prawa zabudowy i prawa własności czasowej - ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).
§  3.
Prawem użytkowania stają się następujące prawa do gruntu, przysługujące organizacjom społecznym (art. 3 ust. 2):
1)
prawa wymienione w § 2 pkt 1, 3 i 4,
2)
prawa zarządu i użytkowania terenów państwowych (lub jedno z tych praw) ustanowione na podstawie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) lub na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami),
3)
prawa wieloletniej dzierżawy terenów państwowych, ustanowione na podstawie przepisów dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 70, poz. 389 z późniejszymi zmianami).
§  4.
Prawa zarządu i użytkowania (lub jedno z tych praw) terenów państwowych, ustanowione na podstawie dekretów wymienionych w § 3 pkt 2 na rzecz osób prawnych nie będących jednostkami państwowymi ani organizacjami społecznymi (art. 3 ust. 2) lub na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, stają się prawem wieczystego użytkowania, jeżeli budynki i urządzenia znajdujące się na użytkowanym terenie zostały nabyte od Państwa przez te osoby prawne lub spółdzielnie albo przez nie wybudowane z własnych środków.
§  5.
Jeżeli na terenie państwowym, na którym zostało ustanowione prawo zarządu i użytkowania lub jedno z tych praw na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, znajdują się budynki, do których mają zastosowanie przepisy o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych, a budynki te nie zostały przez spółdzielnię nabyte, zmiana dotychczasowego prawa na prawo wieczystego użytkowania następuje w razie nabycia tych budynków.
§  6.
1.
Poza przypadkami przewidzianymi w § 4 i § 5 prawa zarządu i użytkowania (lub jedno z tych praw) terenów państwowych, ustanowione na podstawie dekretów wymienionych w § 3 pkt 2 na rzecz spółdzielni budownictwa mieszkaniowego lub osób prawnych nie będących jednostkami państwowymi ani organizacjami społecznymi, zostaną na wniosek tych spółdzielni lub osób prawnych zmienione na prawo wieczystego użytkowania w drodze decyzji organu gospodarki mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego i jeżeli teren jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem.
2.
Jeżeli przewidziana w ust. 1 zmiana dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania nie nastąpi, stosuje się przepisy o dzierżawie (art. 8).
§  7.
Wieloletnie dzierżawy terenów państwowych ustanowione w drodze umów zawartych z osobami fizycznymi lub spółdzielniami budownictwa mieszkaniowego na podstawie dekretów wymienionych w § 2 pkt 2 i w § 3 pkt 3 podlegają zmianie na prawa wieczystego użytkowania, jeżeli na dzierżawionym terenie znajdują się budynki, do których mają zastosowanie przepisy o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych i budynki te zostaną nabyte przez dzierżawcę terenu.
§  8.
Prawa zabudowy ustanowione przed wejściem w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o prawie zabudowy zostaną z urzędu zamienione na prawa wieczystego użytkowania lub użytkowania w drodze decyzji organu gospodarki mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego.
§  9.
Przewidzianą w §§ 4, 5 i 7 zmianę dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania stwierdza organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  10.
1.
Okres trwania wieczystego użytkowania powstałego w wyniku zmiany dotychczasowego prawa (§ 2 i §§ 4-8) odpowiada okresowi trwania dotychczasowego prawa. Jeżeli dotychczasowe prawo było prawem wieczystym, okres trwania wieczystego użytkowania wynosi 99 lat licząc od dnia powstania prawa ulegającego zmianie. Jeżeli ulegające zmianie prawo do gruntu było ustanowione na czas nie określony, okres trwania wieczystego użytkowania określa organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej przy uwzględnieniu przepisów art. 13.
2.
Osoby zainteresowane mogą wystąpić z wnioskiem o przedłużenie wieczystego użytkowania na okres 99 lat lub na okres krótszy nie niżej 40 lat (art. 13); wniosek taki organ do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej uwzględni, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie plany zagospodarowania przestrzennego i jeżeli teren jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem.
§  11.
Z wnioskiem o ujawnienie w księdze wieczystej zmiany dotychczasowego prawa do gruntu na prawo wieczystego użytkowania lub użytkowania może obok osób zainteresowanych wystąpić również organ gospodarki mieszkaniowej prezydium właściwej miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024