Zm.: rozporządzenie z dnia 8 czerwca 1951 r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem gruntowym przychodów osiąganych przez rolników z działów specjalnych, z wód zamkniętych i innych źródeł.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 8 czerwca 1955 r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem gruntowym przychodów osiąganych przez rolników z działów specjalnych, z wód zamkniętych i z innych źródeł.

Na podstawie art. 8 ust. 4 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1955 r. Nr 23, poz. 143, z 1956 r. Nr 55, poz. 251 i z 1957 r. Nr 32, poz. 140) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1955 r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem gruntowym przychodów osiąganych przez rolników z działów specjalnych, z wód zamkniętych i z innych źródeł (Dz. U. z 1955 r. Nr 26, poz. 154, z 1958 r. Nr 62, poz. 307, z 1959 r. Nr 61, poz. 362 oraz z 1960 r. Nr 41, poz. 248) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 pkt 1 po wyrazach "innych ptaków" dodaje się wyrazy "z wyjątkiem przychodów osiąganych z prowadzenia zakładu wylęgu i hodowli drobiu"; średnik na końcu tego punktu zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "przychody zaś osiągane z prowadzenia zakładów wylęgu i hodowli drobiu podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem gruntowym na zasadach określonych w § 7c";
2)
w § 7a:
a)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Przy prowadzeniu hodowli stanowiącej własność więcej niż jednej osoby (hodowla zespołowa) podatek ustala się dla każdego z hodowców oddzielnie, jeżeli w hodowli zespołowej znajduje się nie więcej niż 50 sztuk samic stada podstawowego lisów lub 70 sztuk samic stada podstawowego norek, a przy hodowli mieszanej lisów i norek - nie więcej niż 60 sztuk samic stada podstawowego, w tym samic lisów nie więcej niż 50 sztuk. W tym przypadku podstawę do ustalenia podatku dla poszczególnych osób, do których należą hodowane zespołowo zwierzęta, stanowi ilość samic stada podstawowego, należąca do poszczególnych osób.";

b)
po ust. 5 dodaje się ust. 6 i 7 w brzmieniu:

"6. Jeżeli hodowla zespołowa nie odpowiada warunkowi określonemu w ust. 5, wówczas dla ustalenia wysokości podatku bierze się pod uwagę ogólną ilość samic stada podstawowego, znajdujących się w hodowli zespołowej.

7. Jeżeli w hodowli na wychów lub w hodowli zespołowej znajdują się lisy i norki stanowiące własność osób nie będących podatnikami podatku gruntowego, wówczas ilość zwierząt uzasadniająca zwolnienie od podatku oraz zakres obowiązku podatkowego dla tych osób określa się na podstawie przepisów obowiązujących w sprawie zasad opodatkowania przychodów osiąganych z hodowli zwierząt futerkowych nie będącej działem specjalnym gospodarstwa rolnego oraz ulg podatkowych przy opodatkowaniu takich przychodów.",

c)
dotychczasowe ust. 6 i 7 oznacza się kolejno ust. 8 i 9, z tym że w ust. 8 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Umowy - regulaminy zespołów powinny być poświadczone przez organy Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych i Drobnego Inwentarza.",

d)
po ust. 9 dodaje się ust. 10, 11 i 12 w brzmieniu:

"10. Podatnicy podatku gruntowego, prowadzący hodowlę lisów i norek i podlegający z tego tytułu podatkowi, obowiązani są złożyć zeznanie do organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej lub prezydium rady narodowej osiedla według miejsca prowadzenia hodowli w terminie do dnia 31 stycznia roku podatkowego, a jeżeli hodowlę rozpoczęto prowadzić w ciągu roku podatkowego - w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia hodowli.

11. Zeznanie (ust. 10) powinno zawierać następujące dane:

1) imię i nazwisko (nazwę) podatnika, a przy hodowli zespołowej lub na wychów - imiona i nazwiska (nazwy) poszczególnych właścicieli będących uczestnikami w hodowli zespołowej lub oddających zwierzęta na wychów,

2) adres zamieszkania (siedzibę) podatnika (podatników),

3) miejsce prowadzenia hodowli,

4) datę rozpoczęcia hodowli,

5) ilość sztuk samic stada podstawowego lisów i norek, a przy hodowli zespołowej i na wychów - ilość sztuk samic stada podstawowego odrębnie lisów i odrębnie norek.

12. Podatnicy podatku gruntowego prowadzący hodowlę lisów i norek obowiązani są zawiadomić organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej lub prezydium rady narodowej osiedla w terminie 7 dni o zmianach, jakie powstały w stanie faktycznym prowadzenia hodowli, które mają wpływ na wysokość podatku gruntowego lub uzasadniają powstanie obowiązku podatkowego.";

3)
po § 7b dodaje się § 7c w brzmieniu:

"§ 7c. 1. Zwalnia się od opodatkowania przychody z wylęgu i hodowli drobiu, osiągane:

1) w gospodarstwach rolnych rolniczych spółdzielni produkcyjnych - przez okres 5 lat, tj. do roku podatkowego 1965 włącznie,

2) w gospodarstwach rolnych nie wymienionych w pkt 1:

a) z ferm indyczych i gęsich,

b) z ferm kurzych i kaczych o obsadzie niosek: kur - w Ilości nie przekraczającej 600 sztuk, kaczek - w ilości nie przekraczającej 300 sztuk,

c) z ferm produkujących kurczęta i kaczki rzeźne w ilości nie przekraczającej rocznie 1.000 sztuk,

d) z zakładów wylęgu drobiu, posiadających aparaty wylęgowe o łącznej pojemności komór lęgowych nie przekraczających 500 sztuk jaj,

e) z założonych w okresie od dnia 1 stycznia 1961 r. do dnia 31 grudnia 1963 r. ferm kurzych i kaczych w obsadzie niosek: kur w ilości nie przekraczającej 1.000 sztuk, kaczek w ilości nie przekraczającej 500 sztuk - przez okres pierwszych trzech lat prowadzenia tych ferm,

f) z założonych w okresie od dnia 1 stycznia 1961 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. ferm produkujących kurczęta, tzw. brojlery, bez względu na ilość, pod warunkiem zawarcia i wykonania umowy na dostawę całej produkcji do skupu państwowego - przez okres pierwszych trzech lat prowadzenia tych ferm.

2. Zmiany osoby podatnika bądź przeniesienia fermy hodowli drobiu na inne miejsce nie uważa się za założenie nowej fermy w rozumieniu ust. 1 pkt 2 lit. e) i f).

3. Ilość niosek przyjmuje się według stanu z dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w przypadku rozpoczęcia prowadzenia wylęgu lub hodowli w ciągu roku podatkowego - według stanu z pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wylęg lub hodowlę rozpoczęto.

4. Od przychodów z hodowli kur podatek gruntowy wynosi:

Ilość sztuk niosek Stawka od 1 sztuki ponad 600 sztuk w zł
ponad do
600 - 700 7
700 - 800 8
800 - 900 9
900 - 1.000 10
1.000 - 1.200 11
1.200 - 1.500 12
1.500 13

5. Wysokość podatku gruntowego z tytułu hodowli kaczek ponad 300 sztuk ustala się według stawek określonych w ust. 4 przy zastosowaniu wskaźnika przeliczeniowego tak co do ilości sztuk, jak i wysokości stawki: 1 kaczka = 2 kury.

6. Wysokość podatku od każdego (ponad 500) miejsca na jajo w komorach lęgowych wynosi 1 złoty.

7. Stawki podatkowe określone w ust. 4 i 5 obniża się o 20% dla podatników, którzy zawarli i wykonali umowę na dostawę jaj do skupu państwowego. Obniżkę stosuje się od takiej ilości niosek, jaka odpowiada ilości jaj dostarczonych w roku podatkowym do skupu państwowego, podzielonej przez liczbę 120. Obniżkę stosuje się w ostatnim kwartale roku podatkowego po przedstawieniu przez podatnika organowi finansowemu dowodu stwierdzającego ilość dostarczonych jaj.

8. W razie prowadzenia hodowli mieszanej kur i kaczek, dla określenia rozmiaru fermy uzasadniającej zwolnienie bądź zakres obowiązku podatkowego przyjmuje się wskaźnik przeliczeniowy: 1 kaczka = 2 kury.

9. Podatnicy podatku gruntowego prowadzący wylęg i hodowlę drobiu obowiązani są złożyć zeznanie do organu finansowego prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej lub prezydium rady narodowej osiedla właściwego według miejsca prowadzenia wylęgu lub hodowli w terminie do dnia 15 stycznia roku podatkowego, a jeżeli wylęg lub hodowlę rozpoczęto prowadzić w ciągu roku podatkowego - w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto prowadzenie wylęgu lub hodowli.

10. Zeznanie (ust. 9) powinno zawierać następujące dane:

1) imię i nazwisko (nazwę) podatnika,

2) adres zamieszkania (siedzibę) podatnika,

3) miejsce prowadzenia wylęgu lub hodowli drobiu,

4) datę rozpoczęcia prowadzenia wylęgu lub hodowli drobiu,

5) ilość niosek kur i kaczek oraz kurcząt i kaczek rzeźnych,

6) ilość miejsc na jaja w komorach lęgowych.

11. Podatnicy podatku gruntowego, którym przysługują zwolnienia od podatku na podstawie ust. 1 pkt 2 lit. e) i f), obowiązani są zawiadomić o prowadzeniu hodowli drobiu właściwe organy finansowe prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych lub właściwe prezydia rad narodowych osiedli w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania tej działalności. Niezłożenie w terminie zawiadomienia powoduje utratę prawa korzystania ze zwolnienia.

12. Podatnicy podatku gruntowego obowiązani są zawiadomić właściwe organy finansowe prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych lub właściwe prezydia rad narodowych osiedli w terminie 7 dni o zmianach, jakie powstały w stanie ilościowym drobiu, które mają wpływ na wysokość podatku lub uzasadniają powstanie obowiązku podatkowego."

§  2.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się poczynając od roku podatkowego 1961.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1961.2.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 8 czerwca 1951 r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem gruntowym przychodów osiąganych przez rolników z działów specjalnych, z wód zamkniętych i innych źródeł.
Data aktu: 30/12/1960
Data ogłoszenia: 14/01/1961
Data wejścia w życie: 14/01/1961