Wypłata przez zakłady pracy wynagrodzenia pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 lutego 1960 r.
w sprawie wypłaty przez zakłady pracy wynagrodzenia pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej.

Na podstawie art. 121 ust. 6 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108);
2)
o pracownikach - należy przez to rozumieć pracowników fizycznych i umysłowych zatrudnionych w organach władzy i administracji państwowej, instytucjach, przedsiębiorstwach, organizacjach społecznych i innych uspołecznionych zakładach pracy oraz w prywatnych zakładach pracy - bez względu na charakter stosunku pracy i przepisów prawnych normujących ten stosunek;
3)
o wynagrodzeniu - należy przez to rozumieć również uposażenie przysługujące pracownikowi zatrudnionemu na podstawie mianowania.
§  2.
Pracownik powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo do służby wojskowej w razie mobilizacji lub w czasie wojny (art. 42 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 105 ustawy) otrzymuje od zakładu pracy wynagrodzenie do końca miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie tej służby, nie mniej jednak niż za dwa tygodnie.
§  3.
1.
Pracownik powołany na ćwiczenia wojskowe zwyczajne lub na przeszkolenie wojskowe (art. 63, art. 70 i art. 108 ustawy) otrzymuje od zakładu pracy wynagrodzenie do końca miesiąca kalendarzowego, w którym rozpoczął odbywanie ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego.
2.
Poczynając od następnego miesiąca kalendarzowego pracownik, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje od zakładu pracy przez cały czas odbywania ćwiczeń lub przeszkolenia wojskowego:
1)
połowę wynagrodzenia, jeżeli nie utrzymuje rodziny, lub
2)
60% wynagrodzenia, jeżeli utrzymuje jednego członka rodziny, albo
3)
75% wynagrodzenia, jeżeli utrzymuje dwóch lub więcej członków rodziny.
3.
Członkami rodziny pracownika w rozumieniu ust. 2 są:
1)
małżonek,
2)
dzieci, także dzieci przysposobione, pasierbowie oraz dzieci obce przyjęte na utrzymanie i wychowanie do ukończenia 18 roku życia, jeżeli uczęszczają do szkół - do ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 lat życia, a jeżeli są inwalidami - bez względu na wiek,
3)
rodzeństwo, jeżeli odpowiada warunkom określonym w pkt 2,
4)
rodzice i inni wstępni, jeżeli ukończyli mężczyźni 60 lat, kobiety 50 lat życia, a jeżeli są inwalidami - bez względu na wiek.
4.
Nie uważa się za pozostającego na utrzymaniu żołnierza członka rodziny, który posiada samodzielne źródła dochodu przekraczające minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę najniżej zarabiających pracowników.
§  4.
Wynagrodzenie przysługujące pracownikowi stosownie do §§ 2 i 3 oblicza się według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
§  5.
1.
Wynagrodzenie wypłacone stosownie do § 2 nie podlega zwrotowi w całości lub w części i nie może być zaliczone na wynagrodzenie bieżące, choćby pracownik powołany do odbywania czynnej służby wojskowej wskutek wcześniejszego zwolnienia go z tej służby lub jej odroczenia powrócił do pracy przed upływem czasu, za który przypadały wypłacone należności.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wynagrodzenia wypłacanego stosownie do § 3 ust. 1, z tym że na wynagrodzenie bieżące nie podlega zaliczeniu tylko ta część wynagrodzenia, która przypada za okres nie przekraczający dwóch tygodni.
3.
Jeżeli pracownik, któremu odbycie służby wojskowej odroczono, zostanie do tej służby ponownie powołany, przysługuje mu prawo do wynagrodzenia jak przy pierwszym powołaniu, z wyjątkiem przypadków, gdy tak pierwsze, jak i drugie powołanie nastąpiło w tym samym miesiącu kalendarzowym.
§  6.
1.
Z wynagrodzenia wypłacanego stosownie do §§ 2 i 3 zakład pracy nie może potrącać kwot wypłaconych pracownikowi przez organy wojskowe z tytułu uposażenia przysługującego żołnierzowi w czynnej służbie wojskowej.
2.
Jeżeli wynagrodzenie pracownika jest obciążone na rzecz Państwa, zakładu pracy lub innych osób, zakład pracy może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia zmniejszonego stosownie do § 3 ust. 2 tylko na rzecz roszczeń alimentacyjnych na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Podstawę do wypłaty wynagrodzenia przewidzianego w § 2 i w § 3 ust. 1 stanowi okazana przez pracownika karta powołania do odbycia czynnej służby wojskowej. W razie potrzeby zakład pracy może sporządzić odpis karty powołania pracownika.
2.
Jeżeli powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej nastąpiło w inny sposób niż przez doręczenie karty powołania (art. 43 ustawy), podstawę do wypłaty wynagrodzenia stanowi okazana przez pracownika karta mobilizacyjna lub inny dokument stwierdzający powołanie pracownika do czynnej służby wojskowej albo obwieszczenie o powołaniu.
3.
Podstawę do wypłaty zmniejszonego stosownie do § 3 ust. 2 wynagrodzenia pracownikom odbywającym ćwiczenia wojskowe zwyczajne lub przeszkolenie wojskowe stanowi zaświadczenie według wzoru załączonego do rozporządzenia, wydane na wniosek pracownika przez dowódcę jednostki wojskowej, w której pracownik powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie pełni służbę wojskową.
§  8.
1.
Wypłata wynagrodzenia wymienionego w § 2 i § 3 ust. 1 pracownikowi powołanemu do odbycia czynnej służby wojskowej powinna nastąpić najpóźniej w dniu jego odejścia z zakładu pracy w celu stawienia się w jednostce wojskowej w nakazanym terminie, niezależnie od ogólnie przyjętego w danym zakładzie pracy terminu wypłaty wynagrodzenia.
2.
Jeżeli po ostatecznym rozliczeniu w terminie ogólnie przyjętym okaże się, że pracownikowi przypada do wypłaty jeszcze dalsza kwota, kwotę tę wypłaca się w tym terminie.
3.
Jeżeli powołanie do czynnej służby wojskowej nastąpiło z natychmiastowym terminem stawiennictwa i z tego powodu pracownik nie zdołał podjąć należnego mu stosownie do § 2 lub § 3 ust. 1 wynagrodzenia, wypłata tego wynagrodzenia następuje po otrzymaniu przez zakład pracy zaświadczenia dowódcy jednostki wojskowej, o którym mowa w § 7 ust. 3.
4.
Kwoty wymienione w ust. 2 i 3 wypłaca się pracownikowi przekazem pocztowym lub bezpośrednio osobie przez niego upoważnionej. Upoważnienie powinno mieć formę pisemną z podpisem uwierzytelnionym przez kierownictwo zakładu pracy lub przez dowódcę jednostki wojskowej, w której pracownik pełni służbę.
§  9.
Członkom spółdzielni pracy zarząd spółdzielni obowiązany jest wypłacać kwoty należne stosownie do § 2 i 3, według zasad przewidzianych dla obliczania wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
§  10.
1.
Pracownikom powołanym na ćwiczenia wojskowe doraźne (art. 70 ust. 3 ustawy) oraz wezwanym przez właściwe organy administracji prezydium rady narodowej lub organy wojskowe wymienione w art. 4 ustawy do osobistego zgłoszenia się w sprawach dotyczących powszechnego obowiązku wojskowego (obowiązku wojskowego kobiet) w przypadkach przewidzianych w ustawie przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia od zakładu pracy za cały czas pracy opuszczony z powodu powołania lub wezwania.
2.
Organy wymienione w ust. 1 obowiązane są potwierdzić zgłoszenie się pracownika na wezwaniu imiennym lub w osobnym zaświadczeniu, które pracownik obowiązany jest przedstawić w zakładzie pracy w celu usprawiedliwienia swojej nieobecności w zakładzie pracy.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 wynagrodzenie wypłaca się na zasadach ogólnych.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 czerwca 1950 r. o sposobie obliczania i wypłacania uposażenia lub wynagrodzenia pracownikom powołanym do odbycia czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 1950 r. Nr 26, poz. 236, z 1953 r. Nr 22, poz. 84 i z 1955 r. Nr 6, poz. 39).
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim zainteresowanym ministrom.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

JEDNOSTKA WOJSKOWA

Nr .......

Dnia ...... 19 ...r.

ZAŚWIADCZENIE

........................: został powołany do odbycia czynnej

(stopień wojskowy,

nazwisko i imię)

służby wojskowej (ćwiczeń wojskowych zwyczajnych, przeszkolenia

wojskowego) *) na okres od dnia ......... do dnia .............

i rozpoczął odbywanie służby w dniu .............. .

Zaświadczenie wydaje się do przedłożenia w zakładzie pracy

celem wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia (uposażenia)

w myśl ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o

powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75) i

rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 lutego

1960 r. w sprawie wypłaty przez zakłady pracy wynagrodzenia

pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 7,

poz. 48).

Pieczęć okrągła ....................................

(podpis dowódcy jednostki wojskowej)

_________

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.7.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wypłata przez zakłady pracy wynagrodzenia pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej.
Data aktu: 13/02/1960
Data ogłoszenia: 22/02/1960
Data wejścia w życie: 22/02/1960