Przeprowadzenie spisu powszechnego 1960 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1960 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu powszechnego 1960 r.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Spis powszechny 1960 r., zwany dalej "spisem", przeprowadzony będzie w dniach od 6 do 15 grudnia 1960 r. według stanu o północy z dnia 5 na dzień 6 grudnia 1960 r.
§  2.
1.
Spisowi podlegają:
1)
osoby mieszkające lub przebywające czasowo na terenie Państwa Polskiego,
2)
zamieszkane mieszkania,
3)
zamieszkane budynki,
4)
gospodarstwa rolne,
5)
zwierzęta gospodarskie, znajdujące się w posiadaniu osób i instytucji nie użytkujących gospodarstw rolnych.
2.
Spisowi nie podlegają:
1)
szefowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, cudzoziemski personel tych przedstawicielstw i urzędów, członkowie rodzin tych osób, a także inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych na mocy ustaw, umów lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,
2)
budynki i mieszkania zajmowane przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne państw obcych w Polsce, a także przez osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych,
3)
będące obywatelami państw obcych osoby, których specjalny status prawny określony jest zawartymi przez Polskę umowami międzynarodowymi, jak również budynki, mieszkania i gospodarstwa rolne, zajęte na potrzeby tych osób.
3.
Szczegółowy zakres spisu określają odrębne przepisy.

Sposób przeprowadzenia spisu określą instrukcje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalnego Komisarza Spisowego.

§  3.
Pracami związanymi z przeprowadzeniem spisu na obszarze całego Państwa kieruje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego jako Generalny Komisarz Spisowy, na terenie poszczególnych rad narodowych - prezydia tych rad przez komisarzy spisowych, na podstawie instrukcji i wytycznych Generalnego Komisarza Spisowego.
§  4.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi według zasad określonych instrukcjami Generalnego Komisarza Spisowego.
2.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom państwowym.
§  5.
1.
Przeprowadzenia spisu na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości, następuje według zasad ustalonych przez wymienionych ministrów w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
2.
Sposób przeprowadzenia spisu na statkach pełnomorskich określi Minister Żeglugi w porozumieniu z Generalnym Komisarzem Spisowym.
§  6.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są udzielić rachmistrzom spisowym wyczerpujących i zgodnych ze stanem faktycznym odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
Obowiązki przewidziane w ust. 1 ciążą przede wszystkim na:
1)
osobie zajmującej mieszkanie lub część mieszkania - co do mieszkania oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
2)
osobie zarządzającej gospodarstwem zbiorowym - co do lokalu zajmowanego przez to gospodarstwo oraz co do osób w nim zamieszkałych i osób czasowo w nim przebywających,
3)
osobie zarządzającej nieruchomością - co do zarządzanych przez nią budynków i mieszkań oraz co do osób w nich zamieszkałych i osób czasowo w nich przebywających,
4)
osobie zarządzającej lub użytkującej gospodarstwo rolne - co do zarządzanego lub użytkowanego przez nią gospodarstwa rolnego,
5)
osobie (kierowniku instytucji) nie użytkującej gospodarstwa rolnego, w której posiadaniu znajdują się zwierzęta gospodarskie - co do tych zwierząt.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, obowiązek ten przechodzi na ich zastępców lub pełnoletnich domowników.
§  7.
Generalny Komisarz Spisowy może zarządzić ponowne przeprowadzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności, zamieszkałej w obwodach objętych powtórnym spisem.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego, zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) i prezydiom rad narodowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.45.271

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie spisu powszechnego 1960 r.
Data aktu: 04/10/1960
Data ogłoszenia: 19/10/1960
Data wejścia w życie: 19/10/1960