Określenie rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 23 sierpnia 1960 r.
w sprawie określenia rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.

Na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do prac nie wymagających kwalifikacji zawodowych w gospodarce komunalnej, przy których dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych w wieku powyżej lat 16, zalicza się prace wymienione w załączniku do rozporządzenia, wykonywane pod nadzorem doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników.
§  2.
Przepis § 1 nie narusza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 1958 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym (Dz. U. Nr 64, poz. 312 i Nr 71, poz. 355).
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC NIE WYMAGAJĄCYCH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH W GOSPODARCE KOMUNALNEJ, PRZY KTÓRYCH MOGĄ BYĆ ZATRUDNIANI PRACOWNICY MŁODOCIANI W WIEKU POWYŻEJ LAT 16

Lp. Rodzaje prac
1 W zakresie robót drogowych: pomoc przy ustawianiu znaków drogowych, łat lub desek, porządkowanie placów budowy przy robotach drogowych; zalewanie zaprawą cementową spoin i pielęgnowanie świeżo ułożonych nawierzchni; ręczne zrywanie starych powierzchni ułożonych bez zaprawy cementowej (bruk, płyty, kostka); wypełnianie spoin dylatacyjnych na zimno.
2 W zakresie robót budowlanych: czyszczenie, sortowanie i składowanie materiałów budowlanych (z wyjątkiem materiałów sypkich) oraz drobnego sprzętu i narzędzi; polewanie betonu, układanie cegieł w kozły; sortowanie i układanie desek do obmiaru; łupanie i ociosywanie klinów i kołków; czyszczenie deszczułek posadzkowych pochodzących z rozbiórki; układanie tektury i papieru pod deszczułki; czyszczenie stali zbrojeniowej w prętach, kręgach i konstrukcjach - z zendry, brudu i lodu - szczotkami lub młotkiem w otwartych pomieszczeniach, wyciąganie i prostowanie gwoździ.
3 W zakresie robót zduńskich: sortowanie kafli i innych elementów pieców według kształtu i odcieni; cięcie drutu na klamry i wiązania podłużne; przygotowywanie tłucznia z cegły i dachówki; mycie kafli i płyt licowych, zacieranie i kredowanie; konserwacja narzędzi i sprzętu.
4 W zakresie robót malarskich: szpachlowanie stolarki, podłóg, cokołów, listew podłogowych itp.; konserwacja narzędzi i sprzętu.
5 W zakresie robót szklarskich: rozkręcanie i skręcanie ram okiennych; oczyszczanie ram okiennych ze starego kitu i resztek szkła; mycie i wycieranie szyb.
6 W zakresie robót ogrodniczych: zasypywanie wykopów ziemią słabo spoistą; pryzmowanie urodzajnej warstwy gleby (uprzednio spulchnionej); grabienie trawy i liści z trawników; usuwanie przekwitłych kwiatów, suchych liści i owoców z roślin; wbijanie palików i przywiązywanie do nich roślin; ustawianie (na półkach, ladach itp.) roślin doniczkowych uprawianych pod szkłem, sortowanie i układanie doniczek; prace pomocnicze przy okulizacji, podlewaniu i pakowaniu roślin do transportu oraz przy szyciu mat i inne proste prace pomocnicze.
7 Sprzątanie terenów zielonych, pomieszczeń biurowych, gospodarczych i produkcyjnych na placach budowy i w gospodarstwach ogrodniczych.
8 Pomoc przy przewijaniu uzwojeń silników trakcyjnych.
9 Prace gońca.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.41.251

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów prac w gospodarce komunalnej nie wymagających kwalifikacji zawodowych, przy których mogą być zatrudniani młodociani w wieku powyżej lat 16.
Data aktu: 23/08/1960
Data ogłoszenia: 21/09/1960
Data wejścia w życie: 21/09/1960