Wykonanie ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 czerwca 1960 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych dla rzemieślników z tytułu inwestycji. 1

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 69, poz. 435) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w rozporządzeniu:
1)
artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 69, poz. 435);
2)
paragrafy bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego rozporządzenia.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, rozumieć należy ustawę z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji (Dz. U. Nr 69, poz. 435).
§  2.
Środkami trwałymi w rozumieniu przepisu art. 1 ust. 1 są budynki, maszyny i urządzenia techniczne, które w ciągu okresu użytkowania biorą udział w powtarzających się procesach gospodarczych lub im służą i których okres użytkowania ze względu na ich zwykłą przydatność techniczną przekracza 5 lat, a cena nabycia lub wytworzenia przekracza 1.000 zł.
§  3.
1.
Remontem kapitalnym w rozumieniu przepisu art. 1 ust. 1 jest naprawa, wymiana lub uzupełnienie uszkodzonych elementów budynku, maszyny bądź urządzenia dla przywrócenia tym obiektom sprawności technicznej, zmniejszonej na skutek zużycia lub uszkodzenia w związku z ich eksploatacją, jeżeli koszt tego remontu wynosi:
1) 2
ponad 1 do 70% wartości budynku w stanie nowym, nie mniej jednak niż 5.000 zł;
2)
ponad 30% wartości maszyny bądź urządzenia w stanie nowym.
2.
Nie uważa się za remont kapitalny nakładów, które dla zachowania ciągłości użytkowej obiektów czynnego gospodarczo majątku trwałego (środków trwałych) powinny być dokonywane bieżąco.
§  4.
1.
Przez określenie nowe maszyny bądź urządzenia, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2, rozumie się również używane maszyny bądź urządzenia nabyte w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz złożone z części używanych maszyn i urządzeń nabytych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
2.
Nabycie nowych maszyn bądź urządzeń powinno być stwierdzone dowodem nabycia od przedsiębiorstwa trudniącego się na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej produkcją, montażem lub sprzedażą nowych maszyn lub urządzeń, a nabycie używanych maszyn bądź urządzeń albo ich części - dowodem nabycia od jednostki gospodarki uspołecznionej.
3.
Nabycie maszyn bądź urządzeń albo ich części w przedsiębiorstwie sprzedaży komisowej nie uprawnia do korzystania z ulg podatkowych.
4.
Ulgi nie przysługują w przypadku stwierdzenia przez organ finansowy, że nabyte maszyny lub urządzenia nie zostały zainstalowane w zakładzie i nie biorą udziału w procesie produkcyjnym.
§  5.
1.
Rzemieślnicy objęci przepisami ustawy - w celu uzyskania ulg podatkowych z tytułu inwestycji - są obowiązani:
1)
w terminie 14 dni od daty nabycia maszyny bądź urządzenia, od daty rozpoczęcia budowy, odbudowy lub rozbudowy budynków bądź od daty rozpoczęcia kapitalnego remontu - zawiadomić o tym organ finansowy właściwy dla wymiaru podatku dochodowego, opłaty za kartę podatkową bądź ryczałtu;
2)
w terminie miesięcznym po ukończeniu inwestycji, o których mowa w pkt 1, złożyć odpowiedni wniosek do organu finansowego wymienionego w tym punkcie o przyznanie ulg podatkowych.
2. 3
Do wniosku o przyznanie ulg podatkowych z tytułu budowy, odbudowy, rozbudowy oraz kapitalnego remontu należy dołączyć zaświadczenie właściwego do spraw budownictwa organu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej stwierdzające, że budynek został odbudowany, rozbudowany lub nowo wybudowany i nadaje się do użytkowania albo że został dokonany remont budynku - jeżeli chodzi o remont wymagający zezwolenia. Ponadto, jeśli chodzi o ulgi podatkowe z tytułu wybudowania nowego budynku, należy dołączyć dowód stwierdzający wysokość sumy ubezpieczenia tego budynku ustalonej przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń dla celów obowiązkowego ubezpieczenia budynków, a w wypadkach odbudowy, rozbudowy oraz kapitalnego remontu - zestawienie wydatków poniesionych w związku z inwestycją oraz oryginalne dowody (rachunki) stwierdzające ich wysokość.
3. 4
Do wniosku o przyznanie ulg podatkowych z tytułu kapitalnego remontu maszyn bądź urządzeń należy dołączyć zestawienie wydatków poniesionych w związku z inwestycją oraz oryginalne dowody (rachunki) stwierdzające wysokość poniesionych wydatków, a do wniosku o przyznanie ulg podatkowych z tytułu nabycia i zainstalowania maszyn bądź urządzeń należy ponadto dołączyć dowód nabycia maszyny lub urządzenia, zawierający imię, nazwisko (firmę) i adres sprzedawcy i nabywcy maszyn bądź urządzeń, rodzaj sprzedanych maszyn bądź urządzeń, datę sprzedaży, cenę sprzedaży i datę całkowitego jej uiszczenia; jeżeli transakcja dokonana została z jednostką gospodarki nie uspołecznionej, należy również dołączyć oświadczenie sprzedawcy, że sprzedany przedmiot jest nowy.
4. 5
We wniosku o przyznanie ulgi podatkowej z tytułu inwestycji podatnik powinien oświadczyć, czy sam lub wspólnie z nim gospodarujący członek rodziny, którego dochody podlegają łącznemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym, korzystał z kredytu bankowego lub instytucji kredytowej na sfinansowanie tych inwestycji. W razie otrzymania kredytu, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie właściwego banku lub instytucji kredytowej stwierdzające jego wysokość.
5. 6
Oryginalne dowody (rachunki), o których mowa w ust. 2 i 3, zwraca się podatnikowi po wydaniu decyzji przyznającej ulgę z adnotacją na nich, że zostały wykorzystane przy rozpatrzeniu wniosku o ulgę.
6. 7
Gdy organ finansowy uzna dołączone do wniosku dowody za nie wystarczające, wezwie rzemieślnika do przedstawienia dodatkowych dowodów w terminie wyznaczonym.
7. 8
Gdy organ finansowy ma wątpliwości, czy wysokość objętych rachunkami nakładów materiałowych na odbudowę, rozbudowę lub kapitalny remont odpowiada zużyciu materiałów w danym rodzaju robót albo czy cena fachowej robocizny obcej odpowiada warunkom miejscowym, zasięga opinii organu do spraw budownictwa prezydium właściwej rady narodowej.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
4 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
5 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
6 § 5 ust. 5:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.

7 § 5 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.
8 § 5 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia z dnia 3 marca 1966 r. (Dz.U.66.10.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.37.216

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o ulgach podatkowych z tytułu inwestycji.
Data aktu: 06/06/1960
Data ogłoszenia: 06/08/1960
Data wejścia w życie: 06/08/1960