Zm.: rozporządzenie z dnia 28 sierpnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lipca 1960 r.
zmieniające rozporządzenie z dnia 28 sierpnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków.

Na podstawie art. 44 dekretu z dnia 28 sierpnia 1952 r. o obowiązkowych dostawach ziemniaków (Dz. U. z 1952 r. Nr 37, poz. 255, z 1953 r. Nr 33, poz. 134, z 1954 r. Nr 31, poz. 122 i z 1957 r. Nr 38, poz. 162) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków (Dz. U. z 1952 r. Nr 37, poz. 256, z 1953 r. Nr 33, poz. 139, z 1954 r. Nr 31, poz. 124, z 1955 r. Nr 24, poz. 148, z 1956 r. Nr 28, poz. 130, z 1957 r. Nr 38, poz. 165, z 1958 r. Nr 47, poz. 234 i z 1959 r. Nr 40, poz. 251) zarządza się, co następuje:
1)
§ 10 otrzymuje brzmienie:

"§ 10. 1. Grunty Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów Ziem Zachodnich i południowej części województwa rzeszowskiego wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia - nadana indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), jak również przekazana spółdzielniom produkcyjnym do użytkowania - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków w roku ich objęcia oraz w ciągu dwóch lat następnych, w czwartym zaś i dalszych latach od chwili objęcia obciąża się tymi dostawami według powiatowych norm dostaw obowiązujących w danej wsi.

2. Do określonych w ust. 1 gruntów, których objęcie nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 r. przepisy obowiązujące przed tym dniem.";

2)
§ 10a otrzymuje brzmienie:

"§ 10a. 1. Grunty Państwowego Funduszu Ziemi położone na terenach województw i powiatów nie wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia - nadane indywidualnym gospodarstwom rolnym na własność na podstawie orzeczeń prezydiów rad narodowych lub zbyte w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 12 marca 1958 r. o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych oraz uporządkowaniu niektórych spraw związanych z przeprowadzeniem reformy rolnej i osadnictwa rolnego (Dz. U. Nr 17, poz. 71), jak również przekazane spółdzielniom produkcyjnym do użytkowania - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków w roku objęcia oraz w roku następnym, w trzecim zaś i dalszych latach od chwili objęcia obciąża się tymi dostawami według powiatowych norm dostaw obowiązujących w danej wsi.

2. Do określonych w ust. 1 gruntów, których objęcie nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, będą stosowane przejściowo w okresie 1960 i 1961 r. przepisy obowiązujące przed tym dniem.";

3)
dotychczasowe §§ 10b, 10c, 10d, 10e otrzymują kolejną numerację 10d, 10e, 10f i 10g, dotychczasowe zaś §§ 10g i 10h - numerację 10h i 10i; natomiast dotychczasowy § 10f otrzymuje numerację 10b i następujące brzmienie:

"§ 10b. W przypadku gdy objęcie gruntów, o których mowa w § 10 ust. 1 oraz w § 10a ust. 1, nastąpiło w czwartym kwartale - za rok objęcia uważa się rok po nim następujący.";

4)
po § 10b dodaje się nowy § 10c w brzmieniu:

"§ 10c. 1. Grunty Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne grunty nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, przydzielone indywidualnym gospodarstwom rolnym i spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - zwalnia się od obowiązku dostaw ziemniaków na okres trwania umowy.

2. Grunty Państwowego Funduszu Ziemi oraz inne grunty nie należące do Państwowego Funduszu Ziemi, położone na terenach nie wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, przydzielone indywidualnym gospodarstwom rolnym i spółdzielniom produkcyjnym do zagospodarowania lub w dzierżawę na podstawie umów zawartych z prezydiami rad narodowych - obciąża się obowiązkowymi dostawami ziemniaków w okresie trwania umowy według ulgowej normy dostaw w wysokości 100 kg z 1 ha gruntów ornych.

3. Jeżeli norma obowiązkowych dostaw ziemniaków z gruntów własnych gospodarstwa jest niższa od normy ulgowej (ust. 2), stosuje się do gruntów przydzielonych do zagospodarowania lub w dzierżawę normę niższą.

4. Do określonych w ust. 2 gruntów, przydzielonych do zagospodarowania lub w dzierżawę przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, utrzymuje się w mocy okres zwolnienia od obowiązku dostaw ziemniaków przysługujący w myśl przepisów obowiązujących przed tym dniem.";

5)
dodaje się załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

"Załącznik nr 3.

WYKAZ WOJEWÓDZTW I POWIATÓW ZIEM ZACHODNICH I POŁUDNIOWEJ CZĘŚCI WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO, W KTÓRYCH STOSOWANE SĄ PRZEWIDZIANE W § 10 ZASADY OBCIĄŻANIA OBOWIĄZKOWYMI DOSTAWAMI ZIEMNIAKÓW GRUNTÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU ZIEMI PRZEKAZANYCH NA WŁASNOŚĆ

1) Powiat trzcianecki i miasto Piła w województwie poznańskim,

2) powiaty: olecki, gołdapski i ełcki w województwie białostockim,

3) województwo olsztyńskie z wyjątkiem powiatów: działdowskiego i nowomiejskiego,

4) powiaty: elbląski, kwidzyński, lęborski, malborski, sztumski, nowodworsko-gdański i miasto Elbląg w województwie gdańskim,

5) województwo koszalińskie,

6) województwo szczecińskie,

7) województwo zielonogórskie,

8) województwo wrocławskie,

9) miasto Wrocław,

10) województwo opolskie,

11) powiat gliwicki oraz miasta: Gliwice, Bytom i Zabrze w województwie katowickim,

12) powiat ustrzycki z wyjątkiem miasta Ustrzyki Dolne, powiat leski z wyjątkiem miasta Lesko oraz gromad: Olszanica, Uherce Mineralne, Łukawica, Tarnawa Górna, Hoczew; z powiatu sanockiego tylko gromady: Jaśliska, Wisłok Wielki, Bukowsko, Szczawne, Komańcza, Mrzygłód, Tyrawa Wołoska, Sieniawa oraz wsie: Bałucianka, Deszno, Królik Polski, Królik Wołoski, Posada Górna, Wisłoczek i Wołtuszowa z gromady Posada Górna; z powiatu krośnieńskiego tylko gromady: Tylawa, Polany, wieś Chyrowa w gromadzie Iwla i przysiółek Nowa Wieś w gromadzie Nadole; z powiatu jasielskiego tylko gromada Krempna; z powiatu gorlickiego tylko gromady: Gładyszów, Uście Gorlickie, Wysowa, Śnietnica i wsie: Bartne, Bodaki, Małostów i Ropica Górna w gromadzie Sękowa; z powiatu przemyskiego tylko gromady: Bircza, Leszczawa Dolna, Lipa, Nowosiółki Dydyńskie, Piątkowa, Sufczyna i Wieś Krzeczkowa w gromadzie Olszany w województwie rzeszowskim."

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.36.202

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 28 sierpnia 1952 r. w sprawie obowiązkowych dostaw ziemniaków.
Data aktu: 15/07/1960
Data ogłoszenia: 26/07/1960
Data wejścia w życie: 26/07/1960