Zasady odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, prawa i obowiązki doktorantów oraz wysokość stypendiów dla doktorantów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OŚWIATY, SPRAW ZAGRANICZNYCH ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 30 kwietnia 1960 r.
w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, praw i obowiązków doktorantów oraz wysokości stypendiów dla doktorantów.

Na podstawie art. 48 ust. 4 i art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W celu stworzenia odpowiednich warunków do przyśpieszenia kształcenia młodej kadry naukowej i uzyskiwania stopnia naukowego doktora w zakresie dyscyplin naukowych szczególnie ważnych dla potrzeb gospodarki i kultury narodowej mogą być tworzone studia doktoranckie w szkołach wyższych podległych Ministrom Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Turystyki.
2.
Studia doktoranckie prowadzone są na wydziałach, których wykazy ustalają na wniosek rektora, zgłoszony po zasięgnięciu opinii senatu i rady wydziału, właściwi ministrowie w drodze odrębnych przepisów.
3.
Studia doktoranckie w zależności od charakteru dyscypliny naukowej trwają do 4 lat.
§  2.
O dopuszczenie do odbywania studiów doktoranckich mogą ubiegać się osoby, które:
1)
mają wszczęty przewód doktorski lub warunki do jego wszczęcia;
2)
wyróżniają się zdolnościami i zamiłowaniem do pracy naukowej i pedagogicznej;
3)
mają co najmniej 2 lata praktyki naukowej, pedagogicznej lub zawodowej, a jeżeli opracowują rozprawę doktorską z zakresu nauk technicznych lub rolniczych, mają co najmniej dwuletni staż pracy produkcyjnej;
4)
nie przekroczyły 35 lat życia;
5)
złożą zobowiązanie, że po uzyskaniu stopnia doktora w ramach studiów doktoranckich podejmą na wniosek rektora lub ministra pracę na stanowisku pomocniczego pracownika nauki w szkole wyższej co najmniej na okres trzech lat.
§  3.
1.
O dopuszczeniu do odbywania studiów doktoranckich decyduje minister.
2.
Podanie o dopuszczenie do studiów doktoranckich składa się do ministra za pośrednictwem rektora; podanie powinno być zaopiniowane przez kierownika katedry i radę wydziału, a w przypadku gdy kandydat ma wszczęty przewód doktorski - również przez promotora.
§  4.
Osoby dopuszczone do studiów doktoranckich podlegają dziekanowi wydziału i są zobowiązane do:
1)
systematycznej pracy naukowej, w szczególności związanej z opracowaniem rozprawy doktorskiej i przygotowaniem się do egzaminów doktorskich oraz nabyciem umiejętności prowadzenia prac naukowo badawczych;
2)
uczestniczenia w wykładach, seminariach i innych zajęciach ustalonych w programie studiów doktoranckich;
3)
brania udziału w zebraniach naukowych katedry i składania w wyznaczonych terminach sprawozdań z przebiegu własnej pracy naukowej.
§  5.
Ramowy program oraz regulamin studiów doktoranckich ustalają właściwi ministrowie po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.
§  6.
Doktorant w okresie odbywania studiów nie może wykonywać żadnych stałych ani okresowych zajęć zarobkowych.
§  7.
1.
W okresie odbywania studiów doktorant otrzymuje stypendium w wysokości uposażenia netto starszego asystenta wraz z przysługującymi dodatkami.
2.
Doktorantowi przysługuje dodatek do stypendium na członków rodziny w wysokości i na warunkach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących.
3.
Stypendium określone w ust. 1 może być odpowiednio zwiększone, jeżeli doktorant odbywa studia w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku specjalnego w myśl przepisów o uposażeniu pracowników nauki. O zwiększaniu stypendium decyduje minister.
4.
Stypendium płatne jest miesięcznie z góry.
§  8.
1.
Ogólną kontrolę nad przebiegiem studiów doktoranckich sprawują rady właściwych wydziałów. Rada wydziału zobowiązana jest dokonywać na podstawie sprawozdań kierownika katedry lub wyznaczonych innych samodzielnych pracowników nauki okresowej oceny studiów doktoranckich i wyników pracy poszczególnych doktorantów.
2.
Senat szkoły wyższej raz do roku na podstawie sprawozdań dziekanów lub wyznaczonych samodzielnych pracowników nauki dokonuje ogólnej oceny studiów doktoranckich na poszczególnych wydziałach.
3.
Rektor w końcu roku szkolnego przedstawia ministrowi sprawozdanie z przebiegu i wyników studiów doktoranckich za dany rok szkolny.
§  9.
Pomocniczy pracownik nauki szkoły wyższej przyjęty na studia doktoranckie otrzymuje na okres studiów urlop bezpłatny.
§  10.
1.
Doktorant naruszający przepisy rozporządzenia, zaniedbujący się w pracy naukowej bądź naruszający inne przepisy obowiązujące w szkole wyższej może być skreślony z listy doktorantów.
2.
O skreśleniu z listy doktorantów orzeka minister.
3.
Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu decyzji o skreśleniu z listy doktorantów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1960.28.159

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady odbywania studiów doktoranckich w szkołach wyższych, prawa i obowiązki doktorantów oraz wysokość stypendiów dla doktorantów.
Data aktu: 30/04/1960
Data ogłoszenia: 14/06/1960
Data wejścia w życie: 14/06/1960