Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od producentów wykonujących niektóre dostawy na eksport.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 stycznia 1959 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od producentów wykonujących niektóre dostawy na eksport.

Na podstawie art. 3, 11 i 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452), art. 3, 5 ust. 1, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 i 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) oraz art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Od przychodów producentów z dostaw wyrobów własnej produkcji na eksport, dokonywanych za pośrednictwem Centrali Handlu Zagranicznego Rzemiosła i Przemysłu Prywatnego "Prodimex" sp. z o.o. w Warszawie, zwanej dalej Centralą "Prodimex", podatki obrotowy, dochodowy i wyrównawczy - na wniosek podatnika - pobiera się w formie ryczałtu pod warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie uprawnienia przemysłowego (karty rzemieślniczej, zezwolenia), wydanego zgodnie z przepisami o wykonywaniu rzemiosła i przemysłu, a co do podatników obowiązanych do prowadzenia ksiąg - także pod warunkiem rzetelnego prowadzenia tych ksiąg.
2.
Wniosek o zastosowanie ryczałtu za dany rok podatkowy powinien być złożony przez podatnika do organu finansowego, który wydał mu kartę rejestracyjną dla zakładu, za pośrednictwem Centrali "Prodimex" przy zawarciu z tą Centralą w danym roku pierwszej umowy o dostawy.
3.
Decyzję w sprawie zastosowania ryczałtu organ finansowy doręcza podatnikowi, zawiadamiając równocześnie o niej Centralę "Prodimex".
4.
Wniosek o zastosowanie ryczałtu za dany rok (okres) podatkowy nie może być cofnięty przez podatnika.
5.
W razie niezgłoszenia wniosku w terminie, o którym mowa w ust. 2, istnieje obowiązek opłacania podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego z tytułu wszystkich osiąganych przychodów na zasadach zawartych w obowiązujących przepisach.
§  2.
Jeżeli podatnik, któremu przyznano ryczałt na podstawie § 1 obok przychodów z dostaw na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" osiąga inne przychody podlegające opodatkowaniu, przychody te opodatkowuje się odrębnie na zasadach zawartych w obowiązujących przepisach, przy czym przy wymiarze podatków dochodowego i wyrównawczego, w celu określenia stawek podatkowych, nie bierze się pod uwagę dochodów uzyskanych z tych dostaw na eksport.
§  3.
Podstawę opodatkowania odrębnym zryczałtowanym podatkiem obrotowym, dochodowym i wyrównawczym stanowi obrót z tytułu dostaw na eksport określonych w § 1, dokonanych w danym roku podatkowym bez względu na okres zapłaty za te dostawy.
§  4.
1.
Stawki ryczałtu wynoszą:
Przy podstawie opodatkowania (§ 3)

Rodzaj dostawy
A B C D
Stawki w % do podstawy opodatkowania
do 200.000 4,2 6,0 7,0 8,0
od nadwyżki ponad 200.000 do 400.000 4,6 7,4 9,5 12,0
" " " 400.000 do 600.000 5,0 8,3 10,5 14,0
" " " 600.000 do 1.000.000 5,2 10,0 12,5 15,0
" " " 1.000.000 do 1.400.000 5,4 11,0 14,0 18,0
" " " 1.400.000 do 2.000.000 5,6 12,0 14,5 19,0
" " " 2.000.000 do 3.000.000 6,0 13,0 16,5 20,0
" " " 3.000.000 7,0 16,0 18,0 22,0
2.
Stawki oznaczone symbolem A dotyczą dostaw: wyrobów piekarskich, rzeźniczo-wędliniarskich oraz drobiu.
3.
Stawki oznaczone symbolem B dotyczą dostaw: surowców mineralnych, torfu, kwaszonej kapusty i ogórków oraz soków.
4.
Stawki oznaczone symbolem C dotyczą dostaw: wyrobów bieliźniarskich, cukierniczych, dziewiarskich, elektromechanicznych instrumentów muzycznych, parasoli, wyrobów szklarskich, ceramicznych i garncarskich, konfekcji, konserw, miodów oraz runa leśnego.
5.
Stawki oznaczone symbolem D dotyczą dostaw innych, nie wymienionych w ust. 2-4 wyrobów własnej produkcji.
6.
Jeżeli dostawa obejmuje różne wyroby, do obrotów z dostaw poszczególnych wyrobów stosuje się stawki właściwe dla tych wyrobów w myśl ust. 2-5, odpowiadające jednak ogólnej sumie obrotu z dostaw dokonanych przez podatnika od początku roku podatkowego.
§  5.
1.
Podatek zryczałtowany według stawek, o których mowa w § 4, pobiera jako płatnik Centrala "Prodimex" przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu dostaw eksportowych. Dla ustalenia właściwej stawki ryczałtu przy poszczególnej wypłacie przyjmuje się łączny obrót osiągnięty od początku roku podatkowego, w którym dane dostawy zostały wykonane.
2.
Centrala "Prodimex" obowiązana jest przelać pobrany podatek zryczałtowany na rachunek organu finansowego, który wydał kartę rejestracyjną producentowi wykonującemu dostawy. Przelewu należy dokonać w terminie do dnia 20 danego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 1 do dnia 15 tegoż miesiąca, w terminie zaś do dnia 5 następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty pobrane od dnia 16 do końca poprzedniego miesiąca. W razie uchybienia tym terminom Centrala "Prodimex" obowiązana jest uiścić odsetki za zwłokę, stosownie do obowiązujących przepisów.
§  6.
Przy ustalaniu obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych przez podatników, którym przyznano ryczałt na podstawie § 1, nie bierze się pod uwagę obrotów z dostaw na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex".
§  7.
U podatników, którym przyznano ryczałt na podstawie § 1, jeżeli prowadzą księgi podatkowe lub handlowe obejmujące również dostawy na eksport, przy ustalaniu podstaw opodatkowania przychodów osiągniętych ze świadczeń wykonanych na rynek krajowy z ogólnego obrotu potrąca się obroty z dostaw na eksport, dokonywanych za pośrednictwem Centrali "Prodimex", a przy ustalaniu wysokości dochodu z danego przedsiębiorstwa przyjmuje się do opodatkowania taką część dochodu, jaka przypada proporcjonalnie według wielkości obrotów na obrót osiągnięty ze świadczeń wykonanych na rynek krajowy.
§  8.
U podatników, którym przyznano ryczałt na podstawie § 1, opłacających od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, wzrost obrotów i dochodów, wynikający tylko z dostaw na eksport dokonywanych za pośrednictwem Centrali "Prodimex", opodatkowanych odrębnym ryczałtem, jak również czasowy lub stały wzrost zatrudnienia ponad stan przyjęty przy ustalaniu ryczałtu, uzasadniony wysokością obrotów z dostaw na eksport dokonywanych za pośrednictwem Centrali "Prodimex", opodatkowanych odrębnym ryczałtem, nie powoduje ani zmiany ryczałtu ustalonego od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy, ani wyłączenia z grupy osób podlegających opodatkowaniu w tej formie, jeżeli:
1)
zachowane zostały pozostałe warunki ryczałtów,
2)
każdorazowe zwiększenie stanu zatrudnienia zostanie zgłoszone w terminie dni siedmiu we właściwym organie finansowym,
3)
na zwiększenie stanu zatrudnienia u rzemieślników ponad 4 osoby rzemieślnik uzyska zgodę Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości,
4)
zwiększenie stanu zatrudnienia spowodowało odpowiedni rozmiar dostaw na eksport dokonywanych za pośrednictwem Centrali "Prodimex".
§  9.
1.
U podatników, o których mowa w § 8, którzy wykonują dostawy na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" opodatkowane odrębnym ryczałtem, może nastąpić na wniosek podatnika - jednak po rozpoczęciu dostaw na eksport - czasowe ograniczenie ustalonego od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy ryczałtu za miesiące, w których wykonywana jest produkcja na eksport. Ograniczenie to może być dokonane do wysokości odpowiadającej przychodom ze świadczeń wykonywanych na rynek krajowy. W tym przypadku podatnik jest obowiązany zawiadomić organ finansowy o zaprzestaniu wykonywania produkcji na eksport w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał tej produkcji.
2.
Przepis ust. 1 ma także odpowiednie zastosowanie do podatników wymienionych w § 7, którzy prowadzą księgi podatkowe i uiszczają zaliczki miesięczne na podatki obrotowy i dochodowy na zasadach przewidzianych w § 2 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz. U. Nr 5, poz. 29).
3.
W przypadku stwierdzenia, że wykonywane przez podatnika dostawy na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" są niższe od przyjętych za podstawę do ograniczenia ryczałtu lub zaliczek, organ finansowy zmieni bądź cofnie dokonane ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 i 2.
4.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2 - po zaprzestaniu wykonywania przez podatnika dostaw na eksport, najpóźniej jednak po zakończeniu roku podatkowego - organ finansowy dokonuje z podatnikiem rozrachunku za miesiące, w których wykonywana była produkcja na eksport, wydając - po zasięgnięciu opinii komisji podatkowej - decyzję w sprawie zmiany za wymienione miesiące wysokości ryczałtu bądź zaliczek od przychodów ze świadczeń wykonywanych na rynek krajowy.
§  10.
Podatnikom, którym przyznano ryczałt na podstawie § 1, opłacającym od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu, nie obejmującego przewidywanej produkcji na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex", którzy nie wykonają dostaw dla tej Centrali w rozmiarze przyjętym przy ustalaniu ryczałtu, organ finansowy, po zasięgnięciu opinii komisji podatkowej, zmieni wysokość ryczałtu od przychodów ze świadczeń na rynek krajowy do wysokości odpowiadającej rzeczywistej produkcji na rynek krajowy, a jeżeli zachodzą okoliczności powodujące wyłączenie z ryczałtu, opodatkuje ich na zasadach ogólnych.
§  11.
U podatników, którzy opłacają podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej, wykonywanie dostaw na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" nie powoduje wyłączenia z grupy osób opłacających kartę podatkową, jeżeli przy wykonywaniu świadczeń zostaną zachowane warunki wymagane przy opłacaniu karty podatkowej, w szczególności co do stanu zatrudnienia i obrotu możliwego do uzyskania w tych warunkach.
§  12.
Jeżeli wyjdzie na jaw, iż działalność gospodarcza podatnika opłacającego odrębny ryczałt z tytułu dostaw na eksport za pośrednictwem Centrali "Prodimex" była wykonywana niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia lub w przypadkach cofnięcia zezwolenia, określonych w art. 5 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1-3 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 45, poz. 224), podatnik zostanie wyłączony z grupy osób opłacających ryczałt i pociągnięty do obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych za cały rok podatkowy w stosunku do wszystkich osiąganych przychodów. Wówczas kwoty pobrane tytułem ryczałtu zaliczone zostaną na poczet zobowiązań podatkowych należnych na ogólnych zasadach.
§  13.
Przewidziany w § 1 ust. 2 termin złożenia przez podatnika wniosku o zastosowanie ryczałtu przesuwa się w odniesieniu do umów o dostawy, wykonanych w okresie od dnia 1 września 1958 r. do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia - do dni 14 po ogłoszeniu.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1958 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.8.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od producentów wykonujących niektóre dostawy na eksport.
Data aktu: 23/01/1959
Data ogłoszenia: 06/02/1959
Data wejścia w życie: 06/02/1959, 01/09/1958