Organizacja, zakres działania i zasady funkcjonowania Zrzeszenia Rzeczników Patentowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 października 1959 r.
w sprawie organizacji, zakresu działania i zasad funkcjonowania Zrzeszenia Rzeczników Patentowych.

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 31, poz. 139) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Osoby wpisane na listę rzeczników patentowych, prowadzoną przez Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, tworzą Zrzeszenie Rzeczników Patentowych.
§  2.
Siedzibą Zrzeszenia Rzeczników Patentowych, zwanego dalej "Zrzeszeniem", jest m. st. Warszawa, a terenem jego działalności jest obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  3.
Zrzeszenie podlega przepisom prawnym o stowarzyszeniach, o ile przepisy ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 31, poz. 139) oraz przepisy wydane na podstawie tej ustawy nie stanowią inaczej.
§  4.
Okres trwania Zrzeszenia jest nieograniczony.
§  5.
Nadzór nad działalnością Zrzeszenia wynikający z przepisów prawnych o stowarzyszeniach sprawuje Prezes Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  6.
Prezes Urzędu Patentowego uchyla uchwały Zrzeszenia sprzeczne z prawem oraz uchyla lub zawiesza uchwały Zrzeszenia, jeśli tego wymaga interes publiczny.
§  7.
1.
Prezes Urzędu Patentowego może zawiesić albo rozwiązać zarząd Zrzeszenia, który przez swe działanie lub zaniechanie narusza prawo lub zagraża interesowi publicznemu albo działa niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
W razie zawieszenia lub rozwiązania Zarządu Zrzeszenia Prezes Urzędu Patentowego poleca, na czas zawieszenia lub do czasu wyboru nowego Zarządu, wykonywanie czynności Zarządu wyznaczonym przez siebie osobom spośród rzeczników patentowych.
3.
W razie nieuchylenia zawieszenia Zarządu Zrzeszenia zawieszenie to traci moc z upływem dwóch miesięcy od zawieszenia.
§  8.
Od decyzji Prezesa Urzędu Patentowego zawieszającej lub uchylającej uchwałę Zrzeszenia albo zawieszającej lub rozwiązującej Zarząd tego Zrzeszenia Walne Zebranie Zrzeszenia może wnieść w terminie czterech miesięcy odwołanie do Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
Prezes Urzędu Patentowego ma prawo brać udział lub wyznaczyć swego przedstawiciela do uczestniczenia bez prawa głosowania w obradach i zebraniach Zrzeszenia.

Rozdział  2.

Zadania Zrzeszenia.

§  10.
Do zadań Zrzeszenia należy:
1)
ustalanie prawidłowych zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego oraz sprawowanie kontroli przestrzegania tych zasad,
2)
reprezentowanie ogółu rzeczników patentowych,
3)
ochrona zawodowych interesów jego członków,
4)
wydawanie opinii dla Prezesa Urzędu Patentowego o osobach ubiegających się o wpisanie na listę rzeczników patentowych,
5)
udzielanie pomocy kandydatom na rzeczników patentowych przy odbywaniu przez nich praktyki,
6)
rozstrzyganie wątpliwości co do przyjęcia zastępstwa przez rzecznika patentowego oraz podejmowanie decyzji co do odmowy przez rzecznika patentowego przyjęcia zastępstwa lub udzielenia pomocy,
7)
występowanie z wnioskami w sprawach wysokości wynagrodzenia za czynności zawodowe rzeczników patentowych, określenia przypadków, w których wynagrodzenia nie pobiera się lub pobiera się wynagrodzenie zmniejszone, oraz trybu postępowania w tych sprawach,
8)
przedstawianie kandydatów spośród rzeczników patentowych na członków komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na rzeczników patentowych,
9)
przedkładanie wniosków w sprawie przedmiotu egzaminu na rzecznika patentowego,
10)
zawiadamianie Prezesa Urzędu Patentowego o naruszeniu przez rzecznika patentowego prawa lub jego obowiązków zawodowych,
11)
kierowanie spraw rzeczników patentowych do postępowania dyscyplinarnego,
12)
rozstrzyganie sporów między członkami Zrzeszenia w sprawach dotyczących wykonywania zawodu rzecznika patentowego,
13)
występowanie z wnioskami w sprawach ustawodawstwa dotyczącego ochrony własności przemysłowej,
14)
współpraca z organizacjami społecznymi, naukowymi i zawodowymi w kraju i za granicą w zakresie wynalazczości oraz postępu technicznego.

Rozdział  3.

Członkowie Zrzeszenia.

§  11.
1.
Członkiem Zrzeszenia staje się każda osoba wpisana na listę rzeczników patentowych.
2.
Rzecznik patentowy przestaje być członkiem Zrzeszenia z chwilą skreślenia go z listy rzeczników patentowych.
3.
Członkostwo w Zrzeszeniu nie wyklucza możliwości należenia do innych organizacji społecznych lub zawodowych.
4.
Członek Zrzeszenia zawieszony w czynnościach zawodowych rzecznika patentowego nie może w czasie jego zawieszenia pełnić funkcji we władzach Zrzeszenia ani być wybierany do tych władz.
§  12.
Członek Zrzeszenia ma prawo:
1)
biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Zrzeszenia z ograniczeniami wynikającymi z § 11 ust. 4,
2)
brania udziału w zebraniach i naradach Zrzeszenia oraz wypowiadania się i stawiania wniosków we wszystkich sprawach dotyczących Zrzeszenia i działalności władz Zrzeszenia,
3)
żądania rozpatrzenia przez Zarząd Zrzeszenia spraw przez siebie przedstawionych i wchodzących w zakres działalności Zrzeszenia,
4)
brania udziału we wszystkich posiedzeniach i naradach władz Zrzeszenia, na których są omawiane sprawy dotyczące jego osoby,
5)
odwoływania się od decyzji zarządu do Walnego Zebrania Zrzeszenia.
§  13.
Członek Zrzeszenia jest obowiązany:
1)
realizować zadania Zrzeszenia,
2)
wykonywać uchwały, zarządzenia i decyzje władz Zrzeszenia,
3)
zawiadamiać Zarząd Zrzeszenia o objęciu przez siebie stanowiska lub przyjęciu zajęcia zarobkowego, nie polegającego na wykonywaniu zawodu rzecznika patentowego,
4)
zawiadamiać Zarząd Zrzeszenia o ustanowieniu swego zastępstwa w razie czasowej niemożności wykonywania przez siebie zawodu rzecznika patentowego,
5)
w razie niemożności załatwienia sporu z innym rzecznikiem patentowym, wynikłego w związku z wykonywaniem zawodu, przedstawić sprawę Zarządowi Zrzeszenia.

Rozdział  4.

Władze Zrzeszenia.

§  14.
1.
Władzami Zrzeszenia są:
1)
Walne Zebranie jako najwyższa władza Zrzeszenia,
2)
Zarząd składający się z prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika, przy czym funkcje sekretarza i skarbnika może pełnić jedna osoba,
3)
Komisja Rewizyjna składająca się z przewodniczącego, dwóch członków i jednego zastępcy.
2.
Zarząd i Komisja Rewizyjna Zrzeszenia są wybierane na okres trzech lat.
§  15.
1.
Członkowie władz Zrzeszenia pełnią swe funkcje bezpłatnie.
2.
Członkom władz Zrzeszenia przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z pełnieniem ich obowiązków.
§  16.
1.
Walne Zebranie Zrzeszenia powinno być zwoływane raz w roku.
2.
Walne Zebranie może był zwoływane przez Zarząd Zrzeszenia w każdym czasie dla załatwienia ważnych spraw.
3.
Zarząd Zrzeszenia zwołuje bezzwłocznie Walne Zebranie w razie:
1)
pisemnego żądania co najmniej połowy wszystkich członków Zrzeszenia,
2)
pisemnego wniosku Komisji Rewizyjnej Zrzeszenia,
3)
ustąpienia lub utraty funkcji przez przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Zarządu lub co najmniej przez dwie osoby wchodzące w skład Komisji Rewizyjnej.
4.
W razie rozwiązania Zarządu przez Prezesa Urzędu Patentowego wyboru nowego Zarządu dokonuje Walne Zebranie, które zwołują w ciągu trzech miesięcy od dnia rozwiązania Zarządu osoby wyznaczone przez Prezesa Urzędu Patentowego.
5.
Walne Zebranie zwołuje Zarząd przez powiadomienie członków Zrzeszenia, na dwa tygodnie przed terminem, o terminie zebrania i o porządku obrad.
6.
Pierwsze Walne Zebranie zostanie zwołane i przygotowane przez komitet organizacyjny wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  17.
1.
Do ważności uchwał Walnego Zebrania Zrzeszenia wymagana jest obecność na posiedzeniu co najmniej połowy członków Zrzeszenia.
2.
W razie braku określonej w ust. 1 liczby członków ustala się nowy termin Walnego Zebrania. Uchwały Walnego Zebrania powołanego w nowym terminie są prawomocne bez względu na liczbę obecnych członków na posiedzeniu.
§  18.
Do właściwości Walnego Zebrania Zrzeszenia należy:
1)
wybieranie w głosowaniu tajnym i imiennym, zwykłą większością głosów, Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
2)
uchwalanie wniosków w sprawie zmian organizacji Zrzeszenia oraz zatwierdzanie regulaminu działalności Zarządu,
3)
podejmowanie uchwał w sprawach dotyczących wykonywania zawodu rzecznika patentowego, ochrony zawodowych interesów członków Zrzeszenia, współpracy Zrzeszenia z innymi organizacjami w kraju i za granicą oraz uchwalanie wniosków dotyczących kwalifikacji zawodowych i wynagrodzenia za czynności zawodowe rzeczników patentowych,
4)
ocena działalności Zarządu i przyjmowanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
5)
uchwalanie budżetu Zrzeszenia, podejmowanie decyzji w sprawach majątkowych oraz ustalanie wysokości składek i wpisowego,
6)
odwoływanie się od decyzji Prezesa Urzędu Patentowego, zawieszającej lub uchylającej uchwałę Zrzeszenia albo zawieszającej lub rozwiązującej Zarząd Zrzeszenia,
7)
rozpatrywanie odwołań członków Zrzeszenia od decyzji Zarządu oraz rozpatrywanie innych spraw i wniosków, zgłoszonych przez członków Zrzeszenia.
§  19.
Do właściwości Zarządu Zrzeszenia należy:
1)
reprezentowanie Zrzeszenia na zewnątrz, wykonywanie czynności należących do władz Zrzeszenia, a nie zastrzeżonych Walnemu Zebraniu, oraz realizowanie postanowień Walnego Zebrania,
2)
prowadzenie czynności biurowych i kancelaryjnych Zrzeszenia.
§  20.
1.
Zarząd kieruje się w swej działalności regulaminem zatwierdzonym przez Walne Zebranie.
2.
Zobowiązania Zrzeszenia powinny być podpisywane przez prezesa lub wiceprezesa Zarządu i skarbnika.
3.
W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział z głosem doradczym członkowie Komisji Rewizyjnej oraz powołani przez Zarząd lub Komisję Rewizyjną członkowie Zrzeszenia.
4.
Członek Zarządu przestaje być członkiem Zarządu wskutek:
1)
zrzeczenia się swej funkcji,
2)
trzykrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Zarządu,
3)
na podstawie uchwały Walnego Zebrania, pozbawiającej go tej funkcji,
4)
rozwiązania Zarządu przez Prezesa Urzędu Patentowego,
5)
skreślenia z listy rzeczników patentowych.
5.
W razie ustąpienia lub utraty funkcji przez skarbnika lub sekretarza Zarząd może dokooptować w porozumieniu z Komisją Rewizyjną na jego miejsce innego członka Zrzeszenia albo może zwołać Walne Zebranie dla dokonania wyboru skarbnika lub sekretarza.
6.
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
7.
Od uchwał i decyzji Zarządu służy prawo odwołania do najbliższego Walnego Zebrania. Odwołanie nie wstrzymuje wykonania uchwały lub decyzji Zarządu.
8.
Protokoły z posiedzenia Zarządu powinny być dostępne dla członków Zrzeszenia.
§  21.
1.
Do właściwości Komisji Rewizyjnej należy sprawowanie kontroli nad działalnością Zarządu.
2.
Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę co najmniej dwa razy w roku oraz przedstawia wyniki kontroli i wnioski Walnemu Zebraniu.
3.
W razie stwierdzenia naruszenia przez Zarząd przepisów niniejszego rozporządzenia lub stwierdzenia, że działalność Zarządu jest szkodliwa dla Zrzeszenia, Komisja Rewizyjna występuje z wnioskiem do Zarządu o zwołanie Walnego Zebrania.
4.
Członek Komisji Rewizyjnej przestaje być członkiem tej Komisji wskutek:
1)
zrzeczenia się swej funkcji,
2)
dwukrotnej nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniach Komisji Rewizyjnej,
3)
na podstawie uchwały Walnego Zebrania, pozbawiającej go tej funkcji,
4)
skreślenia z listy rzeczników patentowych.

Rozdział  5.

Przepis końcowy.

§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1959.59.352

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, zakres działania i zasady funkcjonowania Zrzeszenia Rzeczników Patentowych.
Data aktu: 21/10/1959
Data ogłoszenia: 02/11/1959
Data wejścia w życie: 02/11/1959