Zasady ustalania okresu użytkowania wykończonej lub nadbudowanej części budynku.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 sierpnia 1959 r.
w sprawie zasad ustalania okresu użytkowania wykończonej lub nadbudowanej części budynku.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 27, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Okres użytkowania części budynku wykończonej lub nadbudowanej przez właściwy do spraw gospodarki mieszkaniowej organ prezydium rady narodowej lub inny organ administracji państwowej albo przez inną jednostkę gospodarki uspołecznionej powinien odpowiadać okresowi amortyzacji nakładów poczynionych na wykończenie bądź nadbudowę budynku.
§  2.
Okres użytkowania ustala się w następujący sposób:
1)
ustala się wysokość nakładów poczynionych na wykończenie lub na nadbudowę; nakłady te powinny być udokumentowane kosztorysem i rachunkami ostatecznymi,
2)
ustala się wartość odtworzenia wykończonego budynku lub jego wykończonej albo nadbudowanej części; przez wartość odtworzenia rozumie się nakłady, jakie trzeba by ponieść, aby uzyskać taki sam wynik (tę samą powierzchnię użytkową o takim samym wyposażeniu) z budownictwa nowego w cenach obowiązujących w okresie zakończenia robót,
3)
czas trwania poszczególnych rodzajów budynków określi Minister Gospodarki Komunalnej,
4)
okres użytkowania odpowiada stosunkowi poczynionych nakładów (pkt 1) do wartości odtworzenia (pkt 2) pomnożonemu przez okres trwania budynku (pkt 3); wzór obliczenia okresu użytkowania określi Minister Gospodarki Komunalnej.
§  3.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024